Dlaczego mój szczeniak nie chce jeść - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Dlaczego mój szczeniak nie chce jeść

Szczeniak może nie chcieć jeść ze względu na wypadanie mlecznych zębów lub inne dolegliwości powodujące ból. Brak apetytu może być również objawem zmiany środowiska lub podawanej dotychczas karmy.

Szczeniaki to łakomczuchy, dlatego jeśli tracą apetyt, to zdecydowanie musi kryć się za tym jakiś istotny powód. Szczeniak może nie chce jeść, gdy wypadają mu mleczne zęby. Może wówczas odczuwać dyskomfort i ból podczas jedzenia. Barak apetytu może być również skutkiem zmiany dotychczasowej karmy.

Szczeniak nie chce jeść

 • brak apetytu u szczeniaka może być spowodowany wypadaniem zębów
 • szczeniak może nie mieć ochoty na jedzenie ze względu na zmianę środowiska, w którym przebywa
 • obecność innego psa może powodować u szczeniaka stres podczas jedzenia
 • szczeniak może mieć brak apetytu ze względu na zmianę podawanej mu do tej pory karmy

Z reguły postrzegamy szczeniaki jako duże łakomczuchy i w większości przypadków jest to prawda. Jednak nie zawsze psiaki reaguję tak dużym entuzjazmem na jedzenie. Co więcej, niektóre szczeniaki należą do grona wyjątkowych niejadków.

Myślę, że przede wszystkim warto wspomnieć o tym, jak bardzo ważna jest prawidłowa dieta w procesie dorastania psa. Szczeniak do rozwoju potrzebuje bardzo dużo energii, którą dostarcza swojemu organizmowi właśnie za pomocą jedzenia. Dlatego też sytuacja, w której szczeniak nie chce jeść, jest tak bardzo poważna i w żadnym przypadku nie należy jej bagatelizować.

Jest kilka przyczyn tego, dlaczego szczeniak nie chce jeść swojego jedzenia. Postaram się przedstawić ci większość z nich, abyś mogła skutecznie pomóc swojemu małemu pupilowi. Mam nadzieje, że dzięki moim wskazówkom uda ci się rozwiązać ten problem.

Dlaczego to ważne, aby szczeniak dużo jadł

Jedzenie jest czymś niezbędnym do życia, zarówno dla nas jak i dla naszych piesków. Co więcej, przede wszystkim warto wspomnieć, jak bardzo ważna jest zdrowa i zbilansowana dieta w przypadku szczeniaka.

Młode psiaki są niezwykle energiczne, właściwie wszędzie ich pełno. Dobrze pamiętam jak to było, gdy mój piesek był zupełnie malutki. Trudno było za nim nadążyć. Ilość jego energii i chęci do aktywnego spędzania czasu, była dla mnie zadziwiająca.

Jednocześnie był to również ten etap jego życia, gdy rósł jak na drożdżach. Miałam wrażenie, że z dnia na dzień staje się coraz większym i dojrzalszym psiakiem. W tym momencie muszę wspomnieć, że jego apetyt był wtedy zadziwiający. Można było odnieść wrażenie, że jest on nieustannie głodny, tak chętnie i łakomie  za każdym razem podchodził do jedzenia.

Przyczyną takiego zachowania było właśnie to, że wówczas intensywnie rósł. Co też wymagało od niego bardzo dużo energii, dostarczanej do organizmu właśnie za pomocą jedzenia. Dlatego też, tak ważne jest to, aby szczeniak zjadał codziennie ilość jedzenia, która zapewni mu pełnię sił.

Jeśli organizm młodego psiaka będzie otrzymywał niewystarczającą ilość kalorii do prawidłowego rozwoju, będzie to miało dla niego negatywny wpływ. Dlatego jeśli zauważysz, że twój szczeniak nie chce jeść, to musisz pomóc mu rozwiązać ten problem.

Dlaczego szczeniak nie chce jeść

Tak jak już wcześniej wspomniałam, brak apetytu u szczeniaka może wynikać z kilku różnych powodów. Zapoznaj się z każdym z nich i zastanów, który najbardziej pasuje do sytuacji, w jakiej znajduje się twój psiak. Poprawne rozpoznanie przyczyny niechęci do jedzenia, to połowa sukcesu. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakie w tej sytuacji należy podjąć kroki.

Wypadanie mlecznych zębów

Przyczyną utraty apetytu przez szczeniaka, może być wymiana zębów. Psy tak jak i ludzie, początkowo mają zęby mleczne. Na pewnym etapie zaczynają one wypadać, ustępując miejsca stałym. Jest to moment, który w przypadku niektórych szczeniaków, może powodować u nich uczucie dyskomfortu.

Wypadanie mlecznych zębów może być więc bezpośrednią przyczyną niechęci do jedzenia u psa. Podczas posiłku psiak odczuwa ból, dlatego też jego relacja z jedzeniem jest w danym momencie trudna. Nie oznacza to, że psiak nie ma apetytu, a po prostu rezygnuje z posiłku z powodu strachu przed ogromnym dyskomfortem.

W takim przypadku niezbędny będzie dobór odpowiedniej karmy, przeznaczonej dla psiaków z bardzo wrażliwymi zębami. Musi być ona odpowiednio miękka, aby piesek nie odczuwał bólu podczas jedzenia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mlecznych zębów u psów, odsyłam cię do wpisu, który znajdziesz TUTAJ.

Zmiana środowiska

Biorąc pod swoją opiekę szczeniaka, musisz mieć świadomość tego, że będzie on potrzebował czasu, aby zadomowić się w nowym miejscu. W pierwszych momentach pobytu w twoim domu pupil może czuć się nieswojo. Nie wie jeszcze, czego może spodziewać się w tym nieznanym mu dotąd miejscu.

Jednym ze skutków takiego uczucia, przemawiającego przez szczeniaka jest brak apetytu. Dla małego pieska stres może być bardzo przytłaczający i być tym samym bezpośrednią przyczyną niechęci do jedzenia.

W tej sytuacji musisz obserwować swojego szczeniaka. Daj mu kilka dnia na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu. Jeśli jego niechęć do jedzenia wynika ze zmiany środowiska, to wkrótce wszystko powinno wrócić do normy.

Inna karma

Psy tak jak i ludzie mają swoje własne upodobania kulinarne. Nie wszystko co podajesz twojemu pieskowi do jedzenia, musi mu smakować. Być może twój szczeniak nie chce jeść, ponieważ podawane mu posiłki zwyczajnie mu nie smakują.

Problemem może być rodzaj mięsa lub jakiś dodatkowy składnik, znajdujący się w karmie. Pies moich przyjaciół ma ogromną awersję do marchewki. Na widok surowej, obchodzi ją szerokim łukiem. Z czasem okazało się, że jego niechęć do tego warzywa dotyczy również karmy. Gdy zawiera ona w składzie marchewkę, to jest niemal pewne, że psiak będzie jadł bardzo niechętnie lub całkowicie zrezygnuje z posiłku.

Niektóre pieski nie lubią zmian. Jeśli dostaną inną karmę niż tą, do której są przyzwyczajone, są bardzo z tego faktu niezadowolone. Myślę, że warto tutaj wspomnieć, że w przypadku szczeniaków karma może być bardzo często zmieniana. Inny rodzaj będzie preferowany dla dopiero narodzonych piesków, a inna gdy czworonogi mają już kilka miesięcy.

Dlatego też jeśli twój szczeniak przyzwyczai się już do jakiejś karmy, to po jej zmianie może podchodzić do niej dość sceptycznie. W takiej sytuacji musisz obserwować twojego psiaka. Jeśli po kilku dniach pupil przekona się do nowego jedzenia, to problem właściwie sam się rozwiąże.

Jeśli jednak twój szczeniak nadal będzie stronił od swojej karmy, spróbuj podać mu inną, a jeśli to nie pomoże to jeszcze inną. Ważne jest jednak to, aby cały ten proces nie trwał zbyt długo. Pamiętaj, że jedzenie jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju szczeniaka. Niewystarczająca ilość jedzenia może negatywnie wpłynąć na jego zdrowie.

Obecność innego psa

Jeśli szczeniak trafia do domu, gdzie mieszka już inny psiak, to zanim pieski wzajemnie się zaakceptują, może minąć trochę czasu. W tym okresie podczas posiłków starszy pies może próbować zdominować szczeniaka. W efekcie mały psiak może czuć zbyt dużą presję podczas posiłku, ze strony drugiego pupila, przez co będzie podchodził niechętnie do jedzenia.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest podawanie psiakom jedzenia w oddzielnych pomieszczeniach. Dopiero gdy w pełni się zaakceptują i będą czuły się ze sobą dobrze, możesz karmić je razem. 

Pamiętaj jednak by nigdy nie podawać psiakom jedzenia w jednej misce. Każdy z nich powinien mieć swoją własną. Unikniesz w ten sposób wielu niepotrzebnych konfliktów. Jeśli nie wiesz na jaką miską dla twojego psa się zdecydować, z własnego doświadczenia mogę polecić ci linię DUO od Bowl&Bone Republic. Miska posiada wyjmowane wkłady dzięki czemu jej czyszczenie jest niezwykle łatwe.

Choroba

Brak apetytu towarzyszy wielu chorobom na które może cierpieć twój psiak. Zarówno tym zupełnie niegroźnym jak i stanowiącym poważne zagrożenie. Dlatego też jeśli zauważysz spadek chęci do jedzenia u twojego psiaka, to musisz trzymać rękę na pulsie. Obserwuj czy towarzyszą temu inne niepokojące objawy lub w jego zachowaniu dostrzegasz wyraźne zmiany. Skonsultuj swoje obserwacje z weterynarzem.

Brak apetytu u szczeniaka

Jak więc widzisz, przyczyn braku apetytu u szczeniaka może być naprawdę wiele. W żadnym wypadku jednak, nie należy bagatelizować tego problemu. Zdrowa i zbilansowana dieta odgrywa bardzo ważną rolę w życiu szczeniaka.

Jak wygląda relacja twojego psiaka z jedzeniem? Podchodzi z przyjemnością do swoich posiłków czy raczej musisz pilnować, aby zjadł odpowiednią dla niego ilość jedzenia? Daj mi znać w komentarzu poniżej.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

11 komentarzy do “Dlaczego mój szczeniak nie chce jeść

 1. Mój szczeniak na krótki czas stracił apetyt, gdy wypadł mój mleczny kieł, w przypadku innych zębów tak nie było. Widocznie był to dla niego najbardziej dokuczliwy moment podczas wymiany zębów.

  1. To prawda, kły u szczeniaków są wyjątkowo wrażliwe, nawet jeśli mówimy tylko o mlecznych zębach.

 2. Na szczęście mój Bruno za szczenięcych lat nie miał w ogóle problemów z jedzeniem. Można nawet powiedzieć, że jego apetyt był zbyt duży jak na tak małego pieska.

  1. Bardzo się cieszę, że twój piesek nie był niejadkiem 🙂

 3. W przypadku mojego psa okazało się, że jest on bardzo dużym niejadkiem. Zaczęło się od samego okresu szczenięcego i niestety zostało z nami do dziś. Na szczęście są konkretne smaki, które wiem, że zawsze mu podpasują.

  1. Choć przejęło się, że psiaki bardzo lubią jeść, to niektóre pieski potrafią być prawdziwymi niejadkami. Dobrze, że są smaki, które trafiają w kubki smakowe Twojego pupila 🙂

 4. Za szczeniaka mój Aron jadł bardzo mało, ale teraz mam wrażenie, że gdybym mu na to pozwoliła, to jadłby dziennie dwa razy więcej niż dostaje.

  1. Podejście do jedzenia potrafi się u psiaków zmienić wraz z ich procesem dorastania.

 5. Mój pies ma 12 lat i zawsze był niejadkiem Nie znosi zmiany karmy Wtedy się długo przymierza żeby spróbować Ogólnie nie lubi próbować nic nowego To spory kłopot

 6. Mam 2 miesiecznego szczeniaka od 3 dni. Kupiłam karme która jadł w domu rodzinnym. Gdy go przywiozłam jadł dość normalnie. Na drugi dzień został odrobaczony i od tej chwili muszę karmić go i pilnować by jadł. Za to pije bardzo dużo wody.

  1. Ciężko powiedzieć czy to jakaś dolegliwość czy kaprys psiaka. Możliwe, że psiak wymusza w ten sposób więcej uwagi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies bawi się zabawką przy legowisku

Jak wygląda pierwsza pomoc u psa

Pierwsza pomoc może być decydująca w ratowaniu zdrowia i życia naszego psa w nagłych sytuacjach. Wiedza na temat podstawowych procedur i umiejętność szybkiego reagowania jest niezwykle ważna dla każdego posiadacza psiaka. Musisz więc wiedzieć jak wygląda pierwsza pomoc u psa, abyś był przygotowany na ewentualne sytuacje awaryjne. Czego się dowiesz z tego artykułu: Pierwsza pomoc [...]

Czytaj dalej… from Jak wygląda pierwsza pomoc u psa

Czytaj dalej
piesek śpiący na legowisku

Mój pies jest osowiały – co to może oznaczać

Wielu posiadaczy psów doświadcza momentów, gdy ich pupile stają się nagle osowiałe, mało aktywne i wydają się nieco smutne. Ten nagły spadek energii i zapału może wywoływać niepokój i pytania. Dlaczego mój pies jest osowiały? Przyczyn takie stanu u twojego pieska może być naprawdę wiele. Kluczowy jest jednak fakt, że nagła osowiałość u psa zawsze [...]

Czytaj dalej… from Mój pies jest osowiały – co to może oznaczać

Czytaj dalej
dwa psy leżą na macie

5 sposobów na przekonanie psiego leniuszka do aktywności

Przekonanie psiego leniuszka do aktywności fizycznej to bardzo często nie lada wyzwanie. Wiele psiaków potrzebuje do tego odpowiedniej motywacji w formie nagrody. Dodatkowo warto sprawdzić jaki rodzaj aktywności najbardziej odpowiada twojemu czworonożnemu przyjacielowi. Jednym z najlepszych sposobów na zachęcenie pieska do wysiłku fizycznego jest twoje zaangażowanie w daną czynność. Czego się dowiesz z tego artykułu: [...]

Czytaj dalej… from 5 sposobów na przekonanie psiego leniuszka do aktywności

Czytaj dalej

NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter już teraz by otrzymywać informacje o nowościach, promocjach, poszerzać wiedzę o swoim czworonożnym przyjacielu oraz złapać rabat na pierwsze zamówienie!

ZAPISANO DO NEWSLETTERA

Cieszymy się, że chcesz być na bieżąco z naszymi nowościami i promocjami.

Ikona krzyżyka

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup