Zazdrość u psa - jak sobie z nią poradzić - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Zazdrość u psa – jak sobie z nią poradzić

Czy pies może być zazdrosny o swojego opiekuna? Jak najbardziej tak. Psiak może być zazdrosny o twoją relację z innym czworonogiem. Dla psiaka powodem do zazdrości jest również czas, który poświęcasz innym ludziom lub czynnościom, ignorując tym samym jego potrzeby bliskości z tobą. Gdy w waszym domu pojawia się dziecko, pies bywa bardzo często zazdrosny.

Czy miewasz czasem wrażenie, że twój czworonożny przyjaciel bywa o ciebie zazdrosny? Mam wrażenie, że to bardzo powszechna sytuacja gdy psiak jest bardzo zżyty ze swoim opiekunem. czy jednak znasz wszystkie sytuacji, które mogą sprawić, że twój piesek będzie o ciebie zazdrosny?

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Zazdrość u psa to bardzo częste uczucie
  • Twój psiak może czuć się zazdrosny, gdy głaszczsz innego pieska
  • Powodem zazdrości psa może być poświęcanie mu zbyt mało czasu.

Zazdrość u psa

Czy odnosisz czasem wrażenie, że twój czworonożny przyjaciel bywa zazdrosny? Początkowo dużo czasu zajęło mi zrozumienie, czym są te emocje, które przemawiają przez mojego psa w tym momencie. Mylnie interpretowałam to jako znudzenie i brak chęci do interakcji ze mną. Ostatecznie udało mi się wywnioskować, że mój pupil bywa zwyczajnie zazdrosny.

Zazdrość jest to rodzaj stanu emocjonalnego, który występuje zarówno u ludzi, jak i naszych czworonożnych przyjaciół. Co ciekawe, w wielu przypadkach powody powstania tego uczucia u twojego psa, są bardzo podobne do tych, które ty znasz ze swojego codziennego życia.

Warto jednak wspomnieć, że są również i takie sytuacje, których ani ty, ani ja nie postrzegałybyśmy jako podwód do zazdrości. Jednak nasze czworonogi mają co do tego zupełnie inne zdanie. Dlatego też chce opowiedzieć ci o tym, co sprawia, że twój piesek bywa zazdrosny, a także jak powinnaś zachować się w takiej sytuacji, aby go nie urazić.

Dlaczego pies jest zazdrosny

Tak jak już wcześniej wspomniałam, istnieje kilka powodów występowania uczucia zazdrości u twojego czworonożnego przyjaciela. Każdy z nich jest istotny z punktu widzenia twojego psiaka, więc nie powinnaś go bagatelizować. Twój pupil darzy cię ogromnym zaufaniem, nie powinnaś w żaden sposób go nadwyrężać.

Pies jest zazdrosny o innego psa 

Najczęstszą przyczyną zazdrości występującej u psiaków, jest kontakt ich opiekuna z innym pieskiem. Gdy twój pupil będzie świadkiem tego, że głaszczesz lub bawisz się z innym czworonogiem, to możesz być pewna, że się na ciebie obrazi.

Dla psiaka nie ma gorszej zdrady, niż mile spędzanie czasu z innym pieskiem na jego oczach. Pamiętaj, że dla twojego czworonożnego przyjaciela jest najważniejszą osobą, nie będzie chciał dzielić się tobą z nikim innym.

Dlatego jeśli w obecności twojego pieska, chcesz pobawić się lub przytulić z innym pieskiem, to bardzo się nad tym zastanów. Takie zachowanie sprawi twojemu pieskowi ogromną przykrość, a jestem pewna, że tego nie chcesz.

Pies jest zazdrosny o innego członka rodziny

Twój czworonożny przyjaciel może czuć się zazdrosny o innego członka rodziny. Szczególnie jeśli jest to ktoś z kim jesteś naprawdę blisko, np twój partner lub partnerka. 

Gdy poznałam mojego męża, mój pupil był już pod moją opieką. Byliśmy, i nadal jesteśmy bardzo zżyci z moim pieskiem. Bardzo nie pasowało mu to, gdy mój obecnie maż przytulał mnie w jego towarzystwie. Mój psiak zawsze w takich sytuacjach starał się ostentacyjnie usiąść między nami.

Zazdrość była wówczas bardzo widoczna w zachowaniu mojego pieska. Nie chciał on dzielić się mną z nikim więcej. Dziś sytuacja wygląda już zupełnie inaczej. Razem spędzają bardzo dużo czasu, a piesek postrzega go dziś, jako swojego dobrego kumpla.

Pies jest zazdrosny o dziecko

Pojawienie się małego dziecka w domu, w którym mieszka psiak to często bardzo ważne wydarzenie z punktu widzenia czworonoga. Do tej pory to on był głównym źródłem zainteresowania.

Nowy członek rodziny zmienia bardzo dużo w życiu, nie tylko twoim, ale i również twojego czworonożnego przyjaciela. Będzie on potrzebował czasu, aby w pełni oswoić się z nową dla siebie sytuacją.

Nie mniej jednak, początkowo twój pupil może czuć się zazdrosny o dziecko. To od ciebie w bardzo dużej mierze zależy, czy jego zazdrość przerodzi się w ogromną sympatię psiaka do malucha. Nie możesz zapominać o tym, jak ważny w twoim życiu jest twój piesek.

Zdaje sobie w pełni sprawę z tego, że może być ci ciężko przy małym dziecku wygospodarować tyle samo czasu dla swojego pieska co kiedyś. Jednak pamiętaj o zabawie ze swoim pieskiem, głaskaniu go i przytulaniu. Twój psiak to przecież również członek twojej rodziny.

Pies jest zazdrosny o czas, którego nie spędzasz z nim

Dla twojego czworonożnego przyjaciela, wspólny czas spędzany razem z tobą to jedna z ulubionych form rozrywki. Czuje się wtedy ważny dla ciebie i kochany. Dlatego jeśli nie poświęcasz swojemu pieskowi tyle czasu, ile on potrzebuje, to może on czuć zazdrość gdy robisz coś innego.

Jeśli wieczór spędzasz siedząc na kanapie i grając na konsoli, ignorując twojego pieska, który leży tuż obok i zabiega o twoją uwagę, to może on poczuć się urażony tą sytuacją. Może być zazdrosny o to, że grasz w grę.

Zazdrość psa bywa bardzo ciekawym zjawiskiem. Nie mając wcześniej psiaka, nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że mój zwierzak może być zazdrosny o to, w jaki sposób spędzam swój wolny czas. Dlatego jeśli widzisz, że twój psiak jest na ciebie wyraźnie obrażony, to być może jego zachowanie wynika właśnie z przemawiającej przez niego zazdrości.

Czy psia zazdrość jest dobra

Jeśli twój piesek od czasu do czasu będzie o ciebie zazdrosny, to rzecz jasna nic złego się wówczas nie stanie. Oczywiście, jestem pewna, że twój czworonożny przyjaciel jest dla ciebie niezwykle ważny. Jednak nie możesz doprowadzać do sytuacji, w których będziesz obawiać się nawiązać kontakt z innym psiakiem na jego oczach w strachu przed jego reakcją.

Od samego początku musisz uczyć swojego pupila socjalizacji. Niech on również ma możliwość spędzania czasu z innymi zwierzakami czy ludźmi poza tobą. Na tym polega codzienne życie z psiakiem, nie możesz trzymać go pod sztucznie stworzonym kloszem ochronnym.

Jednak z drugiej strony, jeśli zbyt często będziesz dawać swojemu pieskowi powody do zazdrości, to może negatywnie odbić się na jego samopoczuciu oraz obniżyć jego poczucie własnej wartości. Psiak może odebrać to jako znak, że nie jest dla ciebie już tak samowi ważny jak kiedyś.

Pamiętaj, że w oczach twojego pieska jesteś jego najważniejszą osobą. Ma również nadzieję, że on dla ciebie jest równie ważny. Każdą sytuację, która mogłaby świadczyć o tym, że jest inaczej, twój pupil odbiera bardzo personalnie.

Dlatego jeśli wiesz, jakie sytuacje najczęściej wywołują u twojego pieska uczucie zazdrości, to staraj się możliwie ich unikać. Będzie to miało pozytywny wpływ na waszą relację. Jestem pewna tego, że bardzo zależy ci na więzi łączącej cię z twoim pupilem i chcesz, aby była ona silna i mocna.

Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób okazać swojego czworonożnemu przyjacielowi miłość, to odsyłam cię do innego mojego wpisu, poświęconego w pełni temu tematowi. Artykuł ten znajdziesz TUTAJ.

Pies zadrośnik

Zazdrość do ukochanego opiekuna to dość częste zjawisko, które możemy zaobserwować u psów. Twój piesek lubi, gdy znajduje się w centrum twojej uwagi. Jeśli nie poświęcasz mu tyle czasu, ile potrzebuje, będzie czuł się zazdrosny.

Jak myślisz, o co twój czworonożny przyjaciel najczęściej bywa zazdrosny. Napisz mi w komentarzu poniżej jakie są twoje spostrzeżenia w tym temacie.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

3 komentarzy do “Zazdrość u psa – jak sobie z nią poradzić

  1. Mój łagodny z natury piesek stał się demonem kiedy pojawiła się mała siostrzenica.Zdarzało się że rzucał się na nią kiedy ta zbliżała się do mnie.Przeszło mu gdy mała podrosła .Teraz są kumplami .Szkoda że nie umiałam lepiej sobie poradzić.

  2. Dzień dobry!
    Bardzo fajny artykuł – trochę(nie będę ukrywał) mnie uspokoił, ponieważ część behawiorystów twierdzi, że przypisywanie zazdrości psom to ich antropomorfizacja i po spacerze z behawiorystą zwyczajnie nie miałem lepszego pomysłu, żeby interpretować zachowanie mojej dorastającej borderki. U Shani łatwo zaobserwować tendencję do ustawiania się w środku uwagi dosłownie wszystkich w pobliżu. Potrafi zawłaszczyć zabawkę innego psa, choć do chwili kiedy zacznie się naprzemienna gonitwa zwykle wszystko jest w porządku. Ale EWIDENTNIE jest zazdrosna o czas, który ze mną spędza na spacerze i choć nauczyła się ignorować, biegające dzieci, rowery, rolkarzy, hulajnogi (kto nie przeżył tego etapu z borderem nie będzie wiedział co to za kawałek pracy) to jednak biada temu kto wpadnie na pomysł przeszkodzić w tym wspólnym czasie. Dodam jedynie , że jak się z nią długo przebywa, to naprawdę cechuje ją wysoki poziom kultury i nawet pozwoli sobie takiemu intruzowi rzucić kilka razy freesbee albo piłeczkę, ale równie wyraźnie pokaże “ok, dość idź sobie”. I wszystko w porządku jeśli ktoś uwierzy opiekunowi na słowo, bo niestety panuje jakieś kretyńskie przekonanie, że pies jest własnością wszystkich i POWINIEN zachowywać się zgodnie z oczekiwaniami…..Pozdrawiam!

    1. Dzięki 🙂 Również pozdrawiamy i przesyłamy uściski dla Shani 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

piesek w różowym sweterku

Jak fotografować swojego pieska – moje najlepsze wskazówki 

Fotografowanie psów to nie tylko umiejętność uchwycenia pięknych chwil z naszymi wiernymi towarzyszami, ale także sposób na wzmocnienie więzi między właścicielem, a psem. Warto poznać kilka technik, takich jak między innymi wykorzystanie naturalnego światła, cierpliwość podczas pracy z pupilem oraz kreatywne podejście do kadrowania, aby uzyskać udane i jak najpiękniejsze zdjęcia swojego czworonożnego przyjaciela. Czego [...]

Czytaj dalej… from Jak fotografować swojego pieska – moje najlepsze wskazówki 

Czytaj dalej
pies ubrany w plaszczyk dla psa brazowy

Dlaczego pies ucieka

Dla każdego psiego opiekuna uciekanie pupila jest czymś bardzo stresującym. Czasem psiak nie chce wcale opuścić swojego właściciela, a jedynie brakuje mu aktywnej rozrywki. Jednak niektóre pieski uciekają z chęci wolności i zobaczenia tego co nowe i nieznane. Czego się dowiesz z tego artykułu Pies ucieka Wiele zachowań naszych czworonożnych przyjaciół jest dla nas nie [...]

Czytaj dalej… from Dlaczego pies ucieka

Czytaj dalej
pies podczas spaceru siedzi z opiekunką z przyczepioną saszetką

Dlaczego pies liże właściciela

Wiele codziennych zachowań naszych czworonożnych przyjaciół jest nieprzypadkowych. To, że psiak zaczyna lizać swojego właściciela, czy to po twarzy, czy po rękach, jest spowodowane konkretnymi intencjami psa. Wśród nich możemy wymienić między innymi chęć psiaka zwrócenia na siebie uwagi. Czego się dowiesz z tego artykułu: Dlaczego pies liże właściciela  Często zachowanie naszych czworonożnych przyjaciół bywa [...]

Czytaj dalej… from Dlaczego pies liże właściciela

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup