Dlaczego pies kładzie się na widok innego psa - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Dlaczego pies kładzie się na widok innego psa

mata dla psa classic szara

Zdecydowana większość codziennych zachowań twojego psiaka jest nieprzypadkowa. Tyczy się to również kładzenia się na widok innego pieska. Może to oznaczać zarówno radość na widok psiego przyjaciela, jak i również obawę przed spotkaniem z nieznanym czworonogiem i chęć uniknięcia konfrontacji.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Pies kładzie się z radości na widok psiego przyjaciela
  • Pies może położyć się przed psem okazując uległość
  • Położenie się przez psa może być oznaką chęci uniknięcia spotkania z nieznanym czworonogiem

Pies kładzie się

Psiaki w naprawdę przeróżny sposób starają się wyrażać swoje emocje. Niektóre ich działania są przez nas bardzo łatwe do odczytania, inne z kolei nieco mniej. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że psiaki zawsze poprzez swoje zachowanie chcą przekazać jakieś informacje, czy to nam, czy też innym czworonogom. Dlatego dobrze jest wiedzieć jakiś środków komunikacji używają nasi czworonożni przyjaciele.

Jednym ze sposobów wyrażania emocji przez psa jest kładzenie się na widok innego czworonoga. Jest to sytuacja, którą z pewnością niejednokrotnie miałaś okazję zauważyć, czy to w przypadku twojego pupila, czy też innego pieska. Psy nie zachowują się w ten sposób bez przyczyny. Za ich działaniem stoją konkretne intencje.

Jeśli interesuje cię ten temat i chciałabyś dowiedzieć się więcej na temat tego, czemu psy zachowują się właśnie w ten sposób, to w tym artykule staram się wyjaśnić kwestię kładzenia się psa na widok innego pieska.

Komunikacja pomiędzy psami

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że zdecydowana większość informacji, którymi się dzielimy ze sobą polega na werbalnej wymienia zdań. Znacznie mniej przekazujemy poprzez gesty czy mimikę. U psiaków te proporcje są można nawet stwierdzić, że są odwrócone.

Psy zdecydowanie częściej komunikują się między sobą za pomocą różnego rodzaju sygnałów i zachowań. Bywa, że towarzyszy temu popiskiwanie. Szczekanie, z którym tak utożsamiamy naszych czworonożnych przyjaciół znajduje się znacznie niżej na liście sposób na okazywanie swoich emocji. Oczywiście nie oznacza to, że psy w ogóle się w ten sposób nie porozumiewają. Jednak nie jest to kluczowa kwestia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat psiej komunikacji, w tym wysyłanych przez pieski sygnałów uspokajających, to odsyłam cię do innego mojego wpisu. Znajdziesz go TUTAJ.

szelki smycz dla psa active szare bowlandbonerepublic blog

Dlaczego pies kładzie się na widok innego psa

Jako, że mieszkam wraz z moim czworonożnym przyjacielem w mieście, to najczęstszym miejscem gdzie chodzimy na wspólne spacery są parki. Nie da się ukryć, że bardzo często spotykamy tam różne pieski. Choć mój pupil nie należy do szczególnie zaczepnych psiaków, to zdarza mu się od czasu do czasu wejść z innym czworonogiem w interakcje.

Zawsze w takiej sytuacji bacznie obserwuje swojego pieska. Jeśli tylko zauważę, że zaczyna się on czuć niekomfortowo w bliskim towarzystwie spotkanego psa, to staram się interweniować. Jeśli jednak widzę, że wszystko jest w porządku, a właściciela spotkanego pieska nie mają nic przeciwko, to pozwalam mojego psiakowi na swobodne zapoznanie się z nowym kolegą lub koleżanką.

Staram się jednak cały czas mieć psiaka na oku, w razie jakiejś nieprzewidzianej sytuacji. Nigdy nie możemy przewidzieć jak zachowa się obcy pies względem naszego pupila.

Pies kładzie się i zachowuje czujność

Nie możemy doszukiwać się przyczyny tego, że pies kładzie się na widok innego psa bez obserwacji innych sygnałów wysyłanych przez pieska. Jeśli twój czworonożny przyjaciel po zobaczeniu psa postanawia położyć się na ziemi, a jednocześnie jego ciało jest napięte i sztywne, to może oznaczać, że psiak nie jest pozytywnie nastawiony na to spotkanie.

Swoją postawą ciała psiak chce wyrazić niechęć lub pewność siebie w stosunku do drugiego pieska. Jest gotowy do reakcji jeśli zaistniałaby taka potrzeba. W takiej postawie psa nie widać uległości lecz raczej chęć pokazania swojej pozycji.

Warto jednak zwrócić uwagę, że takie zachowanie u psa nie oznacza wcale tego, że dwa psiaki nie mogą zaprzyjaźnić się ze sobą w późniejszym czasie. To, że pierwszy kontakt piesków może wyglądać w ten sposób nie skreśla ich relacji. Mi też jest czasem trudno ocenić, czy dobrze dogadam się z osobą którą właśnie poznałam.

Jednak gdy zauważysz, że twój psiak zachowuje się w ten sposób względem innego pieska, to dobrze jest bacznie przyglądać się całej sytuacji. Jeśli psiak zacznie dodatkowo powarkiwać, to dobrym rozwiązaniem może być niedopuszczenie do kontaktu dwóch psiaków. Tak negatywna postawa pieska może przerodzić się w konflikt pomiędzy pieskami, a tego z pewnością nie chcesz.

legowisko dla psa urban grafitowe szelki active czerwone bowlandbonerepublic ls1sa

Pies kładzie się i jest podekscytowany

Jeśli pies kładzie się na widok innego czworonoga ale jednocześnie jest przy tym rozluźniony i wyraźnie podekscytowany, to może być to sygnałem dla nas, że pupil cieszy się na to spotkanie. Bardzo często pieskowi towarzyszy przy tym radosne popiskiwanie i machanie ogonem. Mój czworonożny przyjaciel często reaguje w ten sposób na spotkanie ze swoją psią przyjaciółką Franią.

Nie da się jednak ukryć, że wygląda wówczas zupełnie inaczej niż w pierwszym przytoczonym przeze mnie przykładzie Psiak jest widocznie rozluźniony. Co chwilę zmienia pozycję, kładąc się lub wstając.

Warto jest jednak mieć na uwadze, że psiak zachowuje się w taki sposób w przypadku psiaków, które już zna i lubi. Raczej nie zdarza się, żeby kładzenie się na widok obcego psa było symptomem tego, że psiak jest gotowy do wspólnej zabawy.

Często obserwuje to zachowanie u mojego czworonożnego, gdy spotyka dobrze sobie znane, a przede wszystkim lubiona psiaki. Nie zdarzyło mu się zachować w ten sposób w stosunku do obcego psa.

Pies kładzie się w obawie przed innym psem

Zachowanie twojego pupila, polegające na położeniu się na widok innego psa, może być spowodowane chęcią zwrócenia twojej uwagi. Być może psiak chce w ten sposób uniknąć konfrontacji z drugim psem, próbując nakłonić ci, do zmiany kierunku spaceru.

Nie da się ukryć, że takie zachowanie psa jest bardzo skuteczne. Myślę, że żaden psi opiekun nie przejdzie obojętnie obok takiego postępowania pieska. Nie wyobrażam sobie ciągnąć na siłę mojego pupila jeśli widzę, że swoim zachowaniem wyraźnie pokazuje mi, że coś jest nie w porządku. Bardzo dbam o to, aby mój psiak czuł się ze mną dobrze i bezpiecznie.

Jeśli twój pies kładzie się w obawie przed innym psem, to twoim zadaniem jako jego opiekuna jest zadbanie o to, aby psiak nie musiał obawiać się konfrontacji.

Pies kładzie się chcąc okazać uległość

Jednym z powodów takiego zachowania u twojego psa może być chęć pokazania drugiemu czworonogowi swojej uległości i niechęci do konfrontacji. Jeśli psiak czułby, że może zapanować nad drugim psem, to nie zachowałby się w ten sposób. Może być to również dla ciebie sygnał, że w jego relacji z drugim psem nie ma równości, a więc jeden z nich jest ponad drugim.

szelki smycz dla psa yeti rozowe

Obserwuj zachowanie swojego psa

Jak więc widzisz, kładzenie się na widok innego pupila może mieć wiele, tak naprawdę skrajnych znacznień. Dlatego tak ważne jest odczytywanie kontekstu całej sytuacji, w której twój pupil się znajduje. Obserwuj mowę jego ciała, to pozwoli ci poprawnie odczytać zaistniałą sytuację.

Twojemu pieskowi zdarza się kłaść przed innymi psami. W jakich najczęściej sytuacjach ma to miejsce? Napisz mi swoją odpowiedź w komentarzu poniżej.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup