Jak liczyć wiek psa? Psie lata przelicznik - tabela | blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Jak liczyć wiek psa najlepszym sposobem?

Istnieje kilka sposobów na liczenie wieku psa. Trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że przy obliczaniu wieku psiaka musimy również wziąć pod uwagę to, jakiej jest rasy, a także jaka jest jego wielkość. Oszacowanie odpowiednika ludzkich lat w przypadku twojego psa jest bardzo pomocne w ocenie momentu, w którym twój czworonożny przyjaciel staje się już psim seniorem.

Chcesz dowiedzieć się jak poprawnie obliczyć wiek psa? To nic trudnego jeśli tylko znasz najbardziej skuteczny do tego sposób. Od wieku psa zależy jego siła, charakter i podejście do życia w danej chwili. Dlatego też dobrze jest wiedzieć na jakim etapie znajduje się nasz czworonożny przyjaciel. Pozwoli to skuteczniej zadbać o jego potrzeby.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Na podstawie wieku psa możemy ustalić jego odpowiednik w ludzkich latach
  • Na wiek psa ma wpływ to, jakiej jest rasy, a także jak jest duży
  • Pies nie jest świadomy upływających mu lat

Wiek psa – jak liczyć?

Z pewnością niejednokrotnie zdarzyło ci się słyszeć jakieś pojedyncze informacje mówiące o tym, jak liczyć wiek psa. Podejdźmy jednak do sprawy w pełni szczerze. Czy jesteś w stanie z pełną świadomością i precyzją określić, jaki wiek ma twój pies? Myślę, że dobrze znam odpowiedź na to pytanie.

Nie zrozum mnie jednak źle. Rzecz jasna mam na myśli tzw. psie lata, odpowiednik lat ludzkich. Osobiście uważam, że posiadanie wiedzy na ten temat jest bardzo przydatne w codziennym życiu z czworonogiem. Bardzo ułatwia podejmowanie wielu decyzji dotyczących twojego pieska.

Czym jest wiek psa?

Wiek psa jest to pewnego rodzaju umowny przelicznik, który ma za zadanie oszacować dojrzałość psa w porównaniu do długości życia człowieka. Dlaczego jest to takie ważne, aby wiedzieć ile psich lat ma nasz czworonożny przyjaciel?

– wiemy czy powinniśmy podchodzić do psiaka, jak do bardzo młodej osoby, dorosłego czy też staruszka,

– posiadanie tej wiedzy pozwala dobrać odpowiednią dietę dla pieska,

– jesteśmy w stanie określić jakiej dawki ruchu potrzebuje nasz pupil oraz o jakiej intensywności i stopniu trudności,

– znacznie łatwiej wybrać odpowiednie akcesoria dla pupila,

Nie da się ukryć, że to w jakim jesteśmy wieku ma bezpośrednie odwzorowanie w naszym sposobie życia. Inne potrzeby ma małe dziecko, inne dorosły, a jeszcze inne osoba starsza.

W przypadku naszych czworonogów sytuacja wygląda tak samo. W zależności, czy mamy do czynienia ze szczeniakiem, dorosłym pieskiem, czy psim seniorem nasze podejście do pupila ulega zmianie. Potrzeby psów zmieniają się wraz z upływem ich lat i dorastaniem.

Niektóre akcesoria są na tyle uniwersalne, że będą odpowiednie zarówno dla małych jak i starszych piesków. Przykładem są wygodne szelki dla psa ACTIVE od Bowl&Bone Republic. Pamiętajjednak, że nie zawsze tak jest. Część akcesoriów musisz dopierać bezpośrednio do wieku twojego pupila. Dlatego warto zwracać uwagę na to, ile lat ma twój piesek.

Jak określić wiek mojego psa?

Do niedawna wiek psa liczono wedle przelicznika ustalonego w latach 50, który opierał się na bardzo prostej zasadzie. Mianowicie chcąc obliczyć wiek psa mnożono ilość jego lat przez 7. Otrzymana liczba stanowiła odzwierciedlenie wieku psa, w porównaniu z długością życia człowieka. Brzmi bardzo łatwo, prawda?

Dla przykładu, gdy nasz pupil ukończył 5 lat, to można było wówczas określić, że są to jego 35 pieskie urodziny.

Tę metodę stosowano przez bardzo długi czas. Jej głównym problemem była częsta nieprecyzyjność. Wynikała ona z tego, że nie możemy mierzyć wszystkie pieski jedną miarą. Dlatego też obecnie nie używa się już tej metody w obliczaniu lat psiaka.

Jako psi opiekun myślę, że w pełni się z tym zgodzisz. Nie da się ukryć, że długość życia pieska, wyłączając czynniki takie jak choroby, poziom życia czy dieta, zależy od dwóch ważnych kwestii

– rasy psa,

– wielkości psa.

Niektóre rasy psów żyją znacznie dłużej niż inne. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wielkości psiaków. Małe psy potrafią żyć znacznie dłużej niż te naprawdę duże.

Dlatego też niebranie pod uwagę chociażby rasy psa przy wyznaczaniu jego wieku było ogromnym błędem. Chcąc określać wiek psów w nieco bardziej precyzyjny sposób, została opracowana nowa metoda.

Nowa metoda na sprawdzenie wieku psa

Przede wszystkim przy określaniu wieku psa zwraca się uwagę nie tyle na lata, które upływają pieskowi, a jego zegar epigenetyczny.

Zegar epigenetycznyzegar ten określa upływ zachodzących zmian w DNA wywołanych upływem czasu.

Ze względu na fakt, że długość życia psa jest znacznie krótsza niż długość życia przeciętnego człowieka, odczytywanie jego wieku za pomocą zegara epigenetycznego jest bardzo pomocne. Pozwala w zdecydowanie bardziej szczegółowy i miarodajny sposób określić wiek twojego psa.

Zegar epigenetyczny opiera się na tym, jaki wpływ na wiek mają uwarunkowania genetyczne, stan zdrowia, kondycja, czy też ogólny styl życia. Jego znajomość pozwala oszacować potencjalną długość życia czworonoga.

Dlaczego życie psa upływa inaczej?

Okres szczenięcy w życiu psa upływa dość szybko. Osiągnięcie dojrzałości przez czworonoga jest znacznie krótszą fazą życia niż ma to miejsce u ludzi. Dziecko potrzebuje więcej czasu, aby w pełni opanować wszystkie niezbędne do życia umiejętności.

Tak więc sami widzimy, że początkowo zegar epigenetyczny u psa tyka niewspółmiernie szybciej niż u człowieka.

Jednakże warto zauważyć, że okres dorosłości u psa trwa znacznie dłużej, niż ma to miejsce w przypadku ludzi. Można śmiało stwierdzić, że znaczna większość życia pieska to jego dorosłość.

Dlatego też skalowanie wieku psa i próba bezpośredniego przełożenia tego na ludzkie lata jest mocno nieprecyzyjna. Taki pomiar może nieść za sobą wiele błędów i pomyłek. Dlatego też obecnie inaczej rozpatruje się ten temat.

O czym więc musimy pamiętać chcąc określić wiek psa, biorąc również pod uwagę zegar epigenetyczny? Nie da się ukryć, że nowa metoda obliczania wieku psa wymaga od nas nieco bardziej zaawansowanej metody liczenia.

Mianowicie musimy pomnożyć logarytm rzeczywistego wieku psa przez 16, a następnie do powstałego wyniku dodać liczbę 31.

Jak liczyć wiek psa nową metodą?

(wiek psa x ln16) + 31

Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać dość skomplikowane, to jednak w rzeczywistości ten wzór nie wymaga od nas płynnej znajomości obliczania logarytmów.

Co więcej myślę nawet, że nie musimy wiedzieć więcej na temat samego pojęcia logarytmu, niż jedynie tyle, że jest to bardzo upraszczając rodzaj równania matematycznego.

Z pomocą w skorzystaniu ze wzoru na wiek psa przychodzą nam więc wszelkiego rodzaju bardziej rozwinięte kalkulatory matematyczne. Czy to te w formie analogowej, czy też te internetowe. Obliczenie logarytmu z ich pomocą nie będzie stanowić dla nas żadnego wyzwania.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że z powyższego wzoru możemy skorzystać dopiero, gdy psiak skończy pierwszy rok życia. Dlaczego? Ponieważ tak jak już wcześniej zostało wspomniane szczenięcy okres w życiu psa trwa bardzo krótko.

Z tego też powodu byłoby bardzo trudno opracować sensowny wzór opierający się nie na latach, a raczej na pierwszych tygodniach i miesiącach życia psa.

Sprawdź wiek swojego psa

Wiesz już co jest podstawą obliczania wieku psa oraz jak samodzielnie go wyliczyć przy użyciu wzoru. Chcąc jednak nieco ułatwić ci to zadanie poniżej przedstawiam ci gotową tabelę.

Zawiera ona przedział realnego wieku psa od 1 roku do 16 lat. Dzięki niej z łatwością szybko odczytasz, ile psich lat ma w tym momencie twój czworonożny przyjaciel.

Czy w pełni precyzyjne odczytanie wieku psa jest możliwe?

Posiadając pełną wiedzę na temat tego, jak liczyć wiek psa z pewnością zadasz sobie pytanie, na ile powstały wynik jest precyzyjny. Nie da się ukryć, że całkowicie bezbłędne oszacowanie wieku czworonoga jest niemożliwe. Wspomniany wyżej wzór został opracowany na podstawie obserwacji konkretnej rasy psa – labradora.

Okres młodości trwa u psów niezwykle krótko. Co więcej proces starzenia zaczyna się o wiele później niż u człowieka. Dlatego też korzystanie ze starej metody obliczania, która nie bazuje na wzorze z logarytmem była mało konsekwentna i prawdziwa.

Dlatego osobiście uważam, że obliczenie wieku psa powinno się bardziej traktować jako wskazówkę w opiece nad nim niż precyzyjnym określaniu go daną liczbą. Jest to znacznie bardziej racjonalne zachowanie.

Czy pies zna swój wiek?

Myślę, że niewiedza na temat posiadanego wieku sprawia, że psy są w tej kwestii bardziej szczęśliwsze niż ludzie. Dla nas liczba lat ma ogromne znaczenie i często bywa wyznacznikiem tego, w jaki sposób wypada nam postępować w danym momencie życia.

Piesek po prostu czuje, że jego sprawność fizyczna w pewnym momencie życia ulega pogorszeniu.

Jednak czy jest to dla niego powód do zmartwień? Ja myślę, że nie, a jakie jest twoje zdanie na ten temat?

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

3 komentarzy do “Jak liczyć wiek psa najlepszym sposobem?

  1. bardzo mi się podoba, że nowa metoda obliczania wieku psa, została przetestowana w oparciu o najcudowniejszą rasę, czyli labradory! No i okazuje się również, że mój Senior jest trochę młodszy niż myślałam! 🙂

  2. Z tym starym sposobem liczenia zawsze mi coś nie pasowało … teraz to wydaje się bardziej sensowne 🙂 Dzięki za szkolenie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies biegnie w wodzie zabawa

Pies na plaży – o czym warto pamiętać

Zanim zabierzesz swojego czworonożnego przyjaciela na plażę musisz pamiętać o tym, że jest to miejsce publiczne, a więc przebywając tam należy przestrzegać określonych zasad. Co więcej, na taką formę spędzania wolnego czasu dobrze jest również przygotować swojego pieska. Zadbać o jego zdrowie oraz urozmaicenie pobytu na plaży. Czego się dowiesz z tego artykułu: Pies na [...]

Czytaj dalej… from Pies na plaży – o czym warto pamiętać

Czytaj dalej
dwa psy leżą na macie

5 sposobów na przekonanie psiego leniuszka do aktywności

Przekonanie psiego leniuszka do aktywności fizycznej to bardzo często nie lada wyzwanie. Wiele psiaków potrzebuje do tego odpowiedniej motywacji w formie nagrody. Dodatkowo warto sprawdzić jaki rodzaj aktywności najbardziej odpowiada twojemu czworonożnemu przyjacielowi. Jednym z najlepszych sposobów na zachęcenie pieska do wysiłku fizycznego jest twoje zaangażowanie w daną czynność. Czego się dowiesz z tego artykułu: [...]

Czytaj dalej… from 5 sposobów na przekonanie psiego leniuszka do aktywności

Czytaj dalej
pies w legowisku z zabawką

Jak oduczyć psa złych nawyków 

Może się zdarzyć, że twój pies nabierze kilka niepożądanych nawyków. Mogą to być zachowania takie jak szarpanie na smyczy, skakanie na ludzi, łamanie zasad w domu czy niszczenie przedmiotów. Jednak istnieje wiele skutecznych sposobów, aby pomóc naszemu psu pozbyć się tych złych nawyków i zastąpić je pozytywnymi i pożądanymi zachowaniami. Czego się dowiesz z tego [...]

Czytaj dalej… from Jak oduczyć psa złych nawyków 

Czytaj dalej

NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter już teraz by otrzymywać informacje o nowościach, promocjach, poszerzać wiedzę o swoim czworonożnym przyjacielu oraz złapać rabat na pierwsze zamówienie!

ZAPISANO DO NEWSLETTERA

Cieszymy się, że chcesz być na bieżąco z naszymi nowościami i promocjami.

Ikona krzyżyka

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup