Psie przedszkole – za i przeciw - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Psie przedszkole – za i przeciw

Psie przedszkole to miejsce, do którego możesz zabrać swojego małego szczeniaka. Uczy się on tam podstawowych zasad socjalizacji poprzez kontakt z innymi czworonogami w bardzo podobnym wieku. Dodatkowo opiekunowie w przedszkolu uczą swoich podopiecznych podstawowych zasad i komend. Jak wiadomo umysł szczeniaka jest najbardziej chłonny.

Psie przedszkole to miejsce, do którego możesz zaprowadzić swojego szczeniaka udając się do pracy czy też wykonywania innych swoich obowiązków. Jednak czy wiesz na czym tak naprawdę polega psie przedszkole i czego twój pupil może się tam nauczyć? Umysł młodych piesków jest bardzo chłonny dlatego też wpajanie wiedzy od szczenięcego okresu jest bardzo ważne.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Do psiego przedszkola mogą chodzić tylko młode szczeniaki
  • Psiak uczy się w tym miejscu socjalizacji z innymi psami
  • Opiekunowie z psiego przedszkola uczą swoich podopiecznych podstawowych komend i poleceń

Psie przedszkole

Czym tak naprawdę jest psie przedszkole? Z pewnością dobrze wiesz jak działa zwyczajne przedszkole. Jest to miejsce, do którego przyprowadza się dzieci podczas dnia, a rodzice w tym czasie udają się do pracy lub wykonują inne swoje obowiązki.

W przypadku psiego przedszkola wygląda to bardzo podobnie. Pewnie zastanawiasz się po co w ogóle powstają takie instytucje? Nie da się bowiem ukryć, że jest to stosunkowo nowa inicjatywa.

I owszem, wcześniej psi opiekunowi doskonale radzili sobie bez tego rodzaju miejsc. Jeśli jednak teraz mamy możliwość korzystać z psich przedszkoli, dlaczego nie mielibyśmy tego zrobić?

Przede wszystkim chcę opowiedzieć ci jak wiele zalet daje naszym czworonożnym przyjaciołom uczęszczanie do psiego przedszkola. Niewątpliwie ma to bezpośredni wpływ na podwyższenie jakości życia naszych piesków.

Dla kogo jest psie przedszkole

Na wstępie musisz wiedzieć, dla kogo psie przedszkole jest odpowiednim miejscem. W większości tego rodzaju instytucji pod opiekę przyjmowane są pieski do ukończenia 6 miesiąca życia.

Działa to więc analogicznie jak ma to miejsce w przypadku zwykłego przedszkola. Mianowicie, jest to placówka przystosowana dla najmłodszych, którzy dopiero wkraczają w życie.

Kiedy jest dobry moment aby zapisać swojego pupila do psiego przedszkola? Zazwyczaj pieski są przyjmowane po ukończeniu 2 miesiąca życia. Wówczas psiak jest już na tyle samodzielny, aby móc poradzić sobie bez obecności matki.

Wcześniejsze zapisanie pieska do przedszkola będzie więc niemożliwe. Byłoby to mało efektywne, a przede wszystkim bardzo stresujące dla samego pieska.

Chcąc aby twój pupil mógł uczęszczać na zajęcia w psim przedszkolu musisz upewnić się, że ma on wszystkie szczepienia niezbędne dla wieku, w którym się obecnie znajduje. Bez nich twój psiak nie będzie mógł chodzić do przedszkola.

Bardzo ważne jest również to, jaki jest twój czworonożny przyjaciel. Jasne, rozumiem, że mając w domu szczeniaczka z pewnością jeszcze do końca nie jesteś w stanie określić jego charakteru. Wasza wspólna droga dopiero się zaczęła, a więc jest to jak najbardziej normalne.

Mam jednak na myśli stosunek pieska względem innych psów oraz ludzi. Z pewnością jest w stanie bez problemu stwierdzić, że twój szczeniak niestety zachowuje się bardzo agresywnie. W takich przypadkach lepiej sprawdzą się indywidualne zajęcia z behawiorystą.

welniany sweterek dla psa w haftowane sniezynki granatowy

Zalety psiego przedszkola

Przedszkole stworzone z myślą o naszych pieskach ma wiele zalet. Jeśli zastanawiasz się, czy psie przedszkole to dobry wybór dla twojego szczeniaka, to mam nadzieje, że dzięki poniższej liście będzie ci łatwiej podjąć słuszną decyzję.

– socjalizacja psa

Niekwestionowaną zaletą psiego przedszkola jest nauka socjalizacji. Pieski uczą się przebywać w towarzystwie innych czworonogów. Poznają nowe psiaki, o różnym charakterze i temperamencie. Sprawia to, że jako dorosłe psy potrafią lepiej funkcjonować w społeczeństwie.

Nie będą bały się innych psów, które podczas życia będą spotykały na swojej drodze. Być może nawet twój pupil pozna w psim przedszkolu swojego psiego przyjaciela. Więcej na temat psiej przyjaźni opowiadam w artykule, który znajdziesz TUTAJ.

Socjalizacja w przypadku psów to nie tylko umiejętność tworzenia relacji z innymi czworonogami. W psim przedszkolu pieski uczą się również kontaktu z innymi ludźmi, spoza waszego domowego ogniska.

Dzięki temu nie czuje się nieswojo, gdy zabierasz pieska w miejsce, gdzie są ludzi, których nie zna. Psiak nie będzie wówczas krył się w kącie, a chętnie zaprosi do zabawy nowo poznane osoby.

– nauka zasad

Z pewnością jako dobra opiekunka starasz się wpoić swojemu pupilowi wszystkie najbardziej istotne polecenia. Nie mniej jednak nie zawsze mamy w sobie na tyle motywacji i umiejętności, aby nauczyć psiaka danej komendy.

Przedszkole dla psa ma również na celu szkolenie pieska w tym najbardziej chłonnym dla niego momencie życia, czyli gdy jest on jeszcze szczeniakiem. W takim miejscu pracują specjaliści, dlatego też mogą oni mieć bardziej skuteczne metody nauki niż ty.

Co więcej, piesek będzie uczył się również poprzez obserwację swoich rówieśników. Naśladując ich zachowania, jego rozwój stanie się szybszy i efektywniejszy, gdyż będzie postępował naturalnie.

Nauka zasad to nie tylko poprawne wykonywanie poleceń takich jak siad czy zostań. Jest to również zdobywanie umiejętności niezbędnych w codziennym życiu, takich jak respektowanie innych, posłuszeństwo czy cierpliwość.

Niestety sami jesteśmy często bardzo pobłażliwi w stosunku do naszych psiaków i przymykamy oko na niepoprawne zachowanie pieska. W efekcie przyzwyczaja się on do naszej postawy i wie, że może pozwolić sobie na dużo, ponieważ zawsze ostatecznie ujdzie mu to na sucho. W przypadku psiego przedszkola sytuacja będzie wyglądała inaczej.

– psiak nie zostaje sam w domu

Nie da się ukryć, że nasze pieski nie lubią zostawać same w domu. Co więcej, jeśli mówimy o szczeniakach, to dla nich ta sytuacja jest wyjątkowo dokuczliwa. Młode pieski dopiero uczą się życia, nie do końca rozumieją świat, który je otacza.

Pozostawiane same w domu, gdy my udajemy się do pracy, mogą czuć się bardzo źle. W efekcie bardzo często pieski niszczą wiele rzeczy, zarówno swoje akcesoria jak i nasze przedmioty oraz meble. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak oduczyć szczeniaka gryzienia mebli odsyłam cię do wpisu, który znajdziesz TUTAJ.

Dlatego też pozostawianie pupila w psim przedszkolu w czasie gdy ty idziesz do pracy, może być o wiele lepszym rozwiązaniem, zarówno dla niego samego jak i stanu twojego mieszkania.

Jakie wady ma psie przedszkole

Mówiąc o wadach psiego przedszkola myślę, że możemy tutaj doszukiwać się raczej błędów w poszczególnych jednostkach, niż w całości tego rodzaju instytucji. Przede wszystkim zanim wybierzesz konkretne przedszkole dla twojego pieska, zrób rozeznanie i zasięgnij wielu opinii o tym miejscu.

Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim pamiętaj, że umysł pieska w szczenięcym okresie jest najbardziej chłonny. Tak więc co za tym idzie, jeśli zostaną mu wówczas wpojone złe nawyki, to trudno będzie ci oduczyć pupila niechcianego zachowania.

Przed posłaniem pieska do psiego przedszkola zastanów się jaki jest twój piesek, jakie ma podejście do obcych ludzi i innych czworonogów. Niektóre psy przejawiają ogromny lęk społeczny, który jest czymś znacznie poważniejszym, niż jedynie strachem przed nieznanym. Chodzenie do przedszkola może być dla takiego pieska ogromnie stresującym doświadczeniem.

Zanim poślesz swojego czworonożnego przyjaciela do psiego przedszkola, to upewnij się, czy aby na pewno jest to miejsce, w którym będzie on czuł się dobrze. Jeśli będziesz miała co do tego duże wątpliwości, to pamiętaj aby absolutnie do niczego nie zmuszać twojego czworonożnego przyjaciela.

pies wącha poduchę dla psa kremową

Psie przedszkole – tak czy nie

Psie przedszkole jest miejscem, które przede wszystkim jest stworzone z myślą o twoim psiaku. Jego pracownicy zadbają o to, aby szczeniak czuł się tam szczęśliwie i bezpiecznie, a jednocześnie uczył się socjalizacji i życia w społeczeństwie.

Jaka jest twoja opinia na temat psiego przedszkola? Twój piesek chodził do takiego miejsca czy może zastanawiasz się czy posłać tam twojego pupila?

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

10 komentarzy do “Psie przedszkole – za i przeciw

  1. Bardzo fajna instytucja. Szkoda tylko, że taka droga 🙁 Na co dzień za droga ale raz na jakiś czas posyłam psiaka w takie miejsce 🙂

  2. Bardzo fajne miejsce na socjalizację psa 🙂 zwłaszcza kiedy młody psiak jest nieco wycofany 🙂

    1. Faktycznie nie jest to dość często spotykane miejsce ale jest ich coraz więcej i na pewno jakieś pojawi się w akceptowalnej odległości niebawem 👍🏻😎🐕

  3. Póki co usługi tego typu w naszym kraju to osobliwość Mieszkam w dużym mieście i nikt o tym nie słyszał.

    1. Wydaje mi się, że to tylko kwestia czasu jak taka placówka się pojawi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup