Czego nie lubią psy - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Czego nie lubią psy

Psy nie lubią bardzo głośnych, gwałtownych dźwięków. Kolejną rzeczą, za którą nie przepadają czwórnogi to intensywne, perfumowane zapachy. Psy źle reagują też na naruszanie ich strefy osobistej oraz dotyk, szczególnie w przypadku nieznanych sobie osób. Dlatego też nie powinno się głaskać obce psa, które dopiero właśnie się poznało.

Czy wiesz, czego twój psiak nie lubi? Nasze pieski denerwuje wiele rzeczy ale znaczną część z nich możesz ograniczyć do minimum. W ten sposób masz możliwość poprawić samopoczucie twojego pieska, a co więcej, wzmocnić wasze relacje i wzajemne zrozumienie. Jest to bardzo ważne w budowaniu silnej więzi z psem.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Psy nie lubią bardzo głośnych i gwałtownych dźwięków
  • Dla psa bardzo nieprzyjemne są mocne, perfumowane zapachy
  • Psiaki nie lubią być głaskane przez obcych ludzi

Czego nie lubią psy

Psy pomimo swojego pozytywnego nastawienia do świata, mają jednak rzeczy, których wręcz nie znoszą. Z pewnością sama zauważyłaś, że na niektóre osoby, rzeczy, czy też dane sytuacje, twój piesek reaguje złością i niechęcią. Odpowiem ci więc dziś na pytanie, czego nie lubią psy?

Myślę, że część z przedstawionych przeze mnie punktów będzie ci dobrze znana z codziennego życia z psiakiem. Jednak jestem pewna, że niektóre z nich mogą być dla ciebie zupełnie nowe.

Dlaczego warto znać rzeczy, których psy bardzo nie lubią? Ponieważ mając tę wiedzę możesz ograniczyć niepotrzebny stres dla twojego pieska, co będzie miało bezpośredni wpływ na jego samopoczucie i radość z życia. Tak więc skoro możesz poprawić jakość nastroju twojego pieska, dzięki wprowadzeniu kilku zmian w waszym życiu, to czemu by tego nie zrobić!

Rzeczy, których psy bardzo nie lubią

Przedstawię Ci teraz listę rzeczy, których duża część psów nie lubi. Być może obserwując na co dzień zachowanie swojego pieska wiesz, co jest dla niego denerwujące.

Zwróć jednak uwagę na fakt, że każdy psiak jest inny, Nie jest powiedziane, że wszystkie przedstawione przeze mnie sytuacje są dla twojego pupila niekomfortowe. Być może w jego przypadku, niektóre zdarzenia będą traktowane w pełni neutralnie.

Zapachy, a psy

Psy mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu, są doskonałymi tropicielami. Choć jest to cecha, która wydawać by się mogło ma same plusy, to jednak nie do końca. Przede wszystkim chcę przypomnieć ci, że psiaki inaczej niż ty, czy ja, odbierają zapachy. To co dla nas jest atrakcyjnym aromatem, dla twojego czworonoga może pachnieć bardzo źle.

Działa to również w drugą stronę, zapachy, które dla nas są nieprzyjemne, dla psów są bardzo kuszące. Dlatego tak często nie rozumiemy, dlaczego podczas spacerów psiaka zawsze ciągnie w miejsca, pełne naszym zdaniem, nieprzyjemnych zapachów.

Psy nie lubią przebywać w pomieszczeniu, w którym jest bardzo intensywny zapach. Szczególnie taki, który w oczach psiaka jest nieprzyjemny. Twój czworonożny przyjaciel będzie unikał bliskiego kontaktu z osobą, która ma na sobie bardzo wyraziste perfumy.

Głośne dźwięki

Słuch twojego pieska jest o wiele bardziej rozwinięty niż nasz. Skala słyszalności dźwięków przez psy jest bardzo szeroka. Psy nie tylko potrafią słyszeć dźwięki, których ty czy ja nie jesteśmy w stanie wyłapać. Co więcej, odczuwają je bardziej intensywnie.

Dlatego też psy nie lubią głośnych dźwięków. Myślę, że sama przyznasz mi rację, że nagły, gwałtowny hałas potrafi być bardzo nieprzyjemny. Budowa ucha psa sprawia, że dla niego jest to jeszcze bardziej niekomfortowe uczucie, niż dla ludzi.

Jest to bezpośrednia przyczyna tego, dlaczego psy tak źle znoszą sylwestra. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak możesz ograniczyć stres swojego pupila w ten dzień, odsyłam cię do wpisu, który znajdziesz TUTAJ. Przedstawiam w nim moje sprawdzone sposoby na to, aby sylwester dla mojego pieska nie był najbardziej stresującym dniem w roku.

Naruszenie strefy osobistej

Dla psów przestrzeń osobista jest niezwykle ważna. Co więcej, są momenty gdy nawet bliskość opiekuna jest źle odbierana przez psiaki. Przykładem takiej sytuacji jest chociażby moment spożywania przez pieska posiłku.

W czasie jedzenia nie powinnaś naruszać strefy osobistej twojego czworonoga, ponieważ jest to jedna z rzeczy, których psy bardzo nie lubią. Nie ważne jak blisko jesteś ze swoim pupilem, jest to sytuacja, gdy twój psiak ma potrzebę skupiać się tylko na sobie.

Większość piesków podchodzi z dużą rezerwą do obcych. Potrzebują czasu, aby zapoznać się i obdarzyć zaufaniem daną osobę. Dlatego gdy ktoś obcy podchodzi do nich zbyt blisko, czują się bardzo nieswojo.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku rzeczy osobistych pieska. Twój psiak z pewnością nie lubi, gdy ktoś dotyka jego posłania, czy kocyka. Tyczy się to również ulubionych zabawek. Dla psa jest to jego strefa osobista, której przekroczenie jest przez niego niezbyt lubiane.

Głaskanie i dotykanie psa

Głaskanie obcych, napotkanych psów jest to bardzo ważny temat. Stworzyłam specjalnie dla ciebie oddzielny wpis, w którym w szczegółowy sposób omawiam tę kwestię. Znajdziesz go TUTAJ i bardzo zależy mi na tym, abyś się z nim zapoznała.

Większość psów nie lubi być głaskana i dotykana przez obce sobie osoby. Co więcej, są również takie momenty, gdy nie chcą tego nawet od swoich opiekunów. Zazwyczaj ma to miejsce, gdy psiak je lub pije.

Podobnie sytuacja wygląda, gdy pieska coś boli. Wówczas jakiekolwiek próby dotyku będą przez niego postrzegane  mocno niechętnie.

Brak planu dnia z psem

Psy bardzo lubią rutynę i stały rytm dnia. Czują się wtedy komfortowo, ponieważ wiedzą, czego mogą się spodziewać. Zdecydowana większość psiaków nie lubi nieprzewidzianych sytuacji. Zaburzają one ich poczucie bezpieczeństwa i stabilności.

Więcej na temat tego, dlaczego codzienna rutyna dnia jest tak ważna dla twojego pieska, możesz przeczytać we wpisie, który znajdziesz TUTAJ. Podpowiadam w nim, jak ułożyć najlepszy plan dnia z psem.

Zmuszanie do zabawy z innymi psami

Większość psów lubi się bawić i aktywnie spędzać czas. Nie oznacza to jednak, że jeśli twojego pieska cieszy taka forma rozrywki wraz z tobą, to będzie mu również sprawiać radość z innym czworonogiem. Relacje między dwoma, obcymi sobie psami mogą być bardzo różne. Nie możemy z góry zakładać, że psiaki od razu przypadną sobie do gustu i będą chciały spędzać razem czas.

Często gdy spotykamy się z inną osobą posiadającą czworonoga, mamy nadzieję, że podczas gdy my będziemy towarzysko spędzać czas, to nasze pieski również będą się dobrze bawić. Niestety szybko okazuje się, że psiaki widzą tą sytuację zupełnie inaczej.

Może to wynikać z różnicy wieku między pieskami lub ich temperamentu. Psy bardzo nie lubią, gdy zmuszamy je do zabawy z innymi psami, jeśli same nie mają na to najmniejszej ochoty.

Brak możliwości węszenia przez psa

Jednym z ulubionych aktywności mojego pieska podczas spacerów jest węszenie. Psiaki mają wewnętrzną potrzebę tropienia, poznawania nowych zapachów. Z pewnością zauważyłaś, że twój pupil znaczną część wspólnych wyjść na zewnątrz spędza z nosem przy ziemi węsząc.

Ze względu na to, że dla psów najciekawsze zapachy pochodzą ze śmieci, czy pozostałości po innych psach, to zazwyczaj odruchowo starasz się odciągnąć od nich swojego pupila. Wiem, że robisz to dla dobra twojego psiaka. Takie miejsca to siedliska bakterii, a także potencjalnych chorób.

Nie mniej jednak twój piesek nie rozumie czemu nie może swobodnie węszyć i bardzo nie lubi być w tej kwestii ograniczany. Dlatego jeśli tylko nie jest to niebezpieczne dla jego zdrowia, to nie zabieraj mu tej możliwości. Nie pospieszaj podczas spaceru i pozwól zapoznać się z otaczającymi go zapachami.

Czy już wiesz czego nie lubią psy?

Odpowiedź na pytanie, czego nie lubią psy jest bardzo złożona. Choć ogólnie rzecz ujmując, psiaki mają pozytywne nastawienie do życia, to jednak okazuje się, że jest więcej rzeczy, których nie lubią, niż myślisz.

Trochę czasu zajęło mi zrozumienie, dlaczego mój pupil bywa czasem wyraźnie niezadowolony, gdy próbuje go przytulić. Reagował tak co jakiś czas i nie wiedziałam, co jest tego przyczyną. W końcu zorientowałam się, że zachowuje się w ten sposób, gdy chwilę wcześniej użyje swoich perfum. Ich intensywny zapach był bardzo odpychający i drażniący dla mojego pieska.

Świadomość tego, czego nie lubi mój pies, pozwala mi mieć z nim lepsze relacje. Nasza więź opiera się na wzajemnym szacunku. Jeśli tylko mogę, to staram się postępować w taki sposób, aby możliwie unikać sytuacji, których on nie lubi.

A czy ty wiesz czego nie lubi twój pies? Może są to zupełnie inne sytuacje, o których nie powiedziałam w tym wpisie? Podziel się ze mną odpowiedzią w komentarzu.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Komentarz do “Czego nie lubią psy

  1. Mój pies nie lubi niektórych materiałów. Mam kanapę wykonaną z imitacji skóry i nie chce na nią wchodzić, co dla mnie osobiście jest dużym plusem. 🙂 Za to fotel z typowo materiałowego tworzywa jest jego ulubionym miejscem w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

piesek w różowym sweterku

Jak fotografować swojego pieska – moje najlepsze wskazówki 

Fotografowanie psów to nie tylko umiejętność uchwycenia pięknych chwil z naszymi wiernymi towarzyszami, ale także sposób na wzmocnienie więzi między właścicielem, a psem. Warto poznać kilka technik, takich jak między innymi wykorzystanie naturalnego światła, cierpliwość podczas pracy z pupilem oraz kreatywne podejście do kadrowania, aby uzyskać udane i jak najpiękniejsze zdjęcia swojego czworonożnego przyjaciela. Czego [...]

Czytaj dalej… from Jak fotografować swojego pieska – moje najlepsze wskazówki 

Czytaj dalej
pies ubrany w plaszczyk dla psa brazowy

Dlaczego pies ucieka

Dla każdego psiego opiekuna uciekanie pupila jest czymś bardzo stresującym. Czasem psiak nie chce wcale opuścić swojego właściciela, a jedynie brakuje mu aktywnej rozrywki. Jednak niektóre pieski uciekają z chęci wolności i zobaczenia tego co nowe i nieznane. Czego się dowiesz z tego artykułu Pies ucieka Wiele zachowań naszych czworonożnych przyjaciół jest dla nas nie [...]

Czytaj dalej… from Dlaczego pies ucieka

Czytaj dalej
pies podczas spaceru siedzi z opiekunką z przyczepioną saszetką

Dlaczego pies liże właściciela

Wiele codziennych zachowań naszych czworonożnych przyjaciół jest nieprzypadkowych. To, że psiak zaczyna lizać swojego właściciela, czy to po twarzy, czy po rękach, jest spowodowane konkretnymi intencjami psa. Wśród nich możemy wymienić między innymi chęć psiaka zwrócenia na siebie uwagi. Czego się dowiesz z tego artykułu: Dlaczego pies liże właściciela  Często zachowanie naszych czworonożnych przyjaciół bywa [...]

Czytaj dalej… from Dlaczego pies liże właściciela

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup