Co zrobić gdy pies zjadł coś, czego nie powinien - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Co zrobić gdy pies zjadł coś, czego nie powinien

Każdemu pieskowi czasem zdarza się zjeść coś, czego absolutnie nie powinien. W zależności od tego, co psiak zje, to będzie wymagało to innych kroków. W niektórych przypadkach konieczne może być wywołanie wymiotów u pieska, a w skrajnych sytuacjach operacja.

Każdemu psiakowi zdarza się zjeść coś, czego absolutnie nie powinien. W takiej sytuacji bardzo ważna jest twoja szybka reakcja i ocenienie powagi problemu. Jeśli psiak zje kawałek twojej kanapki, to nic nie powinno się stać. Jeśli jednak zjadł skarpetkę, to sytuacja może być bardzo poważna.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Psom zdarza się zjadać różne rzeczy znalezione w domu
  • Jeśli jest to możliwe psiak dostanie lekarstwo wywołujące wymioty
  • W skrajnych sytuacjach może być wymagane operacyjne usunięcie połkniętej rzeczy

Pies zjadł coś, czego nie powinien

Czy zdarzyło ci się kiedyś gonić swojego psiaka po tym jak złapał w pysk coś czego nie powinien z oczywistym zamysłem zjedzenia tego? Jestem pewna, że tak. Choć mój psiak nie wykazuje tendencji do zjadania znalezionych na trawie rzeczy, to jednak sporadycznie zdarza mu się taka sytuacja. Co powinno się wtedy zrobić?

Oczywiście w najlepszym wyjściu, jeśli tylko masz taką możliwość, to zabierz psiakowi niechcianą rzecz, którą zamierza zjeść. Zdaje sobie jednak sprawę, że mało który psiak w takiej sytuacji poprawnie wykona komendę oddaj. Poziom szkolenia i opanowania pieska musiałby być na naprawdę wysokim poziomie.

Dlatego w tym artykule chciałabym skupić się na tym, co zrobić gdy pies zjadł coś czego nie powinien. W zależności od tego, co zjadł twój psiak, twoja reakcja na tą sytuację może być różna. Czasem nie trzeba robić nic. W innych jednak przypadkach niezbędna może być wizyta u weterynarza i płukanie żołądka.

Dlatego jak widzisz, zjedzenie czegoś przez twojego czworonożnego przyjaciela może mieć bardzo różne skutki dla jego zdrowia. Z tego też powodu chce przybliżyć ci ten temat i powiedzieć, co zrobić gdy pies zjadł coś, czego nie powinien.

Co zrobić gdy twój pies zjadł coś, czego nie powinien

Przede wszystkim zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, postaraj się zachować spokój. Zdaje sobie w pełni sprawę z tego, że może być to trudne. Każdy psi opiekun martwi się o swojego pupila jeśli jego zdrowiu może coś zagrażać.

Zachowanie powagi jest jednak bardzo ważne, ponieważ jak z pewnością dobrze wiesz, pieski potrafią bardzo dobrze odczytywać nasze emocje. Dlatego jeśli psiak zobaczy, że jesteś bardzo zdenerwowana, to może zacząć zachowywać się w sposób nieracjonalny, a to może jeszcze utrudnić sprawę.

Jeśli nie okażesz pieskowi, że bardzo niepokoi cię fakt tego, co właśnie trzyma w ustach, to prawdopodobieństwo tego, że to wypluje, jest znacznie większe. U psiaków bardzo często działa zasada niedostępności, jeśli coś co właśnie je możemy mu zostać zabrane, to jego chęć zjedzenia tego natychmiast, będzie znacznie większa.

Pies zjadł jedzenie, którego nie powinien jeść

Co zrobić jeśli psiak zjadł jedzenie, które nie było przeznaczone dla niego? Poczekać i obserwować czy coś będzie się z nim działo. Jakie jedzenie mam w tej sytuacji na myśli? Typowo ludzkie potrawy, które np poprzez użyte intensywne przyprawy nie powinny być przez psiaki jedzone.

W takich sytuacjach twojemu pieskowi zasady nie powinno się nic stać. Oczywiście mówimy tutaj o jednorazowej sytuacji, a nie regularnym podjadaniu potraw zdecydowanie nie przeznaczonych dla piesków. Ważne jest to aby nie mylić tego, czego psiak nie powinien jeść z tym, co jest dla niego trujące.

Jeśli twój psiak zje rzecz przeznaczoną do jedzenia dla człowieka ale zdecydowanie nie dla piesków, to nasza reakcja powinna wyglądać zupełnie inaczej. Trujące rzeczy, takie jak np czekolada, mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie twojego czworonożnego przyjaciela.

W przypadku gdy, twój psiak zje ludzie jedzenie ale takie, które jest trujące dla psów, konieczna będzie natychmiastowa wizyta u weterynarza. Specjalista oceni, czy w takiej sytuacji niezbędne będzie płukanie żołądka, wywołanie wymiotów u czworonoga, czy może jedynie obserwacja.

To, jakie kroki zdecyduje się podjąć lekarz w dużej mierze zależy od tego, ile danej rzeczy zjadł psiak, a także jakie jest zdrowie pieska. Najczęściej w takiej sytuacji psiak dostaje leki, które mają przyśpieszyć pozbycie się niechcianej substancji z ciała czworonoga. Ważne jest jednak aby działać w oparciu o zalecenia profesjonalisty w tej dziedzinie, a nie własne przypuszczenia. W przeciwnym wypadku możemy zrobić psiakowi jeszcze większą krzywdę.

Pies zjadł jakąś rzecz

Oczywiście to nie jest tylko tak, że nasze pieski są łakome jedynie na to, co i my jemy. W przypadku naszych czworonożnych przyjaciół niestety zdarza się również tak, że zjadają coś, czego zupełnie nie braliśmy pod uwagę jako budzące zainteresowanie u naszego pieska.

Co mam na myśli? Pieski potrafią zjadać naprawdę różne rzeczy. Czymś najczęściej spotykanym są wszelkiego rodzaju kawałki odgryzione od zabawek. Właśnie dlatego tak często wspominam o tym, aby kupować dla swoich czworonogów tylko dobrej jakości zabawki. Jeśli maskotka ma oczy czy nos nie wykonane z haftu, a w formie plastikowych elementów przyklejanych na klej, to prawdopodobieństwo, że psiak je oderwie i połknie jest naprawdę bardzo duże.

Jakie jeszcze przedmioty codziennego użytku zdarza się zjadać psiakom? Pośród nich możemy wymienić gumki do włosów, skarpetki czy szmatki. Wszystko zależy od tego jakiej wielkości jest twój czworonożny przyjaciel. Maltańczyk oczywiście nie będzie w stanie zjeść skarpetki, jednak golden już owszem.

Co powinno się zrobić w sytuacji, gdy to twój czworonożny przyjaciel postanowił zjeść którąś z tych rzeczy? Przede wszystkim konieczne będzie natychmiastowe zabranie pieska na wizytę do weterynarza. Muszę cię zmartwić ale niestety w wielu przypadkach w takiej sytuacji niezbędne będzie wywołanie wymiotów u pieska.

Przedmiot taki jak np skarpetka mogłaby utknąć w jelicie twojego czworonożnego przyjaciela. Z tego właśnie powodu niezbędna jest natychmiastowa reakcja z twojej strony i jak najszybsza próba pozbycia się niechcianego ciała z brzuszka twojego pupila.

Niestety sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana jeśli dana rzecz zaklinuje się w przewodzie pokarmowym twojego czworonożnego przyjaciela. W takim wypadku jeśli nie ma żadnej innej możliwości rozwiązania tego problemu, konieczna może być operacja i chirurgiczne pozbycie się danej rzeczy.

Jak więc widzisz, zjedzenie przez psiaka czegoś, czego nie powinien może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje. Pamiętaj, że twój czworonożny przyjaciel nie jest świadomy tego, że zjedzona przez niego rzecz może mieć negatywne skutki dla stanu jego zdrowia. To twoim zadaniem, jako psiego opiekuna jest zadbać o to, aby pieskowi nie zdarzyła się krzywda i był on bezpieczny.

Tak więc jeśli tylko zorientujesz się, że twój piesek zjadł coś czego z pewnością nie powinien, takiego jak czekolada czy przedmiot, udaj się natychmiast do weterynarza. W tej sytuacji czas odgrywa bardzo dużą rolę. Dlatego nie zastanawiaj się ani chwili i działaj instynktownie.

Zdrowie psa leży w twoich rękach

Nie da się ukryć, że to na tobie spoczywa odpowiedzialność zadbania o zdrowie pupila. Dlatego mając w domu psiaka staraj się nie dopuszczać do tego, aby napotykał na swojej drodze rzeczy, które może zjeść. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie niechcianym sytuacji niż naprawianie ich skutków.

Co zdarzyło się zjeść twojemu pieskowi, czego zdecydowanie nie powinien? Napisz mi swoją odpowiedź w komentarzu poniżej.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Komentarz do “Co zrobić gdy pies zjadł coś, czego nie powinien

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies śpi na materacu w pokoju

Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

W wyborze najlepszego posłania ortopedycznego dla psa należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. To dopasowanie legowiska do indywidualnych potrzeb psa, zapewnienie jakości wykonania oraz odpowiednich materiałów, właściwy rozmiar i komfort, który oferuje, a także jego zdolność do wspierania stawów i kręgosłupa. Decyzja o posłaniu ortopedycznym to inwestycja w zdrowie psa, dlatego warto zadbać o [...]

Czytaj dalej… from Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

Czytaj dalej
piesek na legowisku z zabawkami

Objawy babeszjosy u psa

Wiedza na temat babeszjozy, jej przyczyn i sposobów leczenia jest kluczowa dla każdego właściciela psa. Zapoznanie się z możliwymi objawami i sposobami zapobiegania tej chorobie może pomóc w szybszym rozpoznaniu i skutecznym leczeniu. Objawy babeszjozy mogą być różnorodne i łatwo je przeoczyć. Czego się dowiesz z tego artykułu: Babeszjosa u psa W trosce o zdrowie [...]

Czytaj dalej… from Objawy babeszjosy u psa

Czytaj dalej
pies czeka na chodzniku

Podstawowa higiena psich uszu

Każdy opiekun psa powinien zrozumieć, że dbanie o higienę uszu nie jest tylko kwestią estetyki, lecz głównie troską o dobre samopoczucie pupila. Różne rasy mogą wymagać różnego podejścia do pielęgnacji uszu, dlatego też kluczowe jest systematyczne sprawdzanie ich stanu i odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do indywidualnych potrzeb konkretnego psa. Czego się dowiesz z tego artykułu: Higiena [...]

Czytaj dalej… from Podstawowa higiena psich uszu

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup