×

Brak produktów w koszyku.

Czy mój pies musi chodzić w kagańcu?

Pies w kagańcu - obowiązek czy dobra wola właściciela? Zapewne często zadajesz sobie te pytanie zabierając swojego pupila na spacer. W niniejszym wpisie postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie zakładania naszym czworonożnym przyjaciołom kagańca.
szelki smycz dla psa active red bowl and bone republic ls2sa

Pies w kagańcu

Przygotowując wyprawkę dla swojego psiaka wybierasz dla niego takie akcesoria jak wygodne legowisko, szelki wraz ze smyczą, miskę oraz zabawki, które będą umilać mu czas. Jednak, czy przypadkiem nie zapominasz o jednej ważnej rzeczy? Jest nią kaganiec. Wielu psich opiekunów nie wie, czy ich pupile powinny nosić tego typu akcesoria. Często się zdarza, że pies powinien chodzić w kagańcu ze względu na uregulowania prawne.

Chcąc uniknąć niemiłych sytuacji warto znać zasady, które normują tę kwestię. Jest to ważne ze względów bezpieczeństwa zarówno twojego pieska jak i jego otoczenia. Pamiętaj, że twoim obowiązkiem jako właściciela i prawnego opiekuna psiaka jest posiadać odpowiednią wiedzę na ten temat.

Kiedy pies musi mieć kaganiec?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nie istnieje jedna odgórna zasada mówiąca o tym, że pies ma obowiązek mieć na sobie kaganiec na spacerze. Przepisy prawa ogólnego nie regulują kwestii kagańca w klarowny i jednoznaczny sposób. Wiele bowiem zależy od kraju w którym się znajdujemy, ponieważ każde państwo może posiadać własne regulacje na ten temat. Dlatego więc szukając odpowiedzi na nurtujące nas pytanie, czy pies w kagańcu to obowiązek powinniśmy sięgnąć do bardziej lokalnych przepisów obowiązującego prawa.

Rasy psów uznawane za niebezpieczne

Jak więc wygląda to w praktyce? Przede wszystkim regulacje prawne poszczególnych regionów potrafią bardzo różnić się między sobą. Punktem wspólnym jest ogłoszenie zestawienia ras psiaków, które uznawane są za niebezpieczne. Te psy mają obowiązek noszenia kagańca każdorazowo gdy znajdują się w miejscach publicznych. Pośród tych ras znajdują się między innymi: buldog amerykański, rottweiler, pit bull, dog argentyński, owczarek kaukaski, dog kanaryjski, tosa inu czy też akbash dog.

legowisko poducha dla psa deco amber biala bowl and bone republic ls2sa

Tak więc jeśli jesteś opiekunem psiaka którejś z powyższych ras pamiętaj, że udając się na spacer z pupilem posiadanie kagańca jest niezbędne.

Jednakże z drugiej strony uważa się że tworzenie tego rodzaju list jest nie do końca słuszne. Owszem, wyżej wymienione rasy  posiadają uwarunkowania genetyczne, które sprawiają, że psiaki mogą być bardziej agresywne niż przeciętny psiak. Niemniej jednak nie oznacza to, że pies innej rasy nie może wykazywać skłonności do szybkiego denerwowania się oraz wyraźnej niechęci do napotykanych ludzi, czy też zwierząt.

Podróż transportem publicznym

Udając się w podróż z psiakiem za pomocą komunikacji publicznej (zarówno tej dalekobieżnej jak i lokalnej), piesek powinien mieć na sobie kaganiec. Dotyczy to wszystkich psów, nie tylko ras uznawanych za niebezpieczne. Co prawda, nie jest to regulowane bezpośrednio przepisami prawa ogólnokrajowego. Tego rodzaju restrykcje i zasady mogą być ustalane indywidualnie za pomocą regulaminu danego przewoźnika.

Tak więc jeśli czeka cię wspólna wycieczka z twoim psiakiem za pomocą autobusu, pociągu czy też samolotu pamiętaj, że posiadanie kagańca będzie obligatoryjne. Chcąc aby mimo to piesek czuł się komfortowo podczas podróży zadbaj aby pupil miał dobrze dobrany kaganiec. Chcesz wiedzieć jak to zrobić?

Jak dobrać kaganiec dla psa?

Zwykle znając dobrze swojego pieska, jego wymiary oraz upodobania nie stanowi dla ciebie problemu dobranie mu odpowiadającej obroży, czy szelek. Sytuacja wydaje się być nieco bardziej skomplikowana gdy mamy za zadanie znaleźć dla pupila idealny kaganiec. Na co więc warto zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu? Przede wszystkim sprawdź jaki jest obwód oraz długość pyska pupila. Pozwoli to oszacować docelowy rozmiar kagańca. Powinien być on większy o ok 2 cm od wymiarów pieska, tak aby nie obcierał mu pyska. Zbyt duży kaganiec również może być dla psiaka uciążliwy w noszeniu gdyż może przeciążać jego głowę w dół.

legowisko mata dla psa chill silver srebrna zabawka bax bowl and bone republic ls1sa

Wybierając odpowiedni kaganiec dla psiaka należy również zwrócić uwagę na paski, które służą do jego mocowania. Jeśli będą zbyt krótkie mogą zanadto ściskać pysk psiaka i wrzynać mu się w skórę. Dobrze dobrane paski powinny jednocześnie podtrzymywać kaganiec i utrzymywać go w tej samej pozycji, a jednocześnie nie powodować nacisku na głowę pieska.

Ważne jest aby psiak nosząc kaganiec czuł pełną swobodę, mógł bez problemu ziajać i dyszeć. Jeśli pies będzie odczuwał dyskomfort podczas użytkowania, może bardzo szybko zniechęcić się do nowego akcesorium. Psiak może wówczas próbować samodzielnie zdjąć kaganiec lub też stać się smutny i osowiały podczas jego noszenia.

Jak nauczyć psa nosić kaganiec?

Pies w kagańcu musi czuć się dobrze i pewnie. Jeśli psiak dopiero rozpoczyna swoja przygodę z kagańcem to ważne jest odpowiednie przygotowanie. Staraj się stopniowo przyzwyczajać pieska do nowej sytuacji. Początkowo zakładaj mu go tylko na jakiś czas starając się go stopniowo wydłużać.

Jeśli pominiemy proces powolnego zapoznawania się psiaka z kagańcem pupil może poczuć się bardzo zestresowany nowym doświadczeniem. W efekcie kolejny raz widząc kaganiec w twoich rękach nie pozwoli sobie go założyć. 

Chcąc zachęcić psiaka do poczucia pełnej swobody podczas noszenia kagańca można nagradzać go smakołykami. Każdorazowo przed i po noszeniu kagańca pochwal pupila i wręcz mu ulubiony przysmak. Przydatne w transporcie smakołyków są saszetki z linii MIDI marki Bowl&Bone Republic. Nagradzanie smakołykami zbuduje u psiaka pozytywne skojarzenia i sprawi, że nie będzie odbierał noszenia kagańca jedynie jako niemiły przymus.

Brak kagańca – co wtedy?

Co dzieje się gdy psiak w danej sytuacji powinien mieć założony kaganiec, a nie ma go na sobie? Wówczas takie zdarzenie może skończyć się pouczeniem ze strony służb mundurowych, a nawet otrzymaniem mandatu. Jeśli brak kagańca będzie miał miejsce w komunikacji miejskiej kierowca może poprosić opiekuna o opuszczenie pojazdu wraz z pieskiem.

Noszenie kagańca z pewnością nie sprawia pieskowi przyjemności. Niemniej jednak warto postarać się aby nie była to dla niego czynność wyjątkowo nieprzyjemna.

A jakie są twoje doświadczenia z noszenia przez twojego pupila kagańca?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 1
Loading...
Posty, które mogą Cię zainteresować
kocyk dla psa nap grey szary bowl and bone republic blog

5 nietypowych błędów przy wychowywaniu psa

Opieka nad czworonogiem to duże wyzwanie. Chcąc zapewnić psiakowi poczucie miłości i bezpieczeństwa musimy dokładnie poznać jego pot...
Jak dobrać rozmiar ubranka dla psa?

Czy psy lubią muzykę?

Czy zastanawiałeś się jakie znaczenie w życiu twojego pupila ma muzyka? Czy psy lubią muzykę? Czy podchodzą do niej w sposób obojęt...