×

Brak produktów w koszyku.

Głupawka u psa – jak nad nią zapanować

9 minutes


Czy wiesz jakie emocje przemawiają za twoim psiakiem, gdy dopada go głupawka? Co ciekawe, psy w ten sposób wyrażają zarówno zadowolenie jak i zdenerwowanie, które przez nie przemawia. Jest to rodzaj reakcji obronnej psiaka, który nie potrafi poradzić sobie ze swoimi emocjami.

Głupawka psa to jego rodzaj reakcji na sytuacje czy zdarzenie w jakim się znajduje, zarówno pozytywne jak i negatywne. Pies potrafi wówczas bezustannie biegać w kółko, wpadając na ludzi, czy przedmioty. Bardzo często sami pobudzamy głupawkę u psa reagując zbyt emocjonalnie na jego zachowanie.

Czego się dowiesz z tego artykułu

 • Głupawka u psa to coś więcej, niż wyrażanie radości przez psa.
 • Podczas głupawki pies może biegać w kółko, demolować przestrzeń wokół siebie, a także skakać i podgryzać ludzi.
 • Swoim działaniem możesz sprawić, aby głupawka u psa była mniej intensywna i rzadziej miała miejsce.

Głupawka psa

Czy zdarzają się takie sytuacje, gdy twój psiak zaczyna biegać, szaleć, a ty nie wiesz jak go okiełznać? Jestem pewna, że każdy psi opiekun wie o czym mówię. Tak zwana psia głupawka, to bardzo popularne zjawisko. Niestety zauważyłam, że bardzo mało się mówi na ten temat.

Pytanie brzmi, czy należy przyjmować psią głupawkę jako coś normalnego i w żaden sposób nie reagować? Nie do końca. Pamiętaj, że każde tego typu zachowanie psiaka, gdy jest nad wyraz pobudzony, jest nieprzypadkowe. Kryje się za tym jakaś sytuacja, zdarzenie, które sprawiło, że twój pupil zareagował właśnie w taki, a nie inny sposób.

Dlatego też chcę opowiedzieć ci, czym jest psia głupawka, z czego wynika, a także jak powinno się zachować względem pieska w takiej sytuacji.

Czym jest psia głupawka

Zastanówmy się teraz nad tym, czym tak naprawdę jest psia głupawka. Jak zachowuje się twój pies w tym stanie.

Pies biega bez opamiętania

Zazwyczaj psiak w takiej sytuacji biega po domu lub przestrzeni, w której się właśnie znajduje, z zawrotną prędkością. Co więcej, piesek znajdujący się właśnie w stanie głupawki, nie zważa na to, czy napotyka coś na swojej drodze. Potrafi z impetem wbiec w dany przedmiot lub osobę, niemalże taranując ją.

Jak więc widzisz, już samo to może być bardzo niebezpieczne. Po pierwsze psiak może zrobić sobie krzywdę takim zachowaniem. Może wbiec w mebel zrobiony ze szkła, który pod siłą jego uderzenia rozbije się raniąc psiaka. Pies może potrącić mebel, z którego coś może spaść i uderzyć czworonoga.

Pies w trakcie biegania podczas głupawki może również wpaść na osobę, która w efekcie może stracić równowagę i przewrócić się. W przypadku zderzenia nieco większego psa z małym dzieckiem, sytuacja ta może skończyć się bardzo niebezpieczne.

Pies nie reaguje na polecenia

Bardzo często w przypadku psiej głupawki, pupil nie reaguje na polecenia, które mu wydajesz. Gdy chcesz go zatrzymać i uspokoić, wypowiadane przez ciebie słowa przestają mieć w tamtym momencie jakiekolwiek znaczenie.

Psiak wariuje, a próba nawiązania z nim kontaktu zazwyczaj się nie udaje. Co ciekawe, w przypadku psiej głupawki nawet bardzo posłuszne psy reagują w podobny sposób.

Próbowałaś wydawać swojemu pieskowi jakiekolwiek polecenia, gdy właśnie wariuje z powodu głupawki? Przypuszczam, że jeśli tak, to efekt twoich komend był daleki od oczekiwanego.

Jest to niepokojące zachowanie psa, ponieważ nie możemy przewidzieć w jakiej sytuacji psiak zacznie mieć głupawkę. Jeśli będzie miało to miejsce w domu, to problem nie będzie aż tak poważny. Zdecydowanie gorzej będzie w przypadku gdy będziesz w takiej sytuacji, gdy trzeba będzie zapanować nad psem, np w miejscu publicznym pośród nieznanych wam ludzi.

Pies gryzie i atakuje

Niestety często psia głupawka to nie tylko bieganie po domu i brak reakcji na twoje polecenia. W niektórych przypadkach pod wpływem emocji, psiak będzie podgryzał i atakował innych. Co prawda, nie będzie to na poziomie prawdziwej agresji, nie mniej jednak takie zachowanie psa jest bardzo niepokojące.

Znasz swojego psa i wiesz, że nawet jeśli kieruje nim głupawka, a nie realne pobudki, to nie masz się czego obawiać. Jeśli jednak psiak zachowuje się w ten sposób przy obcej osobie, to ma ona pełne prawo poczuć się zagrożona ze strony twojego pupila. Jest to źródłem powstania wielu bardzo niemiłych sytuacji.

Co więcej, jeśli psiak podczas głupawki zaatakuje dziecko, to pomimo, że nie kierowały nim złe pobudki, to może zrobić mu nieumyślnie krzywdę. Dlatego mam nadzieje, że teraz rozumiesz jak ważne jest to, aby potrafić zapanować nad pupilem w momencie, gdy wpadnie on w głupawkę.

Z czego wynika głupawka psa

Przyczyn wystąpienia głupawki u twojego psa może być kilka. Co ciekawe, takie zachowanie psa może świadczyć o tym, że przemawiają przez niego zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje. Dlatego też nie możemy jednoznacznie określić, że takie zachowanie psa wynika zawsze z jego szczęścia lub zawsze ze zdenerwowania.

Psiak wyraża swoją radość

Tak jak jak już wcześniej wspomniałam, głupawka u twojego psa może być spowodowana tym, że przemawia przez niego uczucie radości, ogromnego podekscytowania. Może być to wywołane zarówno spotkaniem z daną osobą jak i jakąś sytuacją.

Jest to również moment, w którym moim zdaniem najtrudniej odczytać reakcję psiaka, a dokładniej, to czy zwyczajnie się on cieszy, czy ten jest w trakcie głupawki. Normalnym jest, że twój pupil reaguje entuzjazmem na miłe rzeczy, które go spotykają w życiu.

Jeśli jednak jego podekscytowanie zaczyna trwać zbyt długo, to powinien być dla ciebie sygnał, że prawdopodobnie twój psiak jest w trakcie głupawki. Twoim zadaniem jest ocenienie sytuacji i tego, czy reakcja twojego pupila jest naturalna, czy może jednak zaczyna przekraczać granice normy.

Pies jest zdenerwowany

Psia głupawka może również wynikać z tego, że piesek jest czymś zdenerwowany lub bardzo zestresowany. Nie wie jak zachować się w danej sytuacji dlatego też zaczyna wariować.

Wiele piesków nie potrafi radzić sobie ze swoimi emocjami. Co więcej, niestety często my jako ludzie nie potrafi poprawnie odczytywać tego, co próbuje nam przekazać psiak.

Dlatego też jeśli chcesz dowiedzieć się, co mówi twój psiak, to odsyłam cię do wpisu na temat sygnałów uspokajających u psa. Znajdziesz go TUTAJ.

Piesek ma zbyt dużo energii

Tego rodzaju zachowanie u psa może wynikać ze zbyt dużej energii, którą ma w sobie. Za pomocą głupawki psiak próbuje rozładować swoje emocje. Myślę, że zauważyłaś, że twój psiak zachowuje się w ten sposób bardzo często po tym, gdy spędzi dużo czasu samotnie w domu, lub też gdy podczas spaceru pozwolisz mu biegać bez smyczy.

Jak uspokoić psa gdy jest głupawce

Zastanawiasz się pewnie, jak w takim razie, jak powinnaś się zachować w momencie, gdy twojego czworonożnego przyjaciela dopadnie głupawka. Przygotowałam dla ciebie kilka przydatnych wskazówek i informacji.

Przede wszystkim ważne jest to, abyś podjęła odpowiednie kroki, gdy tylko zorientujesz się, że twój pupil właśnie zaczyna wariować. Im szybsza będzie twoja reakcja, tym działanie będzie skuteczniejsze.

Zapewnij psu możliwość spożytkowania swojej energii

Tak jak już wcześniej wspomniałam, psy często reagują głupawką, gdy mają w sobie bardzo dużo niespożytkowanej energii. Dlatego jeśli wiesz, że twój piesek bardzo lubi aktywnie spędzać czas, to upewnij się, że zapewniasz mu tyle ruchu, ile potrzebuje.

Jeśli pies nie będzie miał możliwości spożytkowania swojej energii, to może reagować właśnie głupawką. W takiej sytuacji zabieraj psiaka na długie spacery, a także piesze wędrówki. Spróbujcie aktywnej zabawy w parku, która zaangażuje was oboje, np przeciągania za pomocą szarpaka. Do tej zabawy mogę polecić ci bardzo wytrzymały sznurowy bullet od Bowl&Bone Republic.

 Nie okazuj bardzo dużych emocji przy psie

Dla twojego psa jesteś wyznacznikiem tego, jak powinien zachowywać się w danej sytuacji. Dlatego jeśli wracasz do domu i witasz się ze swoim psiakiem w bardzo emocjonalny sposób, to twój psiak czuje, że powinien zachować się tak samo. Dlatego bardzo często zaczyna wariować, wyrażając w ten sposób swoje ogromne zadowolenie twoim powrotem do domu.

Jeśli ty będziesz zachowywać spokój w takich sytuacjach, to twój czworonożny przyjaciel chcąc brać z ciebie przykład, będzie starał się postępować tak samo.

Nie reaguj na głupawkę psa

Twój pies zachowuje się w dany sposób chcąc zwrócić na siebie swoją uwagę. Dlatego jeśli nie widzi żadnej reakcji z twojej strony, to w jego odczuciu, takie zachowanie nie odnosi rezultatów.

Regularne ignorowanie psa, gdy jest w trakcie głupawki sprawi, że przestanie być to dla niego sposób na wyrażanie siebie. Głupawka jest pewnego rodzaju komunikacją psa. Dlatego jeśli taka komunikacja jest jednostronna, to przestanie być dla psa atrakcyjnym rozwiązaniem.

Mój pies szaleje

Zdaje sobie sprawę, że głupawka u psa może być męcząca. Dlatego też zamiast się na nią godzić, możesz spróbować zaradzić coś w takiej sytuacji. Wiesz już z czego wynika głupawka psa, to bardzo ważne aby uzmysłowić sobie dlaczego twój pupil zachowuje się w taki sposób.

Czy twój psiak miewa czasem napady głupawki? Jeśli tak to opowiedz mi o tym w komentarzu.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 27
Loading...

11 komentarzy to “Głupawka u psa – jak nad nią zapanować”

 1. Bogdan pisze:

  Pies miewa głupawki tak jak jego właściciel W obu przypadkach trzeba przeczekać

 2. Emila pisze:

  Jak długo trwa typowa głupawka u psa? Mam wrażenie, że u mojego psa trwa to strasznie długo, zaczynam się niepokoić

 3. Emilia Anna pisze:

  Wbiegł we mnie kiedyś pies w trakcie głupawki. Zdecydowanie nie było to nic miłego, szczególnie, ze jestem drobna, a był to dość duży pies

  • Klaudia pisze:

   Dokładnie na takie sytuacje chciałam zwrócić uwagę w tym wpisie. Pies w głupawe nie zwraca uwagi na to, że w kogoś wbiega.

 4. Olga pisze:

  Nigdy nie wiem jak się zachować gdy jakiś pies przy mnie łapie głupawkę, zazwyczaj stoję wtedy w miejscu

 5. Konrad pisze:

  A czy w pewnym wieku psa głupawka mija czy to nie ma nic wspólnego z wiekiem. Mój pies ma 2,5 roku i jak go tylko puszcze ze smyczy w parku to znika mi na 5min biegając gdzies jak szalony.

 6. andrew pisze:

  No właśnie dziś moja 16 miesięczna suczka owczarka niemieckiego dostała głupawki że aż się wystraszyłem. Zaczęło się to tak, byliśmy na ogrodzie suczka najpierw zanurzyła swoje przednie łapy w wannie pełnej wody następnie weszła cała zaczęła chlapać i bawić się we wodzie no i jak tylko wyskoczyła z wody zaczęła latać po ogrodzie bez opamiętania połamała pomidory itp.bałem się że sobie coś zrobi i wpadnie na jakieś drzewo. Trwało to może z jakieś 45 sek. i nie było to pierwszy raz, Zaznaczam że suczka jest bardzo łagodnym pieskiem wieczorem zasypia np z kotami na tym samym legowisku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Czego dowiesz się o psie patrząc na sposób jedzenia

Sposób jedzenia posiłku przez twojego czworonożnego przyjaciela może powiedzieć ci bardzo dużo o nim samym. Psiaki po przejściach bar...
szara mata dla psa z zabawką i psem czekającym na komendę

Jakie odgłosy wydaje pies

Czy znasz wszystkie odgłosy za pomocą których twój czworonożny przyjaciel komunikuje się z tobą? Psy wyrażają swoje emocje nie tylk...