Mój pies bardzo dużo śpi – czy jest to powód do zmartwienia? - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Mój pies bardzo dużo śpi – czy jest to powód do zmartwienia?

Psy przesypiają w ciągu całego dnia więcej godzin niż ludzie. Małe szczeniaki i psi seniorzy będą potrzebować więcej snu niż ma to miejsce w przypadku dorosłych psów. Często jestem z objawów choroby u pieska może być nagłe zapotrzebowanie organizmu na większą ilość snu.

Twój pies przesypia bardzo dużą część dnia i zastanawiasz się, czy aby wszystko z nim w porządku. To jak dużo snu potrzebuje organizm twojego czworonożnego przyjaciela zależy od kilku różnych kwestii. Pośród nich jest między innymi wiek psa oraz stan zdrowia.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Psy śpią więcej niż ludzie
  • Szczeniaki i psi seniorzy potrzebują więcej snu niż dorosłe psy
  • Zbyt duże zapotrzebowanie organizmu psa na sen może być objawem choroby

Pies bardzo dużo śpi

Gdybym miała opisać idealny dzień mojego czworonożnego przyjaciela, to z pewnością znalazłby się w nim spacer, wspólna zabawa, a także długa drzemka. Nie da się ukryć, że psiaki śpią znacznie dłużej niż my. Co więcej, oprócz przesypiania nocy, również w ciągu dnia urządzają sobie kilka dłuższych lub krótszych drzemek.

Czy jednak wiesz, jak to dokładnie jest z tym snem u psiaków? Czy twój pies śpi bardzo dużo i zastanawiasz się, czy jest to powód do zmartwień? Jeśli tak to w tym artykule chciałabym właśnie wyjaśnić ci szczegółowo tą kwestię.

Wiele zależy od tego w jakiej sytuacji i stanie zdrowia znajduje się właśnie twój czworonożny przyjaciel. Takie czynniki jak między innymi wiek ma bezpośredni wpływ na to, czy twój piesek przesypia zbyt dużą część swojego dnia, czy też nie. Dlatego nie możemy przyjąć jednej uniwersalnej miary, która sprawdzi się w przypadku każdego czworonoga. Sytuacje każdego pupila powinniśmy więc w pełni indywidualnie.

Co wpływa na to, że mój pies bardzo dużo śpi

Tak jak już wcześniej wspomniałam, na długość snu twojego psa może mieć wpływ bardzo dużo rzeczy. Jeśli są one naturalne i w pełni normalne w przypadku psiaków, w danej sytuacji, to nie ma się wówczas czego obawiać.

Jednakże z drugiej strony, może być tak, że przyczyną tego, iż organizm twojego czworonożnego przyjaciela potrzebuje tak dużo snu, mogą być problemy zdrowotne. Tak więc, abyś wiedziała jak poprawnie zareagować w takiej sytuacji, przygotowałam zestawienie tego, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy u twojego pieska.

Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu zdrowia twojego psa, to nie wahaj się i udaj na konsultację to weterynarza. Specjalista zawsze wyjaśni kwestie, które niepokoją cię w zdrowiu twojego psiaka.

Wiek psa wpływa na długość jego snu

Nie da się ukryć, że to ile twój psiak ma lata wpływa bezpośrednio na to, jak długo śpi. W zależności od tego, na jakim etapie życia twój psiak jest, to jego organizm będzie potrzebował innej ilości snu do prawidłowego funkcjonowania.

Długość snu szczeniaka 

Szczeniaki przesypiają zdecydowaną większość czasu, szczególnie w pierwszych dniach ich życia. Wynika to bezpośrednio z potrzeb ich organizmu. Małe psiaki są wówczas w fazie bardzo intensywnego wzrostu. Sen to czas podczas którego ciało psiaka ma najlepsze warunki do tego, aby rozwijać się.

Dlatego jeśli masz pod swoja opieką szczeniaka, to będzie to w pełni normalne, że znaczną część swojego dnia będzie spędzać na spaniu. Jest zauważyłaś właśnie takie zachowanie u twojego pieska, to nie masz się czego obawiać. Wszystko jest jak najbardziej w porządku. Twój pupil po prostu potrzebuje bardzo dużo spać, bo jest jeszcze małym psiakiem.

Długość snu psiego seniora

W przypadku psich seniorów również możemy zauważyć, że pieski bardzo dużą część swojego wolnego czasu przesypiają. Ich organizm potrzebuje więcej snu, aby móc się w pełni zregenerować. Ponadto, starsze psiaki cenią sobie ciszę i spokój. Owszem lubią się bawić i spędzać czas z opiekunem, jednak chwile relaksu i drzemki są dla nich bardzo satysfakcjonujące.

Mając pod swoją opieką psiego seniora i obserwując, że śpi on więcej podczas dnia, niż gdy był młodym psem, to jest to jak najbardziej w porządku. To organizm wysyła do twojego czworonożnego przyjaciela informacje, że potrzebuje więcej godzin snu dla pełnej regeneracji.

Pamiętaj jednak, że psi seniorzy lubią również aktywnie spędzać swój wolny czas. Jeśli szukasz pomysłów na aktywności ze starszym psiakiem to odsyłam cię do innego mojego wpisu poświęconego w pełni tej tematyce. Znajdziesz go TUTAJ. Jestem pewna, że znajdziesz coś co będzie dla twojego psiego seniora interesującą formą spędzania wolnego czasu.

Długość snu młodego psa

Jak to jednak jest z długością snu w przypadku dorosłego psiaka? Tutaj już powinniśmy pochylić się nieco bardziej nad tym, jak dużo czasu w ciągu dnia spędza twój piesek na spaniu.

Młode psy potrzebują mniej czasu w ciągu dnia na spanie, niż szczeniaki, czy też psi seniorzy. Średnio możemy określić, że pies potrzebuje od 12 do 14 godzin snu w ciągu całego dnia, aby czuć się dobrze i wypoczętym.

Tak więc jeśli zauważyłaś, że twój czworonożny przyjaciel przesypia w ciągu dnia znacznie dłużej niż 14h to znak, że coś może być nie w porządku. Oczywiście biorąc pod uwagę fakt, że nie jest to jednorazowa sytuacji. Istotna jest tutaj powtarzalność takiego zachowaniu u twojego pieska.

Jeśli zauważysz, że twój piesek potrzebuje znacznie więcej snu w dni, gdy spędzacie bardzo intensywnie czas, to nie jest to nic niepokojącego. Psiaki tak jak i my potrzebują odpoczynku po intensywnym wysiłku fizycznym. To normalne, że jeśli zabierzesz swojego pieska na wycieczkę lub spędzicie kilka godzin na wspólnym treningu, to jego ciało będzie potrzebowała czasu na regenerację. Będzie to więcej niż gdybyś spędziła cały ten dzień z psem relaksując się na kanapie.

Z drugiej jednak strony, jeżeli nie zmieniając waszego trybu życia twój czworonożny przyjaciel z dnia na dzień zaczął przesypiać znacznie więcej czasu niż do tej pory, to wówczas może to oznaczać, że coś z jego zdrowiem jest nie w porządku.

Jakie choroby powodują, że pies więcej śpi

Przyczyn tego, że twój czworonożny przyjaciel może potrzebować więcej snu w ciągu dnia niż to miało miejsce do tej pory, może być kilka. Dlatego ważna jest również obserwacja innych objawów. Bez nich nie będziemy w stanie określić co tak naprawdę dolega twojemu pieskowi.

Psiaki mają potrzebę zapewnienia sobie większej ilości snu w ciągu dnia gdy doświadczają dużej ilości stresu. Ich ciało, aby odreagować fakt, że piesek jest na nieustannym czuwaniu i odczuwa poczucie zagrożenia, później musi odreagować dodatkową ilością snu.

Wszelkiego rodzaju infekcje bardzo często są przyczyną tego, że piesek czuje się osowiały. W efekcie bardzo dużą część swojego dnia psiaki będą potrzebowały przespać. Podczas snu ich organizm może próbować pokonać infekcję. Sama z pewnością tego doświadczyłaś, że gdy byłaś przeziębiona to potrzebowałaś znacznie więcej snu niż normlanie.

Warto jednak obserwować swojego czworonożnego przyjaciela w takiej sytuacji. To nie jest tak, że dzięki dużej ilości snu jego organizm będzie w stanie samodzielnie poradzić sobie z każdą chorobą.

Psiaki to śpiochy

Nie da się ukryć, że psy przesypiają znacznie więcej czasu w ciągu dnia niż ja, czy ty. Jednak zbyt duża ilość przespanych godzin może być czymś niepokojącym. Dlatego jeśli zauważysz nagłe zmiany w długości snu u twojego pieska, to bacznie obserwuj sytuację.

Jak długo śpi w ciągu całego dnia twój piesek? Napisz mi swoją odpowiedź pozostawiając komentarz poniżej.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies bawi się zabawką przy legowisku

Jak wygląda pierwsza pomoc u psa

Pierwsza pomoc może być decydująca w ratowaniu zdrowia i życia naszego psa w nagłych sytuacjach. Wiedza na temat podstawowych procedur i umiejętność szybkiego reagowania jest niezwykle ważna dla każdego posiadacza psiaka. Musisz więc wiedzieć jak wygląda pierwsza pomoc u psa, abyś był przygotowany na ewentualne sytuacje awaryjne. Czego się dowiesz z tego artykułu: Pierwsza pomoc [...]

Czytaj dalej… from Jak wygląda pierwsza pomoc u psa

Czytaj dalej
piesek śpiący na legowisku

Mój pies jest osowiały – co to może oznaczać

Wielu posiadaczy psów doświadcza momentów, gdy ich pupile stają się nagle osowiałe, mało aktywne i wydają się nieco smutne. Ten nagły spadek energii i zapału może wywoływać niepokój i pytania. Dlaczego mój pies jest osowiały? Przyczyn takie stanu u twojego pieska może być naprawdę wiele. Kluczowy jest jednak fakt, że nagła osowiałość u psa zawsze [...]

Czytaj dalej… from Mój pies jest osowiały – co to może oznaczać

Czytaj dalej
dwa psy leżą na macie

5 sposobów na przekonanie psiego leniuszka do aktywności

Przekonanie psiego leniuszka do aktywności fizycznej to bardzo często nie lada wyzwanie. Wiele psiaków potrzebuje do tego odpowiedniej motywacji w formie nagrody. Dodatkowo warto sprawdzić jaki rodzaj aktywności najbardziej odpowiada twojemu czworonożnemu przyjacielowi. Jednym z najlepszych sposobów na zachęcenie pieska do wysiłku fizycznego jest twoje zaangażowanie w daną czynność. Czego się dowiesz z tego artykułu: [...]

Czytaj dalej… from 5 sposobów na przekonanie psiego leniuszka do aktywności

Czytaj dalej

NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter już teraz by otrzymywać informacje o nowościach, promocjach, poszerzać wiedzę o swoim czworonożnym przyjacielu oraz złapać rabat na pierwsze zamówienie!

ZAPISANO DO NEWSLETTERA

Cieszymy się, że chcesz być na bieżąco z naszymi nowościami i promocjami.

Ikona krzyżyka

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup