Dlaczego twój pies nie lubi spacerów? | Blog Bowl&Bone Republic
×

Brak produktów w koszyku.

Dlaczego twój pies nie lubi spacerów?

Mój psiak gdy tylko usłyszy słowo spacer jest pierwszy w gotowości przy drzwiach. Myślę, że zdecydowanie jest to jego ulubiony moment dnia. Spacer jest to czas tylko dla nas, kiedy spędzamy radośnie wspólne chwile. W dzisiejszym wpisie poruszę kwestię, co zrobić, gdy pies nie lubi spacerów.
szelki dla psa candy red blue bowl and bone republic ls2sa

Pies nie lubi spacerów

Ostatnio podczas jednego ze spacerów ze swoim pupilem miałam okazję pogawędzić z pewną właścicielką niewielkiego psiaka o imieniu Atos. Pani wyraźnie zmartwiona opowiadała mi, że w przypadku jej czworonoga wspólne spacery to nie lada wyzwanie. Jej pies zdecydowanie nie lubi codziennych spacerów.

Stanowią one dla niego jedynie obowiązkowy element każdego dnia i niestety wyraźnie nie sprawiają mu radości. Ta sytuacja uzmysłowiła mi, że nie każdy pies lubi spacery. Dlatego też jeśli twój pupil należy właśnie do tego grona czworonogów, to chcę opowiedzieć ci, jak możesz poradzić sobie z tym problemem.

Zła relacja pupila z opiekunem

Nie jest to łatwa kwestia do omówienia, ale niestety zdarzają się przypadki, gdy czworonogi mają niezbyt dobrą więź ze swoim opiekunem. Psiakiem może targać zarówno strach, jak i złość względem danej osoby.

Wiadomym jest, że wśród domowników psiak wybiera tego jednego, który ma szczególne miejsce w jego serduszku. To właśnie z nim najbardziej lubi spędzać swój czas, a spacery sprawiają najwięcej radości.

Być może to właśnie w tym tkwi sekret niechęci psiaka do spacerów. Piesek jest zwyczajnie rozczarowany i zawiedziony tym, że czeka go wyjście na spacer nie z tą osobą, z którą by sobie tego życzył. Problemem często nie jest niechęć do danej osoby, która zabiera go na spacer. Bardziej złość, że nie będzie mu dane spędzić tego czasu z kimś innym.

szelki smycz dla psa active red bowl and bone republic ls3sa blog

Jak więc poradzić sobie w tej sytuacji? Spraw, aby pupil kojarzył spacer z tobą z czymś naprawdę przyjemnym. Początkowo pomocne może okazać się przekupienie go ulubionymi przysmakami, czy też nową zabawką.

Ma to na celu wyrobienie w psiaku pozytywnych skojarzeń, które będą się w sposób bezpośredni łączyć się z waszymi wspólnymi spacerami. Pamiętaj, że nie robisz tego, aby piesek uznał ciebie za swojego ulubionego człowieka, a po to, aby wasze wspólne spacery sprawiały mu w końcu pełną radość.

Pies może nie lubi spacerów przez otoczenie

Być może pupil nie lubi spacerów ze względu na miejsce gdzie zazwyczaj udajecie się na wspólne przechadzki. Zabierz pupila w inne miejsce i obserwuj jak się zachowuje. Pamiętaj tylko, aby zachować wówczas warunki jakie panują na waszych codziennych spacerach.

Niech psiak będzie miał na sobie swoje szelki i smycz. Istotne jest również miejsce jakie wybierzemy. Las, czy łąka dadzą mało miarodajny wynik tej obserwacji. Oczywistym jest, że piesek będzie zachowywał się inaczej podczas spokojnego spaceru w parku, a inaczej na wolnej przestrzeni zapewniającej mu pełną swobodę.

Doskonale zdaję sobie sprawę, że spacery do parku oddalonego od naszego domu może stanowić utrudnienie. Jeśli jednak piesek wyraźnie nie toleruje tego blisko was, to nie możemy pozostać na to obojętni. Pamiętaj, że spacer to przede wszystkim czas relaksu dla psiaka. Szczególnie jeśli mieszkamy w bloku, to zapewnienie pupilowi dobrego i satysfakcjonującego czasu na świeżym powietrzu jest niezwykle ważne.

szelki smycz dla psa denim navy bowl and bone republic ls1sa

Kondycja fizyczna czworonoga

Wiem, że z pewnością postrzegasz swojego psiaka jako najpiękniejszego czworonoga jakiego kiedykolwiek przyszło ci spotkać. Mam jednak dla ciebie pewne zadanie.  Postaraj się spojrzeć na niego bardziej obiektywnym okiem. Zastanów się, czy jego budowa ciała i kondycja fizyczna wskazują, że jest dobrej formie? Czy może jednak pozostawia trochę do życzenia?

Słaba kondycja fizyczna sprawia, że nawet stosunkowo mało intensywny wysiłek potrafi być bardzo męczący. Dla psiaka o mało aktywnym usposobieniu dłuższy spacer będzie kojarzyć się ze zmęczeniem i utratą sił, czyli z czymś nieprzyjemnym. W efekcie pies nie lubi spacerów, gdyż takie wyjścia kojarzą mu się z przykrą koniecznością.

Zła kondycja fizyczna to nie tylko otyłość, czy brak zamiłowania do aktywnego spędzania czasu. Nie zapominajmy o psich seniorach. Z upływem lat ich sprawność fizyczna zaczyna się obniżać. Może być to bezpośrednią przyczyną tego, że pies nie lubi spacerów.

Jeśli twój pupil powoli wkracza w bardziej sędziwy wiek to pamiętaj, że nie możesz oczekiwać od niego, że podczas spacerów będzie tak samo żwawy jak za czasów swojej młodości. Być może warto pomyśleć o wybraniu nieco krótszych tras podczas codziennych spacerów.

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest bardzo ważne, ale w przypadku opieki nad psim seniorem warto zaplanować małe przerwy. Udając się do ulubionego parku zabierz koc by zapewnić sobie i pieskowi chwilę relaksu na łonie natury.

szelki dla psa yeti brown bowl and bone republic ls1sa blog

Dodatkowe atrakcje umilające spacer z psiakiem

Jeśli chcesz przekonać pieska do tego, że spacery mogą być super, postaraj się urozmaicić ten czas. Być może nie bawisz się ze swoim pupilem na spacerze? To poważny błąd.

Ja na każdą wspólną przechadzkę zabieram zabawkę do rzucania BULLET od Bowl&Bone Republic. Gdy tylko uda nam się znaleźć nieco pustej, zielonej przestrzeni bawimy się. Staram się każdego dnia poświęcać choć 10-15 min podczas spaceru na wspólną zabawę. Wiem, że mój piesek to uwielbia i doskonale wpływa to na naszą relację.

Spacer z psem nie musi być wyzwaniem

Mój psiak uwielbia spacery, ale w pełni zdaje sobie sprawę, że nie każdy piesek ma podobne podejście. Niektóre psiaki niezbyt lubią codzienne przechadzki.

A jakie są twoje doświadczenia związane ze wspólnym spacerowaniem z pupilem? Czy twój pies nie lubi spacerów? Chętnie poczytam twoje spostrzeżenia na ten temat w sekcji komentarzy.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 2
Loading...

3 komentarze to “Dlaczego twój pies nie lubi spacerów?”

  1. Kaśka pisze:

    Ja też mam ten problem … spróbuje z przysmakiem. Może faktycznie to coś zmieni.

  2. Aneta pisze:

    Miśka moja sunia nie lubi wychodzić poza ogrodzenie domu.Wpada w panikę.Za to uwielbia jazdę samochodem.Ogród jest spory wiec ma gdzie się wybiegać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Głaskanie obcego psa – tak czy nie?

Powinno się głaskać obcego psa, czy też nie? czy jako psi opiekun znasz poprawną odpowiedź na to pytanie. Wbrew pozorom jest to sprawa...
szalik komin dla psa joy czerwony bowlandbonerepublic ls1sa

Jak nauczyć psa komendy daj głos

Jak zabrać się za naukę psa komendy daj głos? Przede wszystkim bardzo ważne jest odpowiednie miejsce na trening, a także odpowiednia n...