Często właściciele czworonogów zadają sobie pytanie: czy aby mój psiak nie czuje się nieco samotny? Takie rozważania często prowadzą do podjęcia decyzji o pojawieniu się drugiego zwierzaka w naszym domu. W naszym mniemaniu nowy pupil doskonale dopełni naszą kochającą rodzinę. Jakie jednak zdanie na ten temat ma nasz psiak?
Jak oswoić psa z nowym czworonogiem ?
Z pewnością naszemu psu będzie raźniej zostawać w domu gdy my udajemy się do pracy. Jednak aby tak było pupil musi oswoić się z nowym członkiem rodziny oraz przede wszystkim go zaakceptować. Dopiero wówczas będziemy mogli z czystym sumieniem powiedzieć, że podjęliśmy dobrą decyzję. Reakcja psa na nowego zwierzaka w domu może okazać się dla nas nie do przewidzenia. Poniżej kilka rad i i pomocnych informacji jak oswoić psa z pojawieniem się nowego, czworonożnego członka rodziny.
Potencjalne przeszkody stojące na drodze pieskiej przyjaźni
- Wiek
Kwestia różnicy wieku między psiakami, które mają razem mieszkać jest bardzo sporna i ciężko jest znaleźć tutaj złoty środek. Przede wszystkim zestawienie szczeniaka z psem seniorem może okazać się nieco kłopotliwe. Jak wiemy mały psiak chce nieustannie biegać, bawić się, jednym słowem być aktywnym. Pies w podeszłym wieku ma wręcz odwrotne uosobienie. Dla takiego psiaka niezwykle energiczne zachowanie malca może być bardzo stresujące. Jeśli nasz psi senior najbardziej ceni sobie spokój i możliwość nieskrępowanego niczym odpoczynku to powinniśmy mocno przemyśleć wprowadzenie szczeniaka do naszego domu. Dużo lepszym rozwiązaniem byłoby w tej sytuacji przygarnięcie nieco starszego psiaka, który swoje szczenięce, rozbrykane czasy ma już za sobą. Taki pies owszem, nadal będzie bardzo aktywny, jednakże nie w sposób, który mógłby wywoływać niechciany stres u psiak seniora.
Pies w sile wieku może zareagować negatywnie na pojawienie się w domu szczeniaka. Taki psiak czuje się panem naszego domu, nowego młodego członka rodziny może odebrać jako zagrożenie dla utrzymania swojej pozycji. W efekcie może on zachowywać się agresywnie względem szczeniaka, który jego reakcję może odczytać jako zachęta do wspólnej zabawy. Warto zwrócić na to uwagę aby uniknąć niemiłych sytuacji między psami.
- Płeć
Podejmując decyzję dotyczącą płci psa, który pojawi się w naszym domu nie mamy jednego, prawidłowego rozwiązania. Każda kompilacja może okazać się sukcesem ale również i porażką. Wiele zależy od samego uosobienia psiaków, a także naszej ingerencji w ich wzajemną relację.
Psiaki tej samej płci mogą stworzyć piękną przyjaźń. Zarówno dwa psy jak i dwie suczki mogą się doskonale dogadywać i z radością spędzać wspólne chwile. Nie można jednak zapominać o możliwych komplikacjach, które mogą wystąpić w relacji psiaków tej samej płci. W przypadku dwóch samców często niestety zdarza się, że jeden z nich obejmuje rolę przywódcy. Wówczas drugi podporządkowuje mu się a w skrajnych przypadkach pojawia się u niego uczucie strachu i niepokoju. Dwie suczki w większości przypadków nie mają problemu ze wzajemną akceptacją. Jednakże zdarzają się przypadki, gdy dochodzi w takiej relacji do rywalizacji w wyniku której jedna stara się podporządkować sobie drugą. W takiej sytuacji suczka znajdująca się na gorszej pozycji w tym układzie reaguje stresem i uczuciem niepokoju.
Decydując się na wychowywanie psów różnej płci należy pamiętać o kluczowej, i dla powodzenia tej relacji chyba najważniejszej kwestii jaką jest sterylizacja. Oczywiście nie dotyczy to przypadku gdy świadomie decydujemy się na psiaki przeciwnej płci, mając nadzieję na ich wspólne potomstwo. Jeśli nie zdecydujemy się na sterylizację suczki bądźmy świadomi tego, że pies może silnie reagować na jej zapach, nawet jeśli jest ona poza cyklem. Może to negatywnie wpłynąć na ich relację. Suczka może czuć się przytłoczona i lekko stłamszona zachowaniem i nieustannym zainteresowaniem ze strony psa.
- Wielkość
Wymiar psiaków to mniej ważna kwestia jednak warto choć przez chwilę się nad nią zastanowić. Psiakom podobnej postury łatwiej będzie podejmować wspólną aktywność. Zabawa psa rasy Dog z Maltańczykiem może być nieco uciążliwa, a nawet chwilami niebezpieczna. Psiak o dużej masie może niechcący naskoczyć czy nadepnąć na mniejszego, dla którego taki wybryk może skończyć się bardzo źle. Dlatego też decydując się na nowego, psiego pupila warto przemyśleć kwestie rozmiaru nowego domownika.
Wprowadzamy nowego członka rodziny
Przed pojawieniem się nowego psiaka w naszym domu musimy przygotować dla niego wyprawkę. Nowy członek naszej rodziny koniecznie musi mieć swoją własną miseczkę oraz miejsce do spania. Dobrze jeśli ustawimy je w naszym domu wcześniej, aby nasz psiak zapoznał się z nowymi przedmiotami. Warto jednak mocno zaakcentować, że te przedmioty będą należały do kogoś innego. Jedzenie z jednej miski w momencie gdy nasze psiaki dopiero się ze sobą zapoznają jest niewskazane. To samo dotyczy posłania, ważne aby każdy pupil był świadomy, że ma w domu swoje własne miejsce, którego nie musi dzielić z nikim innym. Oczywiście w większości przypadków gdy przyjaźń między psiakami kwitnie, granice między własnościami zaczynają się zacierać i w efekcie wszystko staje się wspólne.
Pierwsze spotkanie psiaków jest niezwykle ważne. Zalecamy, aby psy zapoznały się na neutralnym terenie np w parku. Nasz pies będzie wówczas nastawiony bardziej neutralnie do nowego pupila niż gdyby to spotkanie nastąpiło na jego terenie, czyli w domu. Jest to również doskonała okazja aby psiaki mogły się swobodnie pobawić, co pomoże im w stworzeniu dobrej relacji między nimi. Dajmy psiakom trochę swobody na pierwszym spotkaniu, aby na spokojnie mogły poznać swój zapach i się z nim oswoić.
W żadnym wypadku nie możemy faworyzować jednego z psiaków. Ważne jest aby od początku nasze zwierzaki wiedziały, że są na równi. Zbytnie pobłażanie “nowemu” może sprawić, że psiak, który jest z nami dłużej będzie czuł się traktowany gorzej. W efekcie może nastawić się negatywnie na nowego członka rodziny nawet jeśli początkowo wydawało się, że psiaki zareagowały na siebie pozytywnie. Żaden z naszym pupili nie może czuć się mniej kochany od drugiego.
Oczywiście musimy pamiętać, że nie możemy zmusić psiaków do przyjaźni na siłę zmuszając je do wspólnej interakcji. Psy muszą same stworzyć więź między sobą. Naszym zadaniem jest przede wszystkim kontrolowanie sytuacji czy aby żaden z nich nie czuje się stłamszony, przytłoczony przez drugiego.
We dwójkę zawsze lepiej
Świadome i przemyślane podjęcie decyzji o nowym, czworonożnym członku rodziny to decyzja, której z pewnością nie będziemy żałować. Pies w naszym domu zawsze sprawi, że nasz dom będzie szczęśliwszy i pełniejszy. Nasz pupil będzie szczęśliwy mogąc przyjaźnić się nie tylko z nami ale również z drugim zwierzakiem. Więź która powstaje między dwoma psami to zupełnie inny rodzaj relacji niż ta, która łączy go z człowiekiem.
Zobacz również, jak powinna wyglądać wyprawka dla psa.