Problem nadwagi u psów staje się coraz bardziej powszechny i w żadnym wypadku nie należy przymykać na niego oka. Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna pomoże twojemu pupilowi w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Zadbaj o zdrowie swojego psiaka i nie pozwól aby dodatkowe kilogramy utrudniły mu czerpać radość z życia. Opowiem ci jak możesz pomóc swojemu pieskowi.
Nadwaga u psa – czy to problem?
Problem posiadania kilku zbędnych kilogramów dotyka nie tylko nas, ale również nasze psiaki. Ostatnimi czasy zjawisko, jakim jest nadwaga u psa, stało się bardziej powszechne. Dotyka coraz większą liczbę czworonogów. Otyłość to poważne zagrożenie współczesnej cywilizacji. Niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Dbanie o zbilansowaną dietę psiaka oraz zachęcanie go do aktywności fizycznej to jedne z kluczowych sposobów utrzymania prawidłowej wagi ciała.
Musisz uświadomić sobie, że nadwaga u psów to choroba. Nie należy jej bagatelizować. Być może przyczyna powstania nie leży w twoim złym sposobie karmienia psiaka, a jego chorobie. Dlatego też jeśli zauważysz, że twój psiak przybrał widocznie na wadze bez większego powodu, czym prędzej powinieneś udać się z wizytą do weterynarza.
Nadwaga u psa – przyczyny
Czynników wywołujących nadwagę u twojego psiaka może być naprawdę wiele. Bardzo często diagnozowaną przyczyną otyłości jest nadmierna ilość spożywanego jedzenia przez psa, jednakże jest to tylko jeden z wielu powodów. Źródeł otyłości jest znacznie więcej, często wiele z nich jest przez nas nieumyślnie ignorowane.
– Mała ilość ruchu
Brak ruchu lub jego zdecydowanie zbyt mała ilość bardzo często stanowi przyczynę pojawienia się u psiaka dodatkowych kilogramów. Być może wspólne spacery są zbyt krótkie, ograniczające pupilowi możliwość wybiegania się i rozładowania w pełni jego energii.
Problemem może również być brak zabaw na świeżym powietrzu. Wspólne bieganie z psiakiem za zabawką stanowi dla niego doskonały rodzaj treningu. Twój psiak może wtedy bez ograniczeń biegać, skakać czy też turlać się.
– Nadmierna ilość jedzenia
Psiaki to w większości przypadków ogromne łakomczuchy. Bez zawahania zjedzą całe jedzenie, które im podamy. Mało który pies zrezygnuje ze spałaszowania całej zawartości miski, nawet pomimo swojego najedzenia. Dlatego też, jako właściciel, musisz kontrolować ilość podawanego jedzenia twojemu pupilowi.
Porcje powinny być dopasowywane do wielkości twojego psa, jego wieku oraz stanu zdrowia. Decydując się na zakup danej karmy dla psów sprawdź jej kaloryczność. Dobra dieta psiaka powinna być odpowiednio zbilansowana, bogata w witaminy i mikroelementy.
Upewnij się, czy objętość miski twojego psa nie jest dla niego zbyt duża. Dla mojego średniej wielkości psiak doskonale sprawdza się elegancka miska DUO od Bowl&Bone Republic. Mój pupil posiada ją w szarym kolorze w wersji z ceramicznymi wkładami.
Miska dla psa
DUO CERAMIC szara
339,95zł
– Nieodpowiednia dieta
Podawanie psu domowego jedzenia, które sami spożywamy jest bardzo często przyczyną powstawania nadwagi. Karmy dla psów mają kaloryczność dostosowaną bezpośrednio do wieku i wielkości twojego psiaka.
Karmienie pieska domowym jedzeniem nie daje nam tej pewności. O ile nie ma nic złego w podawaniu pieskowi niektórych warzyw i owoców. To jednak podstawę diety pupila powinna stanowić karma stworzona z myślą o psach.
Jeśli nie masz pewności czy jadłospis twojego czworonoga jest dobry skonsultuj go z weterynarzem oraz skorzystaj z moich wskazówek, które znajdziesz TUTAJ.
– Wiek psa
Waga ciała psa często wzrasta wraz z jego wiekiem. Psi seniorzy mają słabszy metabolizm niż szczeniaki czy dorosłe czworonogi. Dodatkowo u starszych psiaków możemy zaobserwować spadek motywacji do aktywności fizycznej. Te dwa czynniki sprawiają, że psi seniorzy często borykają się z problemem nadwagi.
Jeśli twój pupil przez całe swoje młodzieńcze życie cechował się nienaganną sylwetką, to nie możesz wykluczyć, że z wiekiem pojawią się u niego dodatkowe kilogramy.
– Zaburzenia i choroby
Nadwaga często występuje u psów, które cierpią na różnego rodzaju choroby i dolegliwości. Przykładem są zaburzenia endokrynologiczne, takie jak niedoczynność tarczycy, której skutkiem między innymi jest właśnie skłonność do przybierania na wadze.
Niektóre leki podawane psom przyczyniają się do powstawania nadwagi. Warto zapytać lekarza o skutki uboczne działania danego leku, szczególnie jeśli nasz psiak ma wrodzoną predyspozycję do tycia.
– Sterylizacja lub kastracja
Zabieg sterylizacji lub kastracji często skutkuje u psiaków skłonnością do gromadzenia zbędnych kilogramów. Decydując się na tego rodzaju zabieg musisz w bardziej przemyślany sposób podejść do nowej diety twojego pupila. Psom po kastracji czy sterylizacji należy podawać nieco mniej kaloryczną karmę, a także pilnować ustalonych porcji podawanego jedzenia.
– Predyspozycje genetyczne, a nadwaga u psa
Niektóre rasy psów są szczególnie obciążone ryzykiem wystąpienia u nich problemu nadwagi. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się między innymi: labradory, jamniki, spaniele czy owczarki szetlandzkie. Jeśli twój psiak jest właśnie takiej rasy, powinieneś baczniej kontrolować jego wagę.
Walka z otyłością i zapobieganie
Dieta twojego psa powinna być dostosowana do kilku kluczowych aspektów życia czworonoga. Decydując się na zakup konkretnej karmy należy sprawdzić, dla jakich psiaków jest ona dedykowana. Pod uwagę należy wziąć:
– wiek
– płeć
– rasę
– wielkość
– poziom aktywności fizycznej
Podając psiakowi karmę kieruj się informacjami umieszczonymi przez producenta na opakowaniu. Przestrzeganie zalecanego dawkowania i porcjowania jest kluczowe dla utrzymania przez psiaka prawidłowej wagi ciała.
Obecnie na rynku mamy do wyboru bardzo dużą liczbę różnych karm dla psów. Producenci prześcigają się w komponowaniu coraz to nowych wariantów smakowych, bogatych w składniki odżywcze.
Jeśli twój psiak jest typowym łakomczuchem i sugerowana przez producenta dzienna dawka jedzenia to dla niego zbyt mało, możesz zmienić nieco sposób podawania mu karmy. Dwa duże posiłki gdzie miska psiaka jest pełna po brzegi zamieńmy na 3 mniej obfite. Twój pies dzięki mniejszym lecz częstszym porcjom będzie czuł sytość przez cały dzień, a nie jedynie rano i wieczorem.
Ruch to zdrowie i przede wszystkim skuteczny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Dotyczy to nie tylko ludzi, ale i naszych czworonożnych przyjaciół. Odpowiednia dieta to podstawa, ale to dzięki regularnemu wysiłkowi fizycznemu twój psiak szybciej wróci do swojej pierwotnej masy ciała.
W ramach wspólnej aktywności możecie wybierać się na długie spacery i wędrówki lub spróbować wspólnego biegania. Zamiast relaksującego popołudnia na kanapie, zabierz swojego pupila na zabawę na świeżym powietrzu. Więcej na temat aktywności z psiakiem przeczytasz w artykule Sport z psem.
Jeśli psiak walczy z nadwagą z powodu problemów zdrowotnych, to być może zmiana podawanych mu leków może być jedynym skutecznym rozwiązaniem. Psiak może reagować alergicznie na jeden ze składników, w wyniku czego jego metabolizm może być spowolniony. Źle dobrane hormony również mogą przyczynić się do powstania otyłości u twojego psa.
Nadwaga u psa to choroba
Jeżeli nie masz pewności czy waga ciała twojego pupila mieści się w normie możesz poprosić weterynarza o udzielenie konsultacji. Sprawdzi on czy psiak posiada wagę adekwatną do swojej wielkości, wieku oraz rasy.
Być może twoja obawa o nadwagę psa może okazać się błędna. Niektóre rasy psów charakteryzują się naturalnie nieco większą masą ciała niż inne. Myląca może się również okazać bardzo obfita sierść, czy włosie psiaka, które poprzez swoją objętość sprawiają, że wygląda on na bardzo puchatego. Dopiero podczas kąpieli możesz zobaczyć, że twój pupil nie ma nadwagi, a to jedynie jego burzliwe futerko wprowadza w błąd.
Nadwaga u psa to poważny problem. Nawet kilka dodatkowych kilogramów może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Szczególnie jeśli masz do czynienia psim seniorem. Jeśli zauważysz, że twój pupil stał się nieco okrąglejszy, zastanów się nad przyczyną i niezwłocznie postaw na walkę z nadwagą psiaka.
A jaką formę ma twój piesek? Udaje mu się utrzymać zdrową sylwetkę, czy też może zauważyłeś, że ostatnimi czasy stał się nieco bardziej okrąglejszy?
Niestety my też walczymy ze sporą otyłością 🙁 U mojego psa pojawiła się nadwaga po operacji i weterynarz o tym uprzedzał. Trzeba więcej biegać 🐶