Pies leniuszek - zmotywuj go do aktywności - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Pies leniuszek – zmotywuj go do aktywności

Mam w domu psiego leniuszka i co dalej? Najlepszym sposobem walki z apatią psiaka jest sport, oczywiście dawkowany z rozsądkiem. Jednak nie możesz od razu rzucić swojego pupila na głęboką wodą. Zacznijcie od wspólnych długich spacerów, a następnie możecie przejść do aktywnego spędzania czasu poprzez zabawę. Musisz uzbroić się w cierpliwość i nie być zbyt wymagającym wobec swojego pupila.

piesek leżący na macie

Mój pies leniuszek

Dla niektórych mało wymagający piesek jest niczym spełnienie marzeń. Jednak musisz pamiętać, że apatyczne zachowanie nie wpływa pozytywnie na zdrowie czworonoga. Pies leniuszek, to co prawda nieco mniej obowiązków, jednakże przecież właśnie wspólne spędzanie czasu z pupilem daje nam tyle radości i umacnia naszą relację z czworonogiem.

Nie zapominaj, że leniwe uosobienie psiaka to nie tylko cecha jego charakteru. Przede wszystkim pieski, które stronią od aktywności fizycznej, a drzemka na kanapie to ich ulubione hobby, są narażone na odkładanie się w ich ciele nadmiernych kilogramów. Co więcej, mało ruchliwe psiaki są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju złamania i kontuzje. Dlatego też jeśli twój pies to leniuszek zacznij działać w ochronie jego zdrowia, a także lepszego samopoczucia.

Jak zaczęła się apatia Twojego psa

Czy zastanawiasz się jak to się stało, że jeszcze niedawno twój pupil był niemalże wulkanem energii? Wszędzie go było pełno. Co więcej, z trudem dawałeś radę poskromić jego żywiołowy charakter. Upłynęło kilka lat, a po twoim nad wyraz aktywnym psiaku pozostał mały leniuszek, wylegujący się smacznie na kanapie. Jak to się stało, że apatia zagościła w twoim domu?

Przyczyn spadku energii u psiaka może być wiele. Przede wszystkim pamiętaj, że szczeniak charakteryzuje się zupełnie innym temperamentem niż dorosły pies. Oczywistym jest, że młody psiak ma w sobie niemalże nieskończone pokłady energii, które wraz z jego dojrzewaniem coraz bardziej ulegają wyczerpaniu. Dlatego też nie musisz obawiać się o to, że twój psiak jest nieco mniej aktywny niż za czasów swoich szczenięcych lat.

Jest to jak najbardziej normalne, oczywiście do pewnego stopnia. Jeśli masz wrażenie, że twój psiak stał się zupełnie inny to w żadnym wypadku nie powinieneś tego zignorować.

Twój psiak może stać się osowiały w wyniku różnych przeżyć, które wyjątkowo wpłynęły na jego psychikę i dobre samopoczucie. Przeprowadzka czy pojawienie się nowego członka rodziny może być przyczyną przygnębienia u psiaka w wyniku którego stracił on wszelką ochotę na aktywność.

Pies leniuszek nie zawsze musi oznaczać małego marudę. Brak chęci do podejmowania wysiłku czy wzmożonego ruchu wynikać może również z tego, że psiak czuje się nieszczęśliwy. Postaraj się przeanalizować jakie poważne zmiany zaszły ostatnimi czasy w waszym życiu i czy jakieś twoje zachowanie piesek mógł odebrać przeciwko sobie.

Jaka jest Twoja relacja z psiakiem?

A może lenistwo twojego psiaka wynika ze spadku twojego zaangażowania w waszą relację? Czy może zajęty swoimi codziennymi sprawami zbyt często zbywałeś pupila, gdy próbował zaprosić cię do wspólnej zabawy? Psiak sam z siebie nie uda się na długi spacer lub wędrówkę. Spadek twojej własnej energii często oddziałuje bezpośrednio na twojego czworonoga.

Psiak, który nie czuje zachęty do wspólnego aktywnego spędzania czasu, sam ostatecznie straci motywację. Jeśli zaniedbasz kondycję psiaka w konsekwencji trudno będzie z dnia na dzień nakłonić go do wspólnej aktywności fizycznej.

Pies leniuszek – jak go zmotywować do ruchu?

Jeśli twój psiak nie cieszy się na wspólne spacery, a co więcej, odnosisz wrażenie, że stara się ich za wszelką cenę uniknąć to znak, że coś jest nie w porządku.

Na wstępie skonsultuj swoje spostrzeżenia z weterynarzem aby upewnić się, że ospały charakter psiaka nie wynika ze zdrowotnych problemów. Jeśli nie jest to kwestia choroby psiaka czy niedoboru witamin podejmij próbę pobudzenia swojego psiego leniuszka.

Przede wszystkim pamiętaj, że walka z upodobaniami jakie w sobie wypracował pies leniuszek będzie wymagała trochę czasu. Musisz uzbroić się w cierpliwość, a przy tym pamiętać o regularności swoich działań. Obserwuj postępy swojego pupila i dostosuj do nich intensywność kolejnych czynności.

1. Regularne spacery z psem

Wspólne spacery to podstawa od której powinieneś zacząć aby pobudzić psiaka do aktywności fizycznej. Pamiętaj aby cały proces przeprowadzić powoli, małymi krokami. W przeciwnym wypadku twój pies może się szybko zniechęcić lub co gorsza, nabawić kontuzji z przeforsowania.

dwa psy na smyczy z opiekunką na spacerze

Rozpoczynając przygodę z treningiem aktywności psiaka poprzez regularne spacery pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu. Wygodne, dobrze skrojone szelki do podstawa, aby zapewniać psiakowi maksymalny komfort podczas wspólnych wędrówek.

Wybierając się na dłuższy spacer ze swoim pupilem zawsze stawiam na wygodne i dobrze dopasowane szelki dla psa ACTIVE od Bowl&Bone Republic. Mój psiak czuje się w nich bardzo dobrze, nawet gdy spędzamy dużo czasu poza domem.

Zacznijcie od krótkich, a jednocześnie częstych 15 minutowych spacerów. Nie zmuszaj psiaka do biegania czy intensywnej zabawy. Na to przyjdzie jeszcze czas. Obserwuj zachowanie twojego pieska. Jeśli zauważysz, że coraz lepiej znosi wspólne przechadzki, a wracając do domu nie jest już wyczerpany możesz rozpocząć stopniowe wydłużanie czasu spacerów.

Pierwsza poprawa w kondycji psa powinna być zauważalna po upływie około tygodnia. Nie jest to jednak w pełni miarodajny wyznacznik. Każdy psiak jest nieco inny, a co za tym idzie jego powrót do formy może zajmować dłużej lub krócej.

Po upływie miesiąca dzięki regularnym spacerom psiak powinien poprawić swoją kondycję fizyczną. Same spacery staną się dla niego mniej męczące. Na ten moment twój piesek powinien być w stanie przejść godzinę wędrówki.

Pokaż psiakowi, że spacery to coś więcej niż moment na codzienną toaletę. Wspólne wycieczki to czas gdy odkrywacie nowe miejsca, cieszycie się otaczającą naturą, poznajecie nieznane dotąd szlaki.

2. Wspólna zabawa z pupilem

Kolejnym sposobem na pobudzenie energii drzemiącej w psiaku jest wspólna zabawa. Psy uwielbiają gdy poświęcamy im czas. Czują wtedy, że są dla nas ważne. Jeśli forma twojego psiaka jest bardzo słaba zacznij od mniej wymagających wysiłku zabaw.

W tym celu doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju psie maskotki czy piłki. Bawić możecie się zarówno na zewnątrz jak i w domu. Pamiętaj, że na tym etapie psiak nie jest gotowy na intensywne bieganie po dużym terenie.

Gdy kondycja psiaka ulegnie poprawie możecie wzbogacić swoją wspólną aktywność fizyczną o nieco bardziej wymagające zabawy. Doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju zabawki do szarpania, które zmuszą psiaka do siłowania się z nami ale również aportowania. Bowl&Bone Republic posiada w swojej ofercie kolorowe, sznurowe BULLETY, które będą idealnym uzupełnieniem waszej wspólnej zabawy.

3. Pies leniuszek i trochę sportu

Najwyższy czas abyście spróbowali psich sportów. Oczywiście w ich bardziej przystępnej wersji. Bieg z przeszkodami to doskonały pomysł na wprowadzenie nowej aktywności do życia twojego psiaka. Nie potrzebujecie specjalistycznego sprzętu do czerpania radość ze wspólnej zabawy.

Rolę przeszkód i pachołków mogą pełnić zabawki, które akurat macie pod ręką. A może klasyczna zabawa w chowanego w domu? Psiaki są doskonałe w tej dziedzinie dzięki swojemu węchowi. Gwarantuje, że twój pupil bez problemu znajdzie każdą twoją kryjówkę!

Zmęczony pies to szczęśliwy pies

Podczas wysiłku fizycznego w naszym ciele uwalniają się endorfiny, które sprawiają, że nasze samopoczucie ulega zdecydowanej poprawie. Dotyczy to również naszych czworonogów. Pies leniuszek potrzebuje naszej pomocy aby rozruszać śpiącego w nim sportowego ducha. To właśnie do ciebie należy to zadanie.

Nie działaj impulsywnie, liczą się małe, acz regularne kroczki. Jeszcze chwila, a twój mały leniuszek będzie wesoło merdał ogonkiem na myśl o kolejnym spacerze lub wspólnej zabawie na świeżym powietrzu. Podziel się ze mną swoim doświadczeniem z psem leniuszkiem.

Czy udało ci się namówić swojego pupila do większej aktywności?

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Swobodna eksploracja i możliwość węszenia to – oczywiście obok wielu innych – warunki, jakie powinniśmy spełnić, aby zadbać o dobrostan psa. Nawet najdłuższe spacery na smyczy nie zaspokoją w pełni potrzeb czworonoga. I chociaż w wielu miejscach trzeba lub warto chodzić z psem na smyczy i nawet dorosłego psa należy tego nauczyć (przeczytaj Jak nauczyć [...]

Czytaj dalej… from Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Czytaj dalej
pies śpi na materacu w pokoju

Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

W wyborze najlepszego posłania ortopedycznego dla psa należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. To dopasowanie legowiska do indywidualnych potrzeb psa, zapewnienie jakości wykonania oraz odpowiednich materiałów, właściwy rozmiar i komfort, który oferuje, a także jego zdolność do wspierania stawów i kręgosłupa. Decyzja o posłaniu ortopedycznym to inwestycja w zdrowie psa, dlatego warto zadbać o [...]

Czytaj dalej… from Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

Czytaj dalej
piesek na legowisku z zabawkami

Objawy babeszjosy u psa

Wiedza na temat babeszjozy, jej przyczyn i sposobów leczenia jest kluczowa dla każdego właściciela psa. Zapoznanie się z możliwymi objawami i sposobami zapobiegania tej chorobie może pomóc w szybszym rozpoznaniu i skutecznym leczeniu. Objawy babeszjozy mogą być różnorodne i łatwo je przeoczyć. Czego się dowiesz z tego artykułu: Babeszjosa u psa W trosce o zdrowie [...]

Czytaj dalej… from Objawy babeszjosy u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup