×

Brak produktów w koszyku.

Codzienne koszty utrzymania psa, na które warto zwrócić uwagę

7 minutes


Utrzymanie psiaka to nie tylko zakup wygodnego legowiska czy dobrze skrojonych szelek. Opieka nad pupilem to również dbanie o jego dietę oraz zdrowie, a także odpowiednią pielęgnację.

legowisko dla psa classic brown bowl and bone republic ls1sa

Utrzymanie psa od strony finansowej

Wychowywanie psiaka to ogromna odpowiedzialność spoczywająca na barkach jego opiekunów. To właśnie od ciebie zależy jak szczęśliwe życie będzie wiódł twój pupil. Chcąc zapewnić swoim psiakom dobre warunki przygotowujemy im wyprawkę wyposażoną we wszelkie niezbędne akcesoria, ułatwiające codzienne funkcjonowanie oraz zapewniające odpowiedni dla czworonoga komfort i wygodę. Co więcej, pamiętajmy, że nie tylko rzeczy materialne mają wpływ na jakość życia psa. Tak samo ważne są regularne wizyty u weterynarza czy fryzjera. Dodatkowo bardzo istotną kwestią w opiece nad czworonogiem jest dbanie o jego zróżnicowaną dietę, a także wysoki poziom higieny.

Utrzymanie psa niezaprzeczalnie wymaga od nas środków finansowych. Dlatego też podejmując decyzję o wzięciu pod opiekę pieska, upewnij się, że będziesz w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki do życia, które w dużej mierze generują stałe koszty. Psiak potrzebuje nie tylko wygodnego legowiska czy porządnej miski, ale również odpowiedniej karmy oraz regularnej opieki weterynaryjnej.

Karma dla psa oraz smakołyki

Bezsprzecznie dobra dieta psa, zawierająca wszystkie niezbędne minerały i witaminy, nie może bazować na podawaniu pupilowi resztek pozostałych z naszego jedzenia. Odpowiednio dobrana karma to klucz do utrzymania psiak w zdrowiu i sile witalnej. Dodatkowo pokarm dobrze dopasowany do twojego pupila wspomaga utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Przede wszystkim wybór karmy nie może być przypadkowy. Psy różnią się między sobą dlatego też ich zapotrzebowanie na konkretną kaloryczność czy też dawkę witamin będzie odmienne. Karma, której producent zapewnia, że będzie odpowiednia dla każdego psiaka, nie wydaje się być dobrym wyborem. Co prawda niska cena, może okazać się kusząca, jednakże sam skład pokarmu po dokładnym przeanalizowaniu zapewne pozostawia wiele do życzenia.

  • Sucha karma

Dobra sucha karma dla psa to przede wszystkim w minimum 30% produkty pochodzenia zwierzęcego, bogate w witaminy i mikroelementy. Wartość ta stanowi punkt wyjściowy, dlatego też oczywiście im wyższy będzie ten wskaźnik tym lepiej. Co prawda, twój psiak przypuszczalnie równie chętnie zje karmę, której skład zdecydowanie odbiega od ideału, jednakże nasyci on w ten sposób jedynie swój żołądek. Jego zapotrzebowanie na niezbędne do prawidłowego funkcjonowania  składniki nie zostanie wyczerpane.

Ceny dobrej, suchej karmy dla psa wahają się w okolicach 30 zł za kilogram

miska dla psa duo amber jasny braz bowl and bone republic drewniana ls1

  • Mokra karma

Mokra karma dla psa zazwyczaj sprzedawana jest w formie puszki. Rozwiązanie to ułatwia porcjowanie codziennej dawki pokarmu dla psiaka oraz ze względu na niezbyt dużą gramaturę jednego opakowania, pozwala uniknąć utraty świeżości pożywienia. Producenci oferują szeroką gamę smaków dlatego nietrudno znaleźć kombinację trafiającą w gusta psiaka.

Czego unikać w mokrej karmie dla psa? Przede wszystkim zwróć uwagę na proporcje między zawartością mięsa, a białkiem roślinnym czy tłuszczem. Często wartości te charakteryzują się znaczną dysproporcją między składnikami pochodzenia zwierzęcego, a  pozostałą częścią kamy.

Cena satysfakcjonującej mokrej karmy może wynosić około 7 – 10 zł za jedną puszkę.

  • Przysmaki

Smakołyki to stały element diety psiaka za którym on niejednokrotnie przepada najbardziej.  Przysmaki to doskonała przekąska między posiłkami, a także znakomita nagroda podczas tresury nowych umiejętności. Oczywiście z ilością smakołyków spożywanych dziennie przez psiaka nie można przesadzać. Choć wydawać by się mogło, że jest to jedynie mała, niewinna przekąska, to podawana ze zbyt dużą częstotliwością może być przyczyną otyłości u psa.

Najbardziej optymalne dla zdrowia psiaka są suszone przysmaki z wysoką zawartością mięsa. Na sklepowych półkach możemy znaleźć takie, które w 90% stanowią składniki odzwierzęce.

Cena za smakołyki dla psa waha się około 15 zł za 100 gramową paczkę.

Pamiętaj, że przysmaki również możesz zrobić domowymi metodami – tutaj znajdziesz pomysł na przysmaki dla psa, które są bardzo zdrowe a ich przygotowanie zajmuje bardzo mało czasu.

Opieka weterynaryjna naszego czworonożnego pupila

Stała opieka medyczna to podstawa w dbaniu o zdrowie psa. Okres szczenięcy stanowi czas wzmożonej częstotliwości wizyt w gabinecie weterynaryjnym.  Pierwsze badania oraz pakiet szczepień to niemały wydatek na początku waszej wspólnej drogi. Musisz być tego świadomy decydując się na opiekę nad szczeniakiem. W żadnym wypadku nie możesz pominąć żadnej z obowiązkowych szczepionek.

Późniejsze lata życia psiaka pozwalają na nieco większe odstępy czasowe między wizytami u weterynarza. Nie mniej jednak nie oznacza to, że wizyta w klinice weterynaryjnej będzie wynikała jedynie ze złego stanu zdrowia psa. Pamiętaj, że część szczepień musi być regularnie powtarzana. Podobnie sytuacja ma się w przypadku odrobaczania pupila.

Wizyta u weterynarza to również konsultacja niepokojących objawów występujących u psiaka. Wszelkiego rodzaju alergie pokarmowe czy też zmiany skórne to konieczność konsultacji ze specjalistą, co również niejednokrotnie niesie ze sobą konieczność późniejszeg wykupienia specjalistycznych leków. Utrzymanie psa to dbanie o jego zdrowie. Nawet jednorazowe zaniedbanie może zaważyć o reszcie życia psiaka i jest niedopuszczalne.

Cena pojedynczej szczepionki może być bardzo zróżnicowana ale zazwyczaj waha się w przedziale około 30 – 50 zł. Podobna kwota dotyczy jednorazowego odrobaczania. Ceny leków są od siebie bardzo rozbieżne i niestety wahać się mogą od kilku do nawet kilkuset złotych.

Pielęgnacja Twojego psa

Utrzymanie wysokiej higieny psa wymaga od nas odpowiedniej pielęgnacji. Stopień złożoności procesu dbania o czystość oraz wygląd psiaka zależy w dużej mierze od jego rasy. W przypadku niektórych psiaków prawidłowa pielęgnacja to dość złożony i wymagający, a także kosztowny proces. Należy o tym pamiętać przy wyborze rasy psa.

szelki dla psa candy pink rozowe bowl and bone republic ls2sa

Artykuły używane do rutynowej pielęgnacji psa, takie jak szampon czy szczotka są niezbędne, jednakże stanowią stosunkowo niewielki wydatek, który należy powtarzać jedynie raz na jakiś czas.

Wizyta u groomera czyli psiego fryzjera, to w przypadku wielu ras psów zdecydowana konieczność. Co więcej, należy pamiętać, że groomer pomoże nie tylko uporać się z niesforną sierścią psiaka ale również zadba o jego pazurki oraz higienę jego uszu.

Cena wizyty u groomera to koszt od 60 do niekiedy 300 złotych. Należy tu podkreślić, że koszt pielęgnacji jest niekiedy ustalany indywidualnie. Zależy on od konkretnego psiaka oraz od ilości czasu, który musi poświęcić groomer na jego pielęgnację. Czyszczenie uszu bądź obcinanie pazurków to koszt około 30 zł.

Dbaj o swojego pupila

Inwestycja w zdrowie psa jest bezcenna. Każdy psi właściciel biorąc pod swoją opiekę czworonoga musi mieć na uwadze generujące się jednocześnie koszty. Utrzymanie psa to dbanie o jego zdrowie fizyczne ale i psychiczne. Oczywiście, nawet najlepsze akcesoria nie zastąpią psiakowi uwagi i miłości, której od nas oczekuje i potrzebuje.

Przywiązanie i bezwarunkowa przyjaźń jaką obdarowuje nas psiak warta jest wszystkich pieniędzy wydanych na jego zdrowie i komfort życia!

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Strzyżenie i trymowanie sierści psa – czym się różnią

Trymowanie i strzyżenie psiej sierści to dwa różne zabiegi pielęgnacyjne naszych czworonożnych przyjaciół. To, który z nich będzie...

Dlaczego mój pies nie potrafi bawić się z innymi psami

Przyczyn tego, że twój czworonożny przyjaciel nie chce bawić się z innymi psami może być kilka. Twój psiak może być nieśmiały, a...