×

Brak produktów w koszyku.

Pies demoluje ogród i co teraz?

Zazwyczaj pies demoluje ogród nie bez powodu. Takie zachowanie psiaka jest nieprzypadkowe.
szelki dla psa active grey bowl and bone republic ls1sa blog

Psiak demoluje ogród

Wedle najbardziej popularnej opinii psy czują się bardzo dobrze i szczęśliwie wychowując się w domu z ogrodem. Jednakże często w codziennym życiu sytuacja ta nie wygląda tak pozytywnie i bezproblemowo.

Niestety nasze psiaki podczas zabawy w ogrodzie wyrządzają mniejsze lub większe szkody w swoim otoczeniu. Niszczą kwiaty i krzewy, wykopują dziury czy też demolują ozdobne aranżacje.

Czy możemy oduczyć nasze psiaki demolowania ogrodu?

Ogólnie rzecz biorąc tak, wiele zależy jednak od charakteru naszego pupila, a przede wszystkim przyczyny jego postępowania. Piesek może wyrządzać szkody nieświadomie lub też z pełna premedytacją.

Chcąc wpoić pupilowi zasady poprawnego zachowywania się w waszym przydomowym ogrodzie najpierw przede wszystkim musisz ustalić co kieruje jego zachowaniem. Być może wystarczy zmiana podejścia do psiaka lub zapewnienie mu odpowiedniego poziomu rozrywki.

legowisko mata dla psa loft graphite bowl and bone republic ls2sa blog

Dlaczego psiak wyrządza szkody w ogrodzie?

Przyczyn demolowania przez pupila ogrodu może być wiele. Jeśli uda ci się poprawnie odczytać intencje psiaka zdecydowanie łatwiejsze będzie podjęcie konkretnych kroków w tej sytuacji.

W większości przypadków psiak demoluje ogród nie bez przyczyny. Za jego zachowaniem stoją konkretne argumenty, których na pierwszy rzut oka możemy nie dostrzec, a także nie rozumieć.

Poprawne odczytanie sygnałów które w ten sposób wysyła do nas piesek pozwoli na podjęcie słusznego toku postępowania.

zabawka dla psa duckie bowl and bone republic ls1sa

Nuda i bezczynność psa motywuje go do rozrabiania w Twoim ogrodzie

Jedną z najczęstszych przyczyn, które sprawiają, że nasz pupil zaczyna demolować ogród jest nuda.

Właściciele psiaków często wychodzą z założenia, że sama możliwość przebywania na terenie dużego ogrodu zapewnia czworonogowi wystarczający poziom rozrywki. Nic bardziej mylnego. Co prawda piesek na pewno jest bardzo zadowolony z możliwości swobodnego, nieograniczonego poprzez smycz biegania.

Pamiętaj, że dłuższą metę nie jest to rodzaj aktywności, który zapewni mu wystarczający poziom rozrywki. Bardzo szybko znudzi pieska jedynie możliwość spacerowania po ogrodzie i będzie szukał sposób na uatrakcyjnienie sobie wolnego czasu.

Właśnie w takich momentach psiak zaczyna obgryzać krzewy czy kopać dziury w ziemi. Pupil szuka sposobów na zabawę, przeczesując całą infrastrukturę ogrodu, często nie zdając  sobie sprawy, że postępuje niewłaściwie.

Jak więc powinniśmy postępować w takiej sytuacji?

Po pierwsze daj psiakowi sygnał, że jego zachowanie nie do końca ci odpowiada. Piesek musi zdać sobie sprawę, że nie powinien postępować w ten sposób, ponieważ spotka się to z dezaprobatą  z naszej strony.

zabawka dla psa bullet yellow zolty bowl and bone republic ls1sa

Następnie musimy skupić się na kluczowej w tym przypadku kwestii czyli dostarczaniu pieskowi odpowiedniej porcji rozrywki i zabawy. W tym celu skupmy się na tym, co nasz pupil lubi najbardziej.

Zabawki w domu i w ogrodzie

Zabawki dla psa różnego rodzaju to doskonały sposób na aktywne spędzanie czasu nie tylko w domu ale również na zewnątrz.

Jeśli obawiasz się tego, że psiak będzie wnosił do pomieszczenia zabawki zabrudzone podczas zabawy w ogrodzie wydziel te, którymi będzie bawić się tylko poza domem. Tak na marginesie – jeżeli Twój pupil ma nieokiełznaną ilość psich zabawek świetnie do ich uporządkowania sprawdzają się kosze na zabawki dla psa – na przykład takie jak proponuje Bowl&Bone Republic.

zabawka dla psa felix duckie roy bax kosz na zabawki cotton pink rozowy bowl and bone republic ls1sa

Przy wyborze zabawek, które zostaną na stałe w ogrodzie kieruj się ich materiałem i wykonaniem. Psie maskotki są świetne w domu jednakże mogą niezbyt dobrze sprawdzić się pozostawiane na dworze podczas nieprzyjemnej aury pogodowej.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą psie zabawki wykonane z grubego sznura takie jak BULLETy od Bowl&Bone Republic.

Jeśli twój pupil lubi spędzać bardzo aktywnie wolny czas, ciekawym rozwiązaniem będzie przygotowanie specjalnie dla niego małego toru przeszkód, który z pewnością sprawi mu radość na długie godziny.

szelki dla psa active khaki zabawka bullet blue niebieski bowl and bone republic ls1sa

Konsekwencje samotności psiaka w Twoim ogrodzie

Piesek nudzi się, a w efekcie wyrządza szkody w ogrodzie, gdy jest sam. Staraj się spędzać z nim więcej czasu podczas wspólnej aktywności na zewnątrz. Nawet naprawdę duży ogród nie da psiakowi maksymalnej radości gdy będzie musiał cieszyć się nim w samotności.

Pamiętaj, że każdy pupil najbardziej ceni sobie czas spędzony z ukochanym opiekunem.

Jeśli bardzo często pozostawiasz psiaka samego w ogrodzie to może on poczuć się niechciany i odtrącony. Choć wydawać by się mogło, że piesek będzie czuł się bardziej komfortowo podczas samodzielnej zabawy na świeżym powietrzu niż w domu, to niestety w rzeczywistości może to wyglądać inaczej.

Pupil tęskni za tobą tak samo mocno, nie ważne gdzie dane jest mu spędzać wolny czas pod twoją nieobecność. Tak więc jak często zdarza się, że pieski gryzą buty w ramach odwetu za pozostawanie samemu w domu, tak i z podobnych powodów wyrządzają szkody w ogrodzie. W ten sposób pupil chce zakomunikować ci, że czuje się źle w owej sytuacji. Poprzez demolowanie otaczającej go przestrzeni okazuje swoje niezadowolenie.

Chcąc tego uniknąć postaraj się poświęcić psiakowi więcej czasu i uwagi. Pamiętaj, że posiadanie ogrodu nie zwalnia cię z obowiązku regularnego spacerowania z pupilem.

Psiak musi czuć, że jesteś dla niego ważny i cenisz sobie wspólnie spędzone chwile.

Pies kontra szkodnik w waszym ogrodzie

Jeśli psiak demoluje ogród to przyczyną wcale nie musi być nuda czy też samotność.

Gdy zauważysz, że pupil notorycznie wykopuje coraz to nowe dziury w ziemi to sprawdź czy aby w twoim ogrodzie nie zamieszkał kret. Taki intruz jest bardzo niemile widziany przez psy. Twój pupil z pewnością za wszelką cenę będzie starał się dostać do jego kryjówki.

Wynika to z wrodzonego instynktu psiaka i w tej sytuacji czym prędzej musisz pozbyć się niechcianego lokatora.

Psiak może również niszczyć elementy ogrodu gdy jakiś inny pies, którego gościłeś zostawił w tym miejscu swój zapach.

szelki dla psa active red bowl and bone republic ls2sa blog

Zazwyczaj dla pupila wystarczającym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie oznaczenie danego drzewa czy krzewu własnym zapachem. Jednakże zdarzają się sytuacje gdy w oczach czworonoga nie jest to wystarczające.

Pies w domu z ogrodem

Decydując się na wybór aranżacji ogrodu, gdy razem z nami mieszka psiak, staraj się wybierać taką infrastrukturę, która będzie odbierana neutralnie przez czworonoga.

Raczej zrezygnuj z rozbudowanych kompozycji kwiatowych czy bogato obsadzonych rabatek gdyż w sytuacji kryzysowej będą one pierwszym celem twojego pieska.

Jeśli ogród ma stanowić miejsce zabaw dla twojego pupila to zapewnij mu ku temu odpowiednie warunki. Ta wskazówka wraz z wcześniejszymi spowodują, z wielkim prawdopodobieństwem, że problem demolowania ogrodu przez Twojego psiaka nie będzie miał w ogóle miejsca 🙂

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 4
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Posty, które mogą Cię zainteresować
zabawka dla psa duckie bowl and bone republic ls1sa blog

Co mówi psi ogon – komunikacja psa

Czy wiesz jakie emocje przekazuje pies poprzez ruch swoim ogonem? Jest to podstawa komunikacji każdego psiaka. Za pomocą swojego ogona pie...
ubranko sweterek dla psa snowflake bowl and bone republic ls2sa

Jakie jest znaczenie pory roku dla psa

Czy wiesz jakie znaczenie ma pora roku dla psa? Oczywiście, nie dla każdego czworonoga zmiana pór roku będzie odgrywała w życiu równi...