Jak pies okazuje zaufanie - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Jak pies okazuje zaufanie

Pies okazuje swoje zaufanie opiekunowi, kładąc się na plecach i eksponując swój brzuch, jednocześnie pozwalając go dotknąć. Jeśli psiak sam podchodzi do ciebie, przytula się szukając kontaktu fizycznego, to jest to oznaka jego zaufania. W takich sytuacjach pies często kładzie swoją głowę na kolanach osoby, której ufa.

Podstawą dobrej relacji jest zaufanie. Jest ono również bardzo ważne w przypadku więzi łączącej cię z twoim czworonożnym przyjacielem. Jak myślisz, twój psiak darzy cię zaufaniem? Jeśli chcesz wiedzieć w jaki sposób twój pupil pokazuje, że ci ufa, to przygotowałam dla ciebie kilka wskazówek.

Czego się dowiesz z tego artykułu

 • Pies pokazując swój brzuch i pozwalając go dotknąć okazuje swoje zaufanie
 • Jeśli psiak szuka kontaktu fizycznego lub wzrokowego, to jest to oznaką jego zaufania
 • Bardzo duże zaufanie psa możesz rozpoznać po tym, że pozwala ci swobodnie zajrzeć do swojego pyska

Czy wiesz kiedy pies okazuje zaufanie?

Dla twojego psiaka jesteś całym jego światem, najważniejszą osobą, na którą zwraca największą uwagę. To właśnie u ciebie szuka pocieszenia w gorsze dni, a także dzielenia wspólnie radości w te dobre.

Podstawą dobrej relacji z psiakiem jest komunikacja i zaufanie. Dla psa szczególnie to drugie jest niezwykle istotne. Czy jednak wiesz, jak twój psiak okazuje Tobie zaufanie? To że psiak darzy kogoś bardzo dużą sympatią, nie oznacza wcale, że w pełni ufa takiej osobie, są to dla niego dwie zupełnie oddzielne kwestie.

Chcesz dowiedzieć się w jaki sposób twój pies okazuje zaufanie? Jeśli tak to specjalnie dla ciebie przygotowałam kilka wskazówek, po których możesz to rozpoznać.

Dlaczego zaufanie psa jest ważne

Zaufanie względem drugiej osoby jest podstawą dobrej relacji. Nie wyobrażam sobie stworzyć silnej więzi z kimś, komu nie ufam. Bardzo trudno jest wtedy polegać na kimś, jeśli nie masz pewności, czy ta druga osoba dotrzyma danego słowa.

Dokładnie tak samo działa to w przypadku relacji z twoim czworonożnym przyjacielem. Dla niego zaufanie jest jedną z najważniejszych rzeczy, tworzących silną więź z opiekunem. Gdy jej zabraknie, będzie bardzo trudno stworzyć coś, o mocnej podstawie.

Psy są bardzo pamiętliwe

Nie da się ukryć tego, że psiaki są bardzo pamiętliwe. Szczególnie jeśli mówimy o sytuacjach, gdy dzieje się coś wzbudzającego w nich bardzo silne emocje. Wówczas takie wydarzenie zostanie w pamięci twojego pupila na długo. Zarówno jeśli będzie to coś pozytywnego, jak i negatywnego.

Pewnego dnia podczas zabawy z moim psiakiem w parku, jego piłka potoczyła się w kierunku małego stawiku. Piesek nie zważając na nic udał się biegiem za nią, mając chyba nadzieję, że uda mu się przechwycić ją, zanim wpadnie do wody. Oczywiście ja już z daleka widziałam, że jest to absolutnie niewykonalne.

Psiak z głośnym pluskiem wpadł do stawiku. Jako, że nie jest zbyt dużym pasjonatem pływania, to wybiegł z wody niemal z taką samą szybkością, jak do niej wbiegł. Było to dla niego bardzo niemiłe wydarzenie, o którym pamięta, aż do dziś.

Skąd o tym wiem, że psiak ma nadal w swojej pamięci tą sytuację? Ponieważ za każdym razem, gdy mijamy to miejsce, on stara się iść jak najdalej od stawu. Widać po nim, że jest wyraźnie spięty i czujny. Jestem pewna, że w codziennym życiu z twoim psiakiem, ty również zauważasz tego rodzaju sytuacje, gdy to twój pupil okazuje, że bardzo dobrze pamięta jakąś sytuację, która odbyła się konkretnym miejscu.

Myślę, że teraz zdajesz sobie sprawę z tego, jak bardzo pamiętliwe są psy. Dlatego też tak ważne jest to, aby dbać o zaufanie, którym obdarzył cię twój czworonożny przyjaciel. W przeciwnym razie, będzie ci bardzo trudno je naprawić.

Co jeśli pies ci nie ufa

Brak zaufania ze strony psa jest bardzo zauważalny. Wasza relacja nie jest wówczas tak silna, jak mogłaby być. Twój psiak może szukać oparcia i poczucia bezpiecznego u kogoś innego. Myślę, że dla żadnego psiego opiekuna nie byłoby miłe doświadczyć takiej postawy od swojego psiaka.

Brak zaufania ze strony psa sprawa, że pomimo, że to ty jesteś jego opiekunem, to możesz zauważyć, ze szuka on oparcia u innych domowników. Twoje zachowanie odbiera z rezerwą i bacznie obserwuje, gdy zwracasz się bezpośrednio do niego.

Psiak, który nie darzy cię swoim zachowaniem, może nie chcieć wykonywać twoich poleceń, nawet jeśli kiedyś robił je zawsze bezproblemowo. Może być to bardzo uciążliwe w codziennym życiu z czworonogiem.

Jak pies okazuje zaufanie

Twój pies może okazywać ci swoje zaufanie na kilka różnych sposobów. Obserwuj zachowanie swojego psiaka i sprawdź, czy przejawia on oznaki zaufania względem ciebie. Niektóre z sytuacji, które przytoczę, mogą być przez ciebie do tej pory nawet nie zauważalne w codziennym życiu z psiakiem.

Pies pozwala dotknąć swojego brzucha

Dla psa jego brzuch jest jednym z najbardziej wrażliwych miejsc na jego ciele. Moment, w którym pies kładzie się na plecach i pokazuje brzuch, oznacza że poddaje się on osobie, w której towarzystwie przebywa.

Co więcej, jeśli pozwala na dotknięcie swojego brzucha, to jest to oznaka bardzo dużego zaufania. Psiak wie, że nie zrobisz mu krzywdy i nie musi obawiać się z twojej strony niczego złego, nawet jeśli pozwoli ci na dotknięcie najbardziej wrażliwego miejsca na swoim ciele.

Dlatego jeśli pies pozwala ci się pogłaskać po swoim brzuchu, to możesz mieć pewność, że nie jesteś dla niego przypadkową osobą. Darzy cię bardzo dużym zaufaniem.

Pies szuka bliskości

Zaufanie ze strony swojego psa możesz również zaobserwować w przypadku jego codziennych, małych gestów. Jednym z nich jest poszukiwanie twojej bliskości. Jeśli twój pupil bardzo często przychodzi do ciebie i kładzie się tuż obok, to możesz mieć pewność, że darzy cię swoim zaufaniem.

Jednym z najbardziej charakterystycznych zachowań pieska w takiej sytuacji, jest położenie głowy na kolanach bardzo bliskiej mu osoby. W ten sposób psiak okazuje to, że czuje się w twojej obecności bardzo bezpiecznie i w pełni ci ufa.

W sytuacji, gdy piesek wtulony w ciebie postanawia zasnąć, to jest to sygnał dla ciebie, że pupil czuje się przy tobie w pełni dobrze i pewnie. Wie, że nie musi się niczego obawiać w trakcie snu. Ufa ci i wie, że w razie zagrożenia, z pewnością zadbasz o jego bezpieczeństwo.

Tak jak wspominałam na początku, psiak wyraża swoje zaufanie właśnie poprzez takie drobne gesty, których możesz na co dzień nie zauważać. Zwróć uwagę na to, gdy kładzie swoją głową na twoich kolanach, lub po prostu przychodzi położyć się tuż obok ciebie.

Pies pozwala zajrzeć sobie do pyska

Kontrola uzębienia psa bywa bardzo kłopotliwa. To, że psiak pozwala ci zajrzeć do swojego pyska, wymaga od niego obdarzenia cię ogromnym zaufaniem. Piesek musi zrozumieć, że absolutni nic mu nie grozi z twojej stromy.

Jeśli chcesz wypracować ten poziom zaufania ze strony twojego psiaka, to odsyłam cię do wpisu dotyczącego tego, jak nauczyć swojego psa pokazywania zębów. Znajdziesz go TUTAJ.

Dla psa jest to bardzo osobista strefa, dlatego nawet jeśli jesteście naprawdę blisko, to być może twój psiak będzie potrzebował od ciebie dodatkowego zapewnienia ze nic mu nie grozi.

Pies szuka kontaktu wzrokowego

Dla psa kontakt wzrokowy jest bardzo ważnym elementem komunikacji. Jeśli celowo unika kontaktu wzrokowego, to na pewno nie jest to przypadkowe zachowanie. Dlatego jeśli twój psiak patrzy ci prosto w oczy i oczekuje od ciebie tego samego, to jest to oznaka zaufania jakim cię darzy.

szelki dla psa typu guard różowe czerwone ls1sa

Zaufanie psa jest bardzo ważne

Podstawą dobrej relacji z psiakiem jest wzajemne zaufanie. Bez niego będzie wam bardzo trudno stworzyć trwałą i silną więź. Dlatego nie pozwól, aby jakieś twoje zachowanie sprawiło, że twój pupil straci do ciebie zaufanie.

Jak myślisz, twój psiak darzy cię swoim zaufaniem? Jeśli tak to w jaki z wyżej wymienionych przeze mnie sposób okazuje ci to, że ci ufa? Napisz mi to w komentarzu poniżej.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

9 komentarzy do “Jak pies okazuje zaufanie

 1. Mój pies często pozwala mi się głaskać po brzuchu. Nie wiedziałam, że jest to aż tak ważne

 2. Kładzenie pyska na moich kolanach podczas oglądania telewizji to typowe zachowanie dla mojego Gacka.

 3. Mój pies chodzi za mną krok w krok Czasami wpadamy na siebie bo układa się wprost pod nogami Idzie za mną również tam gdzie nie poszedłby sam np do wodyWydaje mi się że to jest najwyższy stopień zaufania

  1. Zgadzam się, takie zachowanie może również oznaczać zaufanie ze strony psiaka 🙂

 4. Bardzo trudno jest zapracować na zaufanie psa. Mój jest wzięty ze schroniska i nadal mam wrażenie, że mi nie ufa w pełni

  1. To prawda, w przypadku adoptowanych piesków ten proces może trwać naprawę długo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

piesek w różowym sweterku

Jak fotografować swojego pieska – moje najlepsze wskazówki 

Fotografowanie psów to nie tylko umiejętność uchwycenia pięknych chwil z naszymi wiernymi towarzyszami, ale także sposób na wzmocnienie więzi między właścicielem, a psem. Warto poznać kilka technik, takich jak między innymi wykorzystanie naturalnego światła, cierpliwość podczas pracy z pupilem oraz kreatywne podejście do kadrowania, aby uzyskać udane i jak najpiękniejsze zdjęcia swojego czworonożnego przyjaciela. Czego [...]

Czytaj dalej… from Jak fotografować swojego pieska – moje najlepsze wskazówki 

Czytaj dalej
pies ubrany w plaszczyk dla psa brazowy

Dlaczego pies ucieka

Dla każdego psiego opiekuna uciekanie pupila jest czymś bardzo stresującym. Czasem psiak nie chce wcale opuścić swojego właściciela, a jedynie brakuje mu aktywnej rozrywki. Jednak niektóre pieski uciekają z chęci wolności i zobaczenia tego co nowe i nieznane. Czego się dowiesz z tego artykułu Pies ucieka Wiele zachowań naszych czworonożnych przyjaciół jest dla nas nie [...]

Czytaj dalej… from Dlaczego pies ucieka

Czytaj dalej
pies podczas spaceru siedzi z opiekunką z przyczepioną saszetką

Dlaczego pies liże właściciela

Wiele codziennych zachowań naszych czworonożnych przyjaciół jest nieprzypadkowych. To, że psiak zaczyna lizać swojego właściciela, czy to po twarzy, czy po rękach, jest spowodowane konkretnymi intencjami psa. Wśród nich możemy wymienić między innymi chęć psiaka zwrócenia na siebie uwagi. Czego się dowiesz z tego artykułu: Dlaczego pies liże właściciela  Często zachowanie naszych czworonożnych przyjaciół bywa [...]

Czytaj dalej… from Dlaczego pies liże właściciela

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup