×

Brak produktów w koszyku.

6 rzeczy, których powinno nauczyć się swojego psa

7 minutes


Czym jest dla ciebie dobra opieka nad psiakiem? Dla mnie sukces tkwi z balansu pomiędzy swobodą, a wypracowaniem istotnych reguł. Dlatego też przedstawię ci 6 rzeczy, których moim zdaniem powinieneś nauczyć swojego pupila, chcąc ułatwić sobie, a także i jemu wasze codzienne życie.
legowisko spiworek dla psa dreamy lily fioletowy bowl and bone republic ls1a

Rzeczy których powinno się nauczyć psa

Wychowanie pieska do bardzo duża odpowiedzialność dla każdego psiego opiekuna. Naszym zadaniem jest zapewnienie pieskowi dobrego i szczęśliwego życia. Jednakże, opieka nad psem to również wzbogacanie jego wiedzy o nowe umiejętności. Opowiem ci więc, jakie są moim zdaniem najważniejszych 6 rzeczy, których powinno się nauczyć psa.

Opanowanie tych umiejętności przez twojego pieska pomoże wam w waszej wspólnej codzienności. Co więcej, będzie również pomocne w obcowaniu twojego pupila z innymi napotkanymi czworonogami.

Wzajemne zrozumienie i respektowanie swoich potrzeb to podstawa dobrej relacji pomiędzy człowiekiem i psem. Dlatego też jeśli nauczysz swojego pieska wyrażania swoich emocji, a także pokażesz mu jak ty wyrażasz swoje zadowolenie lub smutek, to będzie to stanowiło ogromne wsparcie dla waszej więzi.

kundelek czy pies rasowy

6 rzeczy, których powinno nauczyć się swojego psa

Przede wszystkim chcę powiedzieć ci, że moim celem nie jest mówienie o tym, że musisz nauczyć pieska załatwiać się na dworze, czy też chodzić na smyczy. Z pewnością sam doskonale zdajesz sobie sprawę, że jest to podstawa w opiece nad czworonogiem.

Dlatego też dla mnie ważne jest to, abyś był świadomy co warto aby twój piesek wiedział i potrafił. Oprócz podstawowych komend, które z pewnością już dobrze zna i rozumie.

Oddaj

Młode pieski są bardzo ciekawe świata. Wszystko jest dla nich niezwykle interesujące. Dlatego też bardzo często jeśli znajdą coś, co szczególnie zwróci ich uwagę, postanawiają wziąć to do swojego pyska. Niestety jak pewnie dobrze wiesz, nasze pieski cechują się wyjątkowym upodobaniem do tego, co jest stanowczo dla nich nieodpowiednie.

Dlatego też, tak ważne jest aby już od wczesnego etapu życia pieska na twoje polecenie nauczył się on oddawać to, co aktualnie znajduje się w jego pyszczku. Pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Piesek nieświadomie może zniszczyć rzecz, która wydała mu się ciekawa i postanowił wziąć ją do pyska. Co gorsza, piesek może również chcieć zjeść przypadkowo spotkaną rzecz, która zaciekawi go swoim zapachem. Może to okazać się bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia.

Nauczenie mojego psiaka podczas szczenięcego okresu komendy oddaj, pozwoliło uratować moje nowe buty, które psiak wesoło niósł już w kierunku swojego legowiska. Na szczęście, zgodnie z moim poleceniem wypuścił but z pyszczka. W ten sposób udało mi się ocalić je, niemalże bez żadnego uszczerbku.

Zostań

Komenda zostań jest również niezwykle istotna w codziennym życiu z psem. To coś więcej, niż zwykłe polecenie wydane pieskowi. Ta komenda jest bardzo ważna w nagłych, niespodziewanych sytuacjach, gdy dzieje się coś, co wprawia pieska w panikę, to przestaje on działać racjonalnie.

Nasze pieski charakteryzują się silnym instynktem łowcy. Zauważywszy potencjalną ofiarę do wytropienia, potrafią tak bardzo skupić się na swoim celu, że to, co dzieje się wokół nich ma dla nich drugorzędne znaczenie. Oczywiście intensywność tego zachowania zależy od tego, jak silny instynkt drzemie w twoim pupila.

Piesek zobaczywszy w parku kota czy też wiewiórkę może nie zważając na nic rzucić się w pogoń za takim zwierzakiem. W takiej sytuacji piesek chcąc za wszelką cenę złapać swój cel, nie będzie patrzył na to, że właśnie będzie przebiegał przez ruchliwą jezdnię, czy też wbieganie w sadzawkę.

W takich sytuacjach odpowiednie reagowanie pieska na komendę zostań jest bardzo ważne. Może mieć bezpośredni wpływ na zdrowie, a w skrajnie niebezpiecznych przypadkach nawet na życie pieska. Dlatego też uważam, że jest to jedna z rzeczy, których koniecznie musisz nauczyć swojego pupila.

Jeśli chcesz nauczyć swojego psa tej komendy, to odsyłam cię do mojego wpisu, który znajdziesz TUTAJ. Wyjaśniam tam w szczegółowy sposób jak możesz nauczyć swojego pieska wykonywać poprawnie to polecenie.

Jedzenie z miski

Chyba każdy psi opiekun przyzna mi rację, że nasze pieski przejawiają szczególne upodobanie do wyciągania pojedynczych kęsów z miski i jedzenia ich prosto z ziemi. Takie zachowanie potrafi być naprawdę uciążliwe i to z pewnością nie tylko dla tych, którzy szczególnie cenią sobie czystość w swoim domu.

Nie każdy jednak zdaje sobie z tego sprawę, że możemy skutecznie oduczyć swojego pieska takiego zachowania. Odpowiedź na to jak to zrobić znajdziesz w artykule znajdującym się TUTAJ.

Zachowanie higieny przy psiaku jest bardzo ważne, szczególnie w strefie jego jedzenia. Ma to bezpośredni wpływ na jego zdrowie, a także chęć do jedzenia.

Nie wolno

Nasze pieski są bardzo ciekawe otaczającego je świata. Bardzo dużo rzeczy jest dla nich interesujących. Niestety, jak pewnie sam dobrze wiesz, psiaki najczęściej ciekawi to, co w naszych oczach ciekawić ich nie powinno.

Tyczy się to zarówno napotkanych na swojej drodze innych zwierzaków, jak i miejsc, czy po prostu rzeczy, przedmiotów na które akurat się natknął. Mój piesek za każdym razem gdy jesteśmy w parku, gdy tylko zauważa śmieci leżące wokół kosza stwierdza, że jest przerażająco głodny i koniecznie musi poszukać tam czegoś dla siebie do jedzenia. Jak pewnie się domyślasz, oczywiście w domu dostał pełną miskę pysznego jedzenia.

Niestety kuszenie smaczkami  w tej sytuacji nie przynosiło oczekiwanego skutku. Piesek zwyczajnie nie zwracał na mnie uwagi w takiej sytuacji, zbyt pochłonięty tym, co go zainteresowało. Dopiero opanowanie przez niego komendy nie wolno pomogło rozwiązać ten problem. Wiedział on, że jest to komenda, a nie jedynie moja prośba.

Spanie we własnym legowisku

Myślę, że jest tyle samo zwolenników jak i przeciwników spania psa w naszym łóżku. Osobiście uważam, że nie ma nic złego w tym, aby psiak okazjonalnie przychodził do nas. Jednak ważne jest wówczas, aby noc spędzał w swoim legowisku. W przeciwnym wypadku będzie mocno zdezorientowany tym, kiedy może z nami spać, a kiedy nie.

Dlatego pozwalam mojemu pieskowi wskakiwać na łóżko jedynie rano. W ten sposób dosypiamy jeszcze ostatnie minuty przed wstaniem lub gdy jest to weekend, relaksujemy się.

Piesek powinien spać w swoim legowisku ponieważ jest to jego azyl. Ma całą przestrzeń posłania dla siebie, a my nie musimy martwić się, że niechcący zrobimy mu krzywdę podczas snu. Co więcej, nie da się ukryć, że jest to o wiele bardziej higieniczne rozwiązanie.

Bycie w zasięgu wzroku

Wychowując swojego psa stawiam na to, aby czuł on sie ze mną dobrze i swobodnie. Jeśli nie jest to konieczne, staram się go w żadnym stopniu nie ograniczać.

Mogę sobie na to pozwolić dlatego, że udało mi się wraz z moim pieskiem wyrobić w nim nawyk tego, aby zawsze miał mnie w zasięgu swojego wzroku. Wiem, że czuje się on bezpiecznie podczas swobodnej zabawy, gdy bez problemu może zlokalizować gdzie ja właśnie się znajduje.

Wie, że w razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa może szybko znaleźć się u mojego boku. Dla mnie jest to również bardzo uspokajajcie. Bycie w zasięgu wzroku pupila jest dla nas pewnego rodzaju niewidzialną barierą, której nie przekraczamy.

zabawka dla psa rex bowlandbonerepublic ls1s

Tych rzeczy powinno się nauczyć swojego psa – wiedziałeś o tym?

Podzieliłam się z tobą listą rzeczy, które moim zdaniem ogromnie ułatiwają moje codzienne życie z psiakiem. Chętnie dowiem się, które z nich są ci znane, a o których wcześniej w ogóle nie myślałeś.

Jeśli masz swoją własną listę rzeczy, których powinno się nauczyć swojego psa, to koniecznie podziel się ze mną w komentarzu.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 5
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Zazdrość u psa – jak sobie z nią poradzić

Czy miewasz czasem wrażenie, że twój czworonożny przyjaciel bywa o ciebie zazdrosny? Mam wrażenie, że to bardzo powszechna sytuacja gd...
dwa przytulone do siebie psy leżą na szarej poduszce

Czy pies umie przepraszać

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym, czy twój czworonożny przyjaciel może mieć potrzebę przeproszenia cię za swoje złe zachowani...