×

Brak produktów w koszyku.

West highland white terrier pod lupą

6 minutes


Marzysz o psiaku pewnym siebie, który jednocześnie będzie w pełni respektował twoje polecenia? Taki właśnie jest west highland white terrier. Jego wesołe i radosne usposobienie potrafi roztopić lody nawet największego psiego sceptyka! Jestem pewna, że ta wyjątkowa rasa psa skradnie serce każdego psiego miłośnika.
Biały pies West highland terrier

West terrier w kilku  słowach

Trudno przejść obojętnie obok tego śnieżnobiałego psiaka, o wyjątkowo wesołym uosobieniu. Piękna biała sierść stanowi znak rozpoznawczy tej rasy. West terrier pomimo swoich niedużych rozmiarów potrafi doskonale przykuwać uwagę.

Swoją wyjątkową popularność zyskał na początku lat 90 i trwa ona aż do dziś. Dla kogo west terrier będzie odpowiedni? Przede wszystkim dla osób, którym dbanie o utrzymanie czystości w domu przy psiaku z tak gęstą i imponującą sierścią jest nie straszne. Jednak czy chwila sprzątania nie jest warta mocy uścisków z tym puchatym przyjacielem?

Historia rasy. Przodkowie white terriera

West highland white terrier za swoją ojczyznę ma Szkocję, a ściślej mówiąc region West Highland. Tłumaczy to pochodzenie nazwy rasy tych psiaków. Początek rasy szacuje się na XVI w.

Biały kolor ich sierści początkowo uważany był za wadę, w efekcie tego psiaki nie cieszyły się szczególnym uwielbieniem. Momentem przełomowym dla tej rasy okazało się jedno z polowań Edwarda Malcolma Poltalloch.

Podczas wyprawy myśliwskiej zastrzelono jego ulubionego psa o rudym umaszczeniu, którego nieopatrznie wzięto za lisa. To wydarzenie mocno wstrząsnęło pułkownikiem i dlatego od tego momentu jego postanowieniem była hodowla wyłącznie białych terrierów, która opierała się na odpowiedniej selekcji czworonogów.

Śnieżnobiała sierść psów miała za zadanie zapobiec kolejnym takim pomyłkom podczas polowań. Tym sposobem Edward Malcolm Poltalloch stał się niejako prowodyrem powstania tej rasy psów.

Bliskimi kuzynami west highland white terriera jest terier szkocki oraz cairn terrier. Współcześnie znany nam wzorzec rasy west terrier ukształtował się na przestrzeni lat 20 XX w, pozostając w bardzo przybliżonej formie również obecnie.

Jak wygląda rasa west highland white terrier?

Psiaki tej rasy są stosunkowo nieduże. Ich znakiem charakterystycznym jest śnieżnobiała sierść, niezwykle bujna i gęsta. Wnętrze uszu oraz brzuch zazwyczaj są lekko szarej barwy. Na tle wyjątkowo białej sierści wybijają się ciemne, niemal czarne oczy psiaka.

Głowa u west white terriera jest nieduża, proporcjonalna do reszty ciała, zakończona krótką kufą. Uszy stosunkowo małe, o trójkątnym kształcie. U dorosłych osobników znajdują się w pozycji stojącej. Tułów jest mocny, osadzony na średniej długości łapkach. Ogon u west terrierów jest prosty, długi, skierowany lekko ku górze.

West white terrier usposobienie

West highland white terrier to rasa zaliczana do niedużych psów. Dorosły psiak osiąga ok 28 cm wysokości. Waga waha się między 7 a 10 kg. Długość życia to średnio od 11 do nawet 15 lat.

Przede wszystkim muszę wspomnieć o tym, że psiaki tej rasy są wyjątkowo pewne siebie. Co za tym idzie, z reguły są dość sceptycznie nastawione do obcych, czy to ludzi czy też innych psiaków.

Nie oznacza to jednak, że psy tej rasy są niesympatyczne i nietowarzyskie. Jest wręcz przeciwnie. Dla osób, które dobrze znają są wyjątkowo miłe i przyjacielskie. Szczególnie mocno przywiązują się do swojego opiekuna. Jest on dla psiaka najlepszym przyjacielem i najważniejsza osobą.

Charakter i usposobienie psów rasy west highland white terrier

Jest to rasa, którą postrzega się jako inteligentną. Z pewnością między innymi dlatego, że bez większej trudności i wysiłku psiaki uczą się nowych umiejętności i poleceń.

Wobec swoich opiekunów są posłuszne i niekonfliktowe. Westies uwielbiają ruch i aktywność fizyczną. Mają ogromną potrzebę aktywnej zabawy i czynnego spędzania wolnego czasu. Wspólne spacery, zabawa psimi zabawkami, czy też rzucanie frisbee w parku sprawiają im ogromną przyjemność.

Zaniedbywanie zaspokojenia potrzeby ruchu u white terriera może nieść za sobą negatywne skutki odbijające się na zachowaniu psiaka. Wynika to z faktu, że piesek, który nie ma możliwości spożytkowania swojej energii, staje się kapryśny i nad wyraz głośny.

Decydując się na psiaka tej rasy, warto pamiętać o konsekwencji w wychowywaniu czworonoga, szczególnie w początkowej fazie życia. West highland white terriery bywają dość uparte, dlatego jeśli pozwolimy im na jednorazowe ustępstwa w wielu sytuacjach w efekcie może być nam trudno oduczyć ich tego zachowania.

Chcąc nauczyć psiaka posłuszeństwa i dobrego zachowania w towarzystwie pamiętajmy o determinacji i bezkompromisowości.

Pielęgnacja i zdrowie

Pielęgnacja w przypadku westie w głównej mierze skupia się wokół dbałości o ich śnieżnobiałą sierść. Właśnie ze względu na jej barwę oraz gęstość, psiaki tej rasy wymagają szczególnej rutyny pielęgnacyjnej sierści.

Regularne szczotkowanie i mycie to podstawa dobrej pielęgnacji. Dodatkowo nie należy zapominać o wizytach u psiego fryzjera. Zachęcam do przeczytania artykułu o zadaniach i pomocy kogoś takiego jak groomer.

Chcąc odpowiednio w pełni zadbać o higienę psiaków, pamiętaj również o czyszczeniu uszu oraz zębów.

West highland white terrier

Jednym z problemów zdrowotnych jakie dotykają przedstawicieli tej rasy są wszelkiego rodzaju alergie skórne. Dlatego też decydując się na zakup akcesoriów, dla westie warto upewnić się, czy np. legowiska dla psa są hipoalergiczne.

Psiaki tej rasy miewają również problemy z rzepkami. Dodatkowo są podatne na przybieranie na wadze. Dlatego też chcąc zapobiec otyłej budowie ciała psiaka, należy dbać o jego zbilansowaną dietę oraz aktywność fizyczną.

Akcesoria dla west terriera

West Highland White Terrier to psiak, który nie boi się niższej temperatury czy deszczu. Jako rasa, która w przeszłości brała udział w polowaniach, jest względnie uodporniona na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Westie nie zrezygnuje z codziennej przechadzki nawet pomimo mżawki. Chcąc być odpowiednio przygotowanym do wspólnych, intensywnych spacerów zadbaj o wygodne szelki dla swojego psa.

Modelem, który dobrze sprawdzi się dla west highland white terriera jest linia szelek dla psa ACTIVE zaprojektowana przez Bowl&Bone Republic. Nieco bardziej sportowy krój doskonale współgra z aktywnym uosobieniem psiaka.

Pies west highland white terrier

Stojąc przed wyborem odpowiedniej zabawki dla psa rasy west highland white terrier, warto wybrać taką, która będzie umożliwiała wam wspólne spędzanie czasu. Westie uwielbiają aktywną formę rozrywki dlatego solidne, sznurowe bullety będą strzałem w dziesiątkę.

Posłaniem, które skradnie serce każdego westie są wszelkiego rodzaju maty. Linia Chill od marki Bowl&Bone Republic to maty, które sprawdzą się zarówno w domowym zaciszu jak i tarasie czy balkonie. Drzemka na świeżym powietrze to coś co każdy psiak uwielbia!

West highland white terrier

White terrier o psiak, który skradnie serce każdego psiego miłośnika. Jest to rasa o charyzmatycznym charakterze, a także niezwykle uroczym wyglądzie.

Masz pod swoją opieką white terriera? A może zastanawiasz się nad wyborem tej rasy? Daj znać pozostawiając komentarz poniżej.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 3
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Wszystko o rasie shih tzu

Jak dużo wiesz o rasie shih tzu? Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem pod swoją opiekę pieska właśnie tej rasy, zwróć uwagą na to,...

Wszystko co musisz wiedzieć o rasie buldog angielski

Zastanawiasz się czy rasa buldog angielski to doby wybór dla ciebie? W tym artykule znajdziesz wszystkie podstawowe informacje odnośnie c...