Jak nauczyć psa spać w legowisku - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Jak nauczyć psa spać w legowisku

Twój psiak nie chce spać w swoim legowisku i nie wiesz jak go do tego przekonać? Powodów takiego zachowania u pieska może być kilka. Specjalnie dla ciebie mam kilka przydatnych wskazówek, które pomogą ci przekonać swojego czworonożnego przyjaciela do spania w swoim legowisku.

Najlepszym miejscem do przesypiania nocy przez twojego psiaka powinno być jego legowisko. Jeśli jednak twój pies nie chce spać w swoim posłaniu, to możesz przekonać go do tego na kilka sposobów. Przede wszystkim upewnij się czy legowisko twojego pieska jest dla niego wygodne. Również dobrym pomysłem jest by wieczorową porą czekała tam na niego niespodzianka.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Pies może nie chcieć spać w swoim legowisku, ponieważ jest ono niewygodne
  • Jeśli pozwolisz psu spać w swoim łóżku, to bardzo prawdopodobne, że nie będzie chciał spać we własnym legowisku
  • Przygotuj dla psa niespodzianki czekające na niego w posłaniu

Nauka psa spania w legowisku

Przykładasz bardzo dużą wagę do tego, aby wybrać dla swojego czworonożnego przyjaciela jak najlepsze legowisko. Zastanawiasz się, który model będzie dla twojego pieska najbardziej wygodny i zapewni mu spokojny sen. Twój psiak jednak ma co do spania w swoim posłaniu odmienne zdanie. Za nic nie chce spędzać  na nim nocy. Znasz ten problem?

Jak się okazuje, takie zachowanie u piesków jest dość powszechne i często możemy je zaobserwować. Jednak spanie w różnych częściach domu nie jest dla psa czymś dobrym. Dlatego też chcę pomóc ci w tym, jak nauczyć twojego psa spać w legowisku.

Jest to najbardziej korzystne rozwiązanie dla zdrowia twojego pieska.  Stałe miejsce psu daje czworonogowi poczucie bezpieczeństwa. Dlatego też ważne jest to aby stworzyć pieskowi azyl, w którym będzie czuł się dobrze i pewnie podczas snu.

Przeczytaj również: Jak zadbać o zdrowy sen psa?

Dlaczego pies nie chce spać w swoim legowisku

Powodów, które sprawiają, że twój piesek nie chce spać w swoim legowisku może być kilka. Zapoznaj się z nimi i zastanów, który z nich może pasować do twojego psiaka.

  • leżanka może być niewygodna

Jedną z najczęstszych przyczyn niechęci czworonoga do spania w swoim legowisku jest niewygodne posłanie. Zastanów się czy jego rozmiar jest odpowiedni dla twojego pieska. Być może posłanie jest już dla niego zbyt małe i psiak czuje dyskomfort podczas snu.

Przyczyna może również tkwić w słabej jakości legowiska. Być może nie dopasowuje się ono dobrze do kształtu ciała twojego pieska. Jest wykonane z nieprzyjemnego w dotyku materiału. To wszystko wpływa bezpośrednio na jakość snu twojego pieska.

Przeczytaj również: Pozycje psa podczas spania

Z własnego doświadczenia mogę poleci ci posłania dla psa od marki Bowl&Bone Republic. Faworytem mojego pupila jest wygodne beżowe legowisko z linii URBAN. Mój pupil posiada również do kompletu pasującą poduchę.

  • posłanie Twojego pupila może być źle usytuowane

To, gdzie znajduje się legowisko twojego pieska ma dla niego bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim musi on mieć możliwość swobodnej obserwacji wszystkiego, co znajduje się wokół niego. W przeciwnym wypadku twój piesek będzie odczuwał niepokój.

Legowisko nie powinno być również umieszczone bezpośrednio pod źródłem światła, które jest zapalone do bardzo późnej godziny. Ważne jest również to, aby w miejscu gdzie znajduje się posłanie twojego pieska panowała cisza i spokojna atmosfera.

  • piesek boi się samotności

Twój piesek może odczuwać dyskomfort, gdy musi spać w pokoju gdzie znajduje się całkiem sam. Pieski również mogą bać się ciemności i samotności. Dlatego być może twój piesek nie chce spać w swoim legowisku, ponieważ w jego oczach lepszym wyborem jest zasnąć na podłodze ale tuż przy tobie.

Jak nauczyć psa spać w legowisku

Kupując legowisko dla swojego pieska masz nadzieje, że będzie ono dla niego wymarzonym miejscem na drzemkę. Rzeczywistość jednak okazuje się być zupełnie inna. Twój psiak absolutnie nie chce przesypiać nocy na swoim posłaniu.

Przygotowałam dla ciebie kilka przydatnych wskazówek, które pomogą ci nauczyć swojego czworonożnego przyjaciela spania w swoim własnym legowisku.

Nie pozwól psu spać w twoim łóżku

Przede wszystkim musisz być świadoma tego, że nie możesz oczekiwać od twojego pieska, że będzie chciał spać w swoim legowisku jeśli jednocześnie będziesz dawała mu możliwość spania w twoim łóżku. Myślę, że żaden psiak w takiej sytuacji, nie zdecyduje się na swoje posłanie.

Dlatego też biorąc pod swoją opiekę pieska, już od pierwszych dni musisz uczyć go, że to jego legowisko jest miejscem, w którym spędza noc. Jeśli będziesz pozwalać pieskowi czasem spać w swoim łóżku, to nie będzie on potrafił zrozumieć, dlaczego czasem się na to zgadzasz, a czasem nie.

Psiak może się poczuć zdezorientowany i zagubiony twoją niekonsekwencją w zachowaniu.

Nagroda za spanie w legowisku

Chcąc wiedzieć jak nauczyć psa spać w legowisku, warto zwrócić uwagę, że w przypadku nauki tej umiejętności możemy korzystać z zasad przydatnych w przy innych komendach. Tak więc bardzo przydatne będzie przygotowanie dla twojego czworonożnego przyjaciela nagród, za spanie w jego posłaniu.

Dzięki temu twój psiak będzie wyrabiał w sobie pozytywne skojarzenia związane z jego legowiskiem. Będzie to niezwykle pomocne, szczególnie na początku nauki, gdy to piesek bardzo niechętnie podchodzi do spania w swoim posłaniu.

Co może być nagrodą w tej sytuacji? Oczywiście to, co w oczach twojego psiaka wyda się w jakiś sposób interesujące. Może być to nowa zabawka ale również ulubiony przysmak. Ważne, aby była to nagroda, która będzie stanowiła dla twojego  czworonoga dobrą formę zachęty.

Za każdym razem, gdy przychodzi pora snu, przygotuj dla twojego czworonożnego przyjaciela jakąś formę niespodzianki, czekającą na niego w jego posłaniu. Dzięki temu psiak będzie czuł się bardziej podekscytowany udając się do swojego posłania.

Z czasem, gdy twój pupil przekona się do spania w swoim legowisku i będzie to dla niego coś oczywistego, powoli ograniczaj nagradzanie go za to. Zanim jednak się na to zdecydujesz, to upewnij się, że jest to dla twojego pieska oczywiste miejsce snu.

Legowisko powinno u psa budzić pozytywne skojarzenia

Podstawą tego, żeby twój czworonożny przyjaciel chciał spędzać noc w swoim legowisku jest to, że musi czuć się w nim dobrze i pewnie. Przede wszystkim jego posłanie w żadnym wypadku nie powinno kojarzyć mu się z karą lub czymś nieprzyjemnym.

Bardzo często chcąc karać psa za złe zachowanie wysyłamy go ‘na miejsce’ czyli właśnie na jego posłanie. W efekcie twój czworonożny przyjaciel zaczyna postrzegać swoje posłanie w sposób negatywny. Jest to miejsce do którego udaje się, gdy jego opiekun jest na niego zły, co sprawia, że twój psiak również jest smutny. Twój pupil czuje się bardzo nie w porządku, gdy widzi rozczarowanie w twoich oczach.

Dlatego też nigdy nie traktuj legowiska twojego pieska jako miejsca, gdzie każesz mu iść, gdy coś zbroił. Dla psów skojarzenia są czymś bardzo ważnym w codziennym życiu. Jeśli posłanie będzie mu przypominało o nieprzyjemnych sytuacjach, to jest bardzo prawdopodobne, że nie będzie chciał w nim spać.

Sen to moment, gdy psiak może odpocząć, zrelaksować się. Legowisko powinny być jego azylem, miejscem, w którym czuje się komfortowo i w pełni bezpiecznie. Posłanie w żadnym wypadku nie powinno mu się więc kojarzyć z negatywnymi i niemiłymi dla niego sytuacjami i emocjami.

Legowisko ulubionym miejscem psa

Chcąc nauczyć psa spania we własnym legowisku niezbędna będzie konsekwencja w działaniu. Nie możesz od czasu do czasu brać psiaka do swojego łóżka na noc, ponieważ sprawi to, że będzie się on czuł zdezorientowany. Byłaby to bardzo niewychowawcza sytuacja.

Twój psiak chętnie zasypia w swoim posłaniu? Jeśli nie, to gdzie zazwyczaj śpi? Daj mi znać pozostawiając komentarz poniżej.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Komentarz do “Jak nauczyć psa spać w legowisku

  1. Z perspektywy czasu widzę że błędem było wpuszczanie psa do łóżka . W nocy przesuwał się i lądował na wysokości oczu.W końcu powiedziałam dość .Dzisiaj śpi na swoim posłaniu i jest super.Odzwyczajanie trwało 4 dni ale było warto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup