×

Brak produktów w koszyku.

Dlaczego mój pies warczy?

5 minutes


Jeśli zadam ci pytanie, w jaki sposób pies wyraża swoją złość to z pewnością odpowiesz, że poprzez warczenie. Jednak czy jest to w pełni prawda? Warto na tą sprawę spojrzeć z dwóch stron. Po pierwsze zastanówmy się nad tym czy jest to jedyny sposób w jaki psiak okazuje swoje zdenerwowanie. Ponadto czy jesteśmy pewni, że warczenie to jedynie oznaka agresji czy może jednak oznaczać coś zupełnie innego. Chcąc być dobrym i odpowiedzialnym opiekunem dla swojego psiaka musisz potrafić odpowiednio odczytywać sygnały, które wysyła. Zrozumienie w komunikacji to podstawa do zbudowania silnej relacji między tobą, a twoim pupilem.
zabawka dla psa duckie bowl and bone republic ls1sa blog

Co pies komunikuje gdy warczy?

Pies warczy nie bez powodu, zawsze wiąże się to z konkretną sytuacją, która jak możemy widocznie zauważyć, nie odpowiada psiakowi. Jest to jeden ze sposobów komunikacji jakimi pupil porozumiewa się zarówno z nami jak i innymi czworonogami.

Warczenie jest to nic innego jak sygnał ostrzegawczy wysyłany przez psa. Zazwyczaj towarzyszą temu klapnięcia i uderzenia pyskiem. Psiak w ten sposób ostrzega, że jest gotowy do ataku jeśli człowiek lub jakieś inne zwierzę nie zmieni swojego postępowania.

Warto wspomnieć, że intencją psa jest w takiej sytuacji nie tyle przygotowanie drugiej strony do tego, że zamierza on zaatakować, a raczej próbą polubownego zażegnania konfliktu.

Większość psiaków w codziennym życiu nie szuka zwady. Ceni sobie spokój i poczucie bezpieczeństwa. Agresywne zachowania wywołują u nich niepokój i lęk. Jeśli tylko jest taka możliwość to starają się unikać konfliktów.

saszetka etui na woreczki dla psa mini bag navy bowl and bone republic ls2sa blog

Najczęstsze powody warczenia psa

Jak już wiemy pies warczy, aby zakomunikować, że coś mu nie odpowiada. Jest kilka najczęstszych powodów kiedy to psiak wyraża swoje niezadowolenie za pomocą warczenia.

Pies warczy ponieważ broni swojej własności. Psiaki w większości nie lubią się dzielić i nie są zbyt zadowolone gdy muszą to robić. Szczególnie cenią sobie przedmioty codziennego użytku, takie jak ulubiona zabawka czy własna miska w której zawsze czeka ulubiony posiłek.

Jeśli ktoś zechce odebrać pieskowi którąś z tych rzeczy w momencie, gdy jest w trakcie jej użytkowania, z pewnością wyrazi swoje niezadowolenie właśnie poprzez warczenie.

Psy są uważane za strażników domu, właśnie ze względu na to, że nie lubią, gdy ktoś nieproszony wkracza na terytorium, na którym one rządzą. Jeśli tylko zauważą intruza, to z pewnością zareagują warczeniem, chcąc w ten sposób okazać swoje niezadowolenie.

Podobnie sytuacja wygląda, gdy osoba postronna zaczepia ukochanego opiekuna psiaka i przejmuje jego uwagę. Pupil wówczas okaże swój sprzeciw i zazdrość poprzez warczenie. Jest to sygnał ostrzegawczy mówiący o tym, że jego właściciel powinien w głównej mierze skupić się na nim, swoim czworonożnym przyjacielu. Psy nie lubią dzielić się uwagą i zainteresowaniem swojego opiekuna.

miska dla psa duo chestnut ceramic legowisko classic grey bowl and bone republic ls1a blog

Jak reagować na warczenie psa?

Przede wszystkim pamiętajmy, że pies za pomocą warczenia komunikuje nam swoje niezadowolenie. Jeśli uszanujemy jego prośbę o zmianę zachowania, które wywołało u niego niepokój, to z całą pewnością psiak przestanie warczeć. Dlatego też (jeśli to tylko możliwe) powinniśmy postarać się załagodzić konfliktową sytuację i polubownie ją rozwiązać.

Reakcja człowieka gdy pies warczy

Karanie psa za wyrażanie swojego niezadowolenia poprzez warczenie nigdy nie jest dobrym pomysłem. Podstawą dobrej komunikacji pomiędzy nami, a czworonogiem jest umiejętność poprawnego odczytywania swoich emocji, w tym właśnie lęków czy niezadowolenia. Jeśli parokrotnie skarcimy psiaka za warczenie, to z pewnością będzie o tym w przyszłości pamiętał.

Wówczas  jaki inny sposób ma nam przekazać swój sprzeciw wobec danej sytuacji? W efekcie nie będzie potrafił zakomunikować nam swojego lęku, zaniepokojenia czy złości. Pies warczy aby nas ostrzec. Pozbawiając go tej możliwości, nie możemy przewidzieć jego zachowania w stresującej sytuacji.

legowisko dla psa classic pink kosz na zabawki pink zabawka toffi bowl and bone republic ls1a blog

Jak powinieneś postąpić gdy pies warczy?

Będąc w sytuacji, gdy twój psiak zaczyna warczeć postaraj się wywnioskować, co jest powodem jego zachowania. Być może są to wydarzenia, które zawsze wprawiają psiaka w stan niezadowolenia. Zwróć na to uwagę i jeśli to możliwe staraj się nie powielać tego schematu.

Najlepszym sposobem na radzenie sobie z warczeniem psa jest umiejętne unikanie sytuacji, które są przyczyną takiego zachowania ze strony pupila. Myślę, że każdy psi opiekun przyzna mi rację, że potrafi ocenić czego nasz czworonożny przyjaciel nie lubi i co go wyjątkowo złości. Mając to na uwadze postaraj się oszczędzić pupilowi niechcianych wrażeń.

Gdy psiak zaczyna warczeć powinien być to dla ciebie znak, że najlepszym rozwiązaniem będzie wycofanie się. Powoli, niespiesznym krokiem odejdź od pieska, nie wykonując gwałtownych ruchów. Okaż mu zrozumienie i uszanuj jego przestrzeń osobistą.

Warczenie to tylko jeden z sygnałów

Chcę tutaj wspomnieć, że warczenie zaliczmy do jednego z sygnałów uspokajających u psów. Ich celem jest uniknięcie potencjalnego zagrożenia, a tym samym załagodzenie sytuacji konfliktowej. Więcej na ten temat możecie przeczytać w oddzielnym wpisie, znajdującym się TUTAJ, w którym starałam się w pełni wyczerpać ten temat.

A jakie są twoje doświadczenia z warczeniem pupila? Często w ten właśnie sposób wyraża on swoje niezadowolenie, czy może jest to w jego przypadku raczej rzadkość?

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 3
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

5 sposobów na utrzymanie czystości w domu z psem

Utrzymanie porządku w domu przy czworonożnym przyjacielu może być łatwe i przyjemne. Jednak, aby takie było chcę przedstawić ci 5 sp...

Życie z psem w mieście

Wychowanie czworonożnego przyjaciela w środku dużego miasta wcale nie musi być wyzwaniem. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotny...