Stres u psa: przyczyny i objawy. Jak mu pomóc? | Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Stres u psa – przyczyny

Psy tak jak u ludzie czują się bardzo niekomfortowo w stresującej sytuacji. Nikt nie lubi odczuwać negatywnych emocji. Przyczyn wystąpienia stresu u twojego psa może być wiele. Dla niektórych piesków bardzo stresująca będzie obecność innego psiaka, lub kontakt z nieznaną mu osobą.

Psy tak jak i ludzie mogą stresować się różnymi rzeczami. Dla twojego czworonożnego przyjaciela uczucie stresu z pewnością nie jest niczym miły. Dlatego chciałabym powiedzieć ci w jaki sposób możesz rozpoznać, że dana sytuacja jest dla twojego pupila stresująca. Dzięki temu będziesz wiedziała czego unikać.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Pies może odczuwać stres
  • Jeśli to możliwe to pomóż swojemu czworonożnemu przyjacielowi unikać stresu
  • Dla twojego psa stresująca może być obecność innego psa lub człowieka

Stres u psa

Każdemu z nas zdarzają się gorsze dni, gdy mamy zły humor, jesteśmy poddenerwowani i zestresowani. Twój psiak również doświadcza tych wszystkich emocji, jednak zazwyczaj w nieco inny sposób. Stres u twojego psa stanowi stały element jego pieskiego życia. Czy jednak wiesz co sprawia, że twój czworonożny przyjaciel odczuwa właśnie tą emocję?

Przyczyn odczuwania stresu przez twojego pupila jest wiele. Dokładnie tak samo, jak również ma to miejsce w twoim przypadku. Różne sytuacje i zdarzenia mogą spowodować, że coś zacznie cię stresować.

Dla nikogo stres nie jest przyjemnym uczuciem, dla twojego pupila również. Dlatego jeśli to tylko możliwe, powinnaś chronić swojego pieska przed odczuwaniem stresu. Gwarantuje ci, że twój czworonożny przyjaciel będzie ci za to bardzo wdzięczny. Chyba nikt z nas nie odczuwa przyjemności, gdy doświadcza stresu w codziennym życiu.

Objawy stresu u psa

Myślę, że w pierwszej kolejności warto skupić się na tym, po czym poznać, że twój czworonożny przyjaciel odczuwa w danym momencie stres. Co prawda, każdy psiak w nieco inny sposób będzie okazywał swoje emocje. Jednak w wielu przypadkach pieski w podobny sposób pokazują, że dana sytuacja wywołuje u nich stres.

Dlaczego tak ważne jest to, aby wiedzieć w jaki sposób twój piesek okazuje stres? Ponieważ dzięki temu wiesz, jakie sytuacje wywołują w nim negatywne emocje. Zdecydowanie jest ci łatwiej wówczas chronić swojego pupila przed bodźcami wywołującymi u niego stres.

Obserwuj uważnie swojego pieska każdego dnia, aby wyłapać jakie następują zmiany w jego zachowaniu, gdy odczuwa stres. Jakie sygnały wysyła wówczas jego ciało. Przedstawię ci najczęściej spotykane sposoby poprzez które psiaki okazują, że dana sytuacja jest dla nich stresująca.

Pies kuli się

Pies kuląc się może okazywać to, że jest czymś zestresowany. Jeśli twój czworonożny przyjaciel podkula ogon i wyraźnie próbuje schować się w sobie, to może to oznaczać, że coś jest nie w porządku. Psiak czuje się niekomfortowo.

Bardzo często takiej postawie towarzyszą położone uszy. Psiak przybierając taką postawę często próbuje jednocześnie schować się w kąt pomieszczenia, w którym się znajduje lub wejść pod jakiś mebel, np. stół.

Pies otrzepuje się

To, że twój czworonożny przyjaciel otrzepuje swoje ciało wychodząc z wody jest jak najbardziej normalne i wcale nie oznacza, że jest on czymś zestresowany.

Jednak w momencie, gdy psiak zaczyna otrzepywać się w sytuacji w żaden sposób nie związanej z wodą to znak, że coś jest nie w porządku. Często możemy zaobserwować taką sytuację, że piesek zaczyna otrzepywać się po tym, gdy obca osoba go głaskała. Oznacza to, że było to dla twojego czworonoga bardzo stresujące doświadczenie.

Pies odwraca wzrok

Gdy twój psiak jest zdenerwowany, będzie starał się odwracać wzrok. Bardzo często towarzyszy temu również ostentacyjne odwracanie głowy. Dla psiaków kontakt wzrokowy odgrywa bardzo istotną kwestię. Piesek odwracając głowę w stresującej sytuacji stara się w ten sposób uniknąć konfrontacji.

Tyczy się to zarówno odwracania wzroku od innych piesków jak i również ludzi.

Pies warczy

Objawem stresu u psa, który z pewnością jest ci dobrze znany jest warczenie. Gdy pies wydaje z siebie odgłosy powarkiwania, a dodatkowo kłapie pyskiem, to powinien być to dla ciebie sygnał, że coś jest nie w porządku. Takie zachowanie twojego czworonożnego przyjaciela może świadczyć o tym, że doświadcza on stresu w danym momencie.

Warto wspomnieć, że warczenie połączone z kłapaniem pyskiem jest objawem bardzo silnego stresu u psa. Dlatego jeśli zauważysz takie zachowanie u twojego pieska, to powinnaś natychmiast interweniować.

Jakie są przyczyny stresu u psa?

Przedstawiłam ci najczęściej spotykane sposoby za pomocą których twój czworonożny przyjaciel okazuje to, że czuje się zestresowany w danym momencie.

Przejdźmy teraz do sytuacji, które wywołują u psów takie emocje. Wiedza na ten temat może ci pomóc zapobiec wielu niemiłym dla twojego pieska wydarzeniom. Jeśli mamy możliwość ograniczyć stresujące sytuacje w życiu pisiaka, to myślę, że jak najbardziej powinniśmy się ku temu skłaniać.

Obecność innego psa

Dla niektórych piesków obecność innego, nieznanego mu czworonoga może być bardzo stresująca. Szczególnie w przypadku, gdy twój psiak jest z natury bardzo nieśmiały.

Jeśli wiesz, że twój psiak źle reaguje na poznanie nowego psiaka, nie stawiaj go w stresującej sytuacji. Nie oczekuj ze już od pierwszych chwil podejmie zabawę z nowopoznanym pupilem twoich znajomych. Daj mu czas, a jeśli odczujesz, że ewidentnie nie ma on ochoty na to, aby nawiązywać nową znajomość, to pozwól mu w pełni decydować o sobie.

W przypadku wyjątkowo wrażliwych psiaków, stres może wywoływać również obecność psa, którego twój pupil już zna. To, że jednego dnia wesoło bawił się z jakimś czworonogiem, absolutnie nie oznacza, że inne nie będzie czuł się zestresowany takim spotkaniem.

Wiele zależy od humoru twojego pieska w danym dniu. Jego nastawienie może ulegać zmianie i jest to jak najbardziej normlane.

Kontakt psa z obcą osobą

Przyczyną stresu u twojego czworonożnego przyjaciela może być spotkanie z nieznaną mu osobą. Dla psów bliska obecność człowieka jest czymś znaczącym. Jeśli twój pupil nie radzi sobie z nawiązywaniem nowych kontaktów to próba pogłaskania go przez nieznana mu osobę może być dla niego bardzo niekomfortowa.

Dlatego też coraz częściej mówi się o tym, że nie powinno się głaskać nowo poznanego psa.  Więcej na ten temat możesz przeczytać w innym moim wpisie, który znajdziesz tutaj: jak głaskać psa?

Nieznane miejsce

Nowe miejsca są dla mnie jednocześnie ekscytujące ale i jednocześnie sprawiają, że muszę wyjść ze swojej strefy komfortu. Twój psiak również może czuć się mniej komfortowo przebywając w nowej, nieznanej sobie dotąd przestrzeni. Może wtedy odczuwać utracę bezpieczeństwa, a w efekcie powodować powstanie u niego uczucia stresu.

Dlatego zawsze, gdy zabieram mojego czworonożnego przyjaciela w nowe, nieznane mu miejsce biorę ze sobą bliską mu rzecz. Może być to kocyk dla psa. Dzięki temu, że psiak czuje znajomy sobie zapach, czuje się bardziej pewnie i dobrze.

Niespotykane dotąd przedmioty

Stres u twojego psa może wywołać nawet drobny przedmiot, którego twój psiak do tej pory nigdy nie widział. Nigdy do końca nie możemy przewidzieć jaka będzie w danej sytuacji reakcja naszego pieska.

Pies w stresującej sytuacji – jak mu pomóc?

Myślę, że nikt z nas nie lubi odczuwać stresu. Jest to bardzo silna emocja, która ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie w danej chwili. Wiesz już co może wywoływać u twojego pieska stres. Postaraj się pomóc mu unikać takich sytuacji. Będzie to miało bezpośredni wpływ na zdrowie oraz szczęście twojego czworonożnego przyjaciela. Jestem pewna, że twój pupil będzie ci za to bardzo wdzięczny.

Co wywołuje stres u twojego psa? Jest to któraś z rzeczy, jakie wymieniłam wyżej, czy też może jeszcze inne sytuacje? Napisz mi swoja odpowiedź w komentarzu poniżej.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Swobodna eksploracja i możliwość węszenia to – oczywiście obok wielu innych – warunki, jakie powinniśmy spełnić, aby zadbać o dobrostan psa. Nawet najdłuższe spacery na smyczy nie zaspokoją w pełni potrzeb czworonoga. I chociaż w wielu miejscach trzeba lub warto chodzić z psem na smyczy i nawet dorosłego psa należy tego nauczyć (przeczytaj Jak nauczyć [...]

Czytaj dalej… from Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Czytaj dalej
pies śpi na materacu w pokoju

Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

W wyborze najlepszego posłania ortopedycznego dla psa należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. To dopasowanie legowiska do indywidualnych potrzeb psa, zapewnienie jakości wykonania oraz odpowiednich materiałów, właściwy rozmiar i komfort, który oferuje, a także jego zdolność do wspierania stawów i kręgosłupa. Decyzja o posłaniu ortopedycznym to inwestycja w zdrowie psa, dlatego warto zadbać o [...]

Czytaj dalej… from Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

Czytaj dalej
piesek na legowisku z zabawkami

Objawy babeszjosy u psa

Wiedza na temat babeszjozy, jej przyczyn i sposobów leczenia jest kluczowa dla każdego właściciela psa. Zapoznanie się z możliwymi objawami i sposobami zapobiegania tej chorobie może pomóc w szybszym rozpoznaniu i skutecznym leczeniu. Objawy babeszjozy mogą być różnorodne i łatwo je przeoczyć. Czego się dowiesz z tego artykułu: Babeszjosa u psa W trosce o zdrowie [...]

Czytaj dalej… from Objawy babeszjosy u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup