Czy pies płacze - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Czy pies płacze

Psy nie potrafią wyrażać swojego smutku, ani ogromnej radości za pomocą łez. Jako formę płaczu u psa możemy uznać wycie, popiskiwanie lub też kulenie się w kłębek. Jednak psiaki posiadają możliwość produkowania łez. W przypadku psów łzy mają za zadanie nawilżać oczy psiaka lub usuwać z nich zanieczyszczenia lub pyłki.

Czy wiesz w jaki sposób twój czworonożny przyjaciel wyraża swój smutek? Zawsze wydawało mi się, że widzę łzy w oczach mojego pieska, w momentach dla niego trudnych. Jednak płacz w przypadku psów wygląda zupełnie inaczej niż może się nam to wydawać na podstawie naszego codziennego życia.

Czego się dowiesz z tego artykułu

  • Łzy psa nie wyrażają emocji jakie odczuwa
  • Oko psa produkuje łzy w celu nawilżenia się lub oczyszczenia
  • Jako płacz psa możemy uznać wycie, popiskiwanie, kulenie się w kłębek

Czy pies płacze?

Wyrażanie swoich emocji to jeden z kluczowych elementów komunikacji psów. Czworonogi odczuwają ogromną gamę uczuć, w dużej mierze tożsamych z tymi, które towarzyszą w życiu zarówno mi, jak i tobie. Zastanawiałaś się kiedyś, czy psy płaczą?

Dla ludzi łzy to oznaka smutku, ale i niekiedy radości. Czy w takim razie u naszych czworonożnych przyjaciół jest to tożsame? Płacz u psa jest nadal odbierany jak coś nieco zagadkowego. Biorąc pod uwagę jak istotną rolą w okazywaniu emocji odgrywają łzy w naszym życiu, to warto zwrócić uwagę na ten aspekt u naszych psiaków.

Dlatego też chcę odpowiedzieć ci na pytanie, czy pies potrafi płakać, a także czy twój czworonożny przyjaciel w ogóle ma łzy.

Czy pies ma łzy?

Początkowo skupmy się na tym, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy pies w ogóle ma możliwość wytwarzania łez. Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca.

Oczy psa posiadają kanaliki łzowe, które właśnie odpowiadają za powstawanie łez. Ich system działania jest bardzo podobny do tego, jaki my mamy w swoich oczach.

Tak więc ogólnie rzecz biorąc, twój psiak ma możliwość produkcji łez. Jednak zwróćmy uwagę na to, że łzy i płacz nie są tożsamym zjawiskiem. Warto zwrócić na to uwagę, gdy zajmujemy się tą kwestią w odniesieniu do naszych czworonożnych przyjaciół.

Łzy u człowieka są bardzo często naturalnym odruchem oka, które potrzebuje nawilżenia lub chce się pozbyć jakiegoś ciała obcego. Wcale nie oznacza to, że takie sytuacje nazwiemy płaczem. Dlaczego? Ponieważ jest to naturalna reakcja organizmu, którą nie kierują nasze osobiste emocje.

Zastanówmy się więc nad tym, w jakim celu oczy psa wytwarzają łzy, a więc czy psiaki potrafią płakać?

Czy mój pies płacze?

Skupiając się na łzach psa, zastanówmy się więc nad tym, czy psiaki potrafią płakać. Jest to bardzo ważna kwestia jeśli zastanawiamy się nad uczuciami naszych czworonogów oraz tego, w jaki sposób okazują swoje emocje.

Pies nie potrafi płakać, w ogólnie przyjętym tego słowa znaczeniu. Twój psiak nie jest w stanie reagować łzami, na ważne dla niego przeżycia. Dla nas naturalną reakcją organizmu na ogromny smutek jest płacz. Podobnie w sytuacji, gdy jesteśmy czymś niezwykle wzruszeni. Organizm psa nie reaguje w ten sposób na silne emocje, których doświadcza.

Zdaje sobie sprawę, że może być to w pewien sposób rozczarowujące dla wielu psich opiekunów. Sama byłam trochę zdziwiona tym faktem, że mój psiak nie okazuje swoich emocji w taki sam sposób, jak ja. Gdy widziałam, że mojemu psiakowi z jakiegoś powodu jest smutno, to podświadomie patrząc na niego, wydawało mi się, że widzę łzy w jego oczach. Dziś już wiem, że nie było to możliwe.

Okazywanie emocji poprzez płacz jest typowo ludzkim zachowaniem. Zwierzaki nie potrafią w ten sposób pokazywać co czują. Nie oznacza to jednak, że pojęcie płaczu jest im obce. Wręcz przeciwnie. Bardzo często możemy spotkać się z płaczem u zwierząt. Również w przypadku psiaków. Jednak nie jest to taki rodzaj płaczu, jaki my dobrze znamy, czyli związany ze łzami.

W takim razie odpowiadając na kluczowe pytanie, czy psy potrafią płakać? Tak, ale nie za pomocą łez. Pewnie zastanawiasz się w takim razie, w jaki sposób twój czworonożny przyjaciel płacze? Osobiście uważam, że jest to ważna wiedza, jeśli jesteś psim opiekunem. Dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób twój psiak wyraża tak ważne emocje, jakimi jest radość oraz smutek.

Dzięki temu potrafisz zareagować w danej sytuacji w taki sposób, aby twój psiak poczuł się ważny i zaopiekowany. Gdy zaczyna płakać, na swój własny psi sposób, to nie powinnaś zostawiać pupila z tym uczuciem samego.

W jaki sposób płacze pies

Wiesz już, że w przypadku twojego czworonożnego przyjaciela, łzy nie oznaczają płaczu. Psiak nie wyraża swojego smutku, czy też innych emocji za pomocą płaczu w takiej formie, jaką my znamy z codziennego życia.

Nie oznacza to jednak, że psy nie odczuwają silnych emocji, a co za tym idzie, wcale nie płaczą. Wręcz przeciwnie. Psy bardzo często płaczą, z pewnością nie raz byłaś świadkiem takiego zachowania u psa, ale nie miałaś świadomości tego, co to oznacza.

W takim razie odpowiedzmy sobie na pytanie, w jaki sposób pies płacze, jeśli nie poprzez łzy. Za płacz w przypadku psa możemy uznać szereg zachowań psiaka.

Twój pupil może wyrażać przemawiający przez niego smutek kuląc się i chowając pysk. Psiak w ten sposób chce odseparować się od świata zewnętrznego i móc zostać jedynie samemu ze sobą.

Oznaką bardzo silnego smutku psa może być popiskiwanie. Brzmi ono nieco inaczej niż piszczenie na skutek fizycznego bólu lub komunikowania przez psa swoich potrzeb. Jest o wiele cichsze i wydaje się brzmieć tak, jakby psiak nie chciał, aby ktokolwiek miał usłyszeć jego piszczenie. Robi to w taki sposób jakby chciał zostawić to tylko dla siebie.

Za płacz psa możemy uznać również długie i przeciągłe wycie. Psy zachowują się w ten sposób najczęściej, gdy są pozostawiane same w domu. Szczególnie jest to intensywne w przypadku psiaków cierpiących na lęk separacyjny. Wówczas wycie psa jest naprawdę głośne i prawie nieustające.

Jeśli chcesz zyskać szerszą wiedzę na temat tego czym jest lęk separacyjny u psa, oraz jak sobie z nim radzić, to odsyłam cię do artykułu, który znajdziesz TUTAJ.

Łzy psa

Twój pies nie wyraża swoich emocji poprzez płacz łzami. Jednak jak już wcześniej wspomniałam, nie oznacza to, że oczy twojego czworonożnego przyjaciela w ogóle nie produkują łez. Wręcz przeciwnie. Psy posiadają kanaliki łzowe, które to są odpowiedzialne właśnie za powstawanie łez.

Jednak w takim razie, jeśli w przypadku psa jego łzy nie oznaczają ogromnej radości, czy też smutku, to jaki jest ich cel? Psie łzy pełnią funkcję nawilżającą dla oka, podobnie jak to działa w przypadku ludzi. Zarówno twoje oczy jak i twojego psiaka, muszą być stale nawilżone. Jeśli są zbyt suche, to automatycznie organizm produkuje łzy.

Łzy u psów mają również funkcję oczyszczającą. Pomagają pozbyć się zanieczyszczeń czy pyłków, które dostały się do oka twojego pupila. W ten sposób organizm psiaka samodzielnie stara się uniknąć uszkodzenia oka.

Nadmierna produkcja łez przez psa

Skoro twój psiak poprzez płacz nie wyraża swoich emocji, to co w jego przypadku oznacza nadmierna produkcja łez? Jeśli zauważysz, że oczy twojego psa są zamglone i intensywnie łzawią, może to oznaczać, że coś jest nie w porządku.

Może być to objaw zapalenia spojówek u twojego czworonożnego przyjaciela lub też zapaleniem oka. W takiej sytuacji czym prędzej udaj się na wizytę kontrolną do weterynarza.

Płacz u psa

Choć psy nie wyrażają swojego smutku poprzez łzy, to nie oznacza jednak, że nie odczuwają silnych emocji. Po prostu wyrażają je w zupełnie inny sposób, niż my ludzie.

Jednakże oczy psa posiadają kanaliki łzowe, a więc jego organizm potrafi produkować łzy. Nie są one jednak tożsame z płaczem. Służą do oczyszczania i nawilżania oka psa.

W jaki sposób twój psiak okazuje duży smutek, który możesz zakwalifikować jako płacz?

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

6 komentarzy do “Czy pies płacze

  1. Moja suczka Lala nie radzi sobie z tym że wychodzę z domu I pomimo że w domu zawsze ktoś jest ona siedzi pod drzwiami i często skiełczy wyje drapie Domownicy mówią mi że płacze za mną Mam ją kilkanaście lat wiec wie że wychodzę i wracam a mimo to przeżywa to bardzo Może macie pomysł jak to opanować?

    1. Wygląda na problem, który ciągnie się od dłuższego czasu. Sugeruję wybrać się do behawiorysty. Na pewno pomoże w tej sytuacji ❤️🐶❤️

  2. Nie mogę patrzeć na to, że mojemu pieskowi jest smutno. Nawet jeśli nie lecą mu łzy to potrawie dostrzec, kiedy płacze.

    1. Smutek w oczach ukochanego pieska to trudne doświadczenie dla jego opiekuna, jak najbardziej cię rozumiem.

  3. Ujadanie pieska to stały element każdego mojego wyjścia z domu. Na szczęście trwa to maksymalnie kilka minut i psiak idzie spać.

    1. To bardzo normalne, że psiak nie jest zadowolony, gdy jego opiekun opuszcza dom. Dobrze, że w przypadku twojego pupila trwa to tylko kilka minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ubrany w plaszczyk dla psa brazowy

Dlaczego pies ucieka

Dla każdego psiego opiekuna uciekanie pupila jest czymś bardzo stresującym. Czasem psiak nie chce wcale opuścić swojego właściciela, a jedynie brakuje mu aktywnej rozrywki. Jednak niektóre pieski uciekają z chęci wolności i zobaczenia tego co nowe i nieznane. Czego się dowiesz z tego artykułu Pies ucieka Wiele zachowań naszych czworonożnych przyjaciół jest dla nas nie [...]

Czytaj dalej… from Dlaczego pies ucieka

Czytaj dalej
pies podczas spaceru siedzi z opiekunką z przyczepioną saszetką

Dlaczego pies liże właściciela

Wiele codziennych zachowań naszych czworonożnych przyjaciół jest nieprzypadkowych. To, że psiak zaczyna lizać swojego właściciela, czy to po twarzy, czy po rękach, jest spowodowane konkretnymi intencjami psa. Wśród nich możemy wymienić między innymi chęć psiaka zwrócenia na siebie uwagi. Czego się dowiesz z tego artykułu: Dlaczego pies liże właściciela  Często zachowanie naszych czworonożnych przyjaciół bywa [...]

Czytaj dalej… from Dlaczego pies liże właściciela

Czytaj dalej
piesek w sweterku na tarasie

Jakie rasy psów mają włosy

Psiaki posiadające włosie, a nie sierść to doskonała opcja dla alergików. Mianowicie taki rodzaj okrywy wierzchniej nie powoduje reakcji alergicznej. Warto jednak wiedzieć, że psiaki posiadają włosie wymagają regularnego czesania oraz strzyżenia u psiego fryzjera. Dla osoby cierpiącej na alergię związaną z psią sierścią, jedyną możliwością na posiadanie czworonożnego przyjaciela jest wybór rasy, którą charakteryzuje [...]

Czytaj dalej… from Jakie rasy psów mają włosy

Czytaj dalej

NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter już teraz by otrzymywać informacje o nowościach, promocjach, poszerzać wiedzę o swoim czworonożnym przyjacielu oraz złapać rabat na pierwsze zamówienie!

ZAPISANO DO NEWSLETTERA

Cieszymy się, że chcesz być na bieżąco z naszymi nowościami i promocjami.

Ikona krzyżyka

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup