Istnieje kilka sposobów na liczenie wieku psa. Trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że przy obliczaniu wieku psiaka musimy również wziąć pod uwagę to, jakiej jest rasy, a także jaka jest jego wielkość. Oszacowanie odpowiednika ludzkich lat w przypadku twojego psa jest bardzo pomocne w ocenie momentu, w którym twój czworonożny przyjaciel staje się już psim seniorem.
Spis treści
- Wiek psa – jak liczyć?
- Czym jest wiek psa?
- Jak określić wiek mojego psa?
- Nowa metoda na sprawdzenie wieku psa
- Dlaczego życie psa upływa inaczej?
- Jak liczyć wiek psa nową metodą?
- Sprawdź wiek swojego psa
- Czy w pełni precyzyjne odczytanie wieku psa jest możliwe?
- Czy pies zna swój wiek?
Chcesz dowiedzieć się jak poprawnie obliczyć wiek psa? To nic trudnego jeśli tylko znasz najbardziej skuteczny do tego sposób. Od wieku psa zależy jego siła, charakter i podejście do życia w danej chwili. Dlatego też dobrze jest wiedzieć, na jakim etapie znajduje się nasz czworonożny przyjaciel. Pozwoli to skuteczniej zadbać o jego potrzeby.
Czego się dowiesz z tego artykułu:
- Na podstawie wieku psa możemy ustalić jego odpowiednik w ludzkich latach
- Na wiek psa ma wpływ to, jakiej jest rasy, a także jak jest duży
- Pies nie jest świadomy upływających mu lat
Informacje zostały zaktualizowane o:
- Wiek psa a człowieka – tabela
- Wiek psa – przelicznik
Wiek psa – jak liczyć?
Z pewnością niejednokrotnie zdarzyło ci się słyszeć jakieś pojedyncze informacje mówiące o tym, jak liczyć wiek psa. Podejdźmy jednak do sprawy w pełni szczerze. Czy jesteś w stanie z pełną świadomością i precyzją określić, jaki wiek ma twój pies? Myślę, że dobrze znam odpowiedź na to pytanie.
Nie zrozum mnie jednak źle. Rzecz jasna mam na myśli tzw. psie lata, odpowiednik lat ludzkich. Osobiście uważam, że posiadanie wiedzy na ten temat jest bardzo przydatne w codziennym życiu z czworonogiem. Bardzo ułatwia podejmowanie wielu decyzji dotyczących twojego pieska.
Czym jest wiek psa?
Wiek psa jest to pewnego rodzaju umowny przelicznik, który ma za zadanie oszacować dojrzałość psa w porównaniu do długości życia człowieka. Dlaczego jest to takie ważne, aby wiedzieć, ile psich lat ma nasz czworonożny przyjaciel?
– wiemy, czy powinniśmy podchodzić do psiaka, jak do bardzo młodej osoby, dorosłego czy też staruszka,
– posiadanie tej wiedzy pozwala dobrać odpowiednią dietę dla pieska,
– jesteśmy w stanie określić jakiej dawki ruchu potrzebuje nasz pupil oraz o jakiej intensywności i stopniu trudności,
– znacznie łatwiej wybrać odpowiednie akcesoria dla psa,
Nie da się ukryć, że to w jakim jesteśmy wieku ma bezpośrednie odwzorowanie w naszym sposobie życia. Inne potrzeby ma małe dziecko, inne dorosły, a jeszcze inne osoba starsza.
W przypadku naszych czworonogów sytuacja wygląda tak samo. W zależności, czy mamy do czynienia ze szczeniakiem, dorosłym pieskiem, czy psim seniorem nasze podejście do pupila ulega zmianie. Potrzeby psów zmieniają się wraz z upływem ich lat i dorastaniem.
Niektóre akcesoria są na tyle uniwersalne, że będą odpowiednie zarówno dla małych jak i starszych piesków. Przykładem są wygodne szelki dla psa ACTIVE od Bowl&Bone Republic. Pamiętajjednak, że nie zawsze tak jest. Część akcesoriów musisz dopierać bezpośrednio do wieku twojego pupila. Dlatego warto zwracać uwagę na to, ile lat ma twój piesek.
Jak określić wiek mojego psa?
Do niedawna wiek psa liczono wedle przelicznika ustalonego w latach 50, który opierał się na bardzo prostej zasadzie. Mianowicie chcąc obliczyć wiek psa mnożono ilość jego lat przez 7. Otrzymana liczba stanowiła odzwierciedlenie wieku psa, w porównaniu z długością życia człowieka. Brzmi bardzo łatwo, prawda?
Dla przykładu, gdy nasz pupil ukończył 5 lat, to można było wówczas określić, że są to jego 35 pieskie urodziny.
Tę metodę stosowano przez bardzo długi czas. Jej głównym problemem była częsta nieprecyzyjność. Wynikała ona z tego, że nie możemy mierzyć wszystkie pieski jedną miarą. Dlatego też obecnie nie używa się już tej metody w obliczaniu lat psiaka.
Jako psi opiekun myślę, że w pełni się z tym zgodzisz. Nie da się ukryć, że długość życia pieska, wyłączając czynniki takie jak choroby, poziom życia czy dieta, zależy od dwóch ważnych kwestii
– rasy psa,
– wielkości psa.
Niektóre rasy psów żyją znacznie dłużej niż inne. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wielkości psiaków. Małe psy potrafią żyć znacznie dłużej niż te naprawdę duże.
Dlatego też niebranie pod uwagę, chociażby rasy psa przy wyznaczaniu jego wieku było ogromnym błędem. Chcąc określać wiek psów w nieco bardziej precyzyjny sposób, została opracowana nowa metoda.
Nowa metoda na sprawdzenie wieku psa
Przede wszystkim przy określaniu wieku psa zwraca się uwagę nie tyle na lata, które upływają pieskowi, a jego zegar epigenetyczny.
Zegar epigenetyczny – zegar ten określa upływ zachodzących zmian w DNA wywołanych upływem czasu.
Ze względu na fakt, że długość życia psa jest znacznie krótsza niż długość życia przeciętnego człowieka, odczytywanie jego wieku za pomocą zegara epigenetycznego jest bardzo pomocne. Pozwala w zdecydowanie bardziej szczegółowy i miarodajny sposób określić wiek twojego psa.
Zegar epigenetyczny opiera się na tym, jaki wpływ na wiek mają uwarunkowania genetyczne, stan zdrowia, kondycja, czy też ogólny styl życia. Jego znajomość pozwala oszacować potencjalną długość życia czworonoga.
Dlaczego życie psa upływa inaczej?
Okres szczenięcy w życiu psa upływa dość szybko. Osiągnięcie dojrzałości przez czworonoga jest znacznie krótszą fazą życia niż ma to miejsce u ludzi. Dziecko potrzebuje więcej czasu, aby w pełni opanować wszystkie niezbędne do życia umiejętności.
Tak więc sami widzimy, że początkowo zegar epigenetyczny u psa tyka niewspółmiernie szybciej niż u człowieka.
Jednakże warto zauważyć, że okres dorosłości u psa trwa znacznie dłużej, niż ma to miejsce w przypadku ludzi. Można śmiało stwierdzić, że znaczna większość życia pieska to jego dorosłość.
Dlatego też skalowanie wieku psa i próba bezpośredniego przełożenia tego na ludzkie lata jest mocno nieprecyzyjna. Taki pomiar może nieść za sobą wiele błędów i pomyłek. Dlatego też obecnie inaczej rozpatruje się ten temat.
O czym więc musimy pamiętać, chcąc określić wiek psa, biorąc również pod uwagę zegar epigenetyczny? Nie da się ukryć, że nowa metoda obliczania wieku psa wymaga od nas nieco bardziej zaawansowanej metody liczenia.
Mianowicie musimy pomnożyć logarytm rzeczywistego wieku psa przez 16, a następnie do powstałego wyniku dodać liczbę 31.
Jak liczyć wiek psa nową metodą?
(wiek psa x ln16) + 31
Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać dość skomplikowane, to jednak w rzeczywistości ten wzór nie wymaga od nas płynnej znajomości obliczania logarytmów.
Co więcej, myślę nawet, że nie musimy wiedzieć więcej na temat samego pojęcia logarytmu, niż jedynie tyle, że jest to bardzo upraszczając rodzaj równania matematycznego.
Z pomocą w skorzystaniu ze wzoru na wiek psa przychodzą nam więc wszelkiego rodzaju bardziej rozwinięte kalkulatory matematyczne. Czy to te w formie analogowej, czy też te internetowe. Obliczenie logarytmu z ich pomocą nie będzie stanowić dla nas żadnego wyzwania.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że z powyższego wzoru możemy skorzystać, dopiero gdy psiak skończy pierwszy rok życia. Dlaczego? Ponieważ tak jak już wcześniej zostało wspomniane, szczenięcy okres w życiu psa trwa bardzo krótko.
Z tego też powodu byłoby bardzo trudno opracować sensowny wzór opierający się nie na latach, a raczej na pierwszych tygodniach i miesiącach życia psa.
Wiek psa – przelicznik
W rzeczywistości przeliczanie wieku psa na wiek ludzki zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych z nich jest wielkość psa. Dlatego też stosowanie przelicznika wielkości psa nie zawsze będzie w pełni dokładne. Oczywiście to też nie jest tak, że te wartości będą od siebie bardzo różne.
Jeśli jednak zależy ci na tym, aby z precyzyjną dokładnością określić wiek swojego psa, to polecałabym skorzystać ci nie z przelicznika wieku psa, a szczegółowej tabeli, którą przedstawiam poniżej. W ten sposób dowiesz się ile w przeliczeniu na ludzkie twój czworonożny przyjaciel ma lat.
Czy jednak całkowicie odradzam korzystanie z przelicznika wieku psa? Jasne, że nie. Jest to szybki sposób i jeśli chcesz orientacyjnie poznać wiek swojego psa, to jak najbardziej się sprawdzi.
Sprawdź wiek swojego psa
Wiesz już, co jest podstawą obliczania wieku psa oraz jak samodzielnie go wyliczyć przy użyciu wzoru. Chcąc jednak nieco ułatwić ci to zadanie, poniżej przedstawiam ci gotową tabelę.
Zawiera ona przedział realnego wieku psa od 1 roku do 16 lat. Dzięki niej z łatwością szybko odczytasz, ile psich lat ma w tym momencie twój czworonożny przyjaciel.
Wiek psa a człowieka – tabela
Jak poprawnie odczytywać dane z tabeli wieku psa? Jest to bardzo proste. W pierwszej kolejności określ do jakiej grupy należy twój psiak: czy jest to mały, średni, duży czy może bardzo duży pies? Jestem pewna, że to zadanie nie będzie dla ciebie trudne. Gdy już będziesz wiedziała jak określić swojego pieska, przechodzimy do następnego kroku odczytywania danych z tabeli wieku psa.
W lewej kolumnie znajdują się liczby od 1 do 16 oznaczające rzeczywisty wiek twojego czworonożnego przyjaciela. Wybierasz więc tą, która odzwierciedla to, ile twój piesek ma lat, a następnie szukasz miejsca przecięcia tabeli z kolumną określającą wielkość twojego pieska. wartość jaka jest podana tym miejscu jest odpowiednikiem wieku twojego psa w ludzkich latach.
Przestawię ci to na przykładach:
Przykład 1
Określam wielkość mojego psa jako mały. Na chwilę obecną ma on 5 lat. Na tej podstawie odczytuje z tabeli, że wiek mojego psa w ludzkich latach to 36 lat.
Przykład 2
Określam wielkość mojego psa jako duży Na chwilę obecną ma on 11 lat. Na tej podstawie odczytuje z tabeli, że wiek mojego psa w ludzkich latach to 72 lat.
Przykład 3
Określam wielkość mojego psa jako bardzo duży. Na chwilę obecną ma on 2 lata. Na tej podstawie odczytuje z tabeli, że wiek mojego psa w ludzkich latach to 12 lat.
Odczytywanie informacji z tabeli wieku psa nie jest trudne. Musisz tylko skupić się na tym, aby poprawnie określić wielkość swojego psa, a następnie znaleźć odpowiedni wiersz w tabeli. Jeśli nie masz pewności co do tego, jakiej wielkości jest twój psiak, to możesz poprosić o pomoc weterynarza. Jestem pewna, że bez problemu pomoże ci ocenić do jakiej kategorii powinno się zaliczyć twojego czworonożnego przyjaciela.
Jak liczy się psie lata
Pewnie zastanawiasz się z czego wynika fakt, że możemy liczyć wiek psa za pomocą przelicznika w formie wzoru matematycznego ale również mamy do dyspozycji tabelę przedstawiającą konkretne dane. Różne rasy mają różne długości życia, co wpływa na przeliczanie wieku. Małe psy mogą żyć dłużej (do 15-20 lat), podczas gdy duże rasy często żyją krócej (8-12 lat). Dlatego przeliczanie wieku psa ma na celu lepsze zrozumienie jego etapu życia w kontekście ludzkim, a nie dokładne odzwierciedlenie czasu.
Nauka i wiedza o psach ciągle się rozwija. Dlatego dawniej po prostu doliczaliśmy 7 lat do wieku psa, chcąc w ten sposób określić ile lat miałby pupil w przeliczeniu na ludzkie. Dziś wiemy znacznie więcej na temat naszych czworonogów, a dzięki temu jesteśmy w stanie o wiele bardziej precyzyjnie określić wiek pieska.
Czy w pełni precyzyjne odczytanie wieku psa jest możliwe?
Posiadając pełną wiedzę na temat tego, jak liczyć wiek psa z pewnością zadasz sobie pytanie, jak bardzo powstały wynik jest precyzyjny. Nie da się ukryć, że całkowicie bezbłędne oszacowanie wieku czworonoga jest niemożliwe. Wspomniany wyżej wzór został opracowany na podstawie obserwacji konkretnej rasy psa – labradora.
Okres młodości trwa u psów niezwykle krótko. Co więcej, proces starzenia zaczyna się o wiele później niż u człowieka. Dlatego też korzystanie ze starej metody obliczania, która nie bazuje na wzorze z logarytmem, była mało konsekwentna i prawdziwa.
Dlatego osobiście uważam, że obliczenie wieku psa powinno się bardziej traktować jako wskazówkę w opiece nad nim niż precyzyjnym określaniu go daną liczbą. Jest to znacznie bardziej racjonalne zachowanie.
Czy pies zna swój wiek?
Myślę, że niewiedza na temat posiadanego wieku sprawia, że psy są w tej kwestii szczęśliwsze niż ludzie. Dla nas liczba lat ma ogromne znaczenie i często bywa wyznacznikiem tego, w jaki sposób wypada nam postępować w danym momencie życia.
Piesek po prostu czuje, że jego sprawność fizyczna w pewnym momencie życia ulega pogorszeniu. Jeśli jednak czuje się w pełni sprawny, to nie ma dla niego większego znaczenia ile realnie ma lat. Ma tyle, na ile się czuje. Ja osobiście uważam, ze jest to jedna z najpiękniejszych cech naszych czworonożnych przyjaciół.
Jednak czy jest to dla niego powód do zmartwień? Ja myślę, że nie, a jakie jest twoje zdanie na ten temat?
Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz, abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.
bardzo mi się podoba, że nowa metoda obliczania wieku psa, została przetestowana w oparciu o najcudowniejszą rasę, czyli labradory! No i okazuje się również, że mój Senior jest trochę młodszy niż myślałam! 🙂
Z tym starym sposobem liczenia zawsze mi coś nie pasowało … teraz to wydaje się bardziej sensowne 🙂 Dzięki za szkolenie 🙂
Wow, mój pies ma 70 lat 🐶🐶🐶