Dlaczego mój pies trzepie uszami - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Dlaczego mój pies trzepie uszami

Jeśli twojemu pieskowi zdarza się w bardzo charakterystyczny sposób trzepać uszami, to bardzo prawdopodobne, że nie robi tego bez powodu. Jest kilka przyczyn takiego zachowania u psów, jedne bardziej poważne, inne mniej. Twój psiak może trzepać uszami po kontakcie z wodą podczas kąpieli lub pływania.

Wpis rozbudowano o:

  • informacje o tym, co zrobić gdy pies trzepie uszami

Nasze psiaki robią wiele różnych rzeczy, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się przypadkowe, a po głębszej analizie okazuje się, że pupil chce nam coś powiedzieć. Dokładnie tak samo jest w przypadku trzepania przez psiaki uszami. Nie robią tego bez przyczyny.

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Pies za pomocą trzepania uszami chce nam coś przekazać
  • Powodem takiego zachowania u psa może być zapalenie ucha
  • Często możemy zauważyć u psa trzepanie uszami po wyjściu z wody

Pies trzepie uszami

Nasze pieski za pomocą swojego zachowania starają się przekazać nam, opiekunom, wiele bardzo ważnych informacji. Często błędnie zakłada się, że komunikacja między psem, a właścicielem odbywa się wyłącznie za pomocą szczekania oraz machania ogonem. Nic jednak bardziej mylnego.

Czworonogi wyrażają swoje emocje na naprawdę wiele różnych sposobów. Mając pod swoją opieką psiaka, dobrze jest być świadomym tego, co w danej chwili próbuje ci przekazać. Dzięki temu wasza relacja będzie pełna i oparta na wzajemnym zrozumieniu.

Twój pies trzepie uszami? Z pewnością nie jest to przypadkowe zachowanie. Za nim kryje się jakaś konkretna intencja twojego pieska. Oczywiście mówimy tutaj o czymś więcej niż jedynie jednorazowym ruchu głowy pieska. Jeśli zdarzy się to raz, a psiak nie powtarza tego gestu, to być może było to zupełnie przypadkowe zdarzenie.

Jeśli jednak miałaś okazję już kilkukrotnie zaobserwować takie zachowanie u twojego pieska, to jest bardzo prawdopodobne, że twój pupil chce w ten sposób ci coś przekazać. Dlatego też chciałabym przedstawić ci przyczyny jakie mogą się kryć za takim zachowaniem u twojego czworonożnego przyjaciela.

W sytuacji gdyby żadna z przedstawionych przeze mnie przyczyn nie sprawdziła się w przypadku twojego pieska, to zostaw komentarz na końcu artykułu i dokładniej opisz waszą sytuację. Postaram się wam pomóc w miarę moich możliwości.

Dlaczego mój pies trzepie uszami

Tak jak już na wstępie wspomniałam, przyczyn tego, że twój pies trzepie uszami może być kilka. Dlatego też chciałabym przedstawić ci każdą z nich. Znając przyczynę takiego zachowania u pieska będzie ci łatwiej podjąć odpowiednie kroki. Bez zrozumienia istoty problemu może być bardzo trudno poradzić sobie z tym zachowaniem u twojego czworonożnego przyjaciela.

Coś znajduje się w uchu psa

Jedną z najczęstszych przyczyn trzepania uszami przez psa, jest sytuacja, w której coś wpada do ucha twojego czworonożnego przyjaciela. Najczęściej ma to miejsce podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu wraz z psiakiem.

Podczas jednej z naszych wycieczek po lesie, to ucha mojego pieska wpadły igły sosny. Jak to się stało? Mój psiak biegał wesoło po lesie, a podczas tego jedno z jego uszek musiała się wygiąć. Na codzień są one oklapnięte dlatego tego rodzaju sytuacje nie zdarzają się u ans zbyt często. Tego dnia jednak ucho mojego pieska odchyliło się i przypuszczam, że przechodząc pod choinkami, do środka wpadło mu kilka igieł.

Od razu po tym zajściu psiak zaczął trzepać uszami. Przestraszona tym, że psiak zrobił sobie krzywdę, zaczęłam zastanawiać się co się stało. Obejrzałam uszy pieska, a w jednym z nich znalazłam igły. Na szczęście nie wpadł głęboko, dlatego bez problemu mogłam je samodzielnie wyciągnąć.

Nie zawsze jednak będzie to tak prosta sprawa. Jeśli podejrzewasz, że coś wpadło do ucha twojego pieska, to zabierz go na wizytę kontrolną do weterynarza. Nie czekaj z założeniem, że sprawa się sama rozwiąże, a ciało obce z pewnością samo prędzej czy później wypadnie z ucha pieska. Jeśli będzie się ono znajdowało głęboko, to jedynie weterynarz przy użyciu specjalistycznych narzędzi będzie w stanie sobie z tym poradzić z sukcesem.

Prośba o pomoc, gdy masz podejrzenie, ze zdrowie twojego czworonożnego przyjaciela jest zagrożone, nigdy nie jest błędem. Dlatego nie wahaj się działać gdy masz jakiekolwiek wątpliwości.

Zapalenie ucha psa

Twój pies może mieć odruch machania uszami z powodu odczuwania bólu. Dzieje się tak w przypadku, gdy z uchem pieska jest coś nie tak. Zapalenie ucha to dość powszechna sytuacja, szczególnie w przypadku niektórych ras psów. Przede wszystkim u takich, które charakteryzują się długimi, oklapniętymi uszami. Jest to idealne siedlisko dla bakterii.

Dlatego jeśli masz pod swoją opieką pieska np takiej rasy jak porcelaine, to musisz pamiętać o tym, aby regularnie czyścić jego uszy. Oczywiście jest to obowiązkowy etap pielęgnacyjny w przypadku każdego pieska i w żadnym wypadku nie powinniśmy go omijać. Jednak u psiaków z długimi uszami jest to szczególnie ważna sprawa. Psiak nie będzie w stanie samodzielnie w pełni wyczyścić swoich uszu w takim stopniu, aby na pewno były one higieniczne.

Jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej na temat rasy jaką jest porcelaine i co jeszcze charakteryzuje te pieski oprócz bardzo długich uszu, to odsyłam cię do innego mojego wpisu poświęconego w pełni tej tematyce. Znajdziesz go TUTAJ.

Co może wywoływać zapalenie ucha u psa? Bardzo wiele czynników. Nie zawsze psiak będzie reagował w ten sposób w takiej sytuacji. jeśli zapalenie nie będzie powodowało u pieska bólu, to nie będzie trzepie uszami. Dlatego tak czy inaczej zalecam ci regularne kontrolowanie stanu kondycji uszu pupila.

Objaw stresu u psa

Trzepanie uszami oraz trzęsienie cała głową może być sposobem twojego czworonożnego przyjaciela na rozładowanie kłębiącego się w nim stresu. Jak pewnie dobrze wiesz psiaki starają się unikać konfliktów jeśli tylko mają taką możliwość. Dlatego starają się rozładowywać kłębiące się w nich emocje, a tym samym nie dopuścić do konfrontacji.

Jeśli zauważysz u twojego pieska trzepanie uszami to zastanów się, czy aby nie wydarzyło się coś, co mogło wywołać u niego uczucie lęku. Taka sytuacja może być właśnie  przyczyną tego, że twój piesek zachowuje się w ten sposób.

Zauważyłam, że mój psiak ma tendencję do tego, aby po mojej nieobecności w domu witać mnie, a tuż po tym trzepać uszami i głową. W ten sposób mój psiak stara się poradzić sobie ze stresem, który towarzyszył mu podczas, gdy był sam w domu i za mną tęsknił. Wie, że moje pojawienie się w domu oznacza, że może już czuć się w pełni spokojnie i bezpiecznie. Trzepanie uszami pomaga mu w przywróceniu balansu.

Jeśli chciałabyś dowiedzieć się nieco więcej na temat psiego stresu, to odsyłam cię do innego mojego wpisu. Znajdziesz go TUTAJ.

Zachowanie psa po wyjściu z wody

Bardzo często możemy zauważyć trzepanie uszami przez psa po bezpośrednim kontakcie z wodą np podczas kąpieli lub pływania. Z pewnością niejednokrotnie udało ci się zauważyć, że twój czworonożny przyjaciel w takiej sytuacji zaczyna trzepać uszami, głową oraz całym ciałem. Mój psiak gdy jest mokry to jednak najbardziej intensywnie trzepie uszami.

Dlaczego twój psiak zachowuje się w taki sposób? Ponieważ chce pozbyć się nadmiaru wody znajdującego się na jego ciele. Z pewnością sama znasz to nieprzyjemne uczucie, gdy do twoich uszu leci woda. Dla twojego pieska również nie jest to nic komfortowego. Dlatego jeśli zauważysz, że twój piesek bardzo intensywnie trzepie uszami po kontakcie z wodą, to jest to jak najbardziej normalnie i nie masz się czego obawiać.

Nie każdy piesek musi lubić wodę. Dlatego też takie zachowanie pieska może wynikać właśnie z tego, że chce się jej jak najszybciej pozbyć.

Co zrobić gdy pies trzepie uszami

W każdym przypadku, jeśli istnieje jakiekolwiek niepokojące zachowanie lub objawy, najlepiej skonsultować się z weterynarzem. Weterynarz będzie w stanie dokładnie ocenić sytuację i podać skuteczne leczenie.

Obejrzyj uszy psa

Spróbuj ostrożnie obejrzeć uszy psa, zwłaszcza wewnętrzną stronę. Zwróć uwagę na zaczerwienienia, obrzęki, obecność plam, brudów lub nieprzyjemnego zapachu. Jeśli zauważysz coś nietypowego, warto skonsultować się z weterynarzem.

Sprawdź obecność ciał obcych

Jeśli podejrzewasz obecność ciał obcych, takich jak kurz czy trawa, możesz spróbować delikatnie usunąć je. Bądź jednak bardzo ostrożny, aby nie zranić delikatnej skóry wewnątrz ucha.

Zaplanuj wizytę u weterynarza

Jeśli pies trzepie uszami regularnie, jest to sygnał, że coś może być nie tak. Warto skonsultować się z weterynarzem, który dokładnie zbada uszy psa i zidentyfikuje ewentualne problemy, takie jak infekcje czy alergie.

Unikaj samodzielnego leczenia

Nie próbuj samodzielnie leczyć infekcji uszu lub innych poważnych problemów. Stosowanie nieprawidłowych środków może zaszkodzić psu. Weterynarz będzie w stanie zalecić odpowiednie leczenie.

Zadbaj o higienę uszu

Regularne sprawdzanie i utrzymanie higieny uszu może pomóc w zapobieganiu problemom. Jednak pamiętaj, żeby nie używać ostrożnie i odpowiednich środków do czyszczenia uszu, aby nie uszkodzić delikatnej skóry wewnętrznej.

Obserwuj zachowanie twojego psa

Twój psiak często zachowuje się w dany sposób nie bez powodu. Tyczy się to również trzepania uszami. Istnieje kilka przyczyn takiego zachowania twojego czworonożnego przyjaciela. Ważne jest to, abyś potrafiła je poprawnie ocenić.

Twojemu pieskowi zdarza się trzepać uszami? Napisz mi swoją odpowiedź w komentarzu poniżej.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy. Zobacz również legowiska dla psa w naszej ofercie.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

piesek w różowym sweterku

Jak fotografować swojego pieska – moje najlepsze wskazówki 

Fotografowanie psów to nie tylko umiejętność uchwycenia pięknych chwil z naszymi wiernymi towarzyszami, ale także sposób na wzmocnienie więzi między właścicielem, a psem. Warto poznać kilka technik, takich jak między innymi wykorzystanie naturalnego światła, cierpliwość podczas pracy z pupilem oraz kreatywne podejście do kadrowania, aby uzyskać udane i jak najpiękniejsze zdjęcia swojego czworonożnego przyjaciela. Czego [...]

Czytaj dalej… from Jak fotografować swojego pieska – moje najlepsze wskazówki 

Czytaj dalej
pies ubrany w plaszczyk dla psa brazowy

Dlaczego pies ucieka

Dla każdego psiego opiekuna uciekanie pupila jest czymś bardzo stresującym. Czasem psiak nie chce wcale opuścić swojego właściciela, a jedynie brakuje mu aktywnej rozrywki. Jednak niektóre pieski uciekają z chęci wolności i zobaczenia tego co nowe i nieznane. Czego się dowiesz z tego artykułu Pies ucieka Wiele zachowań naszych czworonożnych przyjaciół jest dla nas nie [...]

Czytaj dalej… from Dlaczego pies ucieka

Czytaj dalej
pies podczas spaceru siedzi z opiekunką z przyczepioną saszetką

Dlaczego pies liże właściciela

Wiele codziennych zachowań naszych czworonożnych przyjaciół jest nieprzypadkowych. To, że psiak zaczyna lizać swojego właściciela, czy to po twarzy, czy po rękach, jest spowodowane konkretnymi intencjami psa. Wśród nich możemy wymienić między innymi chęć psiaka zwrócenia na siebie uwagi. Czego się dowiesz z tego artykułu: Dlaczego pies liże właściciela  Często zachowanie naszych czworonożnych przyjaciół bywa [...]

Czytaj dalej… from Dlaczego pies liże właściciela

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup