Dlaczego pies zakopuje swoje rzeczy - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Dlaczego pies zakopuje swoje rzeczy

Czy twój psiak ma tendencję do tego, aby zakopywać swoje rzeczy? Zarówno jeśli chodzi o jego zabawki jak i przysmaków, które od ciebie dostaje. Takie zachowanie u naszych czworonożnych przyjaciół jest dość popularne. Opowiem ci z czego może ono wynikać w przypadku twojego pieska.

Psy najczęściej decydują się na zakopywanie smaczków, które otrzymały, a także swoich zabawek. Zakopują swoje zdobycze w ziemi, ale również zdarza się, że za miejsce ukrycia rzeczy wybierają swoje legowisko. Psy bardzo często zachowują się w ten sposób nie z racjonalnego powodu a wewnętrznego instynktu.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Psy najczęściej zakopują swoje smakołyki oraz zabawki
  • Zakopywanie rzeczy często wynika z wrodzonego instynktu psa, a nie realnej potrzeby
  • Psiaki potrafią zakopywać rzeczy nie tylko na zewnątrz, ale również w domu

Pies zakopuje swoje rzeczy nie tylko w ziemi

Odnoszę wrażenie, że jednym z typowych psich zachowań, tuż obok gryzienia butów, jest zakopywanie swoich rzeczy. Przyznam, że biorąc pod swoją opiekę psiaka, nie myślałam, że problem kopania przez czworonoga będzie dotyczył również i mnie. Dlaczego? Ponieważ mieszkam w bloku więc przypuszczałam, że psiak nie będzie miał w ogóle możliwości zakopywania swoich rzeczy. Jak się jednak szybko okazało, bardzo się myliłam.

Owszem, w większości przypadków, gdy mówimy o zakopywaniu rzeczy przez psa, mamy na myśli tworzenie dziury w ziemi. Jednak jak się okazuje, nasze psiaki potrafią być o wiele bardziej kreatywne, niż to może się wydawać. Tak więc mój psiak stał się ogromnym miłośnikiem zakopywania swoich rzeczy w różnych częściach domu, np pod zwiniętymi w kłębek kocykami na leżącymi na jego legowisku.

Dlatego też przychodzę dziś do ciebie z wyjaśnieniem, dlaczego pies kopie i co takie zachowanie czworonoga ma na celu.

Dlaczego pies zakopuje swoje rzeczy

Psiaki potrafią rozpoznać, jakie rzeczy w domu są ich własnością. Jak potrafią to rozpoznać? Przede wszystkim poprzez obserwacje tego, czy jakiś inny domownik wykazuje zainteresowanie daną rzeczą. Jeśli dany przedmiot jest własnością psiaka, to zdecydowanie będzie dominował na nim jego zapach.

Co więcej, twój psiak jest naprawdę mądrym zwierzakiem. Wie kiedy mu coś dajesz, zarówno jedzenie jak i nową zabawkę. Potrafi odczytać twój gest ręki czy skinienie głowy.

Przeświadczeniem psiaka jest to, że musi on w pewien sposób zadbać o swoje rzeczy. W głównej mierze dotyczy to smakołyków które dostaje, czasem zabawek jednak zdecydowanie rzadziej.

Pies zakopuje swoje smakołyki

Dlaczego psiak zakopuje swoje smakołyki? Przede wszystkim dlatego, aby nikt inny nie miał do nich dostępu. Co ciekawe, psiaki zachowują się w ten sposób nawet jeśli są jedynymi czworonogami w domu, a więc nie ma nikogo, kto mógłby chcieć zjeść ich przysmak.

Twój psiak zakopując swoje smakołyki chce stworzyć sobie coś w rodzaju zapasów. Nie odbieraj tego personalnie, nie oznacza to, że psiak postrzega cię jak złego opiekuna, który pewnego dnia może zapomnieć go nakarmić. W tej sytuacji mówimy raczej o naturalnym instynkcie psiaka, którego nie może tak po prostu się wyzbyć.

Od czego zależy jakie smakołyki twój psiak postanowił zakopać? Nie ma ku temu reguły. Dlatego nie możesz założyć, że kupując psiakowi dany rodzaj smakołyku, którego do tej pory nie zakopywał, to nigdy w przyszłości tego nie zrobi i w ten sposób uchronisz się przed tą sytuacją. Niestety jak się okazuje sprawa ta jest o wiele bardziej skomplikowana i złożona z punktu widzenia czworonoga.

Pies zakopuje swoje zabawki

O ile zakopywanie swoich smakołyków, to w głównej mierze utrudnienie dla twojego psiaka, ponieważ chcąc później je zjeść musi je wyciągnąć z ziemi, to w przypadku innych rzeczy problem jest nieco większy.

Mój psiak miał podczas swojego szczenięcego okresu tendencję do zakopywania swoich zabawek. Traf chciał, że oczywiście w większości przypadków wybierał maskotki. Później moim zadaniem był czyszczenie ich z piasku.

Najbardziej frustrujące bywały momenty, gdy mój psiak zakopywał jakaś zabawkę gdy byliśmy na spacerze, a więc żeby móc pójść do domu musiałam najpierw odnaleźć to miejsce. nadmienię, że mój piesek bardzo przywiązuje się do swoich zabawek i wie, gdy którejś brakuje.

Oczywiście potrafił zakopać zabawkę akurat wtedy, gdy dosłownie na moment odwróciłam od niego wzrok. Po jego brudnych w ziemi łapkach i pyszczku szybko zorientowałam się, co właśnie miało miejsce. W takiej sytuacji czekało mnie teraz sprawdzenie najbliższej okolicy w poszukiwaniu zakopanej zabawki. Nie ukrywam, że było to dla mnie dość irytujące.

Dlaczego psiak zachowuje się w ten sposób. Przemawia przez niego wrodzony instynkt. Zabawkę traktuje jak rodzaj zdobyczy, którą upolowawszy, zamierza następnie ukryć przed innymi. Zdaje sobie sprawę, że nie jest w stanie zapolować na nową ofiarę, gdy musi pilnować już tej złapanej. Dlatego też w efekcie decyduje się na jej chwilowe schowanie, właśnie zakopując ją.

Pies zakopuje rzeczy w domu

Zakopywanie czy to smakołyków, czy to zabawek przez twojego psa, jest czymś w rodzaju odruchu bezwarunkowego. Tak jak już wcześniej wspomniałam, przez twojego psiaka przemawia wewnętrzy instynkt, a nie realna potrzeba.

Oczywiście zakładając że pupil czuje się u ciebie w pełni bezpiecznie i nie ma potrzeby konkurować z nikim o jedzenie ani zabawki. W przeciwnym wypadku takie zachowanie może być przyczyną realnego problemu, którego twój psiak doświadcza w codziennym życiu.

Gdzie pies najczęściej zakupuje rzeczy w domu

Zdaje sobie sprawę, że stwierdzenie, iż pies zakopuje rzeczy w domu brzmi dość abstrakcyjnie, to jednak niestety jest to w pełni autentyczna sytuacja. Sama miałam okazję obserwować to zdarzenie w przypadku mojego psiaka.

Nie ważne czy twój psiak zakopuje swoje rzeczy lub jedzenie w domu, czy też na zewnątrz. Jego zachowanie w obu przypadkach jest spowodowane tymi samymi emocjami. Także nie będziemy doszukiwać się różnić w tym, czemu psiak zakopuje rzeczy w ziemi, a czemu w domu. Pobudki pieska są takie same.

Skupmy się jednak na tym, gdzie twój psiak może zakopywać rzeczy w waszym domu. Najczęściej będzie to robił w obrębie swojej przestrzeni. W przypadku mojego psiaka okazało się być tym miejscem jego legowisko.

Posłanie mojego psa oprócz tego, że składa się z podstawy oraz poduchy, ma jeszcze rozłożony ulubiony kocyk mojego pieska. Jest to idealny zestaw do tego, aby psiak, próbował coś tam zakopać.

Pewnego dnia, chcąc zdjąć pokrowiec z legowiska mojego psa, aby móc go wyprać, znalazłam schowane w tym miejscu smakołyki mojego psiaka. Musiał gromadzić je tam od jakiegoś czasu, ponieważ część z nich absolutnie nie nadawała się już do zjedzenia.

Zawsze samodzielnie wykonuje przysmaki dla mojego psiaka, stąd wiem, że z powodu braku konserwantów nie mają one długiego terminu przydatności. Jeśli chcesz poznać mój przepis na suszone smakołyki DIY, to odsyłam cię do wpisu, który znajdziesz TUTAJ.

To odkrycie uświadomiło mi fakt, że mój pupil przecież wcale nie zamierzał jeść tych smakołyków. Były przez niego całkowicie nietknięte. Tak więc przyczyną jego zachowania była nie tyle chęć odłożenia smakołyków na później, a kierował nim wcześniej wspomniany instynkt.

Co zrobić gdy pies zakopuje swoje rzeczy

Czy walka z psiakiem zakopującym swoje rzeczy ma w ogóle sens? Wszystko zależy od tego, jak bardzo jest do dla ciebie utrudniające codzienne życie. Irytuje mnie, gdy psiak zakopuje swoje zabawki, jednak robi to tak rzadko, że nie potrafię się na niego długo gniewać.

Dlatego jestem zdania, że jeżeli zakopywanie swoich rzeczy przez twojego psa nie jest dla ciebie czymś, co wyprowadza cię z równowagi, to nie musisz z tym walczyć. Nie musimy kontrolować każdego zachowania naszego psiaka, wyzbywając go naturalnych odruchów.

Zakopywanie rzeczy to przejaw naturalnego instynktu twojego psiaka. Czy nie jest interesującym móc obserwować psiaka kierującego się swoją wrodzoną intuicją? Tak więc jeśli nie chcesz, to nie musisz usilnie walczyć z przekonywaniem psiaka, aby nie zakopywał swoich rzeczy. Ja w tej kwestii całkowicie odpuszczam mojemu pupilowi.

A czy twój psiak zakopuje swoje rzeczy lub smakołyki? Jeśli tak to co najczęściej stara się ukryć przed innymi? Napisz mi o tym w komentarzu.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

4 komentarzy do “Dlaczego pies zakopuje swoje rzeczy

  1. No tak mam niezły ubaw jak znajduje smakołyki zagrzebane w donicach. Mój pies nigdy nie jest głodny a jednak potrafi sobie zabezpieczyć jedzenie jakby co Bardzo się wzruszam gdy to widzę.

    1. Właśnie dlatego pewnie by mu się przydał taki kosz, o którym pisałam 🙂

  2. Właśnie dlatego że pies potrzebuje coś zakopać jego legowisko musi być urozmaicone. Ja wrzucam swojemu pieskowi jedną, dwie kołderki lub kocyki. Wtedy ścieli posłanie wg swoich potrzeb i ma gdzie zakopać przysmaki. W innym razie wylądują w donicach lub pod łóżkiem a to nie jest fajne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup