Szkolenie psa to nie tylko nauka nowych komend i poleceń. Podczas szkolenia rozwija się inteligencja twojego psa. Wzmacniają się również więzi między psem, a jego właścicielem, a wspólne spędzanie czasu na treningu jest dla pupila formą rozrywki. Szkolenie to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu z twoim czworonożnym przyjacielem.
Zastanawiasz się, czy aby szkolenie psa to rodzaj aktywności, który sprawdzi się w przypadku twojego pupila? Myślę, że możesz nie zdawać sobie sprawy z tego jak wiele zalet niesie ze sobą tresowanie czworonoga. Dlatego też opowiem ci o nich i odpowiem na pytanie, czy warto szkolić psa.
Czego się dowieasz z tego artykułu:
- Podczas szkolenia twój pies uczy się wykonywać nowe polecenia
- Tresura wpływa pozytywnie na inteligencję psa
- Nauka nowych umiejętności to świetny sposób na spędzanie czasu z psem
Szkolenie psa
Podczas rozmów z innymi psimi opiekunami, czasem pada pytanie: czy szkolenie psa jest potrzebne? Jak się okazuje, tresowanie psa jest często postrzegane jako strefa zarezerwowana dla psiaków, które biorą udział w zawodach lub bardzo aktywnie spędzają czas. Jest to duży błąd, ponieważ uważam, że jak najbardziej warto szkolić każdego psa.
Psia tresura nie opiera się tylko na nauce sztuczek, czy też skomplikowanych poleceń. Szkolenie twojego psiaka wpływa pozytywnie na wasze codzienne życie z czworonogiem. Pomaga pieskowi odnaleźć się w nieprzewidzianych sytuacjach, bez niepotrzebnej paniki i zagubienia.
Co więcej, sam proces szkolenia to wspaniały moment dla psiaka i jego opiekuna. Możecie spędzić razem aktywnie czas, co ma bardzo pozytywny wpływ na wasze relacje. Dlatego uważam, że szkolenie psa ma właściwie same plusy i nie warto z niego rezygnować.
Co musisz wiedzieć o szkoleniu psa
Przede wszystkim, zanim rozpoczniesz szkolenie swojego psa, zastanów się, czy dane polecenie jest dla niego wykonalne. Nie zawsze piesek będzie potrafił poradzić sobie z każdą komendą, ze względu na budowę swojego ciała, sprawność fizyczną, a także charakter.
Tak więc, szkolenie psa rozpocznij od oceny możliwości twojego pieska. Nie ma sensu męczyć go uporczywymi treningami, które mogą w ogóle nie prowadzić do osiągnięcia wyznaczonego przez ciebie celu.
Jak powinien wyglądać trening psa
Dobry trening twojego czworonoga powinien przynosić efekty, ale w sposób łatwy i przyjemny dla twojego pieska. Jeśli będzie to dla niego zbyt trudne, to sam proces tresury będzie przez psiaka odbierany negatywnie i szybko się zniechęci.
Dlatego też zebrałam kilka ważnych zasad, o których koniecznie musisz pamiętać podczas tresury psa. Mój wpis poświęcony w pełni tej tematyce znajdziesz TUTAJ. Mam nadzieje, że pomoże ci to lepiej przygotować się do wspólnego treningu z twoim psiakiem.
Dlaczego warto szkolić psa
Jakie korzyści niesie ze sobą szkolenie psa? Zapewniam cię, że jest ich znacznie więcej, niż myślisz. Szkolenie psa to coś więcej, niż zdobywanie nowych umiejętności, co już samo w sobie ma bardzo pozytywny wpływ na pieska.
Pielęgnacja więzi z psem
Nie da się ukryć, że wspólny trening z pieskiem pozwala ci lepiej go poznać, zrozumieć jakie ma potrzeby. Podczas nauki nowych umiejętności dowiadujesz się, co sprawia trudność twojemu pupilowi, oraz co przychodzi mu łatwo i bez większego wysiłku.
Jest to bardzo pomocne w codziennym życiu z czworonożnym przyjacielem. Znasz jego słabe i mocne strony. Co więcej, wspólny trening bardzo pozytywnie wpływa na pielęgnacje waszych więzi. Macie okazję spędzić więcej czasu razem i to w aktywny sposób. Dobrze wiemy, że pieski uwielbiają ruch i wspólne działanie z opiekunem.
Sama widzę, że od kiedy treningi nowych umiejętności stały się moją rutyną z psiakiem, to nasze więzi stały się znacznie mocniejsze. Gdy przekazujesz twojemu pupilowi jakąś wiedzę, to w jego oczach stajesz się autorytetem. Ma do ciebie większy szacunek, a także jest bardziej skory słuchać twoich poleceń.
Rozwój inteligencji psa
Odpowiadając na pytanie, dlaczego warto szkolić psa, nie można nie wspomnieć o tym, jak duży ma to wpływ, na jego inteligencję. Nawet jeśli uczysz swojego pieska polecenia, które jest proste, to wzmacniasz jego koncentracje, determinację.
Z pewnością zauważyłaś, że z każdą nauką nowej komendy, twojemu pieskowi idzie znacznie łatwiej opanowanie kolejnej umiejętności. Łatwość w przyswajaniu wiedzy jest wówczas coraz większa.
Sposób na zabawę
Dla mojego pieska nasz wspólny trening jest postrzegany, jako rodzaj zabawy. Widzę po nim, że szkolenie nowych umiejętności sprawia mu ogromną przyjemność. Wie, że nie jest to zabawa, aczkolwiek nie zmienia to faktu, że lubi spędzać w ten sposób czas. Myślę, że duży wpływ mają na to smaczki, które zawsze czekają na niego w mojej saszetce MIDI od Bowl&Bone Republic gdy poprawnie wykona polecenie.
Dla naszych piesków każda forma wspólnej aktywności jest czymś miłym. Co więcej, zdarzało mi się spotykać pieski, dla których zwykła forma zabawy była zbyt nudna. Dopiero podczas treningu nowych umiejętności mogły się w pełni wykazać i zaangażować.
Zastanów się jak twój piesek podchodzi do szkolenia. Być może nawet nie zauważałaś tego, jak dużo radości czerpie on ze wspólnego treningu.
Ułatwienie w opiece nad psem
Uczysz swojego psa przede wszystkim tych komend, które ułatwią wam wspólne życie, mam racje? Ja również w pierwszej kolejności zdecydowałam się szkolić z moim pieskiem polecenia, takie jak: do mnie, zostaw czy też na miejsce.
Jeśli psiak potrafi poprawnie wykonać tego rodzaju polecenia, to może to okazać się bardzo pomocne w różnych, nieprzewidzianych sytuacjach. Gdy jestem z psem na spacerze, i zainteresuje się on porozrzucanymi śmieciami, to dzięki komendzie zostaw, mogę uniknąć sytuacji gdy psiak je zje.
Podobnie sytuacja ma się, gdy dzieje się coś potencjalnie niebezpiecznego, jak psiak który w pogoni za wiewiórką chce przebiec przez ruchliwą ulicę lub wskoczyć do pobliskiej wody. Komenda do mnie, pozwala mi zapanować nad zachowaniem pieska i uniknąć zagrożenia.
Psy w wielu przypadkach nie potrafią ocenić, czy ich zachowanie jest bezpieczne. Kieruje nimi instynkt, z którym walka bez wcześniejszego szkolenia danego modelu zachowania może być bardzo trudna.
Dlatego też uważam, że pytanie, czy pies potrzebuje szkolenia, jest słuszne, a odpowiedź na nie powinna być twierdząca.
Wzmacnianie kondycji psa
Wiele poleceń, których uczysz swojego psa, angażuje nie tylko jego umysł ale również i ciało. Szkolenie pupila jest świetnym sposobem na to, aby poprawić jego kondycję fizyczną.
Jest to szczególnie przydatne wtedy, gdy twój piesek nie jest zbyt chętny do aktywnego spędzania czasu, a wiesz, że odrobina sportu bardzo by mu się przydała. Możesz wtedy wybierać takie komendy, o których wiesz, że będą wymagały od niego większego zaangażowania.
Sport poprzez zabawę lub trening sprawdzi się dobrze, w przypadku psów leniuszków. Jeśli chcesz poznać więcej sposobów na to, aby pobudzić swojego psa do aktywnego działania, odsyłam cię do wpisu, który znajdziesz TUTAJ.
Rozwijanie wzajemnego zrozumienia
Poprzez szkolenie twój pupil uczy się tego, czego oczekujesz od niego w danej sytuacji. Czasami staramy się przekonać psiaka do jakiegoś zachowania, ale on nie rozumie, co mamy w danym momencie na myśli. Jest to normalne, ponieważ jeśli nie ćwiczyłaś z pieskiem jakiegoś polecenia, to nie możesz oczekiwać, że on sam z siebie od razu będzie wiedział w czym rzecz.
Szkolenie psa ułatwia wzajemne zrozumienie. Twój piesek ucząc się pewnych zachowań, może za ich pomocą komunikować się z tobą. Dla przykładu, mój piesek w sytuacji, gdy coś go zaskoczy i nie do końca wie, jak ma się zachować, siada i patrzy się na mnie. Robi tak na skutek opanowania komendy zostań, którą często używam, gdy dzieje się coś niespodziewanego i chce uniknąć gwałtownej relacji pieska.
Nauka nowych komend
Na sam koniec chciałabym wspomnieć jakie jest chyba najważniejsze przeznaczenie, jakie niesie ze sobą szkolenie psa. Mianowicie jest to uczenie się przez twojego pieska nowych komend.
Myślę, że jest to główny cel każdego z nas, gdy podejmujemy się tresury pieska. Chcemy aby opanował on takie komendy jak zostań, do nogi, zostaw czy na miejsce. W przypadku mojego pieska nauka każdej kolejnej komendy przychodziła mu łatwiej i znacznie szybciej niż poprzednia.
Szkolenie psa – czy warto?
Szkolenie psa to nie tylko uczenie go nowych umiejętności. Jest to również świetna forma spędzania wolnego czasu z pupilem w aktywny sposób. Tresura ma również bardzo pozytywny wpływ na rozwój inteligencji psiaka, a także jego umiejętność odczytywania twoich poleceń.
W moim odczuciu jak najbardziej warto szkolić psa. Nie tylko ze względu na to, że uczy się on nowych komend ale również dla tych wszystkich pozytywnych aspektów treningu, o których ci opowiedziałam.
A ty uważasz, że szkolenie psa jest potrzebne? Podziel się ze mną swoją opinią w komentarzu.
Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.
Fajny tekst. Dzięki!
Bardzo się cieszę, że mogłam być dla Ciebie pomocna 🙂
Mój pies jest bardzo energiczny i szkolenie jest naszą kolejną aktywnością oprócz zabawy, gdzie może się wykazać ( i trochę zmęczyć 😉 )
Cieszę się, że świadomość na temat wychowania psów, w tym właśnie dobrego wpływu ich szkolenia, jest coraz bardziej powszechna.
Mam dokładnie takie samo przemyślenie na ten temat, dlatego też staram się jak tylko mogę szerzyć tę wiedzę