Kąpiel psa. Pierwsze mycie szczeniaka | blog Blog&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Kąpiel psa nie musi być wyzwaniem!

Duża część psów wykazuje ogromną niechęć, a nawet strach w stosunku do kąpieli. Próba umieszczenia ich w wannie wywołuje stres zarówno u samych psiaków, jak i ich właścicieli. Kąpiel jest niezwykle ważna dla psa, ponieważ pozwala zachować mu odpowiednią higienę, a co za tym idzie i zdrowie. Dbanie o jego czystość to jedną z kluczowych zasad opieki nad psem.

pies leży na poduszce

Pierwsza kąpiel psa

Najbardziej optymalnym czasem na pierwszą kąpiel psa jest ukończenie przez niego ósmego miesiąca życia. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły.

Na przykład w przypadku yorków poleca się pierwsze mycie już w momencie, gdy psiak skończy trzy miesiące. Jeśli przed swoją pierwszą kąpielą mały piesek ubrudzi się czyścimy jedynie zabrudzoną część sierści. W przypadku, gdy szczeniak wybrudzi się do tego stopnia, że całego jego ciało będzie wymagać mycia, używamy jedynie wody bez dodatku wszelkich produktów do czyszczenia. Kąpiel szczeniaka w pierwszych miesiącach życia nie jest zalecana ze względu na fakt, iż młody organizm psiaka nie posiada jeszcze w pełni wykształconego układu odpornościowego. Jego skóra i sierść są jeszcze na tyle delikatne, że proces mycia mógłby je niepotrzebnie podrażnić.

Jak zaplanować pierwszą kąpiel psa?

Decyzji o wykonaniu pierwszej kąpieli nie należy jednak zanadto odkładać. Jest to dla psa nowa, nieznana czynność, która może wywoływać u niego uczucie stresu czy niepokoju. Dlatego jeśli osiągnie on już określony wiek, warto przyzwyczaić szczeniaka do wody. Przebieg pierwszej kąpieli i to jak psiak ją zapamięta będzie miało ogromny wpływ na jego późniejsze podejście do mycia. Jeśli pierwsze zetknięcie z wodą będzie dla niego traumatyczne możemy być pewni, że każda kolejna próba umieszczenia go w wannie będzie dużym wyzwaniem. Jeżeli podczas próby wykonania pierwszej kąpieli psiak zaczyna stawiać opór, spróbujmy zająć go ulubioną zabawką, która odwróci jego uwagę od całej sytuacji.

Nie bójmy się głaskać i przytulać pupila, nawet jeśli jest mokry, nasza bliskość pozwoli mu czuć się bezpieczniej w nowej sytuacji. Jeśli mimo wszystko psiak reaguje bardzo nerwowo nie zmuszajmy go, zrezygnujmy z wykonania kąpieli tego dnia i odczekajmy dobę lub dwie. Być może nowy dzień sprawi, że jego podejście do mycia będzie mniej buntownicze.

O czym pamiętać podczas kąpieli psa?

– częstotliwość mycia psa

Nie istnieje jedno rozwiązanie, które byłoby odpowiednie dla wszystkich psów. Częstotliwość mycia psa jest uzależniona od kilku kluczowych kwestii. Pierwszą z nich jest wiek psa. Jeśli mamy do czynienia z psem seniorem to pamiętajmy, że kąpiele są dla niego o wiele bardziej uciążliwe i stresujące niż w przypadku młodych czy dorosłych czworonogów. Bardzo istotny jest tryb życia zwierzaka. Zdecydowanie częściej powinniśmy kąpać psa, który na co dzień przebywa w domu, niż takiego, który większość swojego życia, spędza na dworze.

Na częstotliwość kąpieli ma również wpływ rasa psa, a także długość jego sierści. Psiaki należące do długowłosych wymagają częstszego mycia niż te posiadające krótką sierść. Podsumowując najlepszym rozwiązaniem będzie poddawanie pupila kąpieli wtedy, gdy stan jego higieny tego wymaga.

– czego używać do kąpieli pupila

Podstawą wykonania kąpieli jest oczywiście psi szampon oraz opcjonalnie odżywka. Oprócz kosmetyków warto zaopatrzyć się w matę antypoślizgową, aby pies nie ślizgał się w trakcie mycia. Brak możliwości utrzymania równowagi może być dla niego niezwykle stresujący.

– proces mycia psa

Przed przystąpieniem do kąpania psa wyczeszmy starannie jego sierść. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego szarpania w trakcie kąpieli. Temperatura wody powinna wynosić około 38-39°C. Zanim przystąpimy do mycia szamponem, psiak powinien 2-3 minuty pomoczyć się w wannie. Pamiętajmy, aby nie zanurzać głowy pupila. Następnie nakładamy szampon rozcieńczając go wcześniej w dłoni za pomocą wody. Kosmetyk rozprowadzamy równomiernie, kolistymi ruchami wmasowując go w sierść i  skórę. Po spłukaniu piany proces mycia wykonujemy raz jeszcze. Jest to bardzo istotne ponieważ pierwszy etap ma na celu pozbycie się brudu, a drugi odżywienie i pielęgnację sierści.

Po starannym spłukaniu kosmetyku przechodzimy do szybkiego moczenia głowy, którą delikatnie oblewamy wodą. Jeżeli uznamy to za stosowne możemy nałożyć odżywkę wzmacniającą sierść. Po zakończonej kąpieli psa czym prędzej zawijamy pieska w ręcznik. Nie należy zbytnio pocierać mokrej sierści chcąc ją wysuszyć. W tym celu możemy użyć suszarki o ile nasz pupil nie reaguje ucieczką na jej widok. Ważne jest aby cała kąpiel przebiegała szybko i sprawnie co pozwoli ograniczyć czworonogowi stres.

Pamiętaj, że nie trzeba suszyć psiaka całkowicie do sucha. Gdy jest w miarę ciepło można go jedynie troszkę podsuszyć i na przykład zawinąć w kocyk. Dobrze, by kocyk dla psa był wtedy wykonany z materiału, który jest z jednej strony ciepły a z drugiej szybko chłonie wilgoć. W takiej sytuacji idealnie sprawdzają się kocyki wykonane z polaru!

Mycie naszego pupila najlepiej zaplanować na wieczór, po ostatnim tego dnia spacerze. Po kąpieli przez kilka godzin psiak nie powinien wychodzić na dwór, ponieważ mógłby się przeziębić.

Pamiętajmy, że zbyt częste kąpanie psa nie jest dobre. Wpływa negatywnie na jego skórę zaburzając jej prawidłowe funkcjonowanie.

Autor: Dawid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies biegnie w wodzie zabawa

Pies na plaży – o czym warto pamiętać

Zanim zabierzesz swojego czworonożnego przyjaciela na plażę musisz pamiętać o tym, że jest to miejsce publiczne, a więc przebywając tam należy przestrzegać określonych zasad. Co więcej, na taką formę spędzania wolnego czasu dobrze jest również przygotować swojego pieska. Zadbać o jego zdrowie oraz urozmaicenie pobytu na plaży. Czego się dowiesz z tego artykułu: Pies na [...]

Czytaj dalej… from Pies na plaży – o czym warto pamiętać

Czytaj dalej
pies bawi się zabawką przy legowisku

Jak wygląda pierwsza pomoc u psa

Pierwsza pomoc może być decydująca w ratowaniu zdrowia i życia naszego psa w nagłych sytuacjach. Wiedza na temat podstawowych procedur i umiejętność szybkiego reagowania jest niezwykle ważna dla każdego posiadacza psiaka. Musisz więc wiedzieć jak wygląda pierwsza pomoc u psa, abyś był przygotowany na ewentualne sytuacje awaryjne. Czego się dowiesz z tego artykułu: Pierwsza pomoc [...]

Czytaj dalej… from Jak wygląda pierwsza pomoc u psa

Czytaj dalej
piesek śpiący na legowisku

Mój pies jest osowiały – co to może oznaczać

Wielu posiadaczy psów doświadcza momentów, gdy ich pupile stają się nagle osowiałe, mało aktywne i wydają się nieco smutne. Ten nagły spadek energii i zapału może wywoływać niepokój i pytania. Dlaczego mój pies jest osowiały? Przyczyn takie stanu u twojego pieska może być naprawdę wiele. Kluczowy jest jednak fakt, że nagła osowiałość u psa zawsze [...]

Czytaj dalej… from Mój pies jest osowiały – co to może oznaczać

Czytaj dalej

NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter już teraz by otrzymywać informacje o nowościach, promocjach, poszerzać wiedzę o swoim czworonożnym przyjacielu oraz złapać rabat na pierwsze zamówienie!

ZAPISANO DO NEWSLETTERA

Cieszymy się, że chcesz być na bieżąco z naszymi nowościami i promocjami.

Ikona krzyżyka

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup