Co denerwuje mojego psa - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Co denerwuje mojego psa

Wiele naszych zachowań może powodować zdenerwowanie u naszych czworonogów. Znając te najczęściej powtarzane będziesz w stanie ich uniknąć. Jest to bardzo ważne ponieważ ma to bezpośredni wpływ na naszą relację z pupilem. Jeśli swoim zachowaniem będziemy często wprawiać psiak w zdenerwowanie to negatywnie odbije się to na waszej więzi.

Co denerwuje psa

Masz czasem wrażenie, że twój ukochany pupil nieźle dał ci w kość? Myślę, że doskonale znam odpowiedź na to pytanie. Nasze psiaki również miewają momenty, w których nasze zachowanie bardzo im nie odpowiada. Zastanawiasz się teraz pewnie, co denerwuje mojego psa?

Wyprowadzić psa z równowagi nie jest wcale łatwo. Piesek oddany swojemu opiekunowi potrafi wykazać się ogromna cierpliwością, nawet w bardzo niekomfortowych z jego punktu widzenia sytuacjach i warunkach. Przychodzi jednak taki moment, że nasz psiak może mieć nas naprawdę dosyć.

Zdenerwowanie ze strony pupila stanowczo nie jest miłym uczuciem dla żadnego psiego właściciela. Jak więc uniknąć sytuacji, które potrafią rozdrażnić nie jednego psiaka? Przede wszystkim należy wiedzieć jakie są najczęstsze powody jego zdenerwowania. Wielu z nich z pewnością nawet się nie spodziewasz.

Co z pewnością denerwuje każdego psa

Czy czasem zastanawia Cię jakieś niecodzienne zachowanie psiaka? Może twój pupil ostentacyjnie odwraca się gdy próbujesz go pogłaskać lub też stara się nie patrzeć w twoją stronę.

Jest wysoce prawdopodobne, że piesek reaguje w ten sposób na jakieś z twoich zachowań, które zwyczajnie go denerwuje.

Przytulanie

Prawdą jest, że psy tak jak i ludzie potrzebują czułości, okazywania sobie sympatii i przywiązania. Jednak musimy pamiętać, że psiaki w inny sposób niż my okazują to, że jesteśmy im bliscy.

Działa to również w drugą stronę. Pieski oczekują, że Ty również w podobny sposób jak one będziesz okazywać im sympatię.

W ich oczach przytulenie nie stanowi żadnej formy wyrażenia swojego przywiązania. Wręcz przeciwnie, w momencie gdy obejmujemy psa za szyję czy tułów sprawia to, że czuje się on zagrożony i bezbronny.

Wiele zależy właśnie od tego w jaki sposób przytulasz psiaka. Jeśli swoim objęciem nie sprawiasz, że pies czuje się osaczony, czy też pozbawiony możliwości ucieczki to wszystko powinno być w porządku.

Pewnie myślisz sobie teraz, że wcale nie jest to prawdą, ponieważ twój pupil nie reaguje w żaden negatywny sposób na twoje uściski. Jednakże musisz wiedzieć, że fakt, iż twój psiak toleruje tego rodzaju gesty kierowane przez ciebie w jego stronę, wcale nie oznacza, że jest z nich zadowolony.

Psiak ze względu na sympatię jaką  nas darzy stara się tolerować tego rodzaju zachowanie. Nie mniej jednak miej świadomość, że nie jest to dla niego komfortowe uczucie.

Ograniczanie swobody podczas spaceru

Spacery to jedna z ulubionych części dnia każdego czworonoga, mojego również. Jest to moment w którym piesek doświadcza wielu nowych bodźców, poznaje nieznane zapachy, czy też spotyka inne zwierzaki.

Chyba nic tak nie denerwuje psiaka jak blokowanie mu możliwości zetknięcia się z tymi wszystkimi czynnikami świata zewnętrznego. Skracanie czasu spaceru do minimum jest dla pieska bardzo krzywdzące.

Pospieszanie czworonoga podczas wspólnych przechadzek, ograniczanie możliwości poznawania i analizowania napotkanych zapachów, może powodować uczucie zdenerwowania u czworonoga.

Oczywiście nie namawiam cię do tego abyś od tej pory pozwalał pupilowi na całkowitą, wręcz niekontrolowaną swobodę. Bacznie obserwuj to, co w oczach psiaka jest warte obwąchiwania i jeśli coś budzi Twoje zastrzeżenia, nie wahaj się zabrać psa w inne miejsce.

Dlaczego swoboda podczas spacerów jest tak ważna? Pozwala psiakowi poznawać świat zewnętrzny w pełnej krasie. Dzięki temu psiak staje się bardziej odważny i pewny siebie, nie boi się nieznanych mu dotąd sytuacji czy też kontaktów z innymi zwierzakami.

Brak poszanowania strefy osobistej psa

Zdenerwowany pies nie będzie chciał się z tobą bawić, ani spędzać wspólnie czasu. Nie ma chyba nic bardziej przykrego dla każdego psiego opiekuna.

Co więc może wprawić pieska w zły nastrój?

Zaburzanie jego strefy osobistej. Robimy to często nieświadomie, zupełnie nie zdając sobie sprawy, że swoim zachowaniem wytrącamy psiaka z równowagi. Psy bardzo nie lubią gdy zbytnio zbliżamy się do ich pyska, szczególnie gdy robimy to gwałtownie i niespodziewanie.

Źle również odbierają gdy kładziemy im dłoń na głowie. Odbierają to jako gest, świadczący o naszej wyższości nad nimi. Zdecydowana większość czworonogów nie lubi być brana na ręce oraz przenoszona w ten sposób z miejsca na miejsce.

Pies lubi widzieć jaki gest wykonujesz w stosunku do niego. Źle znosi zaskakujące go sytuacje, których się kompletnie nie spodziewał.

Każdy psiak potrzebuje mieć swój kąt w domu, który będzie jego własnym azylem. Może być to posłanie usytuowane w strategicznym miejscu, gdzie psiak jednocześnie będzie nieco osłonięty ale równocześnie będzie mógł obserwować co się dzieje wokół.

W przypadku mojego pieska takim azylem jest legowisko dla psa URBAN od Bowl&Bone Republic. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wybrać najlepsze posłanie dla twojego pieska, to odsyłam cię do wpisu znajdującego się TUTAJ. Dowiesz się z niego co ma największe znaczenie dla psa w jego legowisku.

Słabo wypracowana codzienna rutyna z Twoim pupilem

Psy dobrze czują się gdy wiedzą jak wygląda ich codzienny plan dnia.

Uwielbiają rutynę, która daje im poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Dlatego też jeśli to możliwe, postaraj się trzymać określonego, stałego schematu jeśli chodzi o codzienne aktywności twojego pupila.

Dotyczy to oczywiście w głównej mierze posiłków, spacerów, czy też pory snu. Psiaki cenią sobie przewidywalność dnia, jednak nie oznacza to, że od tej pory powinniście mieć stałą godzinę na zabawę czy też wspólne spędzanie czasu.

Warto zachować zdrowy balans w tej sytuacji, który sprawi, że psiak poczuje się pewniej w waszej relacji.

Niepoważne traktowanie psa

Psy czują gdy stają się obiektem żartów czy kpin.

Jest to dla nich tak samo niemiłe i upokarzające jak dla ludzi. Psiaki nie lubią również, gdy próbujemy je naśladować, czy też przedrzeźniać. Czują się wówczas zdezorientowane i urażone.

Olewcze podejście do własnego psiaka również jest bardzo złym zachowaniem przed którym cię stanowczo przestrzegam.

Zmuszanie do zabawy z innymi psami

Nie każdy pupil lubi spędzać czas z innymi psami. W przypadku takich psiaków zmuszanie ich do kontaktów z innymi czworonogami może być dla twojego czworonoga denerwujące. Z pewnością zauważysz jeśli twój piesek nie chce bawić się z drugim psem.

Nie zmuszaj go do tego. To przecież nic złego, że pies woli spędzać czas na zabawie z tobą, a nie innymi czworonogami.

Wiedząc co denerwuje twojego psa postępuj inaczej

Smutny i zdenerwowany pies nie jest szczęśliwy. Chcąc zadbać o jego samopoczucie oraz pozytywną atmosferę panującą w waszym domu, miej na uwadze, że niektóre twoje zachowania mogą być dla pupila krzywdzące.

Pamiętaj, że dla twojego psiaka jesteś najważniejszą osobą w jego życiu. Zadbaj o to, aby piesek czuł, że dla Ciebie jest on równie ważny i bliski sercu jak Ty dla niego!

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Swobodna eksploracja i możliwość węszenia to – oczywiście obok wielu innych – warunki, jakie powinniśmy spełnić, aby zadbać o dobrostan psa. Nawet najdłuższe spacery na smyczy nie zaspokoją w pełni potrzeb czworonoga. I chociaż w wielu miejscach trzeba lub warto chodzić z psem na smyczy i nawet dorosłego psa należy tego nauczyć (przeczytaj Jak nauczyć [...]

Czytaj dalej… from Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Czytaj dalej
pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup