×

Brak produktów w koszyku.

Kąpiel psa nie musi być wyzwaniem!

5 minutes


Duża część psów wykazuje ogromną niechęć, a nawet strach w stosunku do kąpieli. Próba umieszczenia ich w wannie wywołuje stres zarówno u samych psiaków, jak i ich właścicieli. Kąpiel jest niezwykle ważna dla psa, ponieważ pozwala zachować mu odpowiednią higienę, a co za tym idzie i zdrowie. Dbanie o jego czystość to jedną z kluczowych zasad opieki nad psem.
legowisko poducha dla psa loft coral koralowa bowl and bone republic ls1a

Pierwsza kąpiel psa

Najbardziej optymalnym czasem na pierwszą kąpiel psa jest ukończenie przez niego ósmego miesiąca życia. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły.

Na przykład w przypadku yorków poleca się pierwsze mycie już w momencie, gdy psiak skończy trzy miesiące. Jeśli przed swoją pierwszą kąpielą mały piesek ubrudzi się czyścimy jedynie zabrudzoną część sierści. W przypadku, gdy szczeniak wybrudzi się do tego stopnia, że całego jego ciało będzie wymagać mycia, używamy jedynie wody bez dodatku wszelkich produktów do czyszczenia. Kąpiel szczeniaka w pierwszych miesiącach życia nie jest zalecana ze względu na fakt, iż młody organizm psiaka nie posiada jeszcze w pełni wykształconego układu odpornościowego. Jego skóra i sierść są jeszcze na tyle delikatne, że proces mycia mógłby je niepotrzebnie podrażnić.

Jak zaplanować pierwszą kąpiel psa?

Decyzji o wykonaniu pierwszej kąpieli nie należy jednak zanadto odkładać. Jest to dla psa nowa, nieznana czynność, która może wywoływać u niego uczucie stresu czy niepokoju. Dlatego jeśli osiągnie on już określony wiek, warto przyzwyczaić szczeniaka do wody. Przebieg pierwszej kąpieli i to jak psiak ją zapamięta będzie miało ogromny wpływ na jego późniejsze podejście do mycia. Jeśli pierwsze zetknięcie z wodą będzie dla niego traumatyczne możemy być pewni, że każda kolejna próba umieszczenia go w wannie będzie dużym wyzwaniem. Jeżeli podczas próby wykonania pierwszej kąpieli psiak zaczyna stawiać opór, spróbujmy zająć go ulubioną zabawką, która odwróci jego uwagę od całej sytuacji.

legowisko spiworek dla psa dreamy lily fioletowy bowl and bone republic ls1a

Nie bójmy się głaskać i przytulać pupila, nawet jeśli jest mokry, nasza bliskość pozwoli mu czuć się bezpieczniej w nowej sytuacji. Jeśli mimo wszystko psiak reaguje bardzo nerwowo nie zmuszajmy go, zrezygnujmy z wykonania kąpieli tego dnia i odczekajmy dobę lub dwie. Być może nowy dzień sprawi, że jego podejście do mycia będzie mniej buntownicze.

O czym pamiętać podczas kąpieli psa?

– częstotliwość mycia psa

Nie istnieje jedno rozwiązanie, które byłoby odpowiednie dla wszystkich psów. Częstotliwość mycia psa jest uzależniona od kilku kluczowych kwestii. Pierwszą z nich jest wiek psa. Jeśli mamy do czynienia z psem seniorem to pamiętajmy, że kąpiele są dla niego o wiele bardziej uciążliwe i stresujące niż w przypadku młodych czy dorosłych czworonogów. Bardzo istotny jest tryb życia zwierzaka. Zdecydowanie częściej powinniśmy kąpać psa, który na co dzień przebywa w domu, niż takiego, który większość swojego życia, spędza na dworze.

Na częstotliwość kąpieli ma również wpływ rasa psa, a także długość jego sierści. Psiaki należące do długowłosych wymagają częstszego mycia niż te posiadające krótką sierść. Podsumowując najlepszym rozwiązaniem będzie poddawanie pupila kąpieli wtedy, gdy stan jego higieny tego wymaga.

– czego używać do kąpieli pupila

Podstawą wykonania kąpieli jest oczywiście psi szampon oraz opcjonalnie odżywka. Oprócz kosmetyków warto zaopatrzyć się w matę antypoślizgową, aby pies nie ślizgał się w trakcie mycia. Brak możliwości utrzymania równowagi może być dla niego niezwykle stresujący.

– proces mycia psa

Przed przystąpieniem do kąpania psa wyczeszmy starannie jego sierść. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego szarpania w trakcie kąpieli. Temperatura wody powinna wynosić około 38-39°C. Zanim przystąpimy do mycia szamponem, psiak powinien 2-3 minuty pomoczyć się w wannie. Pamiętajmy, aby nie zanurzać głowy pupila. Następnie nakładamy szampon rozcieńczając go wcześniej w dłoni za pomocą wody. Kosmetyk rozprowadzamy równomiernie, kolistymi ruchami wmasowując go w sierść i  skórę. Po spłukaniu piany proces mycia wykonujemy raz jeszcze. Jest to bardzo istotne ponieważ pierwszy etap ma na celu pozbycie się brudu, a drugi odżywienie i pielęgnację sierści.

Po starannym spłukaniu kosmetyku przechodzimy do szybkiego moczenia głowy, którą delikatnie oblewamy wodą. Jeżeli uznamy to za stosowne możemy nałożyć odżywkę wzmacniającą sierść. Po zakończonej kąpieli psa czym prędzej zawijamy pieska w ręcznik. Nie należy zbytnio pocierać mokrej sierści chcąc ją wysuszyć. W tym celu możemy użyć suszarki o ile nasz pupil nie reaguje ucieczką na jej widok. Ważne jest aby cała kąpiel przebiegała szybko i sprawnie co pozwoli ograniczyć czworonogowi stres.

Pamiętaj, że nie trzeba suszyć psiaka całkowicie do sucha. Gdy jest w miarę ciepło można go jedynie troszkę podsuszyć i na przykład zawinąć w kocyk. Dobrze, by kocyk dla psa był wtedy wykonany z materiału, który jest z jednej strony ciepły a z drugiej szybko chłonie wilgoć. W takiej sytuacji idealnie sprawdzają się kocyki wykonane z polaru!

Mycie naszego pupila najlepiej zaplanować na wieczór, po ostatnim tego dnia spacerze. Po kąpieli przez kilka godzin psiak nie powinien wychodzić na dwór, ponieważ mógłby się przeziębić.

Pamiętajmy, że zbyt częste kąpanie psa nie jest dobre. Wpływa negatywnie na jego skórę zaburzając jej prawidłowe funkcjonowanie.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 5
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Elementy odblaskowe w szelkach Twojego psa

Po zmroku widoczność twojego pieska podczas waszych wspólnych spacerów drastycznie spada. Zadbaj o bezpieczeństwo twojego czworonożneg...

Spacer z psem w deszczu

Spacery z psiakiem w deszczowe dni są dla ciebie czymś stresującym? Chcąc tego uniknąć musisz dobrze przygotować swojego czworonożne...