Dlaczego mój pies je trawę - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Dlaczego mój pies je trawę

Podczas spacerowaniu po parku z psiakiem nagle zauważasz, ze zaczyna on jeść trawę? Myślę, że każdy psi opiekun dobrze zna tają sytuacje. Czy jednak wiesz, dlaczego twój czworonożny przyjaciel postanawia zjeść trochę trawy? Przede wszystkim wcale nie nie oznacza to, że jest głodny.

Pies jedząc trawę może chcieć wywołać u siebie odruchy wymiotne. W ten sposób szuka własnego rozwiązania, aby poradzić sobie z bólem żołądka lub problemami trawiennymi. Organizm psa nie produkuje enzymów, umożliwiających mu strawienie zjedzonej przez niego trawy. Dlatego jedzenie trawy przez psa nie jest dobrym pomysłem.

Czego się dowiesz z tego artykułu

 • Psy nie posiadają enzymów trawiennych umożliwiających im pełne strawienie zjedzonej trawy.
 • Powodem jedzenia trawy może być chęć wywołania odruchu wymiotnego przez psa.
 • Jedzenie trawy przez psa może być oznaką tego, że cierpi on na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

Pies je trawę

Czy zdarza ci się zauważać, że twój psiak podczas przebywania na zewnątrz je trawę? Myślę, że znam odpowiedź na to pytanie. Większość psiaków ma na swoim koncie chociaż jedno podejście do zjedzenia trawy. Niektórym czworonogom zdarza się to częściej, innym trochę rzadziej.

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego w ogóle twój pies je trawę. Takie zachowanie u psiaka nie wynika przecież z tego, że twój pupil jest głodny, czy też przemawia przez niego charakter prawdziwego łakomczucha.

Pies je trawę z konkretnych powodów, które nijak mają się z chęcią zaspokojenia przez niego głodu. Bardzo ważne jest to, abyś zdawała sobie z tego sprawę.

Słyszałam o przypadkach psich opiekunów, którzy chcąc odwieźć swojego pupila od pomysłu jedzenia trawy, próbowali przekupić go różnym smakołykami.

Efekt tego był zdecydowanie przeciwny od oczekiwanego. Psiak myślał, że otrzymuje nagrodę za to, że próbuje zjeść trawę. Jestem pewna, że nie chcesz tworzyć u swojego pupila takiego skojarzenia. Bardzo trudno byłoby wówczas oduczyć psiaka jedzenia trawy.

Dlaczego pies je trawę

Tak jak już wcześniej wspomniałam, jedzenie trawy przez psa jest spowodowane konkretnymi pobudkami. Twój psiak nie robi tego bez powodu. Czy masz jakieś podejrzenia, co może być przyczyną takiego zachowania psiaka? Przyznam, że ja próbowałam wydedukować dlaczego tak się dzieje, zanim poznałam prawdziwą odpowiedź na to pytanie.

Napisz mi w komentarzu jakie są twoje dotychczasowe przypuszczenia na ten temat. Jestem bardzo ciekawa czy twoja teoria jest bliska prawdy.

– niedobory witamin u psa

Jedzenie trawy przez psa może być spowodowane wystąpieniem niedoborów witamin w jego organizmie. Psiak instynktownie chce dostarczyć ich właśnie poprzez spożywanie zielonej trawy. 

Twój pupil chce uzupełnić składniki odżywcze, których nie otrzymuje wraz z swoją codzienną dietą. Dlatego jeśli masz wątpliwości co do tego, czy aby na pewno jadłospis twojego psa zawiera wszystko to, czego potrzebuje, to odsyłam cię do artykułu, który znajdziesz TUTAJ. Tłumaczę w nim krok po kroku co powinna zawierać zdrowa i pełnowartościowa dieta twojego psa.

– pies chce oczyścić żołądek

Twój psiak może decydować się na jedzenie trawy podczas spacerów, gdy odczuwa problemy żołądkowe jelitowe. Pewnie zastanawiasz się jakie w takim razie działanie lecznicze ma w tej sytuacji trawa. Opowiem ci na to pytanie, żadne.

W tym zachowaniu twojego psiaka nie chodzi o to, że zależy mu na dostarczeniu trawy do swojego organizmu, ponieważ będzie to miało dla niego pozytywny wpływ na zdrowie. Wręcz przeciwnie. Żołądek twojego psa nie posiada enzymów trawiennych umożliwiających mu odpowiednie strawienie trawy.

W jakim celu więc twój pupil je trawę? Jej struktura i faktura łaskocze psa w podniebienie podczas jedzenia, drażniąc tym samym jego błonę śluzową przewodu pokarmowego. Jaki jest tego efekt? Powoduje to powstanie odruchu wymiotnego u psa.

Jestem pewna, że zauważyłaś, że wkrótce po tym jak twój psiak zje trawę, to pojawiają się u niego wymioty. Jest to celowe działanie psiaka. Twój pupil cierpiąc na niestrawność, lub też zatrucie pokarmowe, chce w ten sposób pomóc sobie pozbyć się tego nieprzyjemnego uczucia w żołądku.

Psiak w ten sposób stara się oczyścić swój żołądek. Nie da się jednak ukryć, że nie jest to zbyt dobry sposób. Dlatego jeśli tylko zauważysz, że twój psiak ma problemy żołądkowe, to postaraj mu się ulżyć podając odpowiednie leki.

– odwrotny skutek jedzenia trawy przez psa

Jedzenie trawy w takiej sytuacji nie zawsze przyniesie psiakowi ulgę, a czasem wręcz przeciwny efekt. Nie każdy psiak jedząc trawę będzie miał automatycznie odruch wymiotny. Dlatego tak ważne jest to, aby nie pozwalać pieskowi na tą metodą samodzielnej próby leczenia się.

W momencie, gdy twój psiak cierpi na problemy z żołądkiem, a zjedzona trawa zamiast zostać zwrócona, pozostanie w organizmie pupila, to może ona jeszcze bardziej pogorszyć stan zdrowia czworonoga.

Tak jak już wcześniej wspomniałam, twój pies nie posiada enzymów trawienny pozwalających mu na pełne strawienie trawy. Dlatego w takiej sytuacji będzie to dodatkowe obciążenie dla organizmu psa, który już i tak próbuje poradzić sobie z problemami trawiennymi.

Co zrobić aby pies nie jadł trawy

Jeśli twój psiak cierpi na problemy trawienne, to postaraj się zadbać o niego zanim ból będzie na tyle dokuczliwy, że postanowi on znaleźć swój własny sposób na pozbycie się tego uczucia.

Jeżeli do tej pory nie miałaś do czynienia z problemami żołądkowymi u twojego psiaka, to poproś o pomoc w tej kwestii weterynarza. Im szybsza będzie twoja reakcja, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że twój psiak wpadnie na pomysł, aby pozbyć się niestrawności poprzez jedzenie trawy.

Bardzo pomocne jest nauczenie psiaka komendy zostaw. Bez treningu tej umiejętności próba odciągnięcia twojego pieska od trawy może być trudna. Pewnie dobrze znasz sytuację w której twój psiak znajdzie coś, co bardzo chce zjeść. Bardzo trudno namówić go na to, aby wypluł daną rzecz.

W przypadku mojego pupila, zanim opanował on poprawną reakcję na polecenie zostaw, nie było w ogóle możliwości, aby wypuścił trzymaną rzecz z pyska.

Odwróć uwagę psa

Jeśli podczas spaceru z twoim psiakiem zauważysz, że ewidentnie nosi się on z zamiarem zjedzenia trawy, to postaraj się odwrócić jego uwagę. Zainteresuj go czymś zupełnie innym, tak aby przestał myśleć o tym, co właśnie zamierzał zrobić.

W przypadku mojego psa najbardziej sprawdza się, zwrócenie jego uwagi za pomocą zabawki. Mamy kilka takich, które służą nam tylko do zabawy na dworze. Wśród nich między innymi znajduje się bullet do przeciągania wykonany z mocnego sznura od Bowl&Bone Republic.

Mojego psiaka nie trzeba długo zachęcać do wspólnej zabawy. W jego przypadku jest to najbardziej skuteczna metoda na odwrócenie jego uwagi od jedzenia trawy. Zastanów się jaka zabawka może najbardziej zainteresować w takim momencie twojego pupila. Każdy psiak ma swoje własne upodobania co do zabawek.

Poproś o pomoc psiego behawiorysty

Jeśli twój psiak ma tendencję do tego, aby podczas wspólnych spacerów zawsze znaleźć coś, co może jeść, to być może niezbędna może okazać się pomoc psiego behawiorysty. Możliwe, że jedzenie trawy w przypadku twojego pupila wynika z jego zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.

Psiaki cierpiące na to zaburzenie mają tendencję to próby zjedzenia rzeczy, które są niejadalne. Może się to tyczyć właśnie między innymi trawy. W takich przypadkach niezbędna będzie pomoc specjalisty. Problem dotyczy sfery psychicznej psiaka i niestety możesz nie dać rady poradzić sobie z nim samodzielnie.

Jedzenie trawy przez psa

Problem jedzenia trawy przez psiaka jest bardzo powszechny. Wiele psiaków podczas spacerów czy przebywania w ogrodzie postanawia zjeść trawę. Jeśli zdarza się to jedynie raz na jakiś czas, to nie musisz wpadać w panikę. Jeśli jednak twój psiak robi to niemalże non stop, to znak, że coś jest nie w porządku.

Twojemu psiakowi zdarza się jeść trawę? Jeśli tak, to w jakich sytuacjach najczęściej ma to miejsce?

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

8 komentarzy do “Dlaczego mój pies je trawę

 1. Moja psina ma swoją ulubioną roślinę w ogródku którą od czasu do czasu podjada Jest to rodzaj trawy wysokiej i dość ostrej Wiem że w ten sposób leczy swój żołądek gdy za dużo zje

  1. Jeśli trawa jest naprawdę ostra, to jedzenie jej przez psiaka może nie być bezpieczne dla jego przełyku. Postaraj się kontrolować to zachowanie u swojego pupila, szczególnie jeśli będzie robił to zbyt często.

  1. Jeśli Twój piesek ej trawę bardzo często. to zdecydowanie musisz zwrócić uwagę na ten problem.

 2. Dużo słyszałam na temat tego, że to dobrze jak pies je trawę. Teraz wiem, że to bujda.

 3. Byłam pewna, że to super, że mój pies je trawę, bo wtedy nie brakuje mu żadnych witamin

  1. Niestety jest to właśnie często powielany błąd 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies śpi na materacu w pokoju

Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

W wyborze najlepszego posłania ortopedycznego dla psa należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. To dopasowanie legowiska do indywidualnych potrzeb psa, zapewnienie jakości wykonania oraz odpowiednich materiałów, właściwy rozmiar i komfort, który oferuje, a także jego zdolność do wspierania stawów i kręgosłupa. Decyzja o posłaniu ortopedycznym to inwestycja w zdrowie psa, dlatego warto zadbać o [...]

Czytaj dalej… from Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

Czytaj dalej
piesek na legowisku z zabawkami

Objawy babeszjosy u psa

Wiedza na temat babeszjozy, jej przyczyn i sposobów leczenia jest kluczowa dla każdego właściciela psa. Zapoznanie się z możliwymi objawami i sposobami zapobiegania tej chorobie może pomóc w szybszym rozpoznaniu i skutecznym leczeniu. Objawy babeszjozy mogą być różnorodne i łatwo je przeoczyć. Czego się dowiesz z tego artykułu: Babeszjosa u psa W trosce o zdrowie [...]

Czytaj dalej… from Objawy babeszjosy u psa

Czytaj dalej
pies czeka na chodzniku

Podstawowa higiena psich uszu

Każdy opiekun psa powinien zrozumieć, że dbanie o higienę uszu nie jest tylko kwestią estetyki, lecz głównie troską o dobre samopoczucie pupila. Różne rasy mogą wymagać różnego podejścia do pielęgnacji uszu, dlatego też kluczowe jest systematyczne sprawdzanie ich stanu i odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do indywidualnych potrzeb konkretnego psa. Czego się dowiesz z tego artykułu: Higiena [...]

Czytaj dalej… from Podstawowa higiena psich uszu

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup