Nauka nowych umiejętności to nic trudnego. Jak więc rozpocząć trening komendy zostań? Kieruj się trzema opracowanymi przez nas etapami a wszystko pójdzie sprawnie i bez kłopotu. Bardzo ważne w przypadku tej komendy jest systematyczność ale i
Przydatna komenda zostań
Nauka nowych umiejętności przez naszego czworonoga wcale nie musi być trudna i wyczerpująca. Umiejętne podejście do wspólnego treningu wykonywania poleceń przez psiaka może sprawić, że wspólne ćwiczenia będą naprawdę łatwe i przyjemne. Co więcej, jest to doskonały sposób na przyjemne spędzanie wolnego czasu z ukochanym pupilem. Komenda zostań jest bardzo użyteczna w codziennym życiu z psiakiem.
Szczególnie jeśli nasz piesek jest do nas wyjątkowo przywiązany i w momencie gdy przebywamy razem, nie odstępuje nas na krok. Bywają sytuacje, w których ze względów bezpieczeństwa wskazane jest, aby psiak został w miejscu, które mu wskażemy.
Nauka komendy zostań: od czego zacząć?
Chcąc nauczyć swojego psa komendy zostań, warto najpierw oswoić go z komendą siad. Pieskowi będzie o wiele łatwiej zapanować nad swoimi emocjami i chęcią instynktownego podążania za swoim opiekunem, gdy będzie znajdował się w pozycji siedzącej.
Jak nauczyć psa komendy siad? Tutaj znajdziesz kilka skutecznych porad. Gdy twój psiak opanuje w pełni wykonywanie polecenia siad, możesz przejść do nauki komendy zostań.
Czy potrzebujesz dużej przestrzeni, aby móc swobodnie ćwiczyć z psiakiem naukę komendy zostań? Absolutnie nie. Trenować możecie zarówno podczas codziennych spacerów jak i w ramach wolnego czasu spędzanego w domu. Naukę zacznijcie od małych kroczków. Nie możemy wymagać, aby psiak już na samym początku potrafił pozostać w danym miejscu dłużej niż kilka sekund.
Etap pierwszy nauki pupila
Naukę rozpocznijcie w momencie, gdy psiak jest w dobrym nastroju, nie będzie znużony ani znudzony. Nie chcemy, aby nauka nowej umiejętności była dla niego czymś nieprzyjemnym. Wyposaż się w ulubione smakołyki twojego pupila i do dzieła!
Stań naprzeciwko psa i wydaj mu komendę siad. Gdy psiak postąpi zgodnie z twoją instrukcją pochwal go i daj nagrodę w postaci przysmaku.
Następnie możesz spróbować kolejnego punktu waszego treningu. Znajdując się wciąż naprzeciwko psa powtórz raz jeszcze komendę siad.
Następnie gdy pupil wykona swoje zadanie wypowiedz komendę zostań i zrób krok do tyłu. Jeśli psiak pozostanie w pozycji siedzącej około 2/3 sekundy pochwal go i poczęstuj przysmakiem. Ćwiczenie to powtarzaj kilka razy.
Dobrze jest trzymać przysmaki pod ręką. Gdy położysz przysmaki na ziemi, stole lub w innym miejscu, a psiak to zauważy jego uwaga będzie podzielona. Najlepiej mieć przysmaki przy sobie – super sprawdzają się do tego specjalne saszetki na psie przysmaki. Gdy zawiesisz ją na pasku lub kieszeni wszystkie przysmaki będą w okolicy Twojej ręki, a pupil całą swoją uwagę skupi na wykonywaniu polecenia.
Jedna seria treningowa komendy zostań powinna składać się z 6-8 powtórzeń. Zwróć uwagę na reakcje i zachowanie psa. Czy chętnie i z entuzjazmem wykonuje twoje polecenia czy też wydaje się znudzony i poirytowany? Jeśli nic nie stoi nam na przeszkodzie możemy przejść do kolejnego etapu.
Kolejny etap treningu komendy zostań
Ta część treningu ma na celu rozwijanie umiejętności psiaka, których nauczył się w pierwszym etapie. Chcemy, aby nasz piesek potrafił pozostawać w pozycji siedzącej dłużej niż 2/3 sekundy. W tym celu sukcesywnie staramy się zwiększać ten moment, nie zapominając o pochwale i nagrodzie po każdym poprawnie wykonanym ćwiczeniu.
Staraj się stopniowo wydłużać czas podczas którego psiak ma pozostać na miejscu. Nie oczekuj od czworonoga, że w podczas jednego treningu uda mu się przeskoczyć z 3 do 15 sekund. Jeśli psiak będzie potrafił bez większego problemu pozostać w pozycji siedzącej przez 20/25 sekund możemy przejść do ostatniego etapu wspólnego treningu.
Etap końcowy – utrwalanie komendy zostań
Gdy Twój psiak potrafi już pozostać na miejscu przez ok. 20 sekund nie pozostaje nam nic innego jak przejście do ostatniego, aczkolwiek chyba najtrudniejszego punktu treningu komendy zostań dla psa.
Chcemy, aby psiak pozostał w pozycji siedzącej w momencie, gdy będziemy stopniowo się od niego oddalać. Zwiększając tym samym dzielącą nas odległość. Jak to zrobić? Jeśli ćwiczysz w domu postaraj się w ten sposób sukcesywnie zwiększać dystans między tobą, a twoim psem.
Chcemy, abyś ostatecznie opuścił pomieszczenie, w którym się znajdujecie pozostawiając pupila samego. Pamiętaj, aby podczas wszystkich etapów treningu chwalić oraz nagradzać psiaka za poprawne wykonanie komendy.
Jeśli wykonujecie ćwiczenia podczas spacerów w parku, maksymalna dzieląca was odległość powinna umożliwiać ci szybkie znalezienie się z powrotem przy psiaku, w razie niespodziewanej sytuacji.
Podczas ćwiczeń komend na świeżym powietrzu pamiętaj, by Twój pupil miał na sobie asekuracyjnie założone wygodne i dobrze dopasowane szelki lub obroże dla psa. Gdy dojdzie do niekontrolowanych sytuacji musisz mieć szybką możliwość zabezpieczyć swojego pupila.
Misja zakończona, czyli komenda zostań opanowana!
Komenda zostań należy do grona poleceń, które są pojmowane przez psiaki bez dużych trudności. Co prawda, sam trening składa się z kilku etapów. Jednakże to własne stopniowa, systematyczna nauka daje najlepsze i najbardziej efektywne rezultaty.
Nawet jeśli Twój pupil opanuje wykonywanie komendy zostań to perfekcji, to warto od czasu do czasu odświeżyć mu pamięć i pochwalić go oraz nagrodzić za dobre wykonanie polecenia.
Jeśli chcesz sprawdzić, czy psiak jest silnie zaangażowany w wykonywanie polecenia zostań, możesz umieścić ulubioną zabawkę w jego polu widzenia podczas ćwiczenia komendy. Jeśli mimo to twojemu psiakowi uda się zapanować nad emocjami i pozostać w miejscu koniecznie pochwal go i wręcz nagrodę za ten bardzo ważny sukces!
Komenda zostań pomaga pieskowi opanować emocje
Pies, któremu nie jest obca komenda zostań i potrafi poprawnie reagować na tą komendę uczy się przy okazji jeszcze jednej, niezmiernie ważnej umiejętności. Warto wspomnieć, że jednoczenie psiak uczy się kontrolować swoje emocje.
Pozostanie w bezruchu mimo docierających do pupila bodźców z najbliższego otoczenia wymaga nie lada dyscypliny. Jest to bardzo przydatne w sytuacjach kryzysowych, gdy to psiak mógłby wpaść w panikę.
Skupienie uwagi na wykonywaniu polecenia opiekuna pozwala nieco zapanować nad jego czasem nieprzewidzianym zachowaniem. Jest to umiejętność, która może uchronić Twojego pupila od zagrożenia lub potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.
Dla waszego wspólnego dobra poświęćcie na naukę komendy zostań trochę czasu. Umocni to więź między wami i pozwoli fajnie oraz kreatywnie spędzić wspólnie czas.
Do dzieła!
Moja sunia nauczyła się komendy zostań w trzy dni z tego blogu
Bardzo fajny jest ten blog 👍👍🏻 naprawdę polecam 😘