Czy pies musi chodzić w kagańcu? | blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Czy pies musi chodzić w kagańcu?

Pies w kagańcu – obowiązek czy dobra wola właściciela? Zapewne często zadajesz sobie te pytanie zabierając swojego pupila na spacer. W niniejszym wpisie postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie zakładania naszym czworonożnym przyjaciołom kagańca. Podpowiem ci również jak możesz przekonać swojego pieska do kagańca.

Wpis rozbudowano 22.02.2024 o:

● Czy można chodzić z psem bez kagańca?
● Co zamiast kagańca dla psa?
● Czy pies może biegać luzem w kagańcu?

jakie rasy psów muszą nosić kaganiec

Czego się dowiesz z tego artykułu

  • psy nie zawsze muszą chodzić w kagańcu
  • niektóre rasy psów mają obowiązek nosić kaganiec
  • w wielu miejscach publicznych noszenie kagańca jest obowiązkowe

Pies w kagańcu

Przygotowując wyprawkę dla psiaka, wybierasz dla niego takie akcesoria, jak wygodne legowisko, szelki wraz ze smyczą, miskę oraz zabawki, które będą umilać mu czas. Jednak, czy przypadkiem nie zapominasz o jednej ważnej rzeczy? Jest nią kaganiec. Wielu psich opiekunów nie wie, jakie psy muszą mieć kaganiec. Istnieją sytuacje, gdy to pies powinien chodzić w kagańcu ze względu na uregulowania prawne.

Chcąc uniknąć niemiłych sytuacji warto znać zasady, które normują tę kwestię. Jest to ważne ze względów bezpieczeństwa zarówno twojego pieska, jak i jego otoczenia. Pamiętaj, że twoim obowiązkiem jako właściciela i prawnego opiekuna psiaka jest posiadać odpowiednią wiedzę na ten temat.

Kiedy pies musi być w kagańcu?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nie istnieje jedna odgórna zasada mówiąca o tym, że pies ma obowiązek mieć na sobie kaganiec na spacerze. Przepisy prawa ogólnego nie regulują kwestii kagańca w klarowny i jednoznaczny sposób.

Wiele bowiem zależy od kraju, w którym się znajdujemy, ponieważ każde państwo może posiadać własne regulacje na ten temat. Dlatego też szukając odpowiedzi na nurtujące nas pytanie, czy pies w kagańcu to obowiązek, powinniśmy sięgnąć do bardziej lokalnych przepisów obowiązującego prawa.

Jakie psy muszą mieć kaganiec: Rasy psów uznawane za niebezpieczne

Jak więc wygląda to w praktyce? Przede wszystkim regulacje prawne poszczególnych regionów potrafią bardzo różnić się między sobą. Punktem wspólnym jest ogłoszenie zestawienia ras psiaków, które uznawane są za niebezpieczne.

Te psy mają obowiązek noszenia kagańca każdorazowo, gdy znajdują się w miejscach publicznych. Pośród tych ras znajdują się między innymi: buldog amerykański, rottweiler, pit bull, dog argentyński, owczarek kaukaski, dog kanaryjski, tosa inu czy też akbash dog.

Tak więc jeśli jesteś opiekunem psiaka którejś z powyższych ras pamiętaj, że udając się na spacer z pupilem, pamiętaj o obowiązku kagańca dla psa.

Jednakże z drugiej strony uważa się, że tworzenie tego rodzaju list jest nie do końca słuszne. Owszem, wyżej wymienione rasy  posiadają uwarunkowania genetyczne, które sprawiają, że psiaki mogą być bardziej agresywne niż przeciętny psiak.

Niemniej jednak nie oznacza to, że pies innej rasy nie może wykazywać skłonności do szybkiego denerwowania się oraz wyraźnej niechęci do napotykanych ludzi, czy też zwierząt.

szelki smycz dla psa active szare na spacerze

Podróż transportem publicznym

Udając się w podróż z psiakiem za pomocą komunikacji publicznej (zarówno tej dalekobieżnej jak i lokalnej), piesek powinien mieć na sobie kaganiec. Dotyczy to wszystkich psów, nie tylko ras uznawanych za niebezpieczne.

Co prawda, nie jest to regulowane bezpośrednio przepisami prawa ogólnokrajowego. Tego rodzaju restrykcje i zasady mogą być ustalane indywidualnie za pomocą regulaminu danego przewoźnika.

Tak więc, jeśli czeka cię wspólna wycieczka z twoim psiakiem za pomocą autobusu, pociągu czy też samolotu pamiętaj, o obowiązku noszenia kagańca. Chcąc, aby mimo to piesek czuł się komfortowo podczas podróży, zadbaj, aby pupil miał dobrze dobrany kaganiec. Chcesz wiedzieć, jak to zrobić?

Jak dobrać kaganiec dla psa?

Zwykle znając dobrze swojego pieska, jego wymiary oraz upodobania nie stanowi dla ciebie problemu dobranie mu odpowiadającej obroży czy szelek. Sytuacja wydaje się być nieco bardziej skomplikowana, gdy mamy za zadanie znaleźć dla pupila idealny kaganiec.

Na co więc warto zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu? Przede wszystkim sprawdź, jaki jest obwód oraz długość pyska pupila. Pozwoli to oszacować docelowy rozmiar kagańca.

Powinien być on większy o ok. 2 cm od wymiarów pieska, tak aby nie obcierał mu pyska. Zbyt duży kaganiec również może być dla psiaka uciążliwy w noszeniu, gdyż może przeciążać jego głowę w dół.

Wybierając odpowiedni kaganiec dla psiaka należy również zwrócić uwagę na paski, które służą do jego mocowania. Jeśli będą zbyt krótkie mogą zanadto ściskać pysk psiaka i wrzynać mu się w skórę. Dobrze dobrane paski powinny jednocześnie podtrzymywać kaganiec i utrzymywać go w tej samej pozycji, a jednocześnie nie powodować nacisku na głowę pieska.

Ważne jest, aby psiak nosząc kaganiec czuł pełną swobodę, mógł bez problemu ziajać i dyszeć. Jeśli pies będzie odczuwał dyskomfort podczas użytkowania, może bardzo szybko zniechęcić się do nowego akcesorium. Psiak może wówczas próbować samodzielnie zdjąć kaganiec lub też stać się smutny i osowiały podczas jego noszenia.

Jak nauczyć psa nosić kaganiec?

Pies w kagańcu musi czuć się dobrze i pewnie. Jeśli psiak dopiero rozpoczyna swoją przygodę z kagańcem, to ważne jest odpowiednie przygotowanie. Staraj się stopniowo przyzwyczajać pieska do nowej sytuacji. Początkowo zakładaj mu go tylko na jakiś czas, starając się go stopniowo wydłużać.

Jeśli pominiemy proces powolnego zapoznawania się psiaka z kagańcem, pupil może poczuć się bardzo zestresowany nowym doświadczeniem. W efekcie kolejny raz widząc kaganiec w twoich rękach nie pozwoli sobie go założyć.

Chcąc zachęcić psiaka do poczucia pełnej swobody podczas noszenia kagańca można nagradzać go smakołykami. Każdorazowo przed i po noszeniu kagańca pochwal pupila i wręcz mu ulubiony przysmak.

Przydatne w transporcie smakołyków są akcesoria dla psa, jak saszetki z linii MIDI marki Bowl&Bone Republic. Nagradzanie smakołykami zbuduje u psiaka pozytywne skojarzenia i sprawi, że nie będzie odbierał noszenia kagańca jedynie jako niemiły przymus.

Brak kagańca – co wtedy?

Co dzieje się gdy psiak w danej sytuacji powinien mieć założony kaganiec, a nie ma go na sobie? Wówczas takie zdarzenie może skończyć się pouczeniem ze strony służb mundurowych, a nawet otrzymaniem mandatu. Jeśli brak kagańca będzie miał miejsce w komunikacji miejskiej, kierowca może poprosić opiekuna o opuszczenie pojazdu wraz z pieskiem.

Noszenie kagańca z pewnością nie sprawia pieskowi przyjemności. Niemniej jednak warto postarać się, aby nie była to dla niego czynność wyjątkowo nieprzyjemna.

Czy można chodzić z psem bez kagańca?

W wielu miejscach chodzenie z psem bez kagańca jest dozwolone, jednakże zależy to od lokalnych przepisów oraz od charakteru i szkolenia psa. W niektórych miejscach, zwłaszcza na terenach publicznych czy w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszych, może być wymagane noszenie kagańca dla psów agresywnych lub tych, które mają skłonność do agresji.

Istnieją jednak również miejsca, na których psy mogą chodzić bez kagańca, na przykład w parkach dla psów, na specjalnie wyznaczonych trasach spacerowych dla psów czy na prywatnych terenach, jeśli właściciel zezwala na to.

pies na schodach w parku

Co zamiast kagańca dla psa?

eśli chcesz zastąpić kaganiec dla psa, istnieją inne opcje, które mogą być równie skuteczne w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas spacerów czy w innych sytuacjach. Jedną z alternatyw jest szelki, które zapewniają kontrolę nad psem, jednocześnie nie ograniczając ruchów jego pyska. Szelki są szczególnie przydatne dla psów, które mają tendencję do ciągnięcia na smyczy, ponieważ rozkładają nacisk na klatkę piersiową zamiast na szyję, co jest bardziej komfortowe dla psa i pozwala na lepszą kontrolę nad nim.

Inną opcją są specjalne obroże treningowe, które pomagają w kontroli zachowań i wychowania psa bez konieczności stosowania kagańca. Istnieją również różnego rodzaju gadżety i akcesoria treningowe, takie jak smycze z amortyzatorem czy smycze z dwoma uchwytami, które mogą ułatwić kontrolę nad psem podczas spacerów. Niezależnie od wybranej opcji, kluczowe jest odpowiednie szkolenie psa oraz dbanie o jego bezpieczeństwo i komfort podczas każdego spaceru czy aktywności na świeżym powietrzu.

Czy pies może biegać luzem w kagańcu?

Pies może biegać luzem w kagańcu, jeśli jest to bezpieczne i odpowiednio kontrolowane przez właściciela. Kaganiec może być używany jako narzędzie pomocnicze, zwłaszcza jeśli pies ma skłonność do agresywnego zachowania wobec innych psów czy ludzi, lub jeśli istnieje ryzyko, że może zjeść coś szkodliwego podczas biegu na wolności. W takich przypadkach kaganiec może być skutecznym środkiem zapobiegawczym, który chroni psa i otoczenie przed potencjalnymi niebezpieczeństwami.

Pies w kagańcu to normalność

Mój psiak co prawda nie należy do grona groźnych ras, ale ma swój własny, mały kaganiec. Zakłada go gdy jedziemy autobusem lub podczas podróży samolotem.

Początkowo nie mógł się do niego przekonać, ale szybko zrozumiał, że musi go nosić jedynie sporadycznie i nie przez długi czas. A jakie są twoje doświadczenia z noszenia przez twojego pupila kagańca? Zapoznaj się z innymi wpisami na blogu, szczególnie warto zapoznać się ze wpisem o tym kogo pies uważa za pana!

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

2 komentarzy do “Czy pies musi chodzić w kagańcu?

  1. pies rasy pit Bull bez papierów pochodzenia,jak twierdzą właściciele porusza się bez kagańca po klatce o szerokości 90 cm.bardzo się go boimy,syn od około 6 lat jest chory na schzofremie jednak puchar twierdzi,że może być bez kagańca ,bonie ma czystych papierów

    1. Psiak nie musi posiadać udokumentowanego rodowodu by była potrzeba by chodził w kagańcu. Niestety trafiliście na opiekuna psiaka, który nie chce się dostosować się do regulacji. Dla ogólnego bezpieczeństwa dobrze by było jak najszybciej wyjaśnić z nim tą kwestię. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies śpi na materacu w pokoju

Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

W wyborze najlepszego posłania ortopedycznego dla psa należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. To dopasowanie legowiska do indywidualnych potrzeb psa, zapewnienie jakości wykonania oraz odpowiednich materiałów, właściwy rozmiar i komfort, który oferuje, a także jego zdolność do wspierania stawów i kręgosłupa. Decyzja o posłaniu ortopedycznym to inwestycja w zdrowie psa, dlatego warto zadbać o [...]

Czytaj dalej… from Jak dobrać najlepsze posłanie ortopedyczne dla psa

Czytaj dalej
legowisko poducha dla psa scott grafitowe

Legowisko dla border collie

Border Collie to psy o zróżnicowanych potrzebach, dlatego wybór legowiska powinien być dostosowany do ich indywidualnych wymagań fizycznych i psychicznych. Dobre legowisko to nie tylko kwestia komfortu, ale także dbałość o zdrowie psa, zwłaszcza o stawy i kręgosłup, dlatego istotne jest, aby zapewnić właściwe wsparcie dla tych obszarów. Czego się dowiesz z tego artykułu: Legowisko [...]

Czytaj dalej… from Legowisko dla border collie

Czytaj dalej
pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup