Jeśli twojemu pieskowi zdarza się w bardzo charakterystyczny sposób trzepać uszami, to bardzo prawdopodobne, że nie robi tego bez powodu. Jest kilka przyczyn takiego zachowania u psów, jedne bardziej poważne, inne mniej. Twój psiak może trzepać uszami po kontakcie z wodą podczas kąpieli lub pływania.
Nasze psiaki robią wiele różnych rzeczy, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się przypadkowe, a po głębszej analizie okazuje się, że pupil chce nam coś powiedzieć. Dokładnie tak samo jest w przypadku trzepania przez psiaki uszami. Nie robią tego bez przyczyny.
Czego się dowiesz z tego artykułu:
- Pies za pomocą trzepania uszami chce nam coś przekazać
- Powodem takiego zachowania u psa może być zapalenie ucha
- Często możemy zauważyć u psa trzepanie uszami po wyjściu z wody
Pies trzepie uszami
Nasze pieski za pomocą swojego zachowania starają się przekazać nam, opiekunom, wiele bardzo ważnych informacji. Często błędnie zakłada się, że komunikacja między psem, a właścicielem odbywa się wyłącznie za pomocą szczekania oraz machania ogonem. Nic jednak bardziej mylnego.
Czworonogi wyrażają swoje emocje na naprawdę wiele różnych sposobów. Mając pod swoją opieką psiaka, dobrze jest być świadomym tego, co w danej chwili próbuje ci przekazać. Dzięki temu wasza relacja będzie pełna i oparta na wzajemnym zrozumieniu.
Twój pies trzepie uszami? Z pewnością nie jest to przypadkowe zachowanie. Za nim kryje się jakaś konkretna intencja twojego pieska. Oczywiście mówimy tutaj o czymś więcej niż jedynie jednorazowym ruchu głowy pieska. Jeśli zdarzy się to raz, a psiak nie powtarza tego gestu, to być może było to zupełnie przypadkowe zdarzenie.
Jeśli jednak miałaś okazję już kilkukrotnie zaobserwować takie zachowanie u twojego pieska, to jest bardzo prawdopodobne, że twój pupil chce w ten sposób ci coś przekazać. Dlatego też chciałabym przedstawić ci przyczyny jakie mogą się kryć za takim zachowaniem u twojego czworonożnego przyjaciela.
W sytuacji gdyby żadna z przedstawionych przeze mnie przyczyn nie sprawdziła się w przypadku twojego pieska, to zostaw komentarz na końcu artykułu i dokładniej opisz waszą sytuację. Postaram się wam pomóc w miarę moich możliwości.
Dlaczego mój pies trzepie uszami
Tak jak już na wstępie wspomniałam, przyczyn tego, że twój pies trzepie uszami może być kilka. Dlatego też chciałabym przedstawić ci każdą z nich. Znając przyczynę takiego zachowania u pieska będzie ci łatwiej podjąć odpowiednie kroki. Bez zrozumienia istoty problemu może być bardzo trudno poradzić sobie z tym zachowaniem u twojego czworonożnego przyjaciela.
Coś znajduje się w uchu psa
Jedną z najczęstszych przyczyn trzepania uszami przez psa, jest sytuacja, w której coś wpada do ucha twojego czworonożnego przyjaciela. Najczęściej ma to miejsce podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu wraz z psiakiem.
Podczas jednej z naszych wycieczek po lesie, to ucha mojego pieska wpadły igły sosny. Jak to się stało? Mój psiak biegał wesoło po lesie, a podczas tego jedno z jego uszek musiała się wygiąć. Na codzień są one oklapnięte dlatego tego rodzaju sytuacje nie zdarzają się u ans zbyt często. Tego dnia jednak ucho mojego pieska odchyliło się i przypuszczam, że przechodząc pod choinkami, do środka wpadło mu kilka igieł.
Od razu po tym zajściu psiak zaczął trzepać uszami. Przestraszona tym, że psiak zrobił sobie krzywdę, zaczęłam zastanawiać się co się stało. Obejrzałam uszy pieska, a w jednym z nich znalazłam igły. Na szczęście nie wpadł głęboko, dlatego bez problemu mogłam je samodzielnie wyciągnąć.
Nie zawsze jednak będzie to tak prosta sprawa. Jeśli podejrzewasz, że coś wpadło do ucha twojego pieska, to zabierz go na wizytę kontrolną do weterynarza. Nie czekaj z założeniem, że sprawa się sama rozwiąże, a ciało obce z pewnością samo prędzej czy później wypadnie z ucha pieska. Jeśli będzie się ono znajdowało głęboko, to jedynie weterynarz przy użyciu specjalistycznych narzędzi będzie w stanie sobie z tym poradzić z sukcesem.
Mata dla psa
LOFT grafitowa
od 229,95zł
Zapalenie ucha psa
Twój pies może mieć odruch machania uszami z powodu odczuwania bólu. Dzieje się tak w przypadku, gdy z uchem pieska jest coś nie tak. Zapalenie ucha to dość powszechna sytuacja, szczególnie w przypadku niektórych ras psów. Przede wszystkim u takich, które charakteryzują się długimi, oklapniętymi uszami. Jest to idealne siedlisko dla bakterii.
Dlatego jeśli masz pod swoją opieką pieska np takiej rasy jak porcelaine, to musisz pamiętać o tym, aby regularnie czyścić jego uszy. Oczywiście jest to obowiązkowy etap pielęgnacyjny w przypadku każdego pieska i w żadnym wypadku nie powinniśmy go omijać. Jednak u psiaków z długimi uszami jest to szczególnie ważna sprawa. Psiak nie będzie w stanie samodzielnie w pełni wyczyścić swoich uszu w takim stopniu, aby na pewno były one higieniczne.
Jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej na temat rasy jaką jest porcelaine i co jeszcze charakteryzuje te pieski oprócz bardzo długich uszu, to odsyłam cię do innego mojego wpisu poświęconego w pełni tej tematyce. Znajdziesz go TUTAJ.
Co może wywoływać zapalenie ucha u psa? Bardzo wiele czynników. Nie zawsze psiak będzie reagował w ten sposób w takiej sytuacji. jeśli zapalenie nie będzie powodowało u pieska bólu, to nie będzie trzepie uszami. Dlatego tak czy inaczej zalecam ci regularne kontrolowanie stanu kondycji uszu pupila.
Objaw stresu u psa
Trzepanie uszami oraz trzęsienie cała głową może być sposobem twojego czworonożnego przyjaciela na rozładowanie kłębiącego się w nim stresu. Jak pewnie dobrze wiesz psiaki starają się unikać konfliktów jeśli tylko mają taką możliwość. Dlatego starają się rozładowywać kłębiące się w nich emocje, a tym samym nie dopuścić do konfrontacji.
Jeśli zauważysz u twojego pieska trzepanie uszami to zastanów się, czy aby nie wydarzyło się coś, co mogło wywołać u niego uczucie lęku. Taka sytuacja może być właśnie przyczyną tego, że twój piesek zachowuje się w ten sposób.
Zauważyłam, że mój psiak ma tendencję do tego, aby po mojej nieobecności w domu witać mnie, a tuż po tym trzepać uszami i głową. W ten sposób mój psiak stara się poradzić sobie ze stresem, który towarzyszył mu podczas, gdy był sam w domu i za mną tęsknił. Wie, że moje pojawienie się w domu oznacza, że może już czuć się w pełni spokojnie i bezpiecznie. Trzepanie uszami pomaga mu w przywróceniu balansu.
Zachowanie psa po wyjściu z wody
Bardzo często możemy zauważyć trzepanie uszami przez psa po bezpośrednim kontakcie z wodą np podczas kąpieli lub pływania. Z pewnością niejednokrotnie udało ci się zauważyć, że twój czworonożny przyjaciel w takiej sytuacji zaczyna trzepać uszami, głową oraz całym ciałem. Mój psiak gdy jest mokry to jednak najbardziej intensywnie trzepie uszami.
Dlaczego twój psiak zachowuje się w taki sposób? Ponieważ chce pozbyć się nadmiaru wody znajdującego się na jego ciele. Z pewnością sama znasz to nieprzyjemne uczucie, gdy do twoich uszu leci woda. Dla twojego pieska również nie jest to nic komfortowego. Dlatego jeśli zauważysz, że twój piesek bardzo intensywnie trzepie uszami po kontakcie z wodą, to jest to jak najbardziej normalnie i nie masz się czego obawiać.
Obserwuj zachowanie twojego psa
Twój psiak często zachowuje się w dany sposób nie bez powodu. Tyczy się to również trzepania uszami. Istnieje kilka przyczyn takiego zachowania twojego czworonożnego przyjaciela. Ważne jest to, abyś potrafiła je poprawnie ocenić.
Twojemu pieskowi zdarza się trzepać uszami? Napisz mi swoją odpowiedź w komentarzu poniżej.
Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.