Jak nauczyć psa komendy zostaw - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Jak nauczyć psa komendy zostaw

Komenda zostaw to kluczowe polecenie, które sprawdza się właściwie każdego dnia życia z psem. Jako przedmiot treningu wybierz rzecz, obok której twojemu psu będzie trudno przejść obojętnie. Trening rozpoczyna się od zasłaniania rzeczy ręką i wydania polecenia zostaw. Później zwiększaj poziom trudności np rzucając daną rzecz przed psem.

Uczenie pieska nowych komend to nie tylko rozwijanie jego umiejętności ale również świetny sposób na wspólne spędzanie czasu z czworonożnym, przyjacielem. Przygotowałam dla ciebie prosty, czterostopniowy plan jak nauczyć twojego pieska wykonywać komendę zostaw.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Komendę zostaw trenuj na przedmiocie, który ma dla psa znaczenia, np ulubionej zabawce
  • Na początkowym etapie zakryj rzecz ręką i wypowiedz polecenie zostaw
  • Gdy pies będzie potrafił bezbłędnie wykonać polecenie, rozpocznij trening na innej rzeczy

Komenda zostaw

Gdybym miała wymienić polecenia, które ułatwiają moje codzienne życie z psiakiem, komenda zostaw zdecydowanie byłaby na czele tej listy. Biorąc pod uwagę ciekawską naturę mojego czworonoga, myślę że nie raz uratowała go przed przykrymi sytuacjami.

Gdy psiak znajdzie coś, co go zainteresuje, bardzo trudno jest namówić go do tego, aby porzucił daną rzecz. Jeśli mówimy jeszcze o czymś, co może być przez niego potencjalnie zjedzone, to taka sytuacja jest prawdziwym wyzwaniem.

Jeśli pupil nie potrafi poprawnie wykonać komendy zostaw, to bardzo trudno będzie wyrwać mu z pyska coś, co znalazł na trawniku w parku. A jak dobrze wiemy, pieski mają tendencję do znajdywania i zjadania tego, co do jedzenia absolutnie się nie nadaje.

Dlatego też mam nadzieję, że dzięki moim wskazówkom uda ci się nauczyć twojego psiaka reagować na komendę zostaw.

Jak przygotować się do nauki komendy zostaw

Zanim rozpoczniesz naukę twojego czworonożnego przyjaciela nowej komendy, musisz się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim zastanów się o jakiej porze dnia, twój psiak jest najbardziej wypoczęty i gotowy do działania. Jeśli psiak będzie zmęczony, to bardzo trudno będzie mu przyjmować nową wiedzę.

Wybierz formę nagrody, która będzie najbardziej atrakcyjna z punktu widzenia twojego pupila. W przypadku mojego psiaka, podczas wspólnych treningów najlepiej sprawdzają się smakołyki, zrobione przeze mnie z suszonego mięsa. Podczas nauki nowej komendy psiak dostaje dużo smaczków, dlatego warto zadbać o to, aby były one dobre jakościowo.

Jeśli chcesz poznać mój sprawdzony przepis na smakołyki dla psa DIY, odsyłam cię do wpisu, który znajdziesz TUTAJ. Tłumaczę w nim krok po kroku jak samodzielnie wykonać smaczki dla psa z suszonego mięsa.

Spośród akcesoriów dla psa, które są bardzo pomocne podczas treningu nowych umiejętności jest saszetka na smakołyki. Ja używam saszetki MIDI od Bowl&Bone Republic. 

Dzięki temu mam cały czas wolne ręce podczas treningu. Co więcej, dobrze znam mojego psiego łakomczucha. Gdyby tylko usłyszał charakterystyczny szelest opakowania na smakołyki, to cała jego uwaga skupiła by się właśnie na tym. Dlatego też polecam ci zabranie na trening etui na psie smaczki.

Miejsce na trening z psem

Jeśli komenda zostaw jest którymś z kolei polecaniem, którego uczysz swojego pupila, to z pewnością wiesz, jakie miejsce na trening wybrać. Jeśli jednak nie, to opowiem ci, na jakie kwestie powinnaś zwrócić uwagę.

Przede wszystkim jako miejsce treningu wybierz przestrzeń, którą twój psiak już dobrze zna. W przeciwnym wypadku nowe zapachy i doznania mogą sprawić, że uwaga twojego czworonożnego przyjaciela będzie rozproszona.

Możecie trenować w domu, ale nie jest to konieczność. Jako miejsce treningu możecie wybrać park, z tym że wybierzcie taką przestrzeń, gdzie nie będzie zbyt dużo psów wokół. Obecność innych czworonogów może za bardzo rozpraszać twojego psiaka. Zamiast uczyć się nowych umiejętności będzie chciał nawiązać kontakt z innymi pieskami.

Ja zawsze trenuje z moim psiakiem w jego ulubionym parku, który bardzo dobrze zna i nie ma potrzeby obwąchiwania wszystkiego wokół. Dodatkowo wiem, która przestrzeń jest najmniej uczęszczana przez ludzi. To sprawia, że na tym terenie mój psiak czuje się pewnie i dobrze, a jego uwaga jest w pełni skupiona na mnie i wykonywaniu moich poleceń.

Wybirz przedmiot treningu

Naukę komendy zostaw zaczynamy od tego, że wybieramy rzecz, na której będziemy ćwiczyć polecenie. Ważne, aby wybrać coś, co jest dla psiaka potencjalnie interesujące. Jeśli nie będzie on zwracał żadnej uwagi na daną rzecz, to cały proces nauki może być nieefektywny, gdyż psiak bez żadnego problemu będzie wykonywał poprawnie twoje polecenie.

W przypadku mojego psiaka najlepiej sprawdza się jego ulubiona zabawka DEX. Wiem, że bardzo trudno jest mu przejść obok niej obojętnie. Dlatego też świetnie nadaje się ona do trenowania komendy zostaw.

Jeśli twój psiak nie jest miłośnikiem zabawek, możesz jako przedmiot treningowy potraktować jego ulubiony przysmak. Mój psiak bardzo lubi kostki, które można kupić w sklepie zoologicznym. Wiem, że świetnie sprawdziłyby się do użycia podczas treningu.

Musisz jednak pamiętać, że przedmiotem treningowym, nie może być ten sam smaczek, który jednocześnie ma stanowić formę nagrody za poprawne wykonanie polecenia. W takiej sytuacji psiak nie będzie miał żadnej motywacji do wykonania zadania, ponieważ zorientuje się, że omijając przedmiot treningowy, dostanie od ciebie kolejny w formie narody.

Jak nauczyć psa komendy zostaw krok po kroku

Wiesz już jak powinnaś przygotować się na wspólny trening nowej umiejętności z twoim czworonożnym przyjacielem. Tak więc najwyższy czas na rozpoczęcie nauki.

Etap pierwszy

Tak jak ma to miejsce w przypadku nauki wszystkich innych komend, etap pierwszy będzie dla twojego psiaka najłatwiejszy. Połóż przed swoim pieskiem przedmiot, na którym zamierzacie ćwiczyć, np wspomnianą wcześniej zabawkę. Następnie zasłoń ją ręką i wypowiedz polecenie zostaw.

Utrzymuj kontakt wzrokowy z psiakiem tak, aby wiedział, że dokładnie obserwujesz jego zachowanie w tej sytuacji. Jeśli psiak ominie twoją rękę i weźmie zabawkę, to powtarzamy całą sytuację. Ważne jest to, aby zakrycie ręką zabawki było bardziej symboliczne niż rzeczywiście blokowało dostęp do niej psiakowi.

Jeśli twój psiak poprawnie wykona polecenie i na twoją komendę przez kilka sekund nie weźmie zabawki, daj mu zasłużoną nagrodę. Powtórz tą sekwencję kilkukrotnie, aby twój psiak ją w pełni przyswoił i zapamiętał.

Etap drugi

Podczas tego etapu, twoim zdaniem będzie nieco utrudnić poprawne wykonanie polecenia. Mianowicie kładąc przed psiakiem ulubioną zabawkę lub smakołyk, którego używacie podczas treningu, nie zasłaniaj go ręką. Niech twój pupil ma do niego pełen dostęp.

Wypowiedz polecenie zostaw i czekaj na reakcję psiaka. Gdy sięgnie on po zabawkę, połóż ją z powrotem na ziemi i wydaj polecenie raz jeszcze. Jeśli twój psiak nie zdecyduje się wzięcie zabawki do pyska, koniecznie pochwal go i daj zasłużoną nagrodę.

Powtórzcie całą sekwencję kilkukrotnie. Za każdym razem staraj się nieco wydłużać czas pomiędzy wypowiedzeniem komendy, a nagrodzeniem psiaka smakołykiem, za poprawne wykonanie polecenia.

Etap trzeci

Teraz twoim zadaniem będzie nie położenie zabawki na ziemi, a rzucenie jej. Nie wiem jak twój pupil ale mój reaguje o wiele bardziej entuzjastycznie, w momencie, gdy rzucam mu jakąś rzecz. Dlatego ten etap nauki może być bardzo trudny.

Bardzo ważna jest tutaj konsekwencja. W przypadku mojego pieska, dopiero po kilkunastu próbach udało mu się pierwszy raz wykonać poprawnie to polecenie. Gdy dostał wówczas nagrodę za jego wykonie, kolejnym razem wiedział już, co powinien zrobić, aby otrzymać swój ulubiony smakołyk.

Etap czwarty

Na tym etapie spróbuj wykorzystać polecenie na innych rzeczach niż do tej pory trenowaliście. Zmień zabawkę na inną lub wymień ją na smaczki. Kolejnym przedmiotem do treningu niech będzie miska z jedzeniem psa w porze posiłku. Jeśli uda mu się poprawnie wykonać polecenie zostaw i podejdzie do miski dopiero wówczas, gdy mu na to pozwolisz, to będzie to prawdziwy sukces treningu tej komendy.

Nauka komendy zostaw krok po kroku

Wiesz już jak możesz nauczyć swojego psa wykonywania komendy zostaw. Bardzo ważna jest tutaj cierpliwość i konsekwencja w dążeniu do celu.

Twój psiak potrafi wykonać komendę zostaw? A może nauka dopiero przed wami?

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Komentarz do “Jak nauczyć psa komendy zostaw

  1. Mój pies jest mocno dojrzały Nie mówię że jest stary bo nie przechodzi mi to przez usta Ale prawdę mówiąc nie zna żadnej komendy Reaguje na pełną michę bo ją czuje i tyle Może coś przeoczyłam ale zupełnie mi to nie przeszkadza Porozumiewamy się bez słów i jest dobrze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup