×

Brak produktów w koszyku.

Mops, a dla przyjaciół mopsik :)

7 minutes


Psiak o wyjątkowo wesołym i towarzyskim uosobieniu - taki właśnie jest mops! Jego urok i pogoda ducha potrafią złamać niejedno serce.
Mops: rasa psa

Krótka charakterystyka mopsa

Towarzyski psiak, o wesołym i pogodnym uosobieniu. Taki właśnie jest mops. Psiaki tej rasy zaliczamy do sekcji psów małych, molosowatych. Od swoich właścicieli nie wymagają wyjątkowego doświadczenia w opiece.

Z reguły nie sprawiają większych problemów wychowawczych. Opiekunowie są dla nich ważni, dlatego też darzę ich miłością oraz są do nich wyjątkowo przywiązane.

Mopsiki są niezwykle urocze poprzez swoje stosunkowo nieduże wymiary, a także wyjątkowo urzekającą mimikę. Doskonale sprawdzą się w roli naszego psiego przyjaciela. Ich pogodne usposobienie sprawia, że nie da się przejść obok nich obojętnie. Zachęcają do wspólnej zabawy oraz spędzania miło czasu. Te małe psiaki potrafią zmiękczyć serce nawet największego przeciwnika psów.

Mops: historia rasy

Mops jest to rasa pochodząca z Dalekiego Wschodu. Za główne państwo pochodzenia uznaje się Chiny. Dowodem na to są podobizny małych piesków z krótkimi pyszczkami, które przypominają współczesne mopsiki, uwiecznione na porcelanie oraz w formie posążków.

Dodatkowo inne źródła mówią o psiakach, które pełniły funkcję towarzyszysz podczas polowań mających miejsce właśnie na terenie Chin.

Wizerunek mopsa znany nam dzisiaj ukształtował się w Wielkiej Brytanii pod koniec XIXw. Powstał z połączeniu dwóch odmian mopsów: Morrison oraz Willoughby. Powstała podrasa charakteryzowała się dominacją jasnego namaszczenia psiaków.

W Polsce mopsy zyskały popularność w XX w. Od lat 50. zaczęto oficjalnie wpisywać tę rasę do polskiej księgi rodowodowej.

Wygląd mopsika

Mops jako rasa psa z reguły charakteryzuje się krępą budową ciała. Zaliczamy go do grona małych psiaków. W znacznej większości występuje w piaskowym umaszczeniu.

Budowa ciała mopsów jest nieco kwadratowa, zdecydowanie kwalifikowana do grupy masywnych, podobnie jak buldogi francuskie.

Mops: mały pies

Długość tułowia jest raczej krótka. Grzbiet zaliczamy do prostych, zestawiony z szeroką klatką piersiową. Mopsy charakteryzują się dość silnym odcinkiem lędźwiowym. Łapy przednie jak i tylne są mocne i postawne, ustawione pod tułowiem. Długość kończyn jest krótka adekwatna do reszty ciała. Łapy zakończone są pazurkami o czarnym ubarwieniu.

Ogon u mopsów zazwyczaj jest zakręcony, raczej krótki, przylegający do ciała psiaka. Głowa szeroka aczkolwiek proporcjonalna względem tułowia. Uszy u tej  rasy są małe, opadające w dół. Oczy okrągłe, stosunkowo duże o ciemnej barwie. Stanowią ogromną zaletę u mopsów ze względu na ich wyjątkowo przyjazny wyraz.

Nos jest zazwyczaj ciemny, dość duży o szerokich nozdrzach. Głowa mopsów osadzona jest na dość masywnej, lekko łukowatej szyi.

Nawet dorosłe mopsy osiągają stosunkowo niewielkie rozmiary. Osobniki męskie dochodzą do 35 centymetrów, żeńskie do 30 centymetrów. Masa ciała waha się do 8-9 kilogramów.

Mopsy i ich charakter

Szczeniaki tej rasy swoją psotnością, a także nieposkromionymi pokładami energii, nie odbiegają od normy zachowań innych psiaków w początkowej fazie życia.

Małe mopsiki są żywiołowe i skore do zabawy lecz jednocześnie dość niesforne. Jak przystało na szczeniaki potrzebują wzmożonej opieki oraz uwagi ze strony domowników. Uwielbiają zabawy ze swoimi opiekunami, są do nich przywiązane oraz najbardziej komfortowo czują się w ich towarzystwie.

Mopsy i ich charakter

Mopsy po upływie szczenięcego okresu nieco poważnieją, jednakże ich pozytywne uosobienie pozostaje niezmienne. Nie wykazują agresji względem ludzi, a także innych zwierząt. Mopsy uchodzą za psiaki z raczej łagodnym uosobieniem, unikają konfliktów i zbędnych kłótni.

Mops pies cechuje się przywiązaniem do swoich opiekunów. Co więcej, bardzo lubią okazywać miłość swoim właścicielom i tego samego oczekują w zamian. Mopsy potrzebują uwagi ze strony domowników, chcą czuć się kochane i doceniane. Celowe odtrącenie i odseparowanie od opiekuna stanowi dla nich dotkliwą karę. Czują się wówczas bardzo osamotnione i nieszczęśliwe.

Brak zainteresowania ze strony opiekuna sprawia im ogromny smutek. Takie zachowanie świadczy o ich przywiązaniu do człowieka i wyjątkowo towarzyskiej duszy. Mopsy uwielbiają głaskanie i okazywanie im uczucia i troski.

Pielęgnacja mopsa: jaka powinna być?

To o czym powinieneś wiedzieć jeśli myślisz o zdecydowaniu się na mopsa to fakt, że psiaki te potrafią wydawać z siebie przeróżne dźwięki i odgłosy. Podczas snu często chrapią oraz sapią. Główną przyczyną jest budowa  ich pyszczka.

Pielęgnacja mopsa i jego zdrowie

Mopsy ze względu na swoją raczej krępą budowę nie są najlepszymi sportowcami 🙂 Podczas wyjątkowo wzmożonego wysiłku mogą sapać oraz dyszeć z powodu zmęczenia.

Mops i akcesoria dla niego

Co więcej, niezbyt dobrze znoszą upały i bardzo mocne słońce. Jednakże podczas zimy i niskich temperatur mopsy będą potrzebować dodatkowej ochrony przed mrozem w postaci sweterka lub kurteczki.

Rasa ta jest wyjątkowo podatna na infekcje oczu. Ze względu na budowę czaszki gałki oczne mopsów nie są wystarczająco chronione przez co narażone są na wszelkiego rodzaju urazy, również te typowo mechaniczne. Dlatego też właściciele tych psiaków powinni być szczególnie ostrożni w tej kwestii i starać się ograniczać możliwość kolizji pupila z wystającymi przedmiotami.

Mopsa zaliczamy do grona dość łakomych psiaków. Dlatego też jest w grupie psów o podwyższonym ryzyku otyłości. Chcąc zadbać o jego zdrowie i utrzymanie prawidłowej wagi ciała, należy pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. Pomimo, że mopsy raczej stronią od sportu to wspólna aktywna zabawa oraz długie spacery do doskonały sposób na codzienną dawkę ruchu.

Szelki dla małego psa, takiego jak mops, powinny dopasowywać się do nieco krępego kształtu jego tułowia. Zbyt sztywne mogą blokować swobodę ruchów i tym samym ograniczać radość ze wspólnych spacerów czy zabawy na świeżym powietrzu.

Psiaki nie wymagają wyjątkowo skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Ważne jest  aby odpowiednio zadbać o ich zmarszczki i fałdy gdyż brak higieny w tym miejscu po dłuższym czasie może przyczynić się do powstawania infekcji skórnych.

Wzmożonej pielęgnacji u mopsów wymagają również oczy, które jak już wcześniej wspominaliśmy, narażone są na negatywne działanie czynników zewnętrznych środowiska.

Akcesoria dla mopsów

Podczas chłodnych dni mopsy z całą pewnością potrzebują dodatkowego ubranka, chroniącego go przed zmarznięciem. Jako małe pieski są wyjątkowo wrażliwe na  działanie niskiej temperatury.

W przypadku tej rasy doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju sweterki, których zakładanie przez głowę psiaka jest wyjątkowo proste i szybkie. Takie właśnie są ubranka dla mopsa, czyli sweterki linii ASPEN od Bowl&Bone Republic.

Sweterek dla mopsa

 

Legowisko dla mopsa powinno być przede wszystkim wygodne. Ta rasa uwielbia relaksować się leżąc na swoim  ulubionym posłaniu. Dobrze sprawdzą się również wszelkiego rodzaju psie maty gdyż psiaki te bardzo lubią czuć się w pełni swobodnie podczas snu. Jeśli masz w domu mopsa sprawdź zwijane maty dla psów LOFT od Bowl&Bone Republic.

Mops to milusiński psiak, uwielbiający towarzystwo i wspólne spędzanie czasu wraz z ukochanym opiekunem. Jeśli myślisz o piesku, który obdarzy cię wyjątkowym uczuciem to mops będzie doskonałym wyborem. Długie wieczory w domu będą przyjemniejsze w towarzystwie tego małego,  uroczego pieska.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 10
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Wszystko o rasie shih tzu

Jak dużo wiesz o rasie shih tzu? Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem pod swoją opiekę pieska właśnie tej rasy, zwróć uwagą na to,...

Wszystko co musisz wiedzieć o rasie buldog angielski

Zastanawiasz się czy rasa buldog angielski to doby wybór dla ciebie? W tym artykule znajdziesz wszystkie podstawowe informacje odnośnie c...