Mój pies bardzo dużo śpi – czy jest to powód do zmartwienia? - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Mój pies bardzo dużo śpi – czy jest to powód do zmartwienia?

Psy przesypiają w ciągu całego dnia więcej godzin niż ludzie. Małe szczeniaki i psi seniorzy będą potrzebować więcej snu niż ma to miejsce w przypadku dorosłych psów. Często jestem z objawów choroby u pieska może być nagłe zapotrzebowanie organizmu na większą ilość snu.

Wpis rozbudowany o:

● Odpowiedź czy to normalne że pies śpi cały dzień
● Ile czasu powinien spać pies
● Informację czy pies powinien spać całą noc

Twój pies przesypia bardzo dużą część dnia i zastanawiasz się, czy aby wszystko z nim w porządku. To jak dużo snu potrzebuje organizm twojego czworonożnego przyjaciela zależy od kilku różnych kwestii. Pośród nich jest między innymi wiek psa oraz stan zdrowia.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Psy śpią więcej niż ludzie
  • Szczeniaki i psi seniorzy potrzebują więcej snu niż dorosłe psy
  • Zbyt duże zapotrzebowanie organizmu psa na sen może być objawem choroby

Pies bardzo dużo śpi

Gdybym miała opisać idealny dzień mojego czworonożnego przyjaciela, to z pewnością znalazłby się w nim spacer, wspólna zabawa zabawkami dla psa, a także długa drzemka. Nie da się ukryć, że psiaki śpią znacznie dłużej niż my. Co więcej, oprócz przesypiania nocy, również w ciągu dnia urządzają sobie kilka dłuższych lub krótszych drzemek.

Czy jednak wiesz, jak to dokładnie jest z tym snem u psiaków? Czy twój pies śpi bardzo dużo i zastanawiasz się, czy jest to powód do zmartwień? Jeśli tak to w tym artykule chciałabym właśnie wyjaśnić ci szczegółowo tą kwestię.

Wiele zależy od tego w jakiej sytuacji i stanie zdrowia znajduje się właśnie twój czworonożny przyjaciel. Takie czynniki jak między innymi wiek ma bezpośredni wpływ na to, czy twój piesek przesypia zbyt dużą część swojego dnia, czy też nie. Dlatego nie możemy przyjąć jednej uniwersalnej miary, która sprawdzi się w przypadku każdego czworonoga. Sytuacje każdego pupila powinniśmy więc w pełni indywidualnie.

Co wpływa na to, że mój pies bardzo dużo śpi

Tak jak już wcześniej wspomniałam, na długość snu twojego psa może mieć wpływ bardzo dużo rzeczy. Jeśli są one naturalne i w pełni normalne w przypadku psiaków, w danej sytuacji, to nie ma się wówczas czego obawiać.

Jednakże z drugiej strony, może być tak, że przyczyną tego, iż organizm twojego czworonożnego przyjaciela potrzebuje tak dużo snu, mogą być problemy zdrowotne. Tak więc, abyś wiedziała jak poprawnie zareagować w takiej sytuacji, przygotowałam zestawienie tego, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy u twojego pieska.

Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu zdrowia twojego psa, to nie wahaj się i udaj na konsultację to weterynarza. Specjalista zawsze wyjaśni kwestie, które niepokoją cię w zdrowiu twojego psiaka.

Wiek psa wpływa na długość jego snu

Nie da się ukryć, że to ile twój psiak ma lata wpływa bezpośrednio na to, jak długo śpi. W zależności od tego, na jakim etapie życia twój psiak jest, to jego organizm będzie potrzebował innej ilości snu do prawidłowego funkcjonowania.

Długość snu szczeniaka 

Szczeniaki przesypiają zdecydowaną większość czasu, szczególnie w pierwszych dniach ich życia. Wynika to bezpośrednio z potrzeb ich organizmu. Małe psiaki są wówczas w fazie bardzo intensywnego wzrostu. Sen to czas podczas którego ciało psiaka ma najlepsze warunki do tego, aby rozwijać się.

Dlatego jeśli masz pod swoja opieką szczeniaka, to będzie to w pełni normalne, że znaczną część swojego dnia będzie spędzać na spaniu. Jest zauważyłaś właśnie takie zachowanie u twojego pieska, to nie masz się czego obawiać. Wszystko jest jak najbardziej w porządku. Twój pupil po prostu potrzebuje bardzo dużo spać, bo jest jeszcze małym psiakiem.

Długość snu psiego seniora

W przypadku psich seniorów również możemy zauważyć, że pieski bardzo dużą część swojego wolnego czasu przesypiają. Ich organizm potrzebuje więcej snu, aby móc się w pełni zregenerować. Ponadto, starsze psiaki cenią sobie ciszę i spokój. Owszem lubią się bawić i spędzać czas z opiekunem, jednak chwile relaksu i drzemki są dla nich bardzo satysfakcjonujące.

Mając pod swoją opieką psiego seniora i obserwując, że śpi on więcej podczas dnia, niż gdy był młodym psem, to jest to jak najbardziej w porządku. To organizm wysyła do twojego czworonożnego przyjaciela informacje, że potrzebuje więcej godzin snu dla pełnej regeneracji.

Pamiętaj jednak, że psi seniorzy lubią również aktywnie spędzać swój wolny czas. Jeśli szukasz pomysłów na aktywności ze starszym psiakiem to odsyłam cię do innego mojego wpisu poświęconego w pełni tej tematyce. Znajdziesz go TUTAJ. Jestem pewna, że znajdziesz coś co będzie dla twojego psiego seniora interesującą formą spędzania wolnego czasu.

Długość snu młodego psa

Jak to jednak jest z długością snu w przypadku dorosłego psiaka? Tutaj już powinniśmy pochylić się nieco bardziej nad tym, jak dużo czasu w ciągu dnia spędza twój piesek na spaniu.

Młode psy potrzebują mniej czasu w ciągu dnia na spanie, niż szczeniaki, czy też psi seniorzy. Średnio możemy określić, że pies potrzebuje od 12 do 14 godzin snu w ciągu całego dnia, aby czuć się dobrze i wypoczętym.

Tak więc jeśli zauważyłaś, że twój czworonożny przyjaciel przesypia w ciągu dnia znacznie dłużej niż 14h to znak, że coś może być nie w porządku. Oczywiście biorąc pod uwagę fakt, że nie jest to jednorazowa sytuacji. Istotna jest tutaj powtarzalność takiego zachowaniu u twojego pieska.

Jeśli zauważysz, że twój piesek potrzebuje znacznie więcej snu w dni, gdy spędzacie bardzo intensywnie czas, to nie jest to nic niepokojącego. Psiaki tak jak i my potrzebują odpoczynku po intensywnym wysiłku fizycznym. To normalne, że jeśli zabierzesz swojego pieska na wycieczkę lub spędzicie kilka godzin na wspólnym treningu, to jego ciało będzie potrzebowała czasu na regenerację. Będzie to więcej niż gdybyś spędziła cały ten dzień z psem relaksując się na kanapie.

Z drugiej jednak strony, jeżeli nie zmieniając waszego trybu życia twój czworonożny przyjaciel z dnia na dzień zaczął przesypiać znacznie więcej czasu niż do tej pory, to wówczas może to oznaczać, że coś z jego zdrowiem jest nie w porządku.

Jakie choroby powodują, że pies więcej śpi

Przyczyn tego, że twój czworonożny przyjaciel może potrzebować więcej snu w ciągu dnia niż to miało miejsce do tej pory, może być kilka. Dlatego ważna jest również obserwacja innych objawów. Bez nich nie będziemy w stanie określić co tak naprawdę dolega twojemu pieskowi.

Psiaki mają potrzebę zapewnienia sobie większej ilości snu w ciągu dnia gdy doświadczają dużej ilości stresu. Ich ciało, aby odreagować fakt, że piesek jest na nieustannym czuwaniu i odczuwa poczucie zagrożenia, później musi odreagować dodatkową ilością snu.

Wszelkiego rodzaju infekcje bardzo często są przyczyną tego, że piesek czuje się osowiały. W efekcie bardzo dużą część swojego dnia psiaki będą potrzebowały przespać. Podczas snu ich organizm może próbować pokonać infekcję. Sama z pewnością tego doświadczyłaś, że gdy byłaś przeziębiona to potrzebowałaś znacznie więcej snu niż normlanie.

Warto jednak obserwować swojego czworonożnego przyjaciela w takiej sytuacji. To nie jest tak, że dzięki dużej ilości snu jego organizm będzie w stanie samodzielnie poradzić sobie z każdą chorobą.

Czy to normalne że pies śpi cały dzień

Zupełnie normalne jest to, że nasze psiaki śpią przez większą część dnia. Sen jest naturalnym elementem ich zachowania i rytmu dnia, a ilość potrzebnego snu może się różnić w zależności od wieku, rasy, zdrowia i aktywności fizycznej.

Szczenięta, będące w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju, mogą potrzebować bardzo dużo godzin snu w ciągu dnia. W miarę dorastania ta ilość może się zmniejszyć. Starsze pieski mogą również wydawać się bardziej senne, co jest naturalną częścią procesu starzenia. Warto jednak zauważać ewentualne zmiany w nawykach snu, zwłaszcza jeśli towarzyszą im inne niepokojące objawy.

Jeśli pies wydaje się spać więcej niż zwykle, a jednocześnie zachowuje się normalnie, jest aktywny podczas przebudzenia się i nie wykazuje innych problemów zdrowotnych, to prawdopodobnie jest to część normalnego zachowania. Niemniej jednak, jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące zdrowia swojego psa, zawsze warto skonsultować się z weterynarzem, aby wykluczyć ewentualne problemy.

Ile czasu powinien spać pies

Ilość snu potrzebna psu jest uzależniona od wielu czynników, w tym wieku, rasy, poziomu aktywności i zdrowia. Szczenięta, będące w fazie intensywnego wzrostu, mogą potrzebować nawet od 18 do 20 godzin snu dziennie, co jest istotne dla ich odpowiedniego rozwoju. Dorosłe psy średniej wielkości zazwyczaj potrzebują od 12 do 14 godzin snu, ale ta liczba może się różnić w zależności od indywidualnych cech psa i jego aktywności.

Starsze psy mogą wydawać się bardziej senni i mogą potrzebować od 14 do 18 godzin snu dziennie, jednak nadal istotne jest indywidualne dostosowanie tej ilości do konkretnego psa. Psy uczestniczące w intensywnych aktywnościach fizycznych, treningach czy zabawach, mogą wymagać więcej snu, aby się zregenerować i odpocząć po wysiłku.

Czy pies powinien spać całą noc

Tak, w większości przypadków pies powinien być w stanie spać przez większość nocy. Podobnie jak ludzie, psy potrzebują odpowiedniej ilości snu, aby zachować dobre zdrowie fizyczne i psychiczne. Dorosły pies zazwyczaj może spać przez około 12-14 godzin dziennie, a większość tej ilości może być zdobywana podczas nocy.

Warto stworzyć dla psa odpowiednie warunki do spania, takie jak wygodne legowisko umieszczone w spokojnym miejscu. Zapewnienie pupilowi stałego miejsca do spania może pomóc mu poczuć się bezpieczniej i bezproblemowo odpoczywać.

Psiaki to śpiochy

Nie da się ukryć, że psy przesypiają znacznie więcej czasu w ciągu dnia niż ja, czy ty. Jednak zbyt duża ilość przespanych godzin może być czymś niepokojącym. Dlatego jeśli zauważysz nagłe zmiany w długości snu u twojego pieska, to bacznie obserwuj sytuację.

Jak długo śpi w ciągu całego dnia twój piesek? Napisz mi swoją odpowiedź pozostawiając komentarz poniżej.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies śpi na materacu w pokoju

Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

W wyborze najlepszego posłania ortopedycznego dla psa należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. To dopasowanie legowiska do indywidualnych potrzeb psa, zapewnienie jakości wykonania oraz odpowiednich materiałów, właściwy rozmiar i komfort, który oferuje, a także jego zdolność do wspierania stawów i kręgosłupa. Decyzja o posłaniu ortopedycznym to inwestycja w zdrowie psa, dlatego warto zadbać o [...]

Czytaj dalej… from Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

Czytaj dalej
piesek na legowisku z zabawkami

Objawy babeszjosy u psa

Wiedza na temat babeszjozy, jej przyczyn i sposobów leczenia jest kluczowa dla każdego właściciela psa. Zapoznanie się z możliwymi objawami i sposobami zapobiegania tej chorobie może pomóc w szybszym rozpoznaniu i skutecznym leczeniu. Objawy babeszjozy mogą być różnorodne i łatwo je przeoczyć. Czego się dowiesz z tego artykułu: Babeszjosa u psa W trosce o zdrowie [...]

Czytaj dalej… from Objawy babeszjosy u psa

Czytaj dalej
pies czeka na chodzniku

Podstawowa higiena psich uszu

Każdy opiekun psa powinien zrozumieć, że dbanie o higienę uszu nie jest tylko kwestią estetyki, lecz głównie troską o dobre samopoczucie pupila. Różne rasy mogą wymagać różnego podejścia do pielęgnacji uszu, dlatego też kluczowe jest systematyczne sprawdzanie ich stanu i odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do indywidualnych potrzeb konkretnego psa. Czego się dowiesz z tego artykułu: Higiena [...]

Czytaj dalej… from Podstawowa higiena psich uszu

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup