Rozłąka z ukochanym pupilem to trudny moment. Pomóż pieskowi poradzić sobie z tęsknotą i daj mu poczuć, że zawsze do niego wrócisz.
Jak przygotować psa na rozłąkę z opiekunem?
Rozstanie z ukochanym pupilem, nawet jeśli jest tylko chwilowe, to trudny czas zarówno dla nas ale również dla naszych czworonożnych przyjaciół. Co więcej, weźmy pod uwagę fakt, że psiak nie do końca rozumie jaka jest przyczyna waszej rozłąki i jak długo ona potrwa. O ile każdy z nas powinien potrafić poradzić sobie z uczuciem tęsknoty, to dla naszych psiaków sytuacja ta jest dużo trudniejsza.
Chcąc uchronić swojego pupila przed stresem jaki z pewnością wywoła u niego wasza rozłąka, przygotuj go wcześniej na mającą mieć miejsce sytuacje. Oczywiście żadne działania nie są w stanie sprawić, że psiak zupełnie nie będzie odczuwać tęsknoty. Naszym celem jest jedynie przygotować psa na rozłąkę i złagodzić towarzyszące mu w w tym czasie uczucie smutku i przygnębienia.
Psiak w dobrych rękach
Podczas naszej nieobecności opiekę nad naszym pupilem będzie sprawować ktoś inny. Kogo wybierzemy do tej roli? Jest to kluczowa kwestia gdyż od tego z kim pozostawimy naszego psiaka w dużej mierze zależy jego samopoczucie podczas rozłąki.
Jak wybrać tymczasowego opiekuna dla psa?
Najlepszą sytuacją dla psiaka jest pozostanie pod opieką innych domowników. Wówczas waszej rozłące nie towarzyszą inne niechciane emocje takie jak strach psiaka przed nowymi osobami czy też nieznanym miejscem.
Pozostawiając pieska pod opieką innej osoby zadbaj o to, aby pupil czuł się możliwie najbardziej komfortowo w nowej sytuacji. Wybierz osobę, z którą pies ma dobry kontakt i masz pewność, że obdarzy psiaka należytym zainteresowaniem i troską. Dobrze jeżeli psiak uprzednio pozna dom takiej osoby, aby pozostając tam czuł się dobrze i komfortowo. Znajome zapachy z pewnością dodadzą mu otuchy. Chcąc przygotować psa na rozłąkę zorganizuj wyprawkę na tymczasową przeprowadzkę psiaka. Nie zapomnij o ulubionym posłaniu oraz zabawkach. Psiak będzie czuł się pewniej mając przy sobie bliskie sercu przedmioty. Dobrym pomysłem jest zabranie również kocyka Twojego psiaka. Im więcej znajomych zapachów Twój psiak będzie miał pod ręką w nowym miejscu tym lepiej.
Jak postąpić w sytuacji gdy zupełnie nie mamy z kim zostawić psiaka pod naszą nieobecność? Wówczas na przeciw wychodzi nam hotel dla psów. Jest to miejsce gdzie psiak dostanie kompleksową opiekę podczas naszej rozłąki. Jeśli chcesz poznać szczegóły funkcjonowania hotelu dla psów zajrzyj do naszego wpisu w całości poświęconego tej tematyce tutaj. Dowiesz się między innymi jakie są rodzaje hoteli dla psów oraz jakie panują w nich zasady.
Poinformuj tymczasowego opiekuna o upodobaniach psiaka
Nieważne czy zostawiasz psiaka pod opiekę komuś z rodziny czy też pracownikom hotelu dla psów, pamiętaj aby przekazać wszystkie ważne informacje dotyczące twojego pupila. Każdy czworonóg jest inny, ma inne potrzeby, a także inny rytm codziennego życia. Psiaki tak jak i my potrafią być kapryśne, nie tolerować niektórych zachowań czy też stronić od niektórych smaków.
Przygotuj szczegółowe wytyczne dotyczące prawidłowej opieki nad psiakiem. Powinieneś umieścić tam informacje dotyczące sposobu żywienia pupila. Przedstaw jego typowy jadłospis, a także wyszczególnij te produkty, za którymi nie przepada. Jeśli psiak jest alergikiem lub też przyjmuje jakiekolwiek leki koniecznie poinformuj o tym osobę, która będzie się opiekowała twoim psiakiem. Jeżeli psiak korzysta ze specjalnej miski – na przykład miski z wkładami ceramicznymi – zabierz ją ze sobą na wizytę. Możesz również przedstawić ulubione zabawy pieska oraz te, których nie bardzo lubi.
Warto również wspomnieć jak wyglądał rytm waszego dnia, o której psiak zazwyczaj wstaje, kiedy je posiłki oraz jaka jest jego pora snu. Odpowiednie przygotowanie wytycznych dotyczących opieki pozwoli nieco ograniczyć u psiaka uczucie dezorientacji nową sytuacją połączonej z tęsknotą za ukochanym opiekunem. Utrzymanie codziennych rytuałów, które dla psiaka są oczywistością, pozwolą zachować mu poczucie stabilizacji.
Przygotowanie psa na naszą nieobecność
Jeśli czeka cię pierwsze pozostawienie psiaka pod opieką innej osoby zacznij odpowiednio wcześniej przygotowywać go na czekający was czas rozłąki. Psy to zwierzęta wyjątkowo przywiązane do swoich opiekunów. Tęsknota za ukochanym właścicielem to bardzo powszechna reakcja na każdą, nawet krótką rozłąkę. Jak więc przygotować psiaka na naszą nieobecność? Przede wszystkim poprzez stopniowe przyzwyczajanie go do pozostawania pod opieką innych osób.
Chcąc przygotować psa na rozłąkę emocjonalność waszych rozstań ogranicz do minimum. Wychodząc do pracy nie żegnaj się z psiakiem w sposób, jak gdybyś miał go więcej nie zobaczyć. Psiak wówczas ma wrażenie, że coś jest nie w porządku i staje się bardziej poddenerwowany. Każde wyjście bez psiaka traktuj jak stały element dnia aby pies oswoił się z samotnym pozostawaniem z domu i zrozumiał, że każdego dnia wracasz z powrotem do niego. Piesek musi czuć, że nie zostawisz go, a każda twoja nieobecność w domu zawsze kończy się powrotem.
Pozwól psiakowi przyzwyczaić się do osoby pod której opieką zostanie oraz do miejsca, w którym będzie przebywał. Tymczasowy opiekun twojego psiaka mógłby zabrać go parę razy na spacer bez twojego udziału. Pozwoli to nawiązać im ze sobą relację, a piesek będzie czuł się bezpiecznie zostając później bez ciebie.
Okazuj psu dużo miłości i ciepła na co dzień. Zadbaj o to aby w żadnym wypadku psiak nie poczuł się niechciany i niekochany. W przeciwnym wypadku waszą rozłąkę może odebrać jako twoją chęć odrzucenia go. Zatroszcz się o waszą relację aby psiak wiedział, że jesteś jego przyjacielem i zawsze może na ciebie liczyć.
Bądź dzielny!
Rozłąka z ukochanym pupilem to również trudny moment dla nas, opiekunów naszych czworonogów. Przywiązanie i miłość do czworonożnego przyjaciela to wspaniałe uczucie. W tej sytuacji jednak to właśnie psiak odczuwa całą sytuację o wiele bardziej intensywnie. Nie wie czym jest spowodowana twoja nieobecność oraz czy na pewno po niego wrócisz.
Twoim zadaniem jest jak najlepiej przygotować go na ten niełatwy moment twojej nieobecności. A jak ty radzisz sobie w takiej sytuacji? Czy wiesz jak dodatkowo przygotować psa na rozłąkę?