Jak działa zmysł dotyku u psa - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Jak działa zmysł dotyku u psa

Dla psa zmysł dotyku ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o jego psychikę. Bliskość fizyczna jest kluczowa w rozwoju szczeniaka, poprzez dotyk jest on w stanie zlokalizować swoją matkę, pomimo braku jeszcze rozwiniętego zmysłu wzroku. Dotyk wpływa na poczucie bezpieczeństwa psa i przywiązanie do opiekuna. W ten sposób możesz okazywać psu swoją przyjaźń.

Z pewnością wiesz, że psy mają doskonały węch i słuch, co sprawia, że są bardzo dobrymi tropicielami. Czy jednak zastanawiało cię kiedyś, jak działa zmysł dotyku u psów? Jest niestety bardzo często pomijana kwestia. Jak się jednak okazuje, zmysł dotyku odgrywa ogromną rolę w życiu każdego psa.

Czego się dowiesz z tego artykułu

  • Szczeniaki tuż po urodzeniu za pomocą zmysłu dotyku wiedzą gdzie znajduje się ich matka
  • Dotyk i bliskość w pierwszych miesiącach życia szczeniaka wpływa na jego pewność siebie i poczucie własnej wartości, gdy jest dorosłym psem
  • Wibrysy to psie wąsy za pomocą których psiaki lokalizują znajdujące się wokół nich obiekty nawet gdy jest ciemno

Zmysł dotyku u psa

Każdy psi opiekun z pewnością dobrze wie, jak ważny dla naszych czworonogów jest węch i słuch. To właśnie te dwa zmysły sprawiają, że psy są tak dobrymi tropicielami. Potrafią znacznie lepiej niż ludzie zarówno odbierać dźwięki z otoczenia, jak i zapachy. Z kolei. co ciekawe, wzrok u psiaków jest gorszy niż u nas. Psy w inny sposób widzą barwy. Niektóre kolory są przez nie w ogóle nierozpoznawalne.

Czy zastanawiałaś się jednak, jak działa zmysł dotyku u psów? Osobiście uważam, że jest to niezwykle ciekawy temat. Ze względu na budowę ciała psów, zmysł dotyku będzie działał w inny sposób, niż w przypadku ludzi. Dlatego też bardzo chętnie przybliżę ci ten temat. Ta wiedza pozwoli ci jeszcze lepiej poznać swojego pupila i rozumieć sposób, w jaki odbiera otaczający go świat.

Jak działa zmysł dotyku u szczeniaków

Myślę, że warto na początku wspomnieć, że inną rolę odgrywa zmysł dotyku u psów, gdy są bardzo młodymi szczeniakami, a inną gdy są już dorosłymi psiakami. Wynika to z faktu, że pieski tuż po urodzeniu są ślepe, a także prawie całkowicie głuche. Z tego też powodu, zmysł dotyku w ich przypadku stanowi główny sposób na odbieranie świata zewnętrznego.

Nowo narodzone szczeniaki mają jeden, główny cel. Być jak najbliżej swojej matki. Ona zapewnia im niezbędny do życia pokarm, a także daje im poczucie bezpieczeństwa. Dla piesków, które dopiero co się urodziły, są to kluczowe do zaspokojenia potrzeby.

Tak więc, w jaki sposób szczeniaki odbierają to, co się wokół nich dzieje poprzez zmysł dotyku? Ich wyznacznikiem jest ciepło, którego źródłem jest ich matka. Za pomocą receptorów ciepła, znajdujących się tuż przy ich nozdrzach, namierzają matkę, aby móc podążyć w jej kierunku.

W tym celu w charakterystyczny sposób unoszą głowę, próbując namierzyć źródło ciepła, czyli matkę. Gdy uda im się to ustalić, powoli podpełzają w tym kierunku. Właśnie w ten sposób działa zmysł dotyku u bardzo małych psów.

Dlaczego tylko u szczeniaków zmysł dotyku działa w ten sposób

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego zmysł dotyku działa w ten sposób jedynie u szczeniaków. Gdy psiak

, to wraz z jego procesem dojrzewania, receptory ciepła znajdujące się przy nozdrzach, zaczynają zanikać. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ wraz z upływem kolejnych dni i tygodni po urodzeniu, zaczyna otwierać oczy i coraz więcej widzieć. To samo tyczy się jego zmysłu słuchu, który zaczyna być coraz lepszy.

Z tego też powodu, psiak zaczyna odbierać otaczającą go rzeczywistość przede wszystkim, za pomocą innych zmysłów, które coraz bardziej się rozwijają. Zmysł dotyku przestaje odgrywać aż tak dużą rolę.

Dlaczego szczeniaki należy brać na ręce

Dotyk działa bardzo uspokajająco na nowo narodzone szczeniaki. Dlatego też bardzo ważne jest to, aby małe psiaki od samego początku miały bardzo bliski kontakt z matką lub opiekunem. Bycie głaskanym i przytulanym ma bezpośredni wpływ na szczeniaka.

Poczucie bliskości sprawia, że psiak czuje spokój i bezpieczeństwo. Co za tym idzie, jego oddech staje się regularny, akcja serca jest bardzo wyrównana. W przypadku szczeniaków, uczucie strapienia i zaniepokojenia ma bezpośrednie odzwierciedlenie w jego funkcjach życiowych.

Co więcej, jeśli od początkowego etapu życia, szczeniaki mają zapewnione odpowiednie ilości przytulania i dotyku, to ma to bezpośredni wpływ na ich zachowanie, gdy są już dorosłymi psami. Takie psiaki są widocznie bardziej energiczne i aktywne. Cechuje je większa pewność siebie i otwartość na świat.

To jak ważny jest zmysł dotyku w pierwszych etapach życia psa jest bardzo ciekawe. Jednocześnie jest to temat często pomijany. Psi opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak bliskość jest ważna dla małego psiaka. Ma bezpośredni wpływ na całe dalsze życie czworonoga.

Jak działa zmysł dotyku u dorosłego psa

Pomimo, że psy mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu i słuchu, to nie oznacza to, że dotyk nie odgrywa dla nich żadnej roli w percepcji świata zewnętrznego.

Dotyk dla psa jest to zmysł, który wpływa na jego psychikę, dobre samopoczucie i emocje. Z pewnością twój psiak lubi być przez ciebie głaskany i przytulany. Twój dotyk jest przez niego odbierany jako okazanie mu miłości. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak jeszcze możesz okazać twojemu czworonożnemu  przyjacielowi, że jest dla ciebie ważny, to odsyłam cię do innego wpisu poświęconego w pełni tej tematyce. Znajdziesz go TUTAJ.

Głaskanie i przytulanie psa

Poprzez dotyk opiekuna, wzmacnia się więź między psiakiem i jego właścicielem. Co więcej, twój dotyk w stresujących dla pupila sytuacjach, daje mu poczucie bezpieczeństwa. Przypuszczam, że sama odruchowo przytulasz lub bierzesz na ręce swojego pieska, gdy wiesz, że jest on zlękniony i przestraszony. Twoja bliskość w takiej sytuacji jest dla niego niezwykle ważna.

Twój dotyk w momencie, gdy psiak czuje się dobrze i bezpiecznie, jest dla niego formą relaksu. Jedną z ulubionych form spędzania czasu mojego pieska, szczególnie po długim i intensywnym spacerze, jest wspólne leżenie na kanapie. Mój pupil w takich momentach chce być głaskany i przytulany.

Podczas takich wieczorów, gdy dodatkowo za oknem jest chłodno i mroźno, sięgam po kocyk mojego psa linii NAP od Bowl&Bone Republic. Psiak wtulony w jego niezwykle miękki i miły w dotyku materiał, zasypia w mgnieniu oka. Widzę, że mój dotyk w połączeniu z otulającym go kocykiem, daje mu poczucie bezpieczeństwa i spokoju.

Przytulanie psa jest jednak bardziej skomplikowane, niż może ci się wydawać. Uścisk pupila nie może być przypadkowy. Zły sposób przytulenia psa może sprawić, że będzie on czuł się bardzo niekomfortowo. Takie zachowanie może sprawić, że twój pupil będzie zdenerwowany, a nie zadowolony jakie było twoje założenie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, co jeszcze może denerwować twojego psa, odsyłam cię do wpisu, poświęconego w pełni tej tematyce. Znajdziesz go TUTAJ.

Jak czuły jest zmysł dotyku u psa

Choć głównymi zmysłami odpowiadającymi za percepcję świata przez psa jest węch i słuch, to dotyk również odgrywa istotną rolę w życiu czworonoga. Psiaki mają receptory odpowiedzialne za dotyk rozmieszczone na całym ciele. Jednocześnie tak samo jak ma to miejsce w przypadku ludzi, niektóre partie ciała są bardziej wrażliwe, inne nieco mniej.

Najwięcej receptorów odpowiadających za dotyk twój psiak ma na opuszkach swoich łap, a także na pysku, w szczególności wokół nosa i oczu. Teraz już wiesz dlaczego, tak ważne jest to, aby w zimne i mroźne dni, dbać o łapy twojego psiaka. Opuszki są wyjątkowo podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Na pysku twojego psiaka znajdują się wibrysy, zwane potocznie wąsami. To właśnie one w dużym stopniu odpowiadają za zmysł dotyku u psa. Co ciekawe, za ich pomocą psiak rozpoznaje znajdujące się wokół niego obiekty, a także je lokalizuje.

Wibrysy są szczególnie przydatne, gdy twój psiak porusza się w ciemnościach. Wówczas jego zmysł wzroku staje się właściwie bezużyteczny. Właśnie dzięki wibrysom psiak ma możliwość dość sprawnego poruszania się po ciemku. 

Dlatego też, tak ważne jest to, aby dbać o psie wąsy. Bywa, że niedoświadczeni psi fryzjerzy podczas strzyżenia przycinają psiakowi wibrysy, co jest bardzo dużym błędem i ma dla niego negatywne skutki.

Zmysł dotyku u psa

Jak więc widzisz, zmysł dotyku odgrywa u twojego psiaka ważniejszą rolę, niż mogło ci się początkowo wydawać. Ma on wpływ na rozwój psychiczny psiaka, jego emocje i dobre samopoczucie. Szczególnie w tym początkowym okresie życia twojego pieska.

A twój psiak lubi być głaskany i przytulany? Jak wygląda wasza relacja pod względem bliskości i okazywania sobie przywiązania.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Komentarz do “Jak działa zmysł dotyku u psa

  1. Myślałam, że u psów w ogóle nie istnieje coś takiego jak zmysł dotyku. Duże zaskoczenie, dzięki za tą widzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pies na prezent – dlaczego to bardzo zły pomysł?

Chociaż do Świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze sporo czasu, to wszyscy doskonale wiemy, jak ten czas szybko minie. Pierwsze plany świąteczne będą snute już w listopadzie, a wraz z nimi szukanie pomysłów na prezent. Wszak Black Friday, Cymber Monday i inne podobne okazje to szansa na upolowanie lepszego prezentu w korzystnej cenie. Wraz z poszukiwaniem [...]

Czytaj dalej… from Pies na prezent – dlaczego to bardzo zły pomysł?

Czytaj dalej

Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Swobodna eksploracja i możliwość węszenia to – oczywiście obok wielu innych – warunki, jakie powinniśmy spełnić, aby zadbać o dobrostan psa. Nawet najdłuższe spacery na smyczy nie zaspokoją w pełni potrzeb czworonoga. I chociaż w wielu miejscach trzeba lub warto chodzić z psem na smyczy i nawet dorosłego psa należy tego nauczyć (przeczytaj Jak nauczyć [...]

Czytaj dalej… from Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Czytaj dalej
piesek w różowym sweterku

Jak fotografować swojego pieska – moje najlepsze wskazówki 

Fotografowanie psów to nie tylko umiejętność uchwycenia pięknych chwil z naszymi wiernymi towarzyszami, ale także sposób na wzmocnienie więzi między właścicielem, a psem. Warto poznać kilka technik, takich jak między innymi wykorzystanie naturalnego światła, cierpliwość podczas pracy z pupilem oraz kreatywne podejście do kadrowania, aby uzyskać udane i jak najpiękniejsze zdjęcia swojego czworonożnego przyjaciela. Czego [...]

Czytaj dalej… from Jak fotografować swojego pieska – moje najlepsze wskazówki 

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup