×

Brak produktów w koszyku.

Nadwaga u psa

Problem nadwagi u psów staje się coraz bardziej powszechny i w żadnym wypadku nie należy przymykać na niego oka. Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna pomoże twojemu pupilowi w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Zadbaj o zdrowie swojego psiaka i nie pozwól aby dodatkowe kilogramy utrudniły mu czerpać radość z życia.

miska dla psa grande chestnut buldog francuski

Nadwaga u psa – czy to problem?

Problem posiadania kilku zbędnych kilogramów dotyka nie tylko nas ale również nasze psiaki. Ostatnimi czasy zjawisko występowania nadwagi u psów stało bardziej powszechne, dotykając coraz większej ilości czworonogów. Otyłość to poważne zagrożenie współczesnej cywilizacji. Niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dbanie o zbilansowaną dietę psiaka oraz zachęcanie go do aktywności fizycznej to jedne z kluczowych sposobów utrzymania prawidłowej wagi ciała.

Należy uświadomić sobie, że nadwaga u psów to choroba i w żadnym wypadku nie należy jej bagatelizować. Być może przyczyna jej powstania nie leży w naszym złym sposobie karmienia  psiaka, a jego chorobie. Dlatego też jeśli zauważymy, że nasz psiak przybrał widocznie na wadze bez większego powodu czym prędzej powinniśmy udać się z wizytą do weterynarza.

Przyczyny otyłości u psów

Czynników wywołujących nadwagę u naszych psiaków może być naprawdę wiele. Bardzo często diagnozowaną przyczyną otyłości jest nadmierna ilość spożywanego jedzenia przez psa, jednakże jest to tylko jeden z wielu powodów. Źródeł otyłości jest znacznie więcej, często wiele z nich jest przez nas nieumyślnie ignorowane.

 • Mała ilość ruchu

Brak ruchu lub jego zdecydowanie zbyt mała ilość bardzo często stanowi przyczynę pojawienia się u psiaka dodatkowych kilogramów. Być może wspólne spacery są zbyt krótkie, ograniczające pupilowi możliwość wybiegania się i rozładowania w pełni jego energii. Problemem może również być brak zabaw na świeżym powietrzu. Wspólne bieganie z psiakiem za zabawką stanowi dla niego doskonały rodzaj treningu. Psiak może bez ograniczeń biegać, skakać czy też turlać się.

 • Nadmierna ilość jedzenia

Psiaki to w większości przypadków ogromne łakomczuchy. Bez zawahania zjedzą całe jedzenie, które im podamy. Mało który pies zrezygnuje ze spałaszowania całej zawartości miski nawet pomimo swojego najedzenia. Dlatego też to właściciel musi kontrolować ilość podawanego jedzenia swojemu pupilowi. Porcje powinny być dopasowywane do wielkości psa, jego wieku oraz stanu zdrowia. Decydując się na zakup danej karmy dla psów warto sprawdzić jej kaloryczność. Dobra dieta psiaka powinna być odpowiednio zbilansowana, bogata w witaminy i mikroelementy. Jeśli nie masz pewności czy jadłospis twojego czworonoga jest dobry skonsultuj go z weterynarzem.

 • Nieodpowiednia dieta

Podawanie psu domowego jedzenia, które sami spożywamy jest bardzo często przyczyną powstawania nadwagi. Karmy dla psów mają kaloryczność dostosowaną bezpośrednio do wieku i wielkości psiaka. Karmienie psiaka domowym jedzeniem nie daje nam tej pewności.

 • Wiek psa

Waga ciała psa często wzrasta wraz z jego wiekiem. Psi seniorzy mają słabszy metabolizm niż szczeniaki czy dorosłe osobniki. Dodatkowo u starszych psiaków możemy zaobserwować spadek motywacji do aktywności fizycznej. Te dwa czynniki sprawiają, że psi seniorzy często borykają się z problemem nadwagi. Jeśli nasz pupil przez całe swoje młodzieńcze życie cechował się nienaganną sylwetką to nie możemy wykluczyć, że z wiekiem pojawią się u niego dodatkowe kilogramy.

Biała miska dla psa Deli

 • Zaburzenia i choroby

Nadwaga często występuje u psów, które cierpią na różnego rodzaju choroby i dolegliwości. Przykładem są zaburzenia endokrynologiczne takie jak niedoczynność tarczycy której skutkiem między innymi jest właśnie skłonność do przybierania na wadze. Niektóre leki podawane psom przyczyniają się do powstawania nadwagi. Warto zapytać lekarza o skutki uboczne działania danego leku szczególnie jeśli nasz psiak ma wrodzoną predyspozycję do tycia.

 • Sterylizacja lub kastracja

Zabieg sterylizacji lub kastracji często skutkuje u psiaków skłonnością do gromadzenia zbędnych kilogramów. Decydując się na tego rodzaju zabieg należy w bardziej przemyślany sposób podejść do nowej diety pupila. Psom po kastracji czy sterylizacji należy podawać nieco mniej kaloryczną karmę, a także pilnować ustalonych porcji podawanego jedzenia.

 • Predyspozycje genetyczne

Niektóre rasy psów są szczególnie obciążone ryzykiem wystąpienia u nich problemu nadwagi. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się między innymi: labradory, jamniki, spaniele czy owczarki szetlandzkie. Jeśli twój psiak jest właśnie takiej rasy powinieneś baczniej kontrolować jego wagę.

Walka z otyłością i zapobieganie

Dieta psa powinna być dostosowana do kilku kluczowych aspektów życia czworonoga. Decydując się na zakup konkretnej karmy należy sprawdzić dla jakich psiaków jest ona dedykowana. Pod uwagę należy wziąć:

 • wiek
 • płeć
 • rasa
 • wielkość
 • poziom aktywności fizycznej

Podając psiakowi karmę należy kierować się informacjami umieszczonymi przez producenta na opakowaniu. Przestrzeganie zalecanego dawkowania i porcjowania jest kluczowe dla utrzymania przez psiaka prawidłowej wagi ciała. Obecnie na rynku mamy do wyboru bardzo dużą ilość różnych karm dla psów. Producenci prześcigają się w komponowaniu coraz to nowych wariantów smakowych bogatych w składniki odżywcze.

Grande Amber miska dla psa

Jeśli nasz psiak jest typowym łakomczuchem i sugerowana przez producenta dzienna dawka jedzenia to dla niego zbyt mało możemy zmienić nieco sposób podawania mu karmy. Dwa duże posiłki gdzie miska psiaka jest pełna po brzegi zamieńmy na 3 mniejsze. Pies dzięki mniejszym lecz częstszym porcjom będzie czuł sytość przez cały dzień, a nie jedynie rano i wieczorem.

Ruch to zdrowie i przede wszystkim skuteczny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Dotyczy to nie tylko ludzi ale i naszych czworonożnych przyjaciół. Odpowiednia dieta to podstawa, ale dzięki regularnemu wysiłkowi fizycznemu psiak szybciej wróci do swojej pierwotnej masy ciała. W ramach wspólnej aktywności możecie wybierać się na długie spacery i wędrówki lub spróbować wspólnego biegania. Zamiast relaksującego popołudnia na kanapie zabierz pupila na zabawę na świeżym powietrzu. Więcej na temat aktywności z psiakiem przeczytasz w naszym artykule Sport z psem.

Jeśli psiak walczy z nadwagą z powodu problemów zdrowotnych to być może zmiana podawanych mu leków może być jedynym skutecznym rozwiązaniem. Psiak może reagować alergicznie na jeden ze składników w wyniku czego jego metabolizm może być spowolniony. Źle dobrane hormony również mogą przyczynić się do powstania otyłości u psa.

Nadwaga u psa to choroba

Jeżeli nie mamy pewności czy waga ciała naszego pupila mieści się w normie możemy poprosić weterynarza o udzielenie konsultacji. Sprawdzi on czy psiak posiada wagę adekwatną do swojej wielkości, wieku oraz rasy.

Być może nasza obawa o nadwagę psa może okazać się błędna. Niektóre rasy psów charakteryzują się naturalnie nieco większą masą ciała niż inne. Mylące może się również okazać bardzo obfita sierść czy włosie psiaka, które poprzez swoją objętość sprawiają, że wygląda on na bardzo puchatego. Dopiero podczas kąpieli możemy zobaczyć, że nasz pupil nie ma nadwagi, a to jedynie jego burzliwe futerko wprowadza nas w błąd 🙂

Nadwaga u psa to bardzo poważny problem. Nawet kilka dodatkowych kilogramów może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jeśli zauważysz, że twój pupil stał się nieco okrąglejszy zastanów się nad przyczyną i niezwłocznie postaw na walkę z nadwagą psiaka.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...
Posty, które mogą Cię zainteresować
Jak dobrać rozmiar ubranka dla psa?

Jasna sierść u psa – jak o nią dbać?

Zadbana i lśniąca sierść to wizytówka każdego psiaka. Jest to oznaka zdrowia i dobrej kondycji fizycznej pupila. Nie da się jednak uk...

Jaką porą roku wziąć pod opiekę psa?

Przypuszczam, że nie zastanawiałeś się nad tym, czy pora roku ma znaczenie w przypadku wzięcia pod swoją opiekę małego czworonoga. C...