Jak długo rośnie pies - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Jak długo rośnie pies

Wzrost twojego psa zależy przede wszystkim od jego rasy, ale również wieku, płci, a także stanu zdrowia. Małe psy osiągają swój docelowy wzrostu do mniej więcej szóstego miesiąca życia. W przypadku dużych ras, proces ten jest znacznie dłuższy i może trwać nawet do ukończenia przez czworonoga pierwszego roku życia.

Psy mogą się między sobą bardzo różnić w kwestii wzrostu. Niektóre psiaki potrafią być naprawdę malutkie, tak jak maltańczyki, za to inne cechuje bardzo imponujący wzrostu, tak jak ma to miejsce w przypadku dogów niemieckich. Jednak bez względu na to, jaki jest wzrost psa, będzie on twoim najlepszym przyjacielem.

Czego się dowiesz z tego artykuły:

 • Wzrostu u psów może być bardzo różny w zależności od rasy czworonoga
 • Małe psy rosną do mniej więcej szóstego miesiąca życia
 • Duże rasy psów rosną niemal dwa razy dłużej niż małe psiaki

Jak długo rośnie pies

Czy biorąc pod swoją opiekę psiaka, zastanawiałaś się, jak duży urośnie? Dla mnie wzrost mojego psa miał bardzo duże znaczenie podczas wyboru jego rasy. Bardzo zależało mi na tym, aby mój pupil należał do grona raczej małych psów. 

Wzrost psa w głównej mierze zależy od jego rasy, ale nie tylko. Psy tak jak i ludzie rosną jedynie do osiągnięcia pewnego wieku. Po tym etapie ich wzrost pozostaje niezmienny. Przebywając z szczeniakiem na co dzień, często możesz nie dostrzegać tego, jak staje się coraz większy i większy.

Obejrzyj stare zdjęcia swojego pupila i zobacz, jak do tej pory się zmienił. Mój psiak nawet w dorosłym wieku nie jest dużych rozmiarów. Jednak gdy ostatnimi czasy wpadłam na zdjęcie, na którym miał 4 miesiące, to dopiero wtedy uświadomiłam sobie jak bardzo urósł.

Od czego zależy wzrost psa

To jaki twój pies ma wzrost w danym momencie swojego życia zależy od kilku różnych czynników. Jak się okazuje, w wielu przypadkach bardzo trudno jest porównywać cechy wyglądu psiaków między sobą. Dlatego też kwestię wzrostu psa powinniśmy rozpatrywać z kilku różnych perspektyw.

Wiek psa

Wzrost twojego psa w bardzo dużym stopniu zależy od wieku, w jakim znajduje się twój czworonożny przyjaciel. Szczeniaki są zdecydowanie mniejsze niż dorosłe psy. W większości przypadków różnica ta bywa naprawdę widoczna.

Jednak w przypadku niektórych ras psów, wzrost psiaka wraz z jego dorastaniem jedynie trochę wzrasta. Nie jest to aż tak ogromna różnica w przypadku ludzi, gdzie wzrost dziecka, a dorosłej osoby jest bardzo różny względem siebie.

Wiek psa wyznacza również moment, w którym ciało psiaka przestaje rosnąć. Zazwyczaj ma to miejsce do około pierwszego roku życia szczeniaka. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat etapów życia twojego czworonożnego przyjaciela, to odsyłam cię do innego mojego artykułu, który znajdziesz TUTAJ.

Rasa psa a jego wzrost

Cechą, która ma chyba największy wpływ na wzrost twojego psa jest to, jakiej jest on rasy. Ma to ogromne znaczenie jeśli mówimy o tym, jak długo rośnie pies. To właśnie rasa psiaka jest głównym wyznacznikiem tego, że dany pupil będzie małym, średnim, czy też naprawdę dużym psem.

Pośród małych ras psów możemy wymienić takie jak chihuahua, maltańczyk czy też york. Te pieski charakteryzują się naprawdę niewielkim wzrostem. Takie rasy potrzebują szczególnej uwagi, ponieważ z powodu swojego rozmiaru, są narażone na różnego rodzaju niebezpieczeństwa, które w żaden sposób nie dotyczą większych pupili np mogą spaść z twojego łóżka robiąc sobie przy tym krzywdę.

Z drugiej jednak strony możemy wyróżnić rasy naprawdę dużych psów. Pośród nich z pewnością znajdzie się dog niemiecki, mastif tybetański czy bernardyn. Te psy mogą urosnąć do naprawdę dużych rozmiarów.

Różnica we wzroście pomiędzy psami zaliczanymi do małych ras, a tych dużych potrafi być nawet kilkukrotnie większa. Co ciekawe, najtrudniej przewidzieć wzrost kundelków. 

Ze względu na fakt, że nie możemy określić jednego z góry przyjętego wzorca tej rasy, to wzrost kundelków może być naprawdę różny. Możemy spotkać zarówno psiaki wielkością przypominające maltańczyka, jak tak duże jak owczarek niemiecki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rasy, jaką jest kundelek, odsyłam cię do mojego wpisu, który znajdziesz TUTAJ.

Stan zdrowia pupila

Psi wzrost może również zależeć od tego, jaki jest stan zdrowia psa. Na skutek choroby, ciało psiaka może nie rosnąć tak szybko, jak w przypadku innych przedstawicieli tej rasy. Tego rodzaju nieprawidłowości nie zawsze są możliwe do dostrzeżenia, gdy psiak jest jeszcze na etapie bycia szczeniakiem.

W efekcie psiak może przestać rosnąć o wiele wcześniej, niż ma to miejsce w przypadku zdrowych piesków. Możliwa jest również sytuacja, w której faza wzrostu psiaka nie jest tak intensywna jak w przypadku innych czworonogów tej samej rasy.

Płeć psa

Bardzo znaczącym czynnikiem mającym wpływ na wzrost psa jest to, jakiej jest on płci. Z reguły samice będą cechowały się niższym wzrostem niż samce. Możemy zaobserwować to właściwie w przypadku wszystkich ras psów.

Psiaki płci męskiej osiągają większy wzrost. Towarzyszy temu jednocześnie większa waga u czworonoga. Dlatego też analizując wzorzec danej rasy możemy zauważyć, że oddzielnie podawane są informacje dotyczące oczekiwanego wzrostu i wagi u samców, a oddzielnie u samic. Nie tworzy się jednej uśrednionej wartości dla obu płci.

Jak długo rośnie pies

Wiesz już jakie czynniki mają bezpośredni wpływ na to, jaki będzie wzrost twojego psa. Jednak czy wiesz, jak długo trwa okres, w którym ciało twojego czworonożnego przyjaciela rośnie? 

Psiaki tak jak i ludzie rosną jedynie do pewnego etapu swojego życia. Gdy go osiągną, ich wzrost pozostaje już taki sam. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie są poszczególne etapy życia twojego psa, to odsyłam cię do wpisu, który znajdziesz TUTAJ.

Jak długo rosną małe psy

Długość okresu w którym rośnie pies zależna jest od tego, czy należy on do grona małych, czy dużych psów. Różnica ta jest dość znacząca, dlatego uważam, że jest to bardzo interesująca kwestia.

Ciało psiaków zaliczanych do małych ras rośnie mniej więcej do szóstego miesiąca życia psiaka. Po tym czasie twój pupil pozostaje już w takim samym wzroście. Nie oznacza to jednak, że twój psiak przestanie czuć się już szczeniakiem. To, że jego ciało przestało rosnąć nie ma bezpośredniego wpływu na jego rozwój psychiczny.

Szczenięcy okres trwa u psiaków do około pierwszego roku życia. Dlatego jeśli myślisz, że twój mały psiak szybciej niż duże psy zyska dojrzałość psychiczną i wyzbędzie się młodzieńczych zachowań, to niestety jesteś w błędzie.

Jak długo rosną duże psy

Psy zaliczane do grona dużych psów rosną mniej więcej do ukończenia pierwszego roku życia. Jest to zdecydowanie dłużej niż ma to miejsce w przypadku małych ras psiaków. Pewnie zastanawiasz się z czego wynika ta różnica? Nie da się ukryć, że okres rośnięcia u dużych psów jest niemal dwa razy dłuższy niż w przypadku niewielkich czworonogów.

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista, jakby się dłużej nad tym zastanowić. Ciało dużego psa potrzebuje więcej czasu, aby urosnąć od malutkiego szczeniaczka, do dorosłego osobnika. Proces dorastania nie może postępować zbyt szybko i gwałtownie, ponieważ byłoby to zbyt duże obciążenie dla organizmu psa.

Dlatego też z tego powodu, proces rośnięcia w przypadku dużych psów trwa aż do dwunastu miesięcy.

Czy wzrost psa ma znaczenie

Rozumiem jednak dlaczego niektórzy preferują małe, a inni duże psiaki. Jest to osobisty wybór każdego psiego opiekuna.

Małe psy są dobrym wyborem, gdy twoja przestrzeń mieszkalna jest mocno ograniczona. Z kolei posiadając dom z ogrodem możesz chcieć, aby obecność psa była widoczna, dlatego wówczas decydujesz się na jedną z dużych ras.

Jedno jest praktycznie pewne. Bez względu na to, jaki będzie wzrost twojego pupila zostaniecie najlepszymi przyjaciółmi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jakie są wady i zalety dużych psów w zestawieniu z tymi małymi, odsyłam cię do innego mojego wpisu, który znajdziesz TUTAJ.

A ty biorąc pod swoją opiekę psiaka, brałaś pod uwagę jego wzrosty, czy też była to dla ciebie sprawa drugorzędna?

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

6 komentarzy do “Jak długo rośnie pies

 1. Ja mam bardzo małego psa, chihuahua ponieważ bardzo zależało mi żeby mieć psa niewielkich rozmiarów.

  1. Uwielbiam chihuahua, psiaki tej rasy są niezwykle urocze 🙂

  1. Warto w takim razie mieć rękę na pulsie i stale kontrolować wagę pieska, czy aby na pewno jest w normie 🙂

 2. Ja mam kundelka i trudno było przewidzieć gdy go braliśmy jak duży urośnie. Teraz jest do połowy łydki

  1. To prawda, w przypadku kundelków możemy szukać odpowiedzi co do ich wzrostu obserwując ich rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup