Jedną z podstawowych potrzeb każdego psa jest posiadanie w domu własnego kąta do snu lub odpoczynku. Nawet jeśli zdarza mu się spędzać noce w naszym łóżku, niezbędne jest wydzielenie dla niego miejsca, w którym będzie się czuł bezpiecznie i w którym będzie mógł się „zaszyć” kiedy po prostu będzie miał na to ochotę. W takim właśnie miejscu należy umieścić psie posłanie.
Okazuje się, że zakup odpowiedniego legowiska dla psa to nie lada wyzwanie, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Będąc odpowiedzialnym właścicielem czworonoga staramy się dopasować wybrany produkt do konkretnych wymagań naszego psa. A musimy wziąć pod uwagę naprawdę sporo czynników.
Od czego należy zacząć?
Na rynku akcesoriów dla psów posłania to jeden z największych działów. Aby móc wybrać to jedno jedyne, odpowiednie dla naszego pupila, z dziesiątek dostępnych modeli, trzeba wiedzieć na co zwracać uwagę.
W zależności od tego w jakiej pozycji najczęściej śpi nasz pies, musimy zastanowić się nad odpowiednim kształtem posłania, które chcemy dla niego kupić. Możemy wybierać spośród prostokątnych, owalnych lub okrągłych.
Legowiska prostokątne – są najpopularniejsze, odpowiednie dla psów, które lubią się wyciągnąć podczas snu. Mogą one być w formie maty, kocyka, materaca, czy w klasycznej wersji z podniesionymi bokami i miękkim wypełnieniem w środku.
Legowiska okrągłe lub owalne – nadają się dla psów, które śpią zwinięte w kłębek. Najczęściej występują w formie poduchy lub „gniazdka” z wyższymi bokami, zapobiegającymi zsuwaniu się z posłania.
Kiedy wiemy już jakiego kształtu szukać, niewątpliwie najważniejszą sprawą jest dobranie odpowiedniej wielkości legowiska. W tym celu musimy zmierzyć dokładnie wysokość oraz długość psiaka, a następnie dodać do tego jeszcze minimum 10 – 20 cm z każdej strony. W ten sposób uzyskujemy rozmiar posłania, zapewniający komfort dla naszego ulubieńca. Będzie on mógł się w nim swobodnie wyciągnąć, a miejsca wystarczy nawet na przyniesione przez niego ukochane zabawki.
Jeżeli mamy w domu szczeniaka, zwłaszcza jakiejś dużej rasy, np.: labrador, nie należy liczyć na to, że to samo legowisko będzie dla niego dobre zarówno teraz, jak i wtedy, gdy podrośnie. Przede wszystkim może ono nie doczekać tego momentu, za sprawą ostrych szczenięcych ząbków, które lubią wgryzać się we wszystko dookoła. Poza tym nie należy dla małego psiaka kupować wielkiego posłania, gdyż nie zapewni ono poczucia bezpieczeństwa, takiego jak małe, przytulne „gniazdko”. Ta sama zasada tyczy się zresztą dorosłych psów.
Kolejnym ważnym czynnikiem, który powinien mieć wpływ na nasz wybór, jest łatwość utrzymania czystości posłania. Zwłaszcza przy psach z długą sierścią, dużym plusem jest możliwość zdejmowania wierzchniej powłoki legowiska. Można je wtedy bez problemu uprać i szybko wysuszyć. Regularne pranie zapewnia odpowiednią higienę i zapobiega rozwojowi drobnoustrojów. Przykładem posłania, w którym każdy element pokrowca wyposażony jest w zamek błyskawiczny, jest legowisko dla psa URBAN. Jeśli wybierzemy model wykonany z dobrej jakości materiałów, będziemy mieli pewność, że będzie ono trwałe i nawet mimo dużej ilości prań zachowa swój kształt i kolor.
Warto również zwrócić uwagę z czego zrobione jest wypełnienie w legowisku, które chcemy kupić. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza przy psach starszych lub mających problemy ze stawami, a także kiedy posiadamy psa uczulonego na wiele czynników. Obecnie na rynku jest już wiele możliwości do wyboru, od pianek z funkcją pamięci kształtu ciała, poprzez kulki lub watę silikonową, po specjalne antyalergiczne wypełniacze, identyczne jak przy produkcji mebli przeznaczonych dla ludzi.
Nietypowe rozwiązania
Podobnie jak w przypadku misek czy ubranek dla psów, tak i w przypadku legowisk, ciągle pojawiają się nowe rozwiązania. Niektóre z nich mogą wydać się zabawne, ale są też i takie, które mają praktyczne zastosowania.
Przykładem mogą być legowiska z regulowaną temperaturą. Przydają się one również dla psów przebywających na zewnątrz. Występują w wersji chłodzącej – zapobiegają przegrzaniu organizmu lub grzejącej – dla wiecznych zmarzluchów.
Spotkać możemy również posłania na podwyższeniu (zapewniają lepszą cyrkulację powietrza od spodu), posłania wykonane z materiałów naturalnych (np. z wikliny, drewna) lub z surowców wtórnych (włókna otrzymane z plastikowych butelek z recyklingu), a także imitujące nasze domowe meble (np. mini sofa) czy też mające różne zabawne kształty typu but, samochód, walizka lub hamak. Są setki możliwości.
Ciekawym rozwiązaniem może się też okazać psi śpiworek, taki jak szare legowisko dla psa Dreamy. Jest on szczególnie przydatny dla ras pozbawionych okrywy włosowej lub też maluchów uwielbiających drążyć tunele, traktujących swoje posłanie jako bezpieczną kryjówkę do obserwowania otoczenia.
Osobnym tematem są z kolei legowiska podróżne, najczęściej występujące w formie kocyka lub maty, które można w łatwy sposób złożyć/zwinąć. Zajmują wtedy niewiele miejsca, są lekkie i bez problemu można je zabrać ze sobą na każdą wyprawę. Przeważnie są one dodatkowo wyposażone w rączkę ułatwiającą przenoszenie.
Poszukiwaniom odpowiedniego posłania dla naszego psiaka warto poświęcić trochę czasu, w końcu nie jest to zakup tylko na chwilę. Jemu ma zapewniać komfort, poczucie bezpieczeństwa i błogi relaks, a dla nas będzie ono uzupełnieniem wystroju mieszkania. Warto zatem poszukać takiego, które połączy korzyści dla naszego pupila z elegancją i stylem pasującym do naszego wnętrza.