Siwienie sierści u psiaka, czy powinieneś się tym martwić? Wszystko zależy od tego czy mamy do czynienia z psim seniorem, czy też z młodym psiakiem. Nasze pieski w późniejszych latach swojego życia zaczynają siwieć i jest to jak najbardziej normalne. Jeśli jednak siwe pasma na sierści psa zaczną się pojawiać o wiele za wcześnie to znak, że coś jest nie w porządku.
Czego się dowiesz z tego artykułu:
- Sierść psa zaczyna siwieć wraz z wiekiem
- Przyczyną siwienia sierści psa może być trauma z przeszłości
- Niedobór witamin i minerałów może powodować siwienie sierści
Informacje zostały zaktualizowane o:
- W jakim wieku siwieje psu pysk?
- Omówienie dodatkowej przyczyn siwienia jaką jest lęk
- Czy każdy pies siwieje w tym samym czasie
- Czy trzeba się martwić gdy pies zaczyna siwieć
- Czy da się cofnąć siwienie psa?
Sierść psa siwieje
Cechą charakterystyczną naszych psiaków jest to, że okres dorosłości w ich życiu trwa bardzo długo. Pieski bardzo późno stają się psimi seniorami. Jednak gdy nastaje ten moment, to jednym ze znaków wkraczania w ten etap życiu pupila jest fakt, że sierść twojego psa siwieje.
Oczywiście, nie jest to jedyny sygnał świadczący o tym, że nasz czworonożny przyjaciel staje się psim seniorem. Nie mniej jednak w tym wpisie chcę opowiedzieć, dlaczego sierść twojego psa siwieje i co to tak naprawdę oznacza.
Warto wiedzieć, że nie zawsze siwienie sierści psa łączy się bezpośrednio z jego późnym wiekiem. Niekiedy sytuacje życiowe, które doświadczają czworonoga sprawiają, że jego ciało pod wpływem emocji ulega zmianie.
Dlatego też będąc psią opiekunką dobrze, abyś wiedziała z czym łączy się siwienie sierści czworonoga oraz czy masz na to jakikolwiek realny wpływ.
– sierść psa siwieje ze starości
Nie da się ukryć, że zdecydowanie najczęstszą przyczyną siwienia sierści psiaka jest jego wiek. Analogicznie jak w przypadku ludzi, wraz z osiągnięciem pewnego wieku sierść psa zaczyna zmieniać kolor na biały lub szary. Zazwyczaj ma to miejsce, gdy piesek ukończy około dziesiąty rok życia.
Gdzie najczęściej możemy doszukiwać się oznak starości u czworonożnego przyjaciela? Przede wszystkim zazwyczaj w pierwszej kolejności siwe pasma sierści u pieska możemy dostrzec przy jego pyszczku lub wokół oczu. W tych miejscach sierść najszybciej zmienia swój kolor.
Pojedyncze siwe pasma mogą pojawić się również na reszcie ciała pieska, jednakże z mniejszą intensywnością. Warto wspomnieć, że psiaki raczej nie siwieją całkowicie. Jest to bardzo mało możliwe, że sierść naszego pupila w całości zmieni kolor na siwy. Myślę, że jest to dość interesujące biorąc pod uwagę fakt, jak proces siwienia przebiega u ludzi.
Co więcej, warto wspomnieć, że siwienie u naszych piesków nie ma bezpośredniego przełożenia na ich stan zdrowia i sprawność fizyczną. Bardzo często psiak pomimo siwej sierści ma w sobie wciąż dużo wigoru.
Tak więc jeśli twój pupil zaczyna siwieć wchodząc w jednocześnie w późne lata swojego życia, to jest to jak najbardziej normalne i nie musi w żadnym stopniu powodować u ciebie niepokoju. Siwa sierść u psów seniorów to naturalna kolej rzeczy, więc nie musisz się w żadnym stopniu obawiać o swojego pupila.
– sierść psa siwieje ze względu na stres
Niestety są jednak sytuacje, gdy siwienie sierści pieska jest oznaką poważnego problem. Przykładem tego jest stres, który to może wywoływać właśnie pojawienie się siwego włosia u czworonoga.
Oczywiście mówimy tutaj przede wszystkim o pieskach, które niestety w swoim życiu doświadczyły bardzo dużo bólu i strachu. Ciągły niepokój może być przyczyną przedwczesnego siwienia sierści u czworonoga. Jest to częste zjawisko zauważalne u piesków, które trafiają do schroniska uratowane z domu, gdzie miały bardzo trudne życie.
Niestety jest to proces nieodwracalny. Jeśli taki piesek trafi w ręce kochającej go rodziny, to jego sierść niestety nie wróci z siwej do pierwotnego koloru, nawet jeśli pupil jest tak naprawdę jeszcze bardzo młody.
– siwienie sierści z powodu niedoborów witamin i minerałów
Może się zdarzyć tak, że sierść twojego pieska zacznie zmieniać kolor na siwy z powodu niedoborów w jego organizmie. Zła dieta, która nie dostarcza psiakowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów może być przyczynkiem takiej sytuacji.
Tak więc jeśli zauważysz u swojego pieska zdecydowanie zbyt wczesne siwienie sierści biorąc pod uwagę wiek, w którym się znajduje, to niech będzie to dla ciebie sygnał. W ten sposób organizm psiaka reaguje na problemy zdrowotne.
Często przyczyną występowania siwej sierści u psa jest podawanie mu zbyt małej ilości mięsa. Bardzo często psi opiekunowie przykładają dużą wagę do zdrowej diety swojego pupila, wprowadzając do niej dużo warzyw i owoców. Niestety ich jak najbardziej dobre chęci bywają niekiedy zgubne, gdyż w ten sposób podają pieskowi zbyt mało mięsa.
Jeśli chcesz wiedzieć jak powinna wyglądać zdrowa i dobrze zbilansowana dieta twojego czworonoga, odsyłam cię do wpisu poświęconego temu tematowi. Znajdziesz go TUTAJ.
Gdy, oprócz przedwczesnego siwienia sierści u psa zauważyć jeszcze inne, niepokojące objawy, takie jak brak apetytu czy ogólne osłabienie, udaj się na kontrolę do weterynarza. Siwienie sierści może być również objawem jakiejś choroby pieska.
Co prawda, nie często organizm pieska reaguje w ten sposób na chorobę, jednak jeśli twój psiak jest naprawdę młody, to możesz skonsultować tą sytuację ze specjalistą.
Co zrobić gdy sierść psa zaczyna siwiec?
Jeśli twój psiak zaczął nagle przedwcześnie siwieć, to koniecznie skonsultuj to z waszym weterynarzem. Być może wpływ mają na to niedobory, o których wcześniej wspomniałam lub choroba.
Gdy psiak ma siwą sierść z powodu stresu i traumatycznych przeżyć, to jedyne co możemy zrobić, to starać się okazać mu miłość i wsparcie. Nie cofniemy czasu ale możemy sprawić, że pod naszą opieką piesek będzie wiódł szczęśliwe życie. Zadbaj o pełen komfort i poczucie bezpieczeństwa takiego pieska w twoim domu.
Bardzo ważne jest stworzenie w domu azylu, bezpiecznej strefy dla psiaka po przejściach. Wygodne legowisko dla psa CLASSIC doskonale spełni tą funkcję. Zapewni pieskowi maksymalną wygodę podczas snu, a w ciągu dnia będzie wspaniałym punktem obserwacyjnym otoczenia.
Legowisko dla psa |CLASSIC czerwone
W przypadku, gdy masz do czynienia z psim seniorem, to siwa sierść jest naturalną koleją rzeczy. Nie masz wpływu na efekty działania czasu. Pamiętaj, że psi seniorzy wymagają specjalistycznej opieki. Musisz przykładać większa uwagę do diety starszego pieska, a także jego kondycji i dobrego samopoczucia.
Dbanie o sierść psiaka wygląda tak samo, bez względu na to czy pojawiły się na niej siwe pasma, czy też nie. Regularne mycie i szczotkowanie to podstawa. Tyczy się to również systematycznych wizyt u groomera z pieskami, które mają włosie wymagające stałego strzyżenia.
Jeśli jednak chcesz bardziej zadbać o siwiejącą sierść swojego pieska możesz podawać mu specjalne suplementy. Mają na celu wzmocnienie włosia pupila i nadania mu blasku.
Poproś o radę weterynarza, aby podpowiedział ci jakie składniki i minerały sprawdzą się w przypadku takiej sierści jaką ma twój psiak. Inne suplementy sprawdzą się u psiaków z długim włosiem, a inne u czworonogów z krótką, szorstką sierścią.
W jakim wieku siwieje psu pysk?
Siwienie pyska u psów może zacząć się zazwyczaj w okolicach średniego wieku, czyli między 5 a 7 latami życia, choć jest to zależne od rasy oraz indywidualnych cech danego psa. Niektóre psy zaczynają siwieć wcześniej, nawet w wieku 3-4 lat, podczas gdy inne mogą zachować ciemne futro do późnej starości.
Siwizna na pysku zwykle zaczyna się od pojedynczych białych włosków, które stopniowo się mnożą i rozprzestrzeniają. Jest to naturalny proces starzenia się, podobny do siwienia włosów u ludzi.
Pies siwieje z powodu lęku
Stres i lęk mogą wpływać na stan zdrowia ogólnego psa, w tym na kondycję skóry i sierści. W przypadku chronicznego stresu lub lęku u psa może wystąpić nadmierna utrata sierści, jej zmatowienie, a także problemy skórne, które mogą wpłynąć na ogólny wygląd futra.
Dlatego ważne jest zapewnienie psu odpowiedniego środowiska i warunków, które pomogą mu radzić sobie ze stresem, a w efekcie mogą wpłynąć na poprawę stanu jego sierści. Jeśli zauważysz, że twój pies ma problemy ze sierścią z powodu stresu lub lęku, najlepiej skonsultować się z weterynarzem, aby ustalić odpowiednie kroki postępowania.
Czy każdy pies siwieje w tym samym czasie
Biorąc pod swoją opiekę mojego czworonożnego przyjaciela zaczęłam zastanawiać się, czy każdy psiak siwieje w tym samym czasie. Otóż nie każdy psiak siwieje w tym samym czasie. Proces siwienia u psów zależy od wielu czynników, takich jak rasa, genetyka, stan zdrowia, poziom stresu, a także wiek. U niektórych psów siwienie może rozpocząć się już w wieku 5-6 lat, podczas gdy inne mogą zachować swoje pierwotne umaszczenie znacznie dłużej. Rasy o ciemniejszej sierści, takie jak labradory czy boksery, mogą wykazywać oznaki siwienia wcześniej i bardziej zauważalnie niż psy o jasnej sierści. Ostatecznie każdy pies starzeje się w swoim własnym tempie, a siwienie jest jednym z wielu naturalnych procesów starzenia się.
Czy trzeba się martwić gdy pies zaczyna siwieć
Nie ma absolutnej potrzeby aby martwić się, gdy psiak zaczyna siwieć, ponieważ jest to naturalny proces starzenia się. Siwienie u psów, podobnie jak u ludzi, zazwyczaj zaczyna się od okolic pyska i stopniowo rozprzestrzenia się na inne części ciała. Jest to normalne zjawisko, które występuje z wiekiem i zazwyczaj nie jest oznaką problemów zdrowotnych.
Jednak jeśli siwienie pojawia się u młodego pupila lub towarzyszą mu inne objawy, takie jak zmiany w zachowaniu, spadek energii, utrata apetytu, czy problemy ze skórą i sierścią, warto skonsultować się z weterynarzem. W takich przypadkach siwienie może być wynikiem stresu, problemów zdrowotnych lub niedoborów w diecie. Ogólnie jednak, siwienie samo w sobie nie powinno być powodem do niepokoju.
Czy da się cofnąć siwienie psa?
Siwienie u psa, tak samo jak ma to miejsce w przypadku nas ludzi, jest naturalnym procesem związanym ze starzeniem się i nie można go cofnąć. Jest to efekt utraty melaniny, pigmentu odpowiedzialnego za kolor sierści, który zmniejsza się z wiekiem. Siwienie może być również spowodowane stresem, genetyką, czy stanem zdrowia, ale niezależnie od przyczyny, nie ma sposobu, by przywrócić oryginalny kolor sierści psa.
Siwa sierść psiaka jest urocza
Siwe pasma sierści u pieska moim zdaniem nadają mu jeszcze więcej charakteru i wyjątkowego wyglądu. Uważam, że nasze czworonogi wyglądają wówczas uroczo i w żadnym stopniu nie umniejsza to ich urodzie.
Sierść psiaka siwieje z kilku powodów. Jeśli u twojego pieska wynika to z jego wieku, to jest to naturalna koleje rzeczy. Musisz przygotować się na to, że masz teraz pod opieką psiego seniora. To bardzo odpowiedzialne zadanie dla każdego psiego opiekuna.
Kiedy zauważyłeś, że sierść twojego psiaka zaczęła zmieniać kolor na siwy? A może ten moment jeszcze przed tobą i zastanawiasz się jak się do tego przygotować? Podziel się ze mną swoim doświadczeniem w sekcji komentarzy poniżej.
Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.
Miałam pieska czarnego teraz jest prawie srebrny i jest super.
Psiaki są zawsze super ❤️❤️❤️
No cóż starość tak ma ale nadrabia mądrością i jest ok
Dokładnie tak 🐶🐶🐶
Mam 3 letniego buldoga Francuskiego o umaszczeniu blue. Pies ma apetyt, jest zdrowy i pogodny. Ale po skończeniu roku jego pyszczek zrobił się siwy. Dodatkowo na klatce piersiowej zauważyłem ostatnio pojedyńcze siwe włosy. Mocno zastanawiam się, dlaczego ten proces tak szybko postępuje.
Myślę, że u tak młodego pieska możemy wykluczyć siwienie spowodowane wiekiem. Przyczyną może być nierobów witamin, możesz poprosić o skontrolowanie tego przez weterynarza.
Czy to możliwe że pies siwieje ale dopiero kiedy już trafi do dobrego domu ze złych warunków? Mam psa z interwencji. Był czarny i miał bardzo zniszczona sierść. Po jakimś czasie u mnie, lepszym jedzeniu i wyczesywaniu wraz ze zdrową sierścią przyszła siwa na łapkach i pysiu. Nie wiem czy się martwić innymi opcjami które mogą być przyczyną czy faktycznie może to być spowodowane trudnymi doświadczeniami w przeszłości?
Może być dokładnie tak jak mówisz, jest to siwienie psiaka wynikające z tego co wcześniej przeżył. To, że teraz ma bardzo dobre życie niestety nie oznacza, że w jego ciele cofną się procesy związane z siwieniem sierści, które z pewnością rozpoczęły swoje działanie jeszcze w tym bardzo stresującym dla niego okresie.
Mam pieska który został porzucony. Faktycznie zaczął siwieć dość wcześnie. Wygląda poważnie jak na swój wiek ale za to nadrabia temperamentem. Jest super!