×

Brak produktów w koszyku.

Ukłon psa – co oznacza ta postawa

Psy często wykonują ukłon, jednak czy na pewno wiesz co taka postawa twojego pieska oznacza? Warto wspomnieć, że takie zachowanie pieska może być spowodowane zupełnie skrajnymi emocjami, które przez niego przemawiają. Pies wykonuje ukłon zachęcając do wspólnej zabawy ale również jako jeden z sygnałów uspokajających.

Ukłon psa może oznaczać zaproszenie do zabawy, jednak musisz wiedzieć, że jest to również jeden z sygnałów uspokajających wysyłanych przez psy. W bardzo stresujących dla psa sytuacjach ukłon będzie oznaczał agresywną postawę.

ubranko sweterek dla psa aspen rozowy bowlandbone epublic blog

Ukłon psa

Psi ukłon, czy wiesz co tak naprawdę oznacza ta postawa twojego pupila? Bardzo często takie zachowanie psiaka jest postrzegane jako zaproszenie do zabawy. Jest to prawda ale nie w każdym przypadku. Istnieją również inne powody takiej postawy u psa.

Dlaczego dobrze, abyś wiedziała co oznacza ukłon psa? Ponieważ takie psie zachowanie może być również jednym z sygnałów uspokajających wysyłanych przez psa, a więc w takiej sytuacji musisz podejść do sprawy jak najbardziej poważnie.

Psy wysyłają sygnały uspokajające w sytuacji, gdy nie do końca czują się w danym momencie komfortowo. Chcą w ten sposób rozładować zaistniały konflikt i możliwie uniknąć dojścia do konfrontacji.

Więcej na temat sygnałów uspokajających u psów przeczytasz w innym moim wpisie, który znajdziesz TUTAJ.

Kiedy ukłon psa oznacza zabawę

Skoro ukłon psa może oznaczać zaproszenie do zabawy, to jestem pewna, że chcesz wiedzieć, kiedy dokładnie ma to miejsce. Dzieje się to wówczas, gdy psiak jest wyraźnie rozluźniony i spokojny, a jego pysk jest lekko otwarty. Co ciekawe, psy wykonują ten ruch zarówno w stosunku do człowieka, jak i innych czworonogów.

Dla psów jedną z ulubionych zabaw jest udawana walka, czy też polowanie na siebie nawzajem. Podczas takich zabaw zadawane sobie nawzajem ugryzienia są bardziej formą podszczypywania. Nie da się jednak ukryć, że granica w takiej zabawie jest bardzo cienka. Dlatego też wykonanie przez psa ukłonu będzie jednoznacznym zapewnieniem, że traktuje to nie jako prawdziwą konfrontację.

Obserwując zabawę twojego pieska z innym czworonogiem zwróć uwagę na to, czy wykonują one ukłon. Jeśli tak, to przypatrz się jakie ruchy wykonują podczas zabawy. Zwróć uwagę na to, w jaki sposób atakują się nawzajem, czy podgryzają się w sposób, który przypomina bardziej muśnięcie zębami. Jeśli tak, to byłaś właśnie świadkiem sytuacji, gdy to ukłon psa oznaczał zabawę.

Takie zachowanie możesz szczególnie często zaobserwować w przypadku szczeniaków. Dla młodych piesków zabawa z innym czworonogiem to jedna z ulubionych form spędzania wolnego czasu. Do tego celu świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju szarpaki i bullety dzięki którym psiaki mogą bawić się w siłowanie. Ważne jest aby taka zabawka była solidnie wykonana aby nie rozerwała się w trakcie zabawy. Dlatego polecam ci bullet od Bowl&Bone Republic.

Ukłon psa oznacza przerwę w zabawie

Jeśli już w trakcie zabawy pies wykonuje ukłon, to może to oznaczać, że potrzebuje on chwili wytchnienia. Nie da się ukryć, że podczas zabawy pieski są bardzo aktywne, dużo się ruszają, biegają i skaczą. Dlatego też potrzebują chwili, aby móc złapać oddech i trochę odsapnąć.

Ukłon podczas trwania zabawy pomaga również nieco ostudzić emocje, które towarzyszą pieskom podczas zabawy. Tak jak wspominałam, czworonogi uwielbiają bawić się w udawane walki, czy polowania. Jednak zbyt intensywna i emocjonująca zabawa może przerodzić się w prawdziwy konflikt między psiakami.

Dlatego też w takich sytuacjach ukłon psa sprawia, że ma on kilka chwil, aby opanować swoje emocje, zanim zabawa niespodziewanie stanie się prawdziwym starciem między psiakami.

Jak więc widzisz, ukłon psa podczas zabawy odgrywa bardzo istotną rolę. Nie stanowi jedynie zaproszenia do wspólnego spędzenia czasu. Pozwala złapać psiakowi chwilę wytchnienia i nieco ostudzić jego emocje. Czy do tej pory zdawałaś sobie sprawę z tego, jak ważne podczas zabawy twojego pupila jest wykonywanie ukłonu?

Ukłon psa jako sygnał uspokajający

Tak jak wspomniałam na początku, wykonywanie ukłonu przez psa w większości przypadków odbierane jest jako forma zaproszenia przez psiaka do wspólnej zabawy. W części przypadków jest to jak najbardziej prawda. Jednak są również sytuacje, gdy to psiak wykonując taki gest, chce nam powiedzieć coś zupełnie innego.

Ukłon psa może być jednym z sygnałów uspokajających wysyłanych przez czworonoga. Jak możesz rozpoznać, że twój piesek nie zaprasza do wspólnej zabawy, a wręcz przeciwnie, próbuje przekazać swoim zachowaniem ważną dla niego wiadomość?

Przede wszystkim ukłon psa w takiej sytuacji trwa dłużej i jest zdecydowanie bardziej statyczny. Psiak zapraszając do zabawy jest bardzo podekscytowany. Wykonuje ukłon, radośnie podskakuje, znów wraca do ukłonu. W tej sytuacji jest inaczej.

Pies jest wyraźnie spięty. Jego ciało jest napięte, a ruchy zdecydowanie bardziej powolne. W ten sposób twój pupil stara się poradzić sobie z emocjami, które przez niego przemawiają, w wyniku tej niekomfortowej sytuacji. Jest to również chęć uniknięcia konfliktu. Jak z pewnością wiesz, nasze pieski jeśli tylko mogą, to starają się nie toczyć sporów z innymi czworonogami, jeśli tylko nie jest to w jego uznaniu koniecznością.

Ukłon psa jako stan gotowości

Pies za pomocą ukłonu może również chcieć zaprezentować swoją gotowość do wykonania ataku. Jeśli psiak jest właśnie w trakcie polowania, to przybiera taką pozycję, gdy stoi oko w oku ze swoją ofiarę. Co ciekawe, pies chce w ten sposób skłonić potencjalny cel swojego polowania do ucieczki.

Dlaczego tak się dzieje? Jest to zachowanie typowe dla polujących drapieżników, które jest zapisane w genach psa. Wilki czując, że ich ofiara byłaby w stanie podczas ataku zadać im cios, za pomocą ukłonu chciały zmusić zwierzę do odwrotu.

W ten sposób, gdy ofiara znajduje się w trakcie ucieczki, nie byłaby w stanie podjąć się jednocześnie żadnego aktu obronnego. Dzięki temu wilkom znacznie łatwiej było  osiągnąć sukces w polowaniu, przy jednoczesnym zminimalizowaniu poniesionych obrażeń.

U twojego pieska taki rodzaj ukłonu wynika bardziej z genów niż prawdziwej obawy przed swoją ofiarą. Mój pupil w ten sposób zachowuje się gdy zamierza udać się w pościg za wiewiórką. Realnie nie jest ona dla niego żadnym zagrażającym mu przeciwnikiem. Jednakże mimo to bywa tak, że wykonuje wówczas ukłon.

ubranko sweterek dla psa aspen rozowy bowlandbonerepublic ls4s

Ukłon psa jako przejaw agresji

Niektóre sytuacje sprawiają, że zachowanie nasze, czy też innych czworonogów sprawia, że twój psiak może poczuć ogromne zdenerwowanie. Przykładem może być próba zabrania pieskowi miski z jedzeniem, gdy ten właśnie je, lub chęć zabrania mu ulubionej zabawki. Wówczas pies może wykonać ukłon świadczący o przemawiającej przez niego agresji.

Pies będzie bronił tego, co ma dla niego w danej chwili dużą wartość, a poprzez ukłon demonstruje swoje zamiary i ofensywną postawę. Jak już wcześniej niejednokrotnie wspominałam, czworonogi jeśli tylko mają taką możliwość, to starają się unikać konfliktów. Dlatego też jeśli pies wykonuje ukłon w akcie agresji to wiedz, że sprawa jest dla niego naprawdę bardzo poważna i pewna granica została przekroczona.

W takich sytuacjach zachowaj spokój. Spróbuj ocenić co sprawiło, że twój pupil zareagował właśnie w taki sposób. Jeśli to możliwe, postaraj się załagodzić sytuację, jednak przede wszystkim unikaj gwałtownych ruchów.

Co zrobić gdy pies wykonuje ukłon

To w jaki sposób powinnaś się zachować, gdy twój pies wykonuje ukłon, zależy od tego, jakie emocje kierują twoim pupilem w danej chwili. Co więcej, biorąc pod uwagę to, jak wiele znaczeń może mieć ta postawa czworonoga, ważne jest aby potrafić dobrze odczytać jego intencję.

Dlatego też chcąc zrozumieć swojego pieska, musisz poznać wszystkie rodzaje ukłonów psa, a przede wszystkim ich znaczenie dla niego. Pozwoli ci to zachować się względem psiaka, adekwatnie do sytuacji, a niejednokrotnie uniknąć niepotrzebnych konfliktów.

Przede wszystkim zanim podejmiesz jakiekolwiek działania upewnij się, czy poprawnie odczytałaś intencje twojego czworonoga. Jeśli wykonuje on właśnie sygnał uspokajający, to twój gwałtowny ruch może jeszcze bardziej niepokoić psiaka.

mata dla psa chill szara szara zabawka bax bowlandbonerepublic ls1sa blog

Zachowaj czujność gdy pies wykonuje ukłon

Nie da się ukryć, że ze względu na to, że dla psa wykonanie ukłonu ma tak wiele znaczeń, to nie jest łatwo na pierwszy rzut oka ocenić jego intencji. Dlatego też odczytując zamiary pieska, weź pod uwagę kontekst danej sytuacji, a także to kto znajduje się wokół niego.

Ukłon psa może być formą zachęcenia ciebie lub innego pieska do wspólnej zabawy. Jest to też sposób na złapanie oddechu. Nie mniej jednak, ukłon psa może stanowić również rodzaj sygnału uspokajającego, a co gorsza, może być przejawem chwilowej agresji psa.

Często zdarza ci się zauważyć, że twój piesek wykonuje ukłon? Jeśli tak to jak myślisz, jakie najczęściej emocje nim wtedy kierują?

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 1
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować
spiworek dla psa dreamy czarny szelki dla-psa active czerwone bowlandbonerepublic ls1sa

Rzeczy których psy bardzo nie lubią

Czy wiesz, czego twój psiak nie lubi? Nasze pieski denerwuje wiele rzeczy ale znaczną część z nich możesz ograniczyć do minimum. W te...
kosz na zabawki dla psa double mietowy zabawka felix toffi roy rex dex bowlandbonerepublic ls3sa

Nos psa – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Czy wiesz jakie funkcje spełnia nos twojego psa? Zmysł węchu u psa jest znacznie bardziej rozwinięty niż ma to miejsce w przypadku ludz...