×

Brak produktów w koszyku.

Co denerwuje mojego psa

Wiele naszych zachowań może powodować zdenerwowanie u naszych czworonogów. Znając te najczęściej powtarzane będziesz w stanie ich uniknąć.
legowisko dla psa classic grey szare bowl and bone republic ls3sa blog

Zdenerwowany pies

Masz czasem wrażenie, że twój ukochany pupil nieźle dał ci w kość?

Myślę, że doskonale znam odpowiedź na to pytanie. Zdradzę ci teraz pewien sekret. Nasze psiaki również miewają momenty, w których nasze zachowanie bardzo ich denerwuje.

Wyprowadzić psa z równowagi nie jest wcale łatwo. Czworonóg oddany swojemu opiekunowi potrafi wykazać się ogromna cierpliwością nawet w bardzo niekomfortowych z jego punktu widzenia sytuacjach i warunkach. Przychodzi jednak taki moment, że nasz psiak może mieć nas naprawdę dosyć.

Zdenerwowanie ze strony pupila stanowczo nie jest miłym uczuciem dla żadnego psiego właściciela. Jak więc uniknąć sytuacji, które potrafią rozdrażnić nie jednego psiaka? Przede wszystkim należy zlokalizować jakie są najczęstsze powody jego zdenerwowania. Wielu z nich z pewnością nawet się nie spodziewasz.

Zdenerwowany pies nie jest szczęśliwy.

Co denerwuje psa

Czy czasem zastanawia Cię jakieś niecodzienne zachowanie psiaka? Może twój pupil ostentacyjnie odwraca się gdy próbujesz go pogłaskać lub też stara się nie patrzeć w twoją stronę.

Jest wysoce prawdopodobne, że piesek reaguje w ten sposób na jakieś z naszych zachowań, które zwyczajnie go denerwuje.

Przytulanie

Prawdą jest, że psy tak jak i ludzie potrzebują czułości, okazywania sobie sympatii i przywiązania. Jednak musimy pamiętać, że psiaki w inny sposób niż my okazują to, że jesteśmy im bliscy.

Działa to również w drugą stronę. Pieski oczekują, że Ty również w podobny sposób jak one będziesz okazywać im sympatię.

W ich oczach przytulenie nie stanowi żadnej formy wyrażenia swojego przywiązania. Wręcz przeciwnie, w momencie gdy obejmujemy psa za szyję czy tułów sprawia, że czuje się on zagrożony i bezbronny.

Wiele zależy właśnie od tego w jaki sposób przytulasz psiaka. Jeśli swoim objęciem nie sprawiasz, że pies czuje się osaczony czy też pozbawiony możliwości ucieczki to wszystko powinno być w porządku.

Pewnie myślisz sobie teraz, że wcale nie jest to prawdą ponieważ twój pupil nie reaguje w żaden negatywny sposób na twoje uściski. Jednakże musisz wiedzieć, że fakt, iż psiak toleruje tego rodzaju gesty kierowane przez nas w jego stronę wcale nie oznacza, że jest z nich zadowolony. Psiak ze względu na sympatię jaką  nas darzy stara się tolerować tego rodzaju zachowanie.

Nie mniej jednak miej świadomość, że nie jest to dla niego komfortowe uczucie.

Ograniczanie swobody podczas spaceru

Spacery to jedna z ulubionych części dnia każdego czworonoga. Jest to moment w którym piesek doświadcza wielu nowych bodźców, poznaje nieznane zapachy czy też spotyka inne zwierzaki.

Chyba nic tak nie denerwuje psiaka jak blokowanie mu możliwości zetknięcia się z tymi wszystkimi czynnikami świata zewnętrznego. Skracanie czasu spaceru do minimum jest dla pieska bardzo krzywdzące.

Pospieszanie czworonoga podczas wspólnych przechadzek, ograniczanie możliwości poznawania i analizowania napotkanych zapachów może powodować uczucie zdenerwowania u czworonoga.

Oczywiście nie namawiam cię do tego abyś od tej pory pozwalał pupilowi na całkowitą, wręcz niekontrolowaną swobodę. Bacznie obserwuj to, co w oczach psiaka jest nad wyraz warte obwąchiwania i jeśli coś budzi Twoje zastrzeżenia nie wahaj się zabrać psa w inne miejsce.

zabawka dla psa duckie bowl and bone republic ls1sa

Dlaczego swoboda podczas spacerów jest tak ważna? Pozwala psiakowi poznawać świat zewnętrzny w pełnej krasie. Dzięki temu psiak staje się bardziej odważny i pewny siebie, nie boi się nieznanych mu dotąd sytuacji czy też kontaktów z innymi zwierzakami.

Brak poszanowania strefy osobistej psa

Zdenerwowany pies nie będzie chciał się z tobą bawić ani spędzać wspólnie czasu. Nie ma chyba nic bardziej przykrego dla każdego psiego opiekuna.

Co więc może wprawić pieska w zły nastrój?

Zaburzanie jego strefy osobistej. Robimy to często nieświadomie, zupełnie nie zdając sobie sprawy, że swoim zachowaniem wytrącamy psiaka z równowagi. Psy bardzo nie lubią gdy zbytnio zbliżamy się do ich pyska, szczególnie gdy robimy to gwałtownie i niespodziewanie.

Źle również odbierają gdy kładziemy im dłoń na głowie. Odbierają to jako gest świadczący o naszej wyższości nad nimi. Zdecydowana większość czworonogów nie lubi być brana na ręce oraz przenoszona w ten sposób z miejsca na miejsce.

Pies lubi widzieć jaki gest wykonujesz w stosunku do niego. Źle znosi zaskakujące go sytuacje, których się kompletnie nie spodziewał.

Słabo wypracowana codzienna rutyna z Twoim pupilem

Psy dobrze czują się gdy wiedzą jak wygląda ich codzienny plan dnia.

Uwielbiają rutynę, która daje im poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Dlatego też jeśli to możliwe postaraj się trzymać określonego, stałego schematu jeśli chodzi o codzienne aktywności twojego pupila.

Dotyczy to oczywiście w głównej mierze posiłków, spacerów czy też pory snu. Psiaki cenią sobie przewidywalność dnia jednak nie oznacza to, że od tej pory powinniście mieć stałą godzinę na zabawę czy też wspólne spędzanie czasu.

Warto zachować zdrowy balans w tej sytuacji, który sprawi, że psiak poczuje się pewniej w waszej relacji.

Niepoważne traktowanie psa

Psy czują gdy stają się obiektem żartów czy kpin.

Jest to dla nich tak samo niemiłe i upokarzające jak dla ludzi. Psiaki nie lubią również gdy próbujemy je naśladować czy też przedrzeźniać. Czują się wówczas zdezorientowane i urażone.

Olewcze podejście do własnego psiaka również jest bardzo złym zachowaniem przed którym cię stanowczo przestrzegam.

sweterek dla psa aspen ecru bowl and bone republic ls2sa

Zadbaj o szczęście swojego pupila

Smutny i zdenerwowany pies to nie szczęśliwy pies. Chcąc zadbać o jego szczęście oraz pozytywną atmosferę panującą w waszym domu miej na uwadze, że niektóre twoje zachowania mogą być dla pupila krzywdzące.

Pamiętaj, że dla twojego psiaka jesteś najważniejszą osobą w jego życiu. Zadbaj o to, aby piesek czuł, że dla Ciebie jest on równie ważny i bliski sercu jak Ty dla niego!

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 1
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Posty, które mogą Cię zainteresować
ubranko kurteczka dla psa spirit grey bowl and bone republic ls4s

Gdzie jechać z psem w góry i co zabrać?

Wycieczka z psem w góry - ten pomysł brzmi jak fantastyczna zabawa i gwarantuje ci, że właśnie tak może być. Musisz jedynie dobrze pr...

Jaki pies do ciebie pasuje – sprawdźmy to

Podjąłeś decyzję o wzięciu pod swoją opiekę psiaka i zastanawiasz się co dalej? Przede wszystkim upewnij się jaki pies do ciebie pa...