Jak oduczyć psa wymuszania jedzenia - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Jak oduczyć psa wymuszania jedzenia

Jeśli choć raz dasz psu jedzenie ze stołu, to możesz mieć pewność, że to zapamięta. Bardzo ważna w tej kwestii jest twoja konsekwencja, aby nie złamać się przed proszącym wzrokiem psa. Jeśli piesek będzie dostawał posiłki o stałej porze, to z czasem przyzwyczai się do tego, że w międzyczasie nie otrzymuje dodatkowego jedzenia.

Czy twój pupil patrzy się na ciebie proszącym wzrokiem za każdym razem, gdy siadasz do stołu z jedzeniem? Jeśli Twoja odpowiedź jest twierdząca, to z pewnością zainteresuje cię ten artykuł. Wyjaśniam w nim jaki może być powód tego, że twój pupil wymusza jedzenia, a także jak możesz go tego oduczyć.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

 • Pies może wymuszać jedzenie, ponieważ jest łakomczuchem ale również dlatego, że jest naprawdę głodny
 • Jeśli raz dasz psu jedzenie z talerza, on to zapamięta
 • Karmienie psa o stałej porze pomaga zapanować nad jego podejściem do jedzenia

Pies wymusza jedzenie

Jedzenie to ogromna słabość mojego pupila. Myślę, że z pełną szczerością mogę nazwać go prawdziwym łakomczuchem. Gdy tylko przychodzi pora jedzenia, czeka grzecznie przy swojej misce, przebierając nerwowo łapkami.

Choć mój psiak dostaje tyle jedzenia, ile potrzebuje, również otrzymuje ode mnie ulubione smaczki, to nie oznacza, że obok mojego jedzenia przechodzi obojętnie. Choć byłby właśnie bardzo najedzony, to i tak spogląda proszącym wzrokiem w stronę mojego talerza.

Dużo czasu zajęło mi oduczenie go wymuszania jedzenia. Kiedyś był to bardzo duży problem. Próba zjedzenia czegokolwiek w towarzystwie mojego psa, kończyła się nieustającymi prośbami z jego strony, o choć kawałeczek tego, co mam na talerzu.

Dziś na szczęście jest zupełnie inaczej. Mój psiak wie, że ma swoje pyszne jedzenie, a to co ja jem, nie jest dla niego odpowiednie.

Dlaczego pies wymusza jedzenie

Co sprawia, że twój psiak nie może przejść obojętnie obok twojego talerza? Powodów takiego zachowania może być kilka. Czy masz podejrzenie, dlaczego twój piesek zachowuje się w ten sposób? Napisz mi swoje przypuszczenia w komentarzu na dole.

– pies łakomczuch

Najbardziej oczywistym i jednocześnie najczęstszym powodem wymuszania jedzenia przez psa jest fakt, że jest on typowym łakomczuchem. Uwielbia jeść i nie potrafi przejść obojętnie obok osoby, która jest właśnie w trakcie jedzenia. Istnieje przecież szansa, że ktoś taki zechce się z nim podzielić.

Dla psiego łasucha, fakt, że właśnie zjadł on swój cały posiłek, nie jest wcale przeszkodą do tego, aby wymuszać jedzenie, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja. Niestety jeśli będziesz w takich sytuacjach ulegać urokowi swojego pupila, to może mieć to bardzo złe konsekwencje dla jego zdrowia.

Otyłość u psa to poważny problem, z którym nie można pozostawiać psiaka samemu. Dlatego jeśli uważasz, że twój czworonożny przyjaciel może mieć nadwagę, to odsyłam cię do wpisu poświęconego w pełni na ten temat. Znajdziesz go TUTAJ.

– psia nuda

Dla znudzonego psiaka, jedzenie może stanowić formę spędzania wolnego czasu. Nawet jeśli realnie nie jest on wcale głodny, to może wymuszać jedzenie, aby w ten sposób móc się czymś zająć.

Umysł psiaka w wielu aspektach działa podobnie do naszego. Przyznam, że mi też czasem zdarzy się sięgnąć po paczkę chipsów siedząc przed telewizorem. Nawet jeśli nie mam ochoty na jedzenie, to mam potrzebę robienia czegoś w trakcie oglądania. Twój psiak wymuszając jedzenie może działać podobnie.

Dlatego jeśli twój czworonożny przyjaciel kolejny raz prosi cię o jedzenie, pomimo, że wiesz, że na pewno jest najedzony, to zastanów się, czy nie wynika to z powodu jego nudy. Być może nie poświęcasz mu tyle czasu, ile potrzebuje.

– pamięć o przeszłości

Psy są bardzo pamiętliwymi zwierzętami. Szczególnie jeśli chodzi o wydarzenia z przeszłości, którym towarzyszyły bardzo silne emocje, zarówno pozytywne jak i negatywne.

W przypadku psiaków, których przeszłość nie była łatwa, to w wielu sytuacjach z codziennego życia nie będą potrafiły się wyzbyć dawnych przyzwyczajeń. Nawet pomimo tego, że teraz mieszkają u kochającej ich rodziny.

Niestety są psiaki, które musiały walczyć o jedzenie. Od tego czy będą potrafiły przecisnąć się przez tłum innych czworonogów i sięgnąć po jedzenie zależało to, czy będą głodne. Takie sytuacje potrafią pozostać w pamięci psiaka do końca życia.

Pies może wymuszać jedzenie właśnie ze względu na pamięć o tym, czego kiedyś doświadczył. Stara się pozyskać jedzenie na zapas, nie potrafiąc do końca zrozumieć tego, że nie jest mu to potrzebne.

– niewystarczająca ilość jedzenia

Powód wymuszania jedzenia przez twojego psa może być bardziej prozaiczny, niż ci się wydaje. Twój psiak może być po prostu głodny. Zastanów się czy ilość jedzenia, które mu podajesz ma taką kaloryczność, jakiej potrzebuje.

Jeśli psiak jest właśnie w fazie intensywnego wzrostu, to jego zapotrzebowanie na jedzenie może być chwilowo większe, niż ci się wydaje. Jeśli nie masz pewności, co do tego, czy jadłospis twojego psiaka jest w porządku, nie wahaj się poprosić o radę weterynarza.

Zachęcam cię również do przeczytania mojego artykułu, na temat tego, co powinien jeść pies, aby być zdrowy. Znajdziesz go TUTAJ.

Dlaczego pies nie je swojego jedzenia

Niezaspokojony głód psiaka może wynikać również z tego, że nie zjada on całych posiłków które mu podajesz. Upewnij się czy jego miska po jedzeniu jest zawsze pusta. Jeśli nie to może być to konsekwencją kilku czynników.

Być może jedzenie, które podajesz swojemu pieskowi, zwyczajnie mu nie smakuje. Czworonogi mają swoje własne upodobania smakowe. Nie każdy rodzaj karmy będzie przez nie uważany za smaczny.

Psiak może nie zjadać całych swoich posiłków ze względu na alergię pokarmową. Jest taka możliwość, że karma, którą podajesz swojemu pieskowi, zawiera w sobie składniki, które wywołują u psiaka reakcję alergiczną. W efekcie psiak podczas jedzenia odczuwa dyskomfort i dlatego nie jest w stanie zjeść całego swojego posiłku.

Jak oduczyć psa wymuszać jedzenie

Sposobów na oduczenie psa wymuszania jedzenia jest kilka. Wszystko zależy od tego, z czego wynika zachowanie twojego czworonożnego przyjaciela. Nie każda metoda będzie skuteczna w każdym wypadku.

– nie dawaj psu jedzenia ze stołu

Śmiało mogę stwierdzić, że najważniejszą zasadą jest nie karmienie psiaka, podczas gdy sama jesz coś przy stole. Jeśli raz podzielisz się z psiakiem jedzeniem ze swojego talerza, to możesz mieć pewność, że twój pupil to zapamięta.

Gdy kolejny raz siądziesz do stołu aby zjeść swój posiłek, to twój psiak znów będzie oczekiwał, że czymś się z nim podzielisz. Jest to jak najbardziej normalne zachowanie ze strony psiaka. Nie ma on świadomości tego, że tamta sytuacja mogła być okazjonalna.

W jego umyśle powstało przeświadczenie, że jeśli będzie długo czekał przy stole, to dostanie od ciebie jedzenie. Dlatego pierwszą zasadą jest nie tworzenie takich sytuacji.

Zdecydowanie trudniej będzie ci nauczyć psiaka nie wymuszania jedzenia, jeśli już raz takie jego zachowanie okazało się skuteczne. Psy nie lubią niekonsekwencji, szczególnie w zachowaniu swoich opiekunów. Jeśli raz wyrażasz na coś zgodę, a później już nie, twój pupil ma prawo czuć się zdezorientowany.

– jedzenie o stałej porze

Nasze czworonogi uwielbiają rutynę oraz ustalony plan dnia. Tyczy się to również stałych pór podawania posiłków. Bardzo ważną kwestią w oduczeniu psiaka wymuszania jedzenia, jest nauczenie go, że otrzymuje posiłki o konkretnej porze dnia. W międzyczasie nie dostaje żadnych dodatkowych smaczków.

Wiem, że może być to trudne, aby nie dawać psiakowi ulubionych smakołyków między posiłkami, ale jeśli twój pupil ma problem z wymuszaniem jezdnia, to jest to kluczowa sprawa. Niech przysmaki będą czymś, co psiak otrzymuje okazjonalnie np podczas nauki nowych umiejętności.

Jeśli psiak przyzwyczai się do stałych godzin posiłków i zrozumie, że pomiędzy nimi nie ma co liczyć na dodatkowe kęsy z twojego talerza, to przestanie wymuszać od ciebie jedzenie.

– nie zamykaj psa w innym pomieszczeniu podczas jedzenia

Jedną z najgorszych rzeczy jakie możesz zrobić, jest zamknięcie psiaka podczas, gdy ty jesz, w innym pomieszczeniu. Przyniesie to odwrotny skutek niż oczekiwany. Psiak będzie bardzo zdenerwowany tą sytuacją. Widok osoby siedzącej przy stole i jedzącej, będzie dla niego czymś bardzo interesującym.

Dlatego izolowanie pieska w takiej sytuacji jest złym pomysłem.

Pies prosi o jedzenie ze stołu

Zdaje sobie sprawę jak trudno jest odmówić proszącym oczom twojego pupila. Niestety podstawą oduczenia go proszenia o jedzenie jest twoje konsekwentne działanie. Każde odstępstwo będzie zaczynało proces nauki od początku.

Twój psiak prosi o jedzenie ze stołu czy w ogóle nie interesują go twoje posiłki? Daj mi znać w komentarzu.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

7 komentarzy do “Jak oduczyć psa wymuszania jedzenia

 1. Jak tylko siadam do jedzenia, to mój pies siada tuż przy mnie pod stołem i czeka. Nie umiem mu odmówić…

  1. Mam nadzieje, że korzystając ze wskazówek z artykułu uda ci się oduczyć twojego psiaka wymuszania jedzenia.

 2. No nie wiem Odmawiając psu jedzenia to ja czuję się gorzej niż mój pies który ma swoje jedzenie w misce A tak naprawdę to dając psu kęsa czy nie budujemy z nim silnej więzi Coś za coś

  1. Niestety bardzo rzadko psiak ogranicza się do wymuszania jedzenia jedynie od swojego opiekuna. Zazwyczaj zachowuje się tak względem każdej osoby, która je w jego towarzystwie i to zaczyna być niestety kłopotliwe.

 3. Uważajcie jak pies wymusza jedzenie. Mój teraz walczy z nadwagą, dostawał ustalone wartości jedzenia ale mój mąż miał tendencję do a się z nim jedzeniem ZAWSZE gdy o to poprosił. W efekcie psiak teraz musi być na diecie.

  1. Niestety otyłość u psiaków to coraz częściej pojawiający się problem 🙁

 4. Było ciężko ale się udało. Na pewno jeśli będę brać pod opiekę kolejnego psa, to już od samego początku nie będę mu dawała jedzenia ze stołu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies śpi na materacu w pokoju

Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

W wyborze najlepszego posłania ortopedycznego dla psa należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. To dopasowanie legowiska do indywidualnych potrzeb psa, zapewnienie jakości wykonania oraz odpowiednich materiałów, właściwy rozmiar i komfort, który oferuje, a także jego zdolność do wspierania stawów i kręgosłupa. Decyzja o posłaniu ortopedycznym to inwestycja w zdrowie psa, dlatego warto zadbać o [...]

Czytaj dalej… from Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

Czytaj dalej
piesek na legowisku z zabawkami

Objawy babeszjosy u psa

Wiedza na temat babeszjozy, jej przyczyn i sposobów leczenia jest kluczowa dla każdego właściciela psa. Zapoznanie się z możliwymi objawami i sposobami zapobiegania tej chorobie może pomóc w szybszym rozpoznaniu i skutecznym leczeniu. Objawy babeszjozy mogą być różnorodne i łatwo je przeoczyć. Czego się dowiesz z tego artykułu: Babeszjosa u psa W trosce o zdrowie [...]

Czytaj dalej… from Objawy babeszjosy u psa

Czytaj dalej
pies czeka na chodzniku

Podstawowa higiena psich uszu

Każdy opiekun psa powinien zrozumieć, że dbanie o higienę uszu nie jest tylko kwestią estetyki, lecz głównie troską o dobre samopoczucie pupila. Różne rasy mogą wymagać różnego podejścia do pielęgnacji uszu, dlatego też kluczowe jest systematyczne sprawdzanie ich stanu i odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do indywidualnych potrzeb konkretnego psa. Czego się dowiesz z tego artykułu: Higiena [...]

Czytaj dalej… from Podstawowa higiena psich uszu

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup