Komenda daj głos należy do grona poleceń, których najczęściej uczymy swoje psiaki. Jej opanowanie przez psa pozwala czworonogowi lepiej zrozumieć nasze intencje, a także to, czego od niego oczekujemy w danej chwili. Komendy daj głos możesz nauczyć swojego psa w czterech prostych krokach. To polecenie możemy zaliczyć do jednego z łatwiejszych do nauki dla psa.
Jak zabrać się za naukę psa komendy daj głos? Przede wszystkim bardzo ważne jest odpowiednie miejsce na trening, a także odpowiednia nagroda, która będzie satysfakcjonująca dla twojego pupila. Nauka psa polecania daj głos jest łatwa i przyjemna. Jestem pewna, że twój psiak bardzo szybko zrozumie na czym polega.
Czego się dowiesz z tego artykuły:
- Komenda daj głos jest dość łatwa do opanowania przez twojego psa
- Możesz nauczyć psa tego polecenia w czterech prostych krokach
- Dzięki komendzie daj głos twój psiak uczy się czego od niego oczekujesz w danej chwili
Naucz swojego psa komendy daj głos
Jakich poleceń warto nauczyć swojego psiaka? Pośród tego grona z pewnością powinna pojawić się komenda daj głos. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że trening nowych umiejętności psa, to bardzo istotna sprawa dla każdego pupila. Zarówno jeśli chodzi o jego stały rozwój i pobudzanie jego umysłu jak i satysfakcję z czasu spędzanego wspólnie z ukochanym opiekunem.
Myślę, że z pełną śmiałością mogę stwierdzić, że ta komenda należy do grona jednych z najłatwiejszych poleceń do opanowania przez nasze pieski. Jest prosta, nieskomplikowana, a jej efekt łatwy do osiągnięcia. Czego chcieć więcej!
Przed rozpoczęciem treningu chciałabym, abyś zapoznała się z najważniejszymi zasadami dotyczącymi tresury twojego psa. Pozwoli ci to zrozumieć potrzeby twojego pieska i w najbardziej skuteczny i przystępny sposób dla niego podejść do waszego wspólnego szkolenia. Dlatego też odsyłam cię do wpisu pogłębiającego ten temat, który znajdziesz TUTAJ. Mam nadzieje, że znajdziesz w nim wszystko to, czego szukasz.
Dlaczego warto nauczyć psa komendy daj głos
Twój czworonożny przyjaciel w znacznej większości przypadków ma naturalną potrzebę szczekania. W ten sposób psy komunikują się ze światem zewnętrznym, zarówno z innymi zwierzakami, jak i nami. Dlatego też nawet jeśli nie odpowiada nam fakt, że nasz piesek dużo szczeka, to nie możemy oczekiwać od niego, że przestanie to robić.
W moim codziennym życiu z pieskiem, komenda daj głos, wraz z komendą odwrotną mającą na celu wydanie polecenia psiakowi, aby w danym momencie nie szczekał, pozwalają zapanować nieco nad pupilem. Moim celem nie jest ograniczanie swobody w komunikacji pieska, a to, aby zrozumiał, że są momenty, gdy takie zachowanie jest niewskazane.
Dlatego też uważam, że nauka komendy daj głos pozwala pieskowi lepiej zrozumieć nasze intencje i to czego od niego oczekujemy w danej chwili i jaka może być tego przyczyna. W sytuacjach, gdy szczekanie psa może być przyczyną problemu, to pojęcie przez pupila tego, że są momenty, gdy prosimy go o głos lub jego brak, pomoże mu w wykonaniu naszej prośby.
Dodatkowo nie da się ukryć, że wspólny trening z pupilem jest świetnym sposobem na zacieśnianie waszych więzi. Pieski lubią uczyć się nowych rzeczy, dlatego też w większości przypadków, trening z opiekunem będzie sprawiał im dużo radości. Mój psiak równie bardzo lubi wspólną zabawę, jak i pokonywanie nowych wyzwań podczas nauki.
Nauka nowych umiejętności jest również bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju pieska. W ten sposób dbamy o jego umysł, pobudzamy zmysły i przyspieszamy reakcje. Nasze pieski potrzebują tego rodzaju bodźców, w przeciwnym przypadku mogą stać się osowiałe i znudzone.
Trening różnych komend pobudza nieco inne partie umysłu psa niż zabawa. Jest to rodzaj wyzwania, które twój psiak stara się osiągnąć. W grę wchodzi adrenalina, chęć zaprezentowania się z jak najlepszej strony, a także pokonywania swoich barier i słabości.
Naucz krok po kroku swojego psa komendy daj głos
Od czego powinniśmy zacząć naukę komendy daj głos? Przede wszystkim od przygotowania odpowiedniej nagrody dla pieska za poprawne wykonanie polecenia. Zastanów się, jakie smakołyki twój czworonożny przyjaciel lubi najbardziej.
Odpowiednie przygotowanie pupila
Jeśli masz ochotę, możesz samodzielnie wykonać smakołyki dla twojego pupila. Przygotowałam dla ciebie bardzo prosty przepis na suszone smakołyki DIY. Mój psiak totalnie za nimi przepada. Jednocześnie mam pewność, że podaje mu produkt z dobrego gatunkowo mięsa, które nie zawiera żadnych zbędnych konserwantów, czy polepszaczy smaku. Wpis z przepisem znajdziesz TUTAJ.
Przysmaki w formie nagrody dobrze jest przechowywać w saszetce na smakołyki. Dzięki temu piesek nie będzie skupiony na opakowaniu ze smaczkami i skoncentruje się na poprawnym wykonaniu twojego polecenia. Polecam ci saszetki na smakołyki MIDI od Bowl&Bone Republic. Za pomocą klamerki możesz przypiąć produkt wygodnie na pasku i sięgnąć po smakołyki podczas szkolenia psiaka.
Dodatkowo w saszetce możesz trzymać również psie woreczki, które z łatwością możesz wyjmować poprzez wbudowany dyspenser. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie w codziennym życiu z czworonożnym przyjacielem.
– przestrzeń do nauki komendy
Wiesz już co powinnaś przygotować rozpoczynając z pieskiem naukę nowych umiejętności. Kolejnym elementem treningu będzie znalezienie odpowiedniej przestrzeni do ćwiczeń z psiakiem.
Ucząc swojego pieska komendy daj głos, musimy mieć na uwadze fakt, że będzie on wydawał z siebie głośne odgłosy. Taki trening może okazać się uciążliwy dla twoich sąsiadów jeśli mieszkasz z psem w bloku. Będzie to bowiem inna forma szczekania przez psiaka niż ma to miejsce, gdy piesek po prostu komunikuje się z nami, czy też otoczeniem.
Dlatego też polecałabym ci na miejsce treningu wybrać park lub inną otwartą przestrzeń. Upewnij się tylko, czy w pobliżu nie znajduje się plac zabaw lub inne miejsce, gdzie głośne szczekanie psa mogłoby przeszkadzać innym ludziom znajdującym się wokół.
Jeśli udało ci się już znaleźć najbardziej komfortowe miejsce do wspólnego treningu wraz z psiakiem, możemy przejść do kolejnego etapu treningu komendy daj głos.
– etap pierwszy nauki komendy daj głos
Stań naprzeciwko swojego psiaka, upewnij się że pupil jest w pełni na tobie skupiony. Jeśli piesek jest gotowy i czeka na twój ruch, wydaj komendę daj głos. Oczywiście na wstępie twój pisak musi zrozumieć czego dotyczy polecenie, które mu właśnie wydałaś.
Dlatego też jeśli po wypowiedzeniu komendy twój pupil wyda z siebie najmniejszy dźwięk, daj mu nagrodę w postaci smaczka. W ten sposób dajemy czworonogowi do zrozumienia, że dostaje nagrodę za to, że da głos.
– etap drugi komendy daj głos
Gdy twój psiak zrozumie, czego dotyczy komenda daj głos, możemy przejść do kolejnego etapu nauki. Mianowicie, nagradzaj pupila smakołykiem wówczas, gdy wydając komendę daj głos, pies wyda z siebie szczeknięcie.
W tym momencie nie nagradzamy już pieska za wycie czy skomlenie. Jest to bardzo ważne, ponieważ twój psiak musi mieć możliwość samodzielnego zrozumienia, jakiego dźwięku od niego oczekujesz. Dlatego też pochwal pieska jeśli wyda szczeknięcie, nawet jeśli będzie ono jeszcze bardzo ciche.
– etap trzeci – pełne szczeknięcie psa
Na tym etapie nauki będziesz nagradzać pupila tylko wówczas, gdy wyda on z siebie na komendę pełne, głośne szczeknięcie. Tak więc znajdujesz się właśnie na najważniejszym etapie nauki.
Początkowo psiak może być zdziwiony, że nie otrzymuje od ciebie nagrody, za każde szczeknięcie. Jednak psiaki bardzo szybko potrafią zrozumieć, jakie zachowanie prowadzi do otrzymania nagrody od opiekuna.
– etap czwarty – utrwalanie
Jeśli uda ci się się wraz z psiakiem wypracować taki poziom szczeknięcia, jaki cię w pełni satysfakcjonuje po wydaniu komendy daj głos, to możesz przejść do ostatniego etapu nauki. Mianowicie staraj się powoli odchodzić od nagradzania pieska smakołykami.
Staraj się naprzemiennie chwalić pieska słownie oraz za pomocą przysmaków. Systematycznie zmniejszając proporcje, aż do momentu gdy piesek będzie wykonywał twoje polecenie daj głos jedynie za pochwałę z twojej strony.
Komenda daj głos w czterech krokach
Tak właśnie wygląda plan nauki komendy daj glos w czterech prostych krokach. Mojemu pieskowi zrozumienie tego polecania przyszło bardzo szybko i sprawnie. Mam nadzieje, że w przypadku twojego pieska również będzie to łatwa nauka.
Opowiedz jak to było w przypadku twojego pupila. Czy również nie miał żadnych problemów? A może jakiś etap nauki sprawił mu trudność?
Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.
Nie jest to takie łatwe. Ale ćwiczymy.
Z początku może tak się wydawać ale trzymam kciuki za sukces. Powodzenia!