Nos psa - wszystko co powinnaś o nim wiedzieć - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Nos psa – wszystko co powinnaś o nim wiedzieć

Nos twojego psa w sposób bardzo dokładny odbiera z otoczenia wszystkie zapachy. Za pomocą nosa twój pies identyfikuje napotkane osoby oraz odbiera ich emocje, a także intencje. Pies za pomocą węchu również odnajduje jedzenie, co jest szalenie ważne dla czworonoga, również poznaje swoją lokalizację w terenie.

Czy wiesz jakie funkcje spełnia nos twojego psa? Zmysł węchu u psa jest znacznie bardziej rozwinięty niż ma to miejsce w przypadku ludzi. Zdolność odbierania zapachów przez twojego psa jest bardzo mocno rozwinięta i ma duży wpływ na jego codzienne życie. Zmysł węchu to dla psa szczególnie ważne narzędzie do poznawania świata.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Psy mają o wiele lepszy węch niż ludzie
  • Za pomocą nosa pies rozpoznaje napotkane osoby
  • Poprzez zmysł węchu psy potrafią odczytywać emocje ludzi

Nos psa pełni ważną rolę w życiu pupila

Czy wiesz jak ważną rolę w życiu twojego czworonoga odgrywa psi nos? Nasze pieski cechują się wyśmienitym zmysłem węchu. Poznawanie nowych zapachów jest dla nich jednym z najbardziej interesujących, psich zajęć. Co więcej, to właśnie w pierwszej kolejności za pomocą zmysłu węchu twój pies poznaje otaczający go świat.

Dla twojego czworonoga nos jest niezwykle ważny. Uważam, że wiedza na temat tego, jak działa zmysł węchu u psa jest niezwykle ciekawa. Tak więc, jeśli chcesz dowiedzieć się tego, w jaki sposób nasze psy odbierają zapachy, odsyłam cię do wpisu, który znajdziesz TUTAJ.

W tym artykule będę starała się jednak przybliżyć ci nieco budowę nosa twojego psa, jego inne funkcje niż jedynie te, związane z subiektywną oceną zapachów.

Jak zbudowany jest psi nos

Wygląd psiego nosa będzie się różnił w zależności od tego z jaką rasą mamy do czynienia. Jednak pomijając kształt i wygląd psiego nosa, to oczywiście są również inne cechy wspólne. 

Przede wszystkim warto wspomnieć, że psi nos posiada około 200 mln komórek węchowych. Biorąc pod uwagę, że u człowieka znajduje się ich jedynie 5 mln, to jest zdecydowanie bardzo imponująca liczba. Między innymi, jest to właśnie jedna z głównych przyczyn tak dobrego węchu u naszych czworonogów.

Od czego zależy ilość komórek węchowych u psa? Od tego jak duży jest jego nos. Im większa jest jego powierzchnia, tym więcej może w sobie pomieścić komórek węchowych. Co za tym idzie, jednocześnie tym lepszy i bardziej wrażliwy jest węch twojego pieska.

Dodatkowo u naszych czworonożnych przyjaciół nabłonek węchowy to około 125 cm². Dla porównania w przypadku nosa człowieka, jest to zaledwie 3cm². Różnica jest bardzo duża, prawda?

Dlatego też zmysł węchu u psa jest tak nieporównywalnie lepszy od naszego. Budowa nosa psiaków sprawia, że ich wrażliwość na zapachy jest naprawdę imponująca.

Jak pies odbiera zapachy

Pies chcąc zidentyfikować dany zapach, automatycznie zamyka jamę ustną. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w ten sposób twój psiak lepiej odbiera zapach, który wówczas w pełni trafia w jego nozdrza.

Co ciekawe, psy odbierają zapachy również za pomocą komory węchowej nazywanej narządem Jacobsona. Umieszczona jest ona wzdłuż kufy pyska psiaka, a dokładniej pomiędzy podniebieniem, a kością lemieszową. Nazwa ta pochodzi od nazwiska autora, który jako pierwszy opisał działanie tego narządu u psów, był nim właśnie Ludvig Levin Jacobson.

Narząd Jacobsona odbiera zapachy ze śliny, w której znajdują się molekuly zapachu unoszące się w powietrzu. Z pewnością obserwując swojego pupila niejednokrotnie udało ci się zaobserwować, jak w bardzo charakterystyczny sposób podwija górną wargę tak, aby doświadczyć jakiegoś zapachu właśnie za pomocą narządu jacobsona.

Pies porusza nosem podczas węszenia

Gdy pies rozpoczyna węszenie, prócz wciągania powietrza również jednocześnie porusza nosem. Uściślając, nasze pieski potrafią poruszać każdym ze swoich nozdrzy w całkiem niezależny od siebie sposób. Jaki jest tego cel? Ta umiejętność sprawia, że twój piesek z bardzo dużą dokładnością jest w stanie określić kierunek, z którego pochodzi dany zapach.

Podczas wysokich temperatur pies trudniej odbiera zapachy

Gdy na zewnątrz panuje bardzo wysoka temperatura, to twój psiak ma znacznie trudniejsze zadanie z rozpoznawaniem napotkanych zapachów. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ psiak poprzez wdychanie powietrza do płuc, mając otwarty pysk, schładza swój organizm.

Co więc za tym idzie, jego percepcja odbierania zapachów z zewnątrz jest tym samym nieco osłabiona. W przypadku bardzo dużych upałów, gdy organizm pieska jest mocno przegrzany, to jego zdolność węchowa może być mniej efektywna, nawet o niemalże 50%.

Dlaczego nos psa jest mokry

Z pewnością niejednokrotnie zadawałeś sobie pytanie, dlaczego nos psa jest mokry? Wynika to z faktu nadprodukcji łez, która ma miejsce w przypadku psów. Nadmiar łez spływa kanalikami łzowo-nosowymi do nosa sprawiając, że właśnie na skutek tego jest on stale lekko wilgotny. 

Jest to jak najbardziej normalne zjawisko i w żadnym wypadku nie musisz się martwić o łzy swojego pieska. Nie są one w żaden sposób połączone z jego złym samopoczuciem.

Co więcej, mokrość nosa u psiaków jest w dużej mierze odpowiedzialna za tak dobry zmysł węchu u psów. Mianowicie cząsteczki zapachów rozpuszczają się w wodzie. Dzięki temu twój psiak ma możliwość wyłapywania jeszcze większej ilości zapachów z otoczenia.

Tak więc jedną z tajemnic stale mokrego nosa u psów jest właśnie fakt, że ma on wpływ na ich zdolności węchowe.

Jakie zadania ma psi nos

Wiesz już jaka jest budowa psiego nosa, a także w jaki sposób psy odbierają zapachy. Nie mniej jednak, chciałabym opowiedzieć ci, jakie zadanie pełni psi nos. Jeszcze bardziej zawężając to pytanie, to brzmiałoby ono mniej więcej tak: dlaczego zmysł węchu u psa jest tak dobry.

Dla nas ludzi, węch spełnia tylko po części podobną rolę jak w przypadku psów. Co więcej, dla nas odbieranie zapachów ma o wiele mniejsze znaczenie w codziennym życiu, niż ma to miejsce w przypadku psów.

Pies za pomocą węchu szuka pożywienia

Choć biorąc pod uwagę fakt, że w obecnych czasach znaczna większość psów nie potrzebuje samodzielnie poszukiwać jedzenia, to pierwotnie było to jedno z głównych zadań psiego węchu.

Poprzez wyłapywanie i lokalizowanie źródła zapachu jedzenia, psy poszukiwały dla siebie niezbędnego do życia jedzenia. Dziś pieski mogą polegać na opiece swoich właścicieli, którzy to zapewniają im pożywienie. Nie mniej jednak, mój psiak potrafi doskonale wyczuć, gdy tylko w jego misce dla psa pojawią się jego ulubione przysmaki.

Dlatego też ważne jest żebyś dla swojego spa wybrała taką miskę, która nie absorbuje zapachów jedzenia. Miski marki Bowl&Bone Republic posiadają ceramiczne wkłady, które to właśnie nie wchłaniają zapachów.

Psi nos umożliwia mu orientację w terenie

Psy za pomocą zmysłu węchu poznają swoją lokalizację w terenie. Nasze czworonogi potrafią wyczuć znajomy zapach z naprawdę dużej odległości. Dzięki temu w wielu przypadkach potrafią samodzielnie wrócić do domu, nawet gdy znajdują się w nieznanej okolicy. Jeśli tylko są w stanie wywęszyć znajomy zapach będą potrafiły odnaleźć właściwą drogę.

Tak właśnie działa nos twojego psa. Jest dla niego drogowskazem, pozwalającym mu odnaleźć się w danym miejscu. Jest to bardzo przydatna umiejętność.

Pies rozpoznaje innych i ich intencje poprzez zapach

Dla psiaków ważniejszy jest zapach niż wygląd danej osoby. To właśnie za pomocą węchu twój pies identyfikuje każdego, kogo napotka na swojej drodze. Każda osoba ma swój indywidualny zapach, który psiaki są w stanie odróżnić i rozpoznać.

Co więcej, choć dla nas może wydawać się to dość dziwne, to nasze psy  potrafią odczytywać emocje innych właśnie poprzez węch. Jak to działa? Człowiek odczuwający strach wydziela inny zapach niż ten, który jest agresywny, czy też zrelaksowany.

Ty jako człowiek oczywiście nie jesteś w stanie wyczuć tych zapachów. Jednak nos twojego psa jest w stanie bez problemu zidentyfikować emocje napotkanej osoby. Jako psi opiekun z pewnością niejednokrotnie doświadczyłaś tego, że twój pupil zdaje się odczytywać twoje emocje. Jest to jak najbardziej słuszne i prawdziwe przeświadczenie.

Węch najważniejszym zmysłem psa

Nie bez powodu mówi się, że węch jest najważniejszym zmysłem u psa. To właśnie za pomocą nosa w głównej mierze psy odbierają otaczający ich świat. Węszenie pozwala im znaleźć pożywienie, zlokalizować swoje położenie w danym miejscu.

Nos psa pozwala mu zidentyfikować napotkaną osobę lub inne zwierzę, a także odczytać jakie emocje nimi przemawiają. Dzięki temu twój psiak wie, czego może spodziewać się po takim spotkaniu.

Czy zdawałaś sobie sprawę z tego, że nos twojego psa ma znacznie ważniejsze zadanie niż jedynie oceniać czy dany zapach mu się podoba, czy też nie? Podziel się ze mną swoją opinią w komentarzu.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

piesek w różowym sweterku

Jak fotografować swojego pieska – moje najlepsze wskazówki 

Fotografowanie psów to nie tylko umiejętność uchwycenia pięknych chwil z naszymi wiernymi towarzyszami, ale także sposób na wzmocnienie więzi między właścicielem, a psem. Warto poznać kilka technik, takich jak między innymi wykorzystanie naturalnego światła, cierpliwość podczas pracy z pupilem oraz kreatywne podejście do kadrowania, aby uzyskać udane i jak najpiękniejsze zdjęcia swojego czworonożnego przyjaciela. Czego [...]

Czytaj dalej… from Jak fotografować swojego pieska – moje najlepsze wskazówki 

Czytaj dalej
pies ubrany w plaszczyk dla psa brazowy

Dlaczego pies ucieka

Dla każdego psiego opiekuna uciekanie pupila jest czymś bardzo stresującym. Czasem psiak nie chce wcale opuścić swojego właściciela, a jedynie brakuje mu aktywnej rozrywki. Jednak niektóre pieski uciekają z chęci wolności i zobaczenia tego co nowe i nieznane. Czego się dowiesz z tego artykułu Pies ucieka Wiele zachowań naszych czworonożnych przyjaciół jest dla nas nie [...]

Czytaj dalej… from Dlaczego pies ucieka

Czytaj dalej
pies podczas spaceru siedzi z opiekunką z przyczepioną saszetką

Dlaczego pies liże właściciela

Wiele codziennych zachowań naszych czworonożnych przyjaciół jest nieprzypadkowych. To, że psiak zaczyna lizać swojego właściciela, czy to po twarzy, czy po rękach, jest spowodowane konkretnymi intencjami psa. Wśród nich możemy wymienić między innymi chęć psiaka zwrócenia na siebie uwagi. Czego się dowiesz z tego artykułu: Dlaczego pies liże właściciela  Często zachowanie naszych czworonożnych przyjaciół bywa [...]

Czytaj dalej… from Dlaczego pies liże właściciela

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup