×

Brak produktów w koszyku.

Dlaczego pies się na mnie obraził i jak sobie z tym poradzić

Obrażony psiak - choć zazwyczaj wygląda wyjątkowo uroczo to jednak bardzo potrzebuje naszego zainteresowania i uwagi.
kocyk dla psa nap grey legowisko loft graphite bowl and bone republic ls2sa

Obrażony pies

Z pewnością będąc właścicielem czworonoga niejednokrotnie zdarzyło Ci się, że twój pupil postanowił ostentacyjnie się na Ciebie obrazić. Było tak prawda?

Choć cała sytuacja wydaje się być nieco zabawna to zapewniam Cię, że psiak nie robi tego bez powodu. Przyczyn takiego zachowania pupila może być dużo, wielu z nich nawet możesz się nie spodziewać.

Istotna jest reakcja na obrażonego pieska, odpowiednie postępowanie w stosunku do niego i chęć złagodzenia powstałego między wami konfliktu. Odzyskać sympatię obrażonego czworonoga nie jest trudno, należy jednak postępować w taki sposób aby pupil zapomniał o chowanej w sobie urazie.

Relacja łącząca opiekuna i jego psiaka jest bardzo ważna, należy o nią dbać i pracować nad nią zarówno w dobrych jak i złych chwilach.

Jak rozpoznać, że pies jest obrażony

Istnieje kilka najczęściej spotykanych zachowań psiaka świadczących o tym, że jest on na nas obrażony.

Przede wszystkim będzie starał się ciebie ignorować. Co więcej, w przypadku gdy będziesz do niego mówić pupil będzie odwracać wzrok. Jeśli to tylko możliwe będzie starał się nie patrzeć w twoją stronę.

W żadnym wypadku nie będzie chciał do ciebie podejść. Z pewnością nie przyjdzie, gdy go zawołasz do siebie. Obrażony pies będzie spędzał czas samotnie, bawiąc się czy odpoczywając. Twoje zachęty do wspólnej zabawy będzie puszczać mimo uszu.

Obrażony pies przejawia wszystkie  te zachowania jednocześnie, raczej nie zdarza się sytuacja gdy pupil jest na nas pogniewany tylko trochę. Dlatego też z pewnością nie przegapisz momentu, gdy twój czworonożny przyjaciel uznał, że twoje postępowanie zasłużyło na obrażenie się.

Dlaczego pies się na mnie obraził?

Psiaki często potrafią unieść się dumą w sytuacji, która w twoich oczach w żadnym stopniu nie wydaje się być konfliktowa. Dlatego też łatwo nieświadomie powielać zachowanie, które przez psiaka odbierane jest jako w jakiś sposób krzywdzące dla niego samego.

Czas spędzony bez psiaka

Jednym z najczęściej powtarzających się powodów, przez które psiak może się na nas obrazić jest pozostawianie go pod opieką kogoś innego w momencie gdy przebywamy poza domem przez dłuższy czas.

Psy są bardzo przywiązane do swoich opiekunów. Jeśli to tylko możliwe chcą spędzać z nimi każdą wolną chwilę. Dlatego też twój pupil nie jest w stanie zrozumieć dlaczego ty możesz chcieć wyjechać gdziekolwiek nie zabierając go ze sobą.

Nawet jeżeli pozostawiasz go pod doskonałą opieką, u osoby którą psiak bardzo dobrze zna, to mimo to istnieje duże prawdopodobieństwo, że po powrocie zastaniesz psiaka chowającego do ciebie urazę.

Jak sobie z tym poradzić? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby zabieranie psiak ze sobą w każdą podróż. Jednakże doskonale zdaje sobie sprawę, że istnieją takie wyjazdy, na które zabrać psa ze sobą niestety nie możemy. 

Podróżowanie bez psa nie jest jedyną formą rozłąki, którą pupil może uznać za nie do zaakceptowania. Jak się okazuje zbyt częste zostawianie czworonoga samego w domu również może spowodować, że psiak postanowi się na nas obrazić.

legowisko dla psa urban graphite szelki active red bowl and bone republic ls1sa blog

Jeśli zastanawiasz się dlaczego od pewnego czasu pupil wydaje się być na ciebie zagniewany przypomnij sobie czy ostatnimi czasy aby nie poświęcasz mu zbyt mało uwagi? Psy nie lubią zostawać same w domu, uwielbiają towarzystwo ludzi, w szczególności swoich opiekunów.

Zazdrości o innego czworonoga

Czy zdarzyło ci się głaskać lub bawić się z innym psem na oczach swojego pupila? Jest prawie pewne, że psiak nie puści tego w niepamięć. W jego oczach jest on jedynym czworonogiem, który zasługuje na twoją uwagę i zainteresowanie. To właśnie on czeka na czułości z twojej strony, a nie jakikolwiek inny pies.

Może odmówiłeś psiakowi zabawy jego ulubioną zabawką? Jeśli tak to niech nie zdziwi cię smutna i obrażona mina twojego pieska.

legowisko poducha dla psa deco sapphire zabawka bax bowl and bone republic ls1sa slider

Powodem przez który twój psiak może być na ciebie zły jest również brak pochwały za poprawne wykonanie zadania lub komendy. Co więcej, nie wystarczająco satysfakcjonująca pochwała również może spowodować, że piesek zacznie się na nas boczyć.

Jeśli psiak bywa wyjątkowo obrażalski to nawet zbyt krótki spacer może okazać się źródłem konfliktu.

Jak poradzić sobie z obrażonym psiakiem

Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest unikanie sytuacji, które przez pupila odbierane są jako wystarczający powód aby obrazić się na swojego opiekuna. Znajomość zachowań psiaka w różnych sytuacjach jest tutaj kwestią kluczową. Przede wszystkim należy przeanalizować momenty, w których pies jest na nas zły. Być może większości tego typu sytuacji jesteś w stanie uniknąć w prosty sposób.

Co jednak w przypadku gdy psiak się na nas obraził, w jaki sposób powinniśmy go przeprosić?

Możesz spróbować przekonać go ulubionym przysmakiem. Każdy łasuch prędzej czy później skusi się na przepyszny smakołyk. Polecam zrobienie samemu suchych smakołyków. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić wszystkie informacje znajdziesz w wpisie – Jak zrobić suszone smakołyki dla psa.

Jeśli to rozwiązanie nie okaże się wystarczająco przekonujące zabierz swojego czworonożnego przyjaciela na długi spacer. Aktywne spędzanie czasu sprawi, że psiak w końcu wybaczy ci twój drobny występek. Wspólna zabawa doskonale poprawi humor nadąsanego pupila. Wybierz formę aktywności, którą psiak lubi najbardziej.

kocyk dla psa zen szary bowl and bone republic ls2sa blog

Wspólnie spędzony czas  to najlepszy sposób na obrażalskiego pieska.

Twój obrażony pies

Obrażony pies to nie lada wyzwanie dla opiekuna. Chcąc przekonać psiaka aby przestał się na nas gniewać musimy dobrze znać charakter pupila. Jeśli nie wiemy jakie potrzeby i upodobania ma nasz czworonożny przyjaciel trudno będzie zrozumieć przyczynę jego złości. Co więcej, tym większym wyzwaniem będzie wówczas przeproszenie psiaka. 

Każdy psi właściciel myśli o dobru swojego pupila. Unikanie sytuacji, które sprawiają przykrość pieskowi pozwoli ochronić go od niepotrzebnego stresu.

Pamiętajmy, że psiak poprzez swoje obrażanie się komunikuje swój smutek i rozczarowanie naszym postępowaniem. Dlatego jeśli to tylko możliwe spędzaj z nim tyle czasu ile potrzebuje pokazując, że jest dla nas bardzo ważny.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 4
Loading...
Posty, które mogą Cię zainteresować
szelki dla psa candy red blue bowl and bone republic ls2sa

Dlaczego twój pies nie lubi spacerów?

Mój psiak gdy tylko usłyszy słowo spacer jest pierwszy w gotowości przy drzwiach. Myślę, że zdecydowanie jest to jego ulubiony moment...

Jaką porą roku wziąć pod opiekę psa?

Przypuszczam, że nie zastanawiałeś się nad tym, czy pora roku ma znaczenie w przypadku wzięcia pod swoją opiekę małego czworonoga. C...