×

Brak produktów w koszyku.

Psy a inne zwierzęta domowe

Życie z czworonożnym przyjacielem u boku to prawdziwe szczęście. Nic tak nie poprawia humoru po złym i męczącym dniu, jak chwile spędzone z ukochanym pupilem. Mając w domu psiaka często zastanawiamy się nad powiększeniem naszej zwierzęcej rodzinki. Jakiego jednak wybrać zwierzaka, aby dobrze dogadywał się z naszym psiakiem? Bezkonfliktowe relacje pomiędzy domownikami są bardzo ważne. Tyczy się to również relacji między zwierzakami. Dziś na tapet wezmę relacje łączące psy, a inne zwierzęta domowe.
kocyk dla psa zen bowl and bone republic ls1sa blog

Jakie wybrać zwierzę do mieszkania z psem w domu

Decyzja o tym jakie wybrać zwierzę mając już psa powinna być dobrze przemyślana. Musimy wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Zastanowić się nad charakterem naszego pupila oraz jego podejściem do innych zwierząt. Ważne jest także, czy nawiązywanie nowych znajomości przychodzi mu z trudem, czy łatwością. Relacja psy – inne zwierzęta domowe wcale nie musi zwiastować kłopotów. Jednakże jeśli postąpimy zbyt pochopnie, to nasz psiak może przestać czuć się komfortowo i bezpiecznie we własnym domu.

Jak pies z kotem

Wbrew wszelkim stereotypom dobra relacja pomiędzy psem, a kotem jest jak najbardziej możliwa. Nie mniej jednak będzie wymagała naszej pomocy i zaangażowania. Ważnym jest aby oba zwierzaki czuły, że są traktowane na równi przez swojego opiekuna. Żadne  z nich nie powinno czuć się się mniej ważne.

Decydując się na jednoczesne posiadanie psa i kota musisz umiejętnie dzielić swoją uwagę pomiędzy ich dwoje. Bez wątpienia któreś z nich będzie próbowała narzucić swoją dominację i wyższość. Jeśli jednak zależy Ci aby relacja między nimi nie była konfliktowa i napięta musisz zaangażować się.

Zarówno pies jak i kot musi mieć swoją własną bezpieczną przestrzeń. Miejsce, do którego będzie mógł udać się gdy poczuje strach lub zagrożenie. Jest to bardzo ważne aby oba czworonogi w waszym wspólnym domu miały swój mały azyl. Tym miejscem może być ich własne posłanie.

Szukając wygodnego legowiska dla psiaka, w którym twój mały pupil będzie czuł się dobrze i komfortowo, polecam ci linię LOFT od Bowl&Bone Republic. Posłania dla psów tej marki charakteryzują się najwyższą jakością materiałów.

Psiak, a inne zwierzęta domowe

Oczywiście koty to nie jedyne zwierzęta domowe, które mogą żyć pod jednym dachem z psiakiem. Jeśli więc zastanawiasz się jakie wybrać zwierzę z psem w domu, przedstawię ci inne, mniej standardowe propozycje. Uważa się, że generalnie relacja psy – inne zwierzęta domowe (poza wspomnianymi kotami), jest w większości przypadków bezkonfliktowa. Psy są dobrymi towarzyszami większości zwierzaków domowych. Wynika to z faktu, że są reguły wyjątkowo przyjacielskie i starają się unikać konfliktów oraz nieprzyjemnych sytuacji.

Akwarium z rybkami

Jednym z przykładów zwierząt domowych, które mogą bezproblemowo żyć  pod jednym dachem z psiakiem są rybki akwariowe. Należy jednak uważać, ponieważ, jak wszyscy wiemy psiaki są bardzo ciekawe świata. Psiak może włożyć tam łapę do akwarium, a gdy jest wyjątkowo małym psiakiem nawet wpaść do środka. Dlatego też akwarium powinniśmy umiejscowić w takim miejscu w domu, do którego nasz pupil nie ma bezpośredniego dostępu.

Gryzonie, a psy

Posiadanie w domu psa i gryzonia wymaga od nas nieco więcej zaangażowania niż ma to miejsce w przypadku kota, czy też rybek. Dlaczego? Pamiętajmy, że psiaki charakteryzują się silnym instynktem łowieckim, który to docelowo ma za zadanie spełniać swoje funkcje podczas polowań. Większość dzisiejszych psiaków w swoim codziennym życiu nie ma nic wspólnego z polowaniami. Nie mniej jednak jest to ich wrodzona cecha, którą warto mieć na uwadze. O ile kot jest równie silną jednostką jak psiak i będzie potrafił w większym stopniu odeprzeć jego atak, to jednak w przypadku gryzoni sytuacja wygląda inaczej.

Niestety bezpośrednie spotkanie chomika, czy królika z psem może skończyć się niezbyt dobrze. Nie powinniśmy dopuszczać ich do bezpośredniego kontaktu, ponieważ nie możemy w pełni poprawnie ocenić jak wówczas zachowa się psiak.

miska dla psa duo grey bowl and bone republic ls1s

Nie mniej jednak wspólne życie psów i innych zwierząt domowych nie oznacza wcale, że nie mogą one mieć ze sobą dobrych relacji. Możemy jednocześnie być szczęśliwymi opiekunami chomika oraz psa, a jedynie nie dopuszczać do wzajemnego kontaktu. Klatkę z gryzoniem powinno się umieścić w takim miejscu, aby psiak nie miał do niej samodzielnego dostępu.

Myślę, że jednak nie powinniśmy całkowicie oddzielać życia psiaka i gryzonia. Dobrze, aby pies był świadomy, że w waszym domu mieszka małe, futerkowe zwierzątko. Moim zdaniem psiak powinien się oswoić z jego obecnością. W przeciwnym wypadku może traktować go jak intruza, warczeć, czy szczekać na niego.

legowisko poducha dla psa loft grey bowl and bone republic ls2a

Gady i pająki a pies

Relacje pomiędzy gadem, a psem można uznać jako dość znikomą. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że te dwa rodzaje zwierząt nawiążą ze sobą bliższy kontakt. W przypadku gadów i pająków sytuacja jest dodatkowo skomplikowana. Niektóre osobniki posiadają jad. Wówczas będą stanowić niebezpieczeństwo dla psa. Psiak nie rozumie dlaczego bliski kontakt z takim zwierzakiem może nie być odebrany jako zaproszenie do zabawy, a raczej jako atak.

Dlatego też jeśli zdecydujesz się na taki rodzaj pupila domowego, to upewnij się, że będzie on możliwie maksymalnie odseparowany od twojego pieska.

A jakie są twoje doświadczenia w relacjach psy, a inne zwierzęta domowe? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 4
Loading...
Posty, które mogą Cię zainteresować
szelki dla psa candy red blue bowl and bone republic ls2sa

Dlaczego twój pies nie lubi spacerów?

Mój psiak gdy tylko usłyszy słowo spacer jest pierwszy w gotowości przy drzwiach. Myślę, że zdecydowanie jest to jego ulubiony moment...

Jaką porą roku wziąć pod opiekę psa?

Przypuszczam, że nie zastanawiałeś się nad tym, czy pora roku ma znaczenie w przypadku wzięcia pod swoją opiekę małego czworonoga. C...