Dlaczego mój pies warczy? - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Dlaczego mój pies warczy?

Jeśli zadam ci pytanie, w jaki sposób pies wyraża swoją złość to z pewnością odpowiesz, że poprzez warczenie. Jednak czy jest to w pełni prawda? Warto na tą sprawę spojrzeć z dwóch stron. Po pierwsze zastanówmy się nad tym czy jest to jedyny sposób w jaki psiak okazuje swoje zdenerwowanie. Ponadto czy jesteśmy pewni, że warczenie to jedynie oznaka agresji czy może jednak oznaczać coś zupełnie innego. Chcąc być dobrym i odpowiedzialnym opiekunem dla swojego psiaka musisz potrafić odpowiednio odczytywać sygnały, które wysyła. Zrozumienie w komunikacji to podstawa do zbudowania silnej relacji między tobą, a twoim pupilem.

Co pies komunikuje gdy warczy?

Pies warczy nie bez powodu, zawsze wiąże się to z konkretną sytuacją, która jak możemy widocznie zauważyć, nie odpowiada psiakowi. Jest to jeden ze sposobów komunikacji jakimi pupil porozumiewa się zarówno z nami jak i innymi czworonogami.

Warczenie jest to nic innego jak sygnał ostrzegawczy wysyłany przez psa. Zazwyczaj towarzyszą temu klapnięcia i uderzenia pyskiem. Psiak w ten sposób ostrzega, że jest gotowy do ataku jeśli człowiek lub jakieś inne zwierzę nie zmieni swojego postępowania.

Warto wspomnieć, że intencją psa jest w takiej sytuacji nie tyle przygotowanie drugiej strony do tego, że zamierza on zaatakować, a raczej próbą polubownego zażegnania konfliktu.

Większość psiaków w codziennym życiu nie szuka zwady. Ceni sobie spokój i poczucie bezpieczeństwa. Agresywne zachowania wywołują u nich niepokój i lęk. Jeśli tylko jest taka możliwość to starają się unikać konfliktów.

Najczęstsze powody warczenia psa

Jak już wiemy pies warczy, aby zakomunikować, że coś mu nie odpowiada. Jest kilka najczęstszych powodów kiedy to psiak wyraża swoje niezadowolenie za pomocą warczenia.

Pies warczy ponieważ broni swojej własności. Psiaki w większości nie lubią się dzielić i nie są zbyt zadowolone gdy muszą to robić. Szczególnie cenią sobie przedmioty codziennego użytku, takie jak ulubiona zabawka czy własna miska w której zawsze czeka ulubiony posiłek.

Jeśli ktoś zechce odebrać pieskowi którąś z tych rzeczy w momencie, gdy jest w trakcie jej użytkowania, z pewnością wyrazi swoje niezadowolenie właśnie poprzez warczenie.

Psy są uważane za strażników domu, właśnie ze względu na to, że nie lubią, gdy ktoś nieproszony wkracza na terytorium, na którym one rządzą. Jeśli tylko zauważą intruza, to z pewnością zareagują warczeniem, chcąc w ten sposób okazać swoje niezadowolenie.

Podobnie sytuacja wygląda, gdy osoba postronna zaczepia ukochanego opiekuna psiaka i przejmuje jego uwagę. Pupil wówczas okaże swój sprzeciw i zazdrość poprzez warczenie. Jest to sygnał ostrzegawczy mówiący o tym, że jego właściciel powinien w głównej mierze skupić się na nim, swoim czworonożnym przyjacielu. Psy nie lubią dzielić się uwagą i zainteresowaniem swojego opiekuna.

Jak reagować na warczenie psa?

Przede wszystkim pamiętajmy, że pies za pomocą warczenia komunikuje nam swoje niezadowolenie. Jeśli uszanujemy jego prośbę o zmianę zachowania, które wywołało u niego niepokój, to z całą pewnością psiak przestanie warczeć. Dlatego też (jeśli to tylko możliwe) powinniśmy postarać się załagodzić konfliktową sytuację i polubownie ją rozwiązać.

Reakcja człowieka gdy pies warczy

Karanie psa za wyrażanie swojego niezadowolenia poprzez warczenie nigdy nie jest dobrym pomysłem. Podstawą dobrej komunikacji pomiędzy nami, a czworonogiem jest umiejętność poprawnego odczytywania swoich emocji, w tym właśnie lęków czy niezadowolenia. Jeśli parokrotnie skarcimy psiaka za warczenie, to z pewnością będzie o tym w przyszłości pamiętał.

Wówczas  jaki inny sposób ma nam przekazać swój sprzeciw wobec danej sytuacji? W efekcie nie będzie potrafił zakomunikować nam swojego lęku, zaniepokojenia czy złości. Pies warczy aby nas ostrzec. Pozbawiając go tej możliwości, nie możemy przewidzieć jego zachowania w stresującej sytuacji.

Jak powinieneś postąpić gdy pies warczy?

Będąc w sytuacji, gdy twój psiak zaczyna warczeć postaraj się wywnioskować, co jest powodem jego zachowania. Być może są to wydarzenia, które zawsze wprawiają psiaka w stan niezadowolenia. Zwróć na to uwagę i jeśli to możliwe staraj się nie powielać tego schematu.

Najlepszym sposobem na radzenie sobie z warczeniem psa jest umiejętne unikanie sytuacji, które są przyczyną takiego zachowania ze strony pupila. Myślę, że każdy psi opiekun przyzna mi rację, że potrafi ocenić czego nasz czworonożny przyjaciel nie lubi i co go wyjątkowo złości. Mając to na uwadze postaraj się oszczędzić pupilowi niechcianych wrażeń.

Gdy psiak zaczyna warczeć powinien być to dla ciebie znak, że najlepszym rozwiązaniem będzie wycofanie się. Powoli, niespiesznym krokiem odejdź od pieska, nie wykonując gwałtownych ruchów. Okaż mu zrozumienie i uszanuj jego przestrzeń osobistą.

Warczenie to tylko jeden z sygnałów

Chcę tutaj wspomnieć, że warczenie zaliczmy do jednego z sygnałów uspokajających u psów. Ich celem jest uniknięcie potencjalnego zagrożenia, a tym samym załagodzenie sytuacji konfliktowej. Więcej na ten temat możecie przeczytać w oddzielnym wpisie, znajdującym się TUTAJ, w którym starałam się w pełni wyczerpać ten temat.

A jakie są twoje doświadczenia z warczeniem pupila? Często w ten właśnie sposób wyraża on swoje niezadowolenie, czy może jest to w jego przypadku raczej rzadkość?

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

legowisko dla psa urban grafitowe

Gdzie pies powinien mieć legowisko?

Wybór miejsca na legowisko dla psa to istotna decyzja, która wpływa na codzienny komfort i samopoczucie Twojego pupila. Nie każdy wie, jak wielką rolę odgrywa odpowiednia lokalizacja psiego posłania, dlatego wyjaśnię, na co zwrócić uwagę, aby Twój czworonożny przyjaciel czuł się w pełni szczęśliwy i bezpieczny. Wybór wygodnego legowiska dla psa to dopiero początek, bo [...]

Czytaj dalej… from Gdzie pies powinien mieć legowisko?

Czytaj dalej

Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Swobodna eksploracja i możliwość węszenia to – oczywiście obok wielu innych – warunki, jakie powinniśmy spełnić, aby zadbać o dobrostan psa. Nawet najdłuższe spacery na smyczy nie zaspokoją w pełni potrzeb czworonoga. I chociaż w wielu miejscach trzeba lub warto chodzić z psem na smyczy i nawet dorosłego psa należy tego nauczyć (przeczytaj Jak nauczyć [...]

Czytaj dalej… from Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Czytaj dalej
pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup