Sylwester z psem - jak się nim zaopiekować - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Sylwester z psem – jak się nim zaopiekować

Powitanie nowego roku to moment, który celebruje niemalże każdy z nas. Niestety psy, czy tego chcą, czy też nie również “muszą” uczestniczyć w tej ludzkiej celebracji. Dla naszych piesków 31 grudnia jest dniem, który powoduje u nich ogromny stres i strach. Dlaczego? Ze względu na nieodłączny huk sztucznych ogni, który jest niestety nieodłącznym elementem tego dnia.

Sylwester z twoim psem

31 grudnia, wraz z nastaniem północy rozpoczynamy kolejny rozdział naszego życia wierząc, że będzie on jeszcze lepszy niż poprzedni. Jest to dla nas dzień szczególny, który przeżywamy w ogromnej euforii i radości. Jednakże sylwester z psem wygląda już nieco inaczej.

Niestety, choć nam kojarzy się pozytywnie, to dla naszych piesków jest to najbardziej stresująca noc w roku. Powitanie nowego roku to moment, który celebruje niemalże każdy z nas. Towarzyszący temu dniu wyjątkowy gwar, a przede wszystkim wszechobecny hałas odpalanych petard, czy fajerwerków wywołuje u piesków uczucie strachu i dezorientacji.

Co więcej, pamiętajmy, że nasze czworonogi posiadają wyjątkowo rozwinięty zmysł węchu. Co za tym idzie, unoszący się w powietrzu, wyjątkowo natężony zapach siarki jest dla nich szczególnie nieprzyjemny w odbiorze.

Niestety nie jesteśmy w stanie całkowicie odseparować psiaka od natężonych bodźców, które docierają do niego tego dnia. Jednak możemy postarać się nieco obniżyć towarzyszący pieskowi stres i zadbać o poprawę jego samopoczucia.

Co czuje mój psiak?

Przede wszystkim warto zrozumieć, co czuje twój piesek podczas nocy sylwestrowej. Niestety, jest to sprawa wciąż przez część psich opiekunów bagatelizowana, dlatego też przede wszystkim należałoby uświadomić wszystkich o wadze tego problemu.

Kwestią, która najdotkliwiej wpływa na uczucie stresu u czworonoga jest głośny dźwięk towarzyszący wybuchom sztucznych ogni, czy też petard. Odgłosy te są odbierane przez człowieka jako głośne lub bardzo głośne, w zależności jak blisko źródła wybuchu się znajduje.

Psy charakteryzują się o wiele bardziej rozwiniętym i wrażliwym słuchem niż człowiek. Dla naszych pupili dźwięk fajerwerków jest odbierany jako o wiele bardziej głośny niż przez ludzi. Biorąc pod uwagę dodatkowo częstotliwość wybuchów występujących w noc sylwestrową oraz fakt, że psiaki tak naprawdę nie są świadome ich źródła, powoduje to powstanie ogromnego uczucia stresu u piesków.

Jako odpowiedzialni opiekunowie naszym zadaniem jest odpowiednio zadbać o swoich pupili. Reakcja psiaka na wybuchy fajerwerków jest często nie do przewidzenia. Pies podczas sylwestra może wpaść w ogromną panikę wywołaną niespodziewanym, bardzo głośnym dźwiękiem sztucznych ogni.

Dodatkowo z pewnością niejednokrotnie słyszałeś o przypadkach, gdy piesek przestraszony się nagłego huku zaczyna uciekać, biegnąc cały czas przed siebie, nie zważając na to, w jakim kierunku się porusza. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, która może doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku.

Sylwester z psem, jak się przygotować

Przede wszystkim bardzo dużo zależy od tego, jak zachowuje się twój pies podczas sylwestra.

Czy twój psiak jest wówczas wyjątkowo pobudzony? Może wręcz przeciwnie, za wszelką cenę stara się schować w najbardziej odległym kącie?

Jedno jest pewne, nie mamy wpływu na to, że pokaz sztucznych ogni stanowi (niestety) element powitania nowego, nadchodzącego roku. Jednakże z radością możemy zauważyć, że trend ten powoli, stopniowo staje się mniej lubiany i naśladowany.

Nie mniej jednak, chcąc aby psiak nieco łagodniej przyjął celebrację wejścia w nowy rok, musimy zaznajomić go z głośnym dźwiękiem. Nie powinniśmy za wszelką cenę izolować piesek od głośnych odgłosów.

Odwrócenie uwagi psa od huku

Dobrym sposobem na poradzenie sobie ze strachem pieska wywołanym hukiem, jest stworzenie pozytywnego skojarzenia jako następstwa głośnych odgłosów. Co mam na myśli?

Twoim zadaniem będzie odwrócenie uwagi pieska od głośnego dźwięku i poszukiwaniu jego źródła, poprzez próbę przeniesienia jego zainteresowania na nas samych. Chcąc skutecznie odwrócić uwagę pieska od huku fajerwerków, gdy tylko zauważysz, że psiak zaczyna napinać się, kulić lub skomleć, postaraj wołać go po imieniu, aż do momentu gdy zwróci na ciebie uwagę.

Wówczas zawołaj psa do siebie, pogłaszcz i zaproś do wspólnej zabawy. Ważnym jest, aby poczekać, aż pupil sam do nas podejdzie. Nie próbuj samodzielnie podchodzić do pieska, ponieważ nie możesz przewidzieć tego jak zachowa się w stresie i strachu.

Jeśli tylko pies skupi na tobie swoją uwagę, postaraj się zająć go na tyle, aby zapomniał o tym, co przed chwilą miało miejsce. Jak to zrobić?

Wieczór sylwestrowy to dobry moment na podarowanie pieskowi nowej zabawki, najlepiej takiej, która będzie umożliwiała nam wspólną zabawę z czworonogiem. W ten sposób piesek podekscytowany nową, nieznaną dotąd zabawką, być może w nieco mniejszym stopniu będzie zwracał uwagę na dźwięki dobiegające z zewnątrz.

Dobrym sposobem na odwrócenie uwagi pieska są wszelkiego rodzaju smakołyki. Każdy psi łakomczuch skusi się na ulubiony przysmak. Jak zrobić zdrowe i smaczne smakołyki dla Twojego pupila dowiesz się z wpisu zatytułowanego – Jak zrobić suszone smakołyki dla psa.

Dodatkowo w ten sposób wyrobimy u psiaka pozytywne skojarzenie. Piesek w ten sposób zapamięta, że pomimo nieprzyjemnego uczucia strachu, może liczyć na pocieszenie w formie ulubionych łakoci.

Zmiana otoczenia

Duże miasta podczas nocy sylwestrowej cechują się zdecydowanie największą liczbą odpalanych sztucznych ogni oraz petard. Być może dobrym rozwiązaniem może okazać się wspólny wypad wraz z czworonogiem za miasto.

Sylwester spędzony poza zgiełkiem metropolii z pewnością będzie przyjemny zarówno dla nas jak i naszego pupila. Ilość sztucznych ogni odpalanych na terenach wiejskich czy podmiejskich będzie zdecydowanie mniejsza niż w centrum tętniącego życiem miasta.

Środki medyczne pomogą psu w noc sylwestrową

Jeśli twój pies podczas sylwestra jest szczególnie niespokojny i wyjątkowo ciężko znosi ten czas w roku, udaj się na konsultację do weterynarza. Być może jedynym sposobem na zredukowanie stresu u pieska będzie podanie mu leków łagodzących uczucie lęku i zdenerwowania.

Niestety w przypadku niektórych psiaków może to być jedyne skuteczne rozwiązanie w tej sytuacji. Pamiętaj jednak, że podanie psiakowi leków powinno być ostatecznością. Jeśli nie ma ku temu przesłanek, to to nie powinieneś decydować się na tę opcję.

Sylwester z psem – zaopiekuj się swoim pupilem

Podczas sylwestra pokaż psiakowi, że nie musi się niczego obawiać, ponieważ przy tobie nic mu nie grozi. Piesek powinien czuć się z tobą bezpiecznie i pewnie.

Pod żadnym pozorem nie zostawiaj psa tego wieczora samego w domu. Jeśli czeka cię wyjście na imprezę sylwestrową lub wyjazd zadbaj o odpowiednią opiekę dla czworonoga.

31 grudnia jest to wyjątkowo trudny dzień dla każdego pupila, pamiętaj o tym! Opowiedz mi jak ty spędzasz sylwestra wraz ze swoim pupilem.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup