Jak mogę spędzać czas z psim seniorem - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Jak mogę spędzać czas z psim seniorem

Możesz zabrać swojego starszego psa na piknik w parku, gdzie będzie mógł się zrelaksować w otoczeniu natury i świeżego powietrza. Zorganizuj mu zabawę w poszukiwanie smaczków, dzięki czemu pobudzisz jego instynkt tropiciela, a także będzie to okazja do tego, aby piesek więcej się poruszał. Możesz również wykonać psi masaż.

Opieka nad psim seniorem wygląda nieco inaczej niż ma to miejsce w przypadku szczeniaka, czy też dorosłego psa. W raz z wiekiem zmieniają się upodobania twojego pupila. Psi senior będzie cenił sobie inne formy spędzania czasu niż młody psiak. Dlatego sprawdź, co z pewnością spodoba się twojemu starszemu pieskowi, a jakich aktywności lepiej unikać.

Czas z psim seniorem

Uwielbiam spędzać wolny czas z moim czworonożnym przyjacielem. Widzę, że dla niego jest to również bardzo ważne. Ogromną radość sprawia mu zabawa w parku jak i wspólne przesiadywanie na kanapie. Jego upodobanie co do formy spędzania wolnego czasu, zmieniło się wraz z jego okresem dojrzewania.

Gdy był małym szczeniakiem, jedynie aktywność fizyczna była dla niego satysfakcjonująca. Teraz gdy jest nieco starszy, czerpie również radość z typowego relaksu i wspólnego leniuchowania.

Jak to jednak jest w przypadku starszych psów? Psi seniorzy mają swoje własne upodobania co do tego, jak lubią spędzać wolny czas z opiekunem. Jest to bardzo ważne, aby dopasowywać formę rozrywki do wieku psiaka. Dzięki temu masz pewność, że ten czas jest w pełni dopasowany do jego osobistych potrzeb.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

– by mieć na uwadze wiek swojego psa i organizować spędzany z nim czas

– jak fajnie spędzić czas z psim seniorem

– jakich aktywności unikać ze starszym psem

Dlaczego musisz dopasować aktywność do wieku psa

Jest to niezwykle ważne, aby codzienne aktywności dopasowywać do wieku psa. To ile psiak liczy sobie lat, ma bezpośredni wpływ na jego sprawność fizyczną. Co więcej, od wieku psa zależy również jego chęć do aktywnego spędzania czasu.

Nie możesz oczekiwać, że psi senior będzie bawił się z tobą w tak energiczny sposób, jak szczeniak, czy też nawet dorosły pies. Starsze psiaki bardzo często cierpią na różnego rodzaju choroby stawów, czy kręgosłupa, które uniemożliwiają im wykonywanie intensywnego wysiłku fizycznego.

Choć mówi się, że sport to zdrowie, to w przypadku psiego seniora nie zawsze będzie to prawdą. Owszem, bardzo ważne jest to, aby zapewnić starszemu pieskowi odpowiednią porcję ruchu. Jednak intensywność aktywności powinna być dopasowana do możliwości psiaka, tak aby w żadnym stopniu go nie nadwyrężać.

W przeciwnym wypadku mogą się jeszcze bardziej pogłębić dolegliwości psiego seniora, a tego z pewnością nie chcesz. Myślę, że jako psi opiekun dobrze znasz swojego psiaka i wiesz jakie są jego możliwości. Rodzaj aktywności fizycznej dopasuj do jego stanu zdrowia, a także chęci.

Nie należy działać wbrew psiakowi. Jeśli nie ma ochoty na dany rodzaj aktywności, to nie ma powodu, aby go do tego zmuszać. Uwierz mi, twój psiak bardzo dobrze wie, na co może sobie pozwolić, jeśli chodzi o jego sprawność ruchową. Dlatego obserwuj go i działają instynktownie. To przecież przede wszystkim ma sprawiać przyjemność twojemu psiemu seniorowi.

Chcesz wiedzieć w jaki sposób oblicza się psie lata i czy twój psiak zalicza się już do grona psich seniorów? Jeśli tak to odsyłam cię do pełnego wpisu na ten temat, który znajdziesz TUTAJ.

Czego nie robić z psim seniorem

Przede wszystkim, musisz wiedzieć czego nie możesz robić z psim seniorem. Tak jak już wcześniej wspomniałam, sprawność ruchowa twojego psiaka z biegiem lat ulega osłabieniu. Nie będzie on już w stanie robić tego wszystkiego, co w swoim młodzieńczym okresie.

Dlatego też musisz wiedzieć, jakie aktywności nie są wskazane w przypadku starszych piesków. Szczególnie jest to ważne, jeśli do tej pory twój psiak prowadził dość spokojne życie. Nie możesz oczekiwać od niego, że wchodząc w bardzo dojrzały wiek, będzie bardziej aktywny i chętny do sportu niż do tej pory.

Psi senior nie powinien długo i intensywnie biegać. Nawet jeśli w danej chwili wydaje ci się, że twój psiak świetnie się bawi, to niestety jego stawy mogą dać o sobie znać dopiero z opóźnieniem.

Właśnie ze względu na stawy psich seniorów, powinniście unikać aktywności opierających się na wchodzeniu i schodzeniu. Taki ruch jest bardzo obciążający dla ciała starszego psiaka. 

Staraj się, aby aktywna zabawa z psem nie trwała zbyt długo. Nawet jeśli psiak jest chętny do kontynuowania aktywności, to jeśli wiesz, że dla jego ciała jest to już za dużo, to czas odpuścić. 

Nie wybieraj zabaw, które mogłyby go w jakimś stopniu przeforsowywać. W przypadku psiego seniora niewskazane jest intensywne bieganie, a także zbyt długie spacery.

Bardzo ważne jest to, aby odnaleźć zdrowy balans w codziennej aktywności fizycznej starszego psa. Ruch to zdrowie i niezaprzeczalnie powinien być stałym elementem dnia starszego psa. Jednakże zbyt intensywna zabawa może mieć negatywny wpływ na pieska.

Musisz być przygotowana na to, że wraz z upływem lat sprawność ruchowa twojego psiaka jest mniejsza niż podczas jego młodzieńczego okresu. Jest to normalna i naturalna kolej rzeczy. Ważne jest to, abyś podeszła do sprawy zdroworozsądkowo i wybierała takie aktywności, które w żadnym stopniu nie będą zbyt ciężkie dla twojego starszego pieska.

Jak spędzać czas z psim seniorem

To, że twój pupil jest już starszym psem, nie oznacza wcale, że nie potrzebuje on aktywnego spędzania czasu. Wręcz przeciwnie, dla utrzymania go w dobrym zdrowiu i sprawności fizycznej wskazane jest, aby miał codziennie zapewnioną odpowiednią porcję ruchu.

Dlatego też przedstawię ci kilka aktywności, które są odpowiednie pod względem trudności i mocy wysiłku dla psiego seniora.

Poszukiwanie smaczków

Do tej aktywności niezbędne będzie przygotowanie smaczków o intensywnym zapachu. Jest to ważne, ponieważ zadaniem twojego psiego seniora będzie odnalezienie ich, za pomocą węchu. Jako miejsce zabawy wybierz niezbyt rozległą przestrzeń, aby piesek nie musiał pokonywać bardzo dużych odległości.

Dlatego też jak najbardziej możecie bawić się w domu. Pod nieobecność psiaka, schowaj jego ulubione smaczki w łatwo dostępnych miejscach. Następnie zawołaj go i pokaż pierwsze miejsce gdzie ukryłaś smaczka, aby piesek zrozumiał o co chodzi.

Dobrze aby była to przestrzeń, którą piesek bardzo dobrze zna. Dzięki temu dobrze orientuje się w terenie i nie rozpraszają go nowe zapachy.

Psi relaks

Starsze psiaki cenią sobie spokój i ciszę. Mogą wówczas zrelaksować się i odpocząć. Żeby jednak nieco urozmaicić taką formę spędzania czasu z psem, polecam ci wykonać swojemu pupilowi psi masaż.

Będzie to nie tylko przyjemne dla twojego pupila ale również jak najbardziej wskazane w przypadku psich seniorów. Wraz z wiekiem mięśnie na ciele psa ulegają osłabieniu. Masując psiaka poprawiamy krążenie krwi. Jest to szczególnie ważne w przypadku starszych piesków mających problem z chodzeniem. Masaż łapek jest bardzo często zalecany przez psich rehabilitantów.

Bardzo ważne w psim masażu jest jednak to, aby działać umiejętnie. W przeciwnym wypadku w skrajnych przypadkach możesz zrobić pieskowi krzywdę. Dlatego też odsyłam cię do wpisu, który znajdziesz TUTAJ. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje dotyczące psiego masażu.

Czas z naturą

Poznawanie nowych zapachów, to bardzo ważny element życia każdego psa. Nie ważne czy jest to szczeniak, młody psiak czy właśnie psi senior, na każdym etapie daje to czworonogowi radość i satysfakcję.

Dlatego też, jeśli masz pod swoja opieką starszego pieska, to musisz zadbać o to, aby miał on stały kontakt z naturą. Choć spacery z psim seniorem nie powinny być zbyt długie, aby nie przeforsowywać psiaka, to jednak możecie urządzać sobie wspólne pikniki.

Zabierz ze sobą ulubiony koc twojego psiaka. Możesz również wykorzystać przenośną matę dla psa. Ja mam taką z linii LOFT od Bowl&Bone Republic, która ma rączkę dzięki czemu łatwo można wszędzie zabrać ją ze sobą. Zróbcie sobie przerwę podczas spaceru i zorganizuj mały piknik dla siebie i swojego pieska.

Czas z psim seniorem nie musi być nudny

To, że twój pupil jest już nieco starszy, nie oznacza wcale, że nie przeszkadza mu nuda. Wręcz przeciwnie, psiak będzie potrzebował większego zaangażowania z twojej strony. Wasza forma spędzania czasu powinna być dopasowana do możliwości twojego pupila.

A ty jak spędzasz czas z psim seniorem? Podziel się ze mną swoimi pomysłami w sekcji komentarzy.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

10 komentarzy do “Jak mogę spędzać czas z psim seniorem

  1. Połączenie zabawy z podjadaniem smaczków zawsze dla mojego pieska brzmi jak świetna zabawa! 🙂

 1. Dobrym sposobem na czas ze starszym psem jest chodzenie na rehabilitacje dla psów. To naprawdę ważne w przypadku psich seniorów, szczególnie tych, którzy mają problemy ze stawami jak np labradory.

  1. To prawda, choć może wielu nie postrzega tego jako formę “spędzania czasu z psem” to również uważam, że jest to jak najbardziej słuszny wybór.

 2. A czy zabieranie starszego psa na wakacje jest dobrym pomysłem? Zawsze mój psiak jeździł ze mną ale ostatnio coraz bardziej widać po nim upływ lat i zastanawiam się czy w tej sytuacji nie lepszym rozwiązaniem dla jego zdrowia będzie pozostawienie go w domu pod opieką rodziny

  1. Na pewnym etapie życia starszego psa słuszniejszym wyborem może być pozostawienie go na czas wakacji w rękach kogoś, przy kim czuje się spokojnie i bezpiecznie. Wakacyjny wyjazd to wiele nowych bodźców, adaptowanie się do nowych warunków. Dla psiego seniora może to nie być przyjemne. Musisz zastanowić się, jakie potrzeby ma twój psiak na tym etapie swojego życia.

 3. My chodzimy na spacery bo mimo wielu lat mój pies nie ma problemu ze stawami. Oczywiście jest to bardziej marsz niż szybki spacer ale weterynarz mówi, że nie widzi przeciwskazań i jeżeli pies to lubi to jak najbardziej. Ważne po prostu żeby go nie nadwyrężać.

  1. Bardzo słusznie, że poprosiłaś o radę w tej sprawie weterynarza 🙂

 4. Starsze psy mają bardzo podobne potrzeby do tych młodszych, tylko często nie umieją już tego okazywać.

  1. To prawda, psi seniorzy lubią się bawić lub poznawać nowe zapachy na zewnątrz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup