×

Brak produktów w koszyku.

Psie przedszkole – za i przeciw

Psie przedszkole to miejsce, do którego możesz zaprowadzić swojego szczeniaka udając się do pracy czy też wykonywania innych swoich obowiązków. Jednak czy wiesz na czym tak naprawdę polega psie przedszkole i czego twój pupil może się tam nauczyć? Umysł młodych piesków jest bardzo chłonny dlatego też wpajanie wiedzy od szczenięcego okresu jest bardzo ważne.
kocyk dla psa nap brown bowl and bone republic ls2sa

Psie przedszkole

Czym tak naprawdę jest psie przedszkole? Z pewnością dobrze wiesz jak działa zwyczajne przedszkole. Jest to miejsce, do którego przyprowadza się dzieci podczas dnia, a rodzice w tym czasie udają się do pracy lub wykonują inne swoje obowiązki.

W przypadku psiego przedszkola wygląda to bardzo podobnie. Pewnie zastanawiasz się po co w ogóle powstają takie instytucje? Nie da się bowiem ukryć, że jest to stosunkowo nowa inicjatywa.

I owszem, wcześniej psi opiekunowi doskonale radzili sobie bez tego rodzaju miejsc. Jeśli jednak teraz mamy możliwość korzystać z psich przedszkoli, dlaczego nie mielibyśmy tego zrobić?

Przede wszystkim chcę opowiedzieć ci jak wiele zalet daje naszym czworonożnym przyjaciołom uczęszczanie do psiego przedszkola. Niewątpliwie ma to bezpośredni wpływ na podwyższenie jakości życia naszych piesków.

Dla kogo jest psie przedszkole

Na wstępie musisz wiedzieć, dla kogo psie przedszkole jest odpowiednim miejscem. W większości tego rodzaju instytucji pod opiekę przyjmowane są pieski do ukończenia 6 miesiąca życia.

Działa to więc analogicznie jak ma to miejsce w przypadku zwykłego przedszkola. Mianowicie, jest to placówka przystosowana dla najmłodszych, którzy dopiero wkraczają w życie.

Kiedy jest dobry moment aby zapisać swojego pupila do psiego przedszkola? Zazwyczaj pieski są przyjmowane po ukończeniu 2 miesiąca życia. Wówczas psiak jest już na tyle samodzielny, aby móc poradzić sobie bez obecności matki.

Wcześniejsze zapisanie pieska do przedszkola będzie więc niemożliwe. Byłoby to mało efektywne, a przede wszystkim bardzo stresujące dla pieska.

Chcąc aby twój pupil mógł uczęszczać na zajęcia w psim przedszkolu musisz upewnić się, że ma on wszystkie szczepienia niezbędne dla wieku, w którym się obecnie znajduje. Bez nich twój psiak nie będzie mógł chodzić do przedszkola.

Bardzo ważne jest również to, jaki jest twój czworonożny przyjaciel. Jasne, rozumiem, że mając w domu szczeniaczka z pewnością jeszcze do końca nie jesteś w stanie określić jego charakteru. Wasza wspólna droga dopiero się zaczęła, a więc jest to jak najbardziej normalne.

Mam jednak na myśli stosunek pieska względem innych psów oraz ludzi. Z pewnością jest w stanie bez problemu stwierdzić, że twój szczeniak niestety zachowuje się bardzo agresywnie. W takich przypadkach lepiej sprawdzą się indywidualne zajęcia z behawiorystą.

zabawka dla psa rex bowl and bone republic ls4s

Zalety psiego przedszkola

Przedszkole stworzone z myślą o naszych pieskach ma wiele zalet. Jeśli zastanawiasz się, czy psie przedszkole to dobry wybór dla twojego szczeniaka, to mam nadzieje, że dzięki poniższej liście będzie ci łatwiej podjąć słuszną decyzję.

– socjalizacja psa

Niekwestionowaną zaletą psiego przedszkola jest nauka socjalizacji. Pieski uczą się przebywać w towarzystwie innych czworonogów. Poznają nowe psiaki, o różnym charakterze i temperamencie. Sprawia to, że jako dorosłe psy potrafią lepiej funkcjonować w społeczeństwie.

Nie będą bały się innych psów, które podczas życia będą spotykały na swojej drodze. Być może nawet twój pupil pozna w psim przedszkolu swojego psiego przyjaciela. Więcej na temat psiej przyjaźni opowiadam w artykule, który znajdziesz TUTAJ.

Socjalizacja w przypadku psów to nie tylko umiejętność tworzenia relacji z innymi czworonogami. W psim przedszkolu pieski uczą się również kontaktu z innymi ludźmi, spoza waszego domowego ogniska.

Dzięki temu nie czuje się nieswojo, gdy zabierasz pieska w miejsce, gdzie są ludzi, których nie zna. Psiak nie będzie wówczas krył się w kącie, a chętnie zaprosi do zabawy nowo poznane osoby.

szelki smycz dla psa denim blue bowl and bone republic ls1sa

– nauka zasad

Z pewnością jako dobry opiekun starasz się wpoić swojemu pupilowi wszystkie najbardziej istotne polecenia. Nie mniej jednak nie zawsze mamy w sobie na tyle motywacji i umiejętności, aby nauczyć psiaka danej komendy.

Przedszkole dla psa ma również na celu szkolenie pieska w tym najbardziej chłonnym dla niego momencie życia, czyli gdy jest on jeszcze szczeniakiem. W takim miejscu pracują specjaliści, dlatego też mogą oni mieć bardziej skuteczne metody nauki niż ty.

Co więcej, piesek będzie uczył się również poprzez obserwację swoich rówieśników. Naśladując ich zachowania, jego rozwój stanie się szybszy i efektywniejszy, gdyż będzie postępował naturalnie.

Nauka zasad to nie tylko poprawne wykonywanie poleceń takich jak siad czy zostań. Jest to również zdobywanie umiejętności niezbędnych w codziennym życiu, takich jak respektowanie innych, posłuszeństwo czy cierpliwość.

Niestety sami jesteśmy często bardzo pobłażliwi w stosunku do naszych psiaków i przymykamy oko na niepoprawne zachowanie pieska. W efekcie przyzwyczaja się on do naszej postawy i wie, że może pozwolić sobie na dużo, ponieważ zawsze ostatecznie ujdzie mu to na sucho. W przypadku psiego przedszkola sytuacja będzie wyglądała inaczej.

– psiak nie zostaje sam w domu

Nie da się ukryć, że nasze pieski nie lubią zostawać same w domu. Co więcej, jeśli mówimy o szczeniakach, to dla nich ta sytuacja jest wyjątkowo dokuczliwa. Młode pieski dopiero uczą się życia, nie do końca rozumieją świat, który je otacza.

Pozostawiane same w domu, gdy my udajemy się do pracy, mogą czuć się bardzo źle. W efekcie bardzo często pieski niszczą wiele rzeczy, zarówno swoje akcesoria jak i nasze przedmioty oraz meble. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak oduczyć szczeniaka gryzienia mebli odsyłam cię do wpisu, który znajdziesz TUTAJ.

Dlatego też pozostawianie pupila w psim przedszkolu w czasie gdy ty idziesz do pracy, może być o wiele lepszym rozwiązaniem, zarówno dla niego samego jak i stanu twojego mieszkania.

Jakie wady ma psie przedszkole

Mówiąc o wadach psiego przedszkola myślę, że możemy tutaj doszukiwać się raczej błędów w poszczególnych jednostkach, niż w całości tego rodzaju instytucji. Przede wszystkim zanim wybierzesz konkretne przedszkole dla twojego pieska, zrób rozeznanie i zasięgnij wielu opinii o tym miejscu.

Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim pamiętaj, że umysł pieska w szczenięcym okresie jest najbardziej chłonny. Tak więc co za tym idzie, jeśli zostaną mu wówczas wpojone złe nawyki, to trudno będzie ci oduczyć pupila niechcianego zachowania.

Przed posłaniem pieska do psiego przedszkola zastanów się jaki jest twój piesek, jakie ma podejście do obcych ludzi i innych czworonogów. Niektóre psy przejawiają ogromny lęk społeczny, który jest czymś znacznie poważniejszym, niż jedynie strachem przed nieznanym. Chodzenie do przedszkola może być dla takiego pieska ogromnie stresującym doświadczeniem.

Zanim poślesz swojego czworonożnego przyjaciela do psiego przedszkola, to upewnij się, czy aby na pewno jest to miejsce, w którym będzie on czuł się dobrze.

Psie przedszkole – tak czy nie

Psie przedszkole jest miejscem, które przede wszystkim jest stworzone z myślą o twoim psiaku. Jego pracownicy zadbają o to, aby szczeniak czuł się tam szczęśliwie i bezpiecznie, a jednocześnie uczył się socjalizacji i życia w społeczeństwie.

Jaka jest twoja opinia na temat psiego przedszkola? Twój piesek chodził do takiego miejsca czy może zastanawiasz się czy posłać tam twojego pupila?

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 2
Loading...

10 komentarzy to “Psie przedszkole – za i przeciw”

 1. Marek pisze:

  Bardzo fajna instytucja. Szkoda tylko, że taka droga 🙁 Na co dzień za droga ale raz na jakiś czas posyłam psiaka w takie miejsce 🙂

 2. Olga pisze:

  Bardzo fajne miejsce na socjalizację psa 🙂 zwłaszcza kiedy młody psiak jest nieco wycofany 🙂

 3. Paulina pisze:

  Mój szczeniak uwielbia inne psy. Takie psie przedszkole byłoby dla niego frajdą 🙂

 4. Gośka pisze:

  Owszem przydałaby się ale póki co nie widziałam takiego miejsca

  • dawid pisze:

   Faktycznie nie jest to dość często spotykane miejsce ale jest ich coraz więcej i na pewno jakieś pojawi się w akceptowalnej odległości niebawem 👍🏻😎🐕

 5. Kamil pisze:

  Póki co usługi tego typu w naszym kraju to osobliwość Mieszkam w dużym mieście i nikt o tym nie słyszał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować
legowisko poducha dla psa deco kremowa bowl and bone republic ls3sa

Jak nauczyć psa komendy na miejsce

Chcesz nauczyć swojego pieska wykonywać komendę na na miejsce, a nie wiesz jak się do tego zabrać? Przygotowałam dla ciebie cztero eta...
szalik komin dla psa joy czerwony bowlandbonerepublic ls1sa

Czy mój pies potrzebuje szkolenia

Zastanawiasz się, czy aby szkolenie psa to rodzaj aktywności, który sprawdzi się w przypadku twojego pupila? Myślę, że możesz nie zd...