×

Brak produktów w koszyku.

Jak szczeniak wybiera pana

Jakie cechy charakteru sprawiają, że psiak postrzega kogoś jako swój autorytet?
kocyk dla psa nap grey legowisko loft graphite bowl and bone republic ls1sa

Jak szczeniak wybiera swojego pana

Szukając w swoim życiu prawdziwych wzorców kierujemy się przede wszystkim wartościami, które dla nas są wyjątkowo ważne. Osoba, która w naszych oczach staje się wzorem do naśladowania jest niejako prekursorem wielu naszych zachowań i decyzji.

Psy tak jak i ludzie szukają w swoim życiu kogoś, kto będzie stanowił dla nich autorytet. Oczywiście najbardziej pożądaną opcją jest sytuacja gdy psiak jako swojego pana wybiera swojego głównego opiekuna. Wówczas proces socjalizacji i wychowania pieska będzie dla takiej osoby ułatwiony gdyż pupil będzie w pełni skupiony na jego osobie.

Co więcej psiak zawsze stara się zadowolić swojego pana postępując w taki sposób aby był on w pełni zadowolony.

Tak więc jak szczeniak wybiera pana?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jednakże możemy wziąć pod uwagę cechy charakteru, które są pożądane i cenione w oczach psiaków.

Bądź wzorem dla swojego pieska

Bycie wzorem dla swojego pupila jest bardzo ważne ponieważ wówczas psiak czuje kto tutaj rządzi, jest  bardziej posłuszny i skłonny do wykonywania poleceń. W przeciwnym wypadku gdy psiak nie postrzega ciebie jako swojego przywódcę, dość dobrze można dostrzec jego mniejsze zaangażowanie w przestrzeganie wyznaczonych reguł.

Tak więc chcąc być w pełni szanowanym i poważanym przez psiaka musimy sprawić aby postrzegał nas jako swojego przywódcę. Na co więc warto zwrócić uwagę?

– Jeśli psiak postąpi niezgodnie z  twoim kilkukrotnie powtórzonym poleceniem zacznij go ignorować. Dla psów kontakt z opiekunem jest bardzo ważny. Jeśli pupil zauważy, że niewykonanie prośby skutkuje twoja niechęcią do wspólnej zabawy będzie odbierał to jako poważną karę. Postaraj się zachować taką postawę  przez dłuższą chwilę aby psiak zrozumiał co jest przyczyną tego zachowania.

ubranko kurteczka dla psa spirit red czerwona sweterek aspen grey szary bowl and bone republic ls1sa

– Dbaj o stały harmonogram waszego dnia. Psiaki lubią rutynę i stałość codziennych czynności. Na przykład spacery o możliwie stałych porach dnia świetnie budują stabilność. Odbierają to jako zapewnienie bezpieczeństwa i ładu. Jeśli piesek będzie świadom tego, że to ty ustalasz porządek waszego dnia będzie postrzegał cię jako osobę decyzyjną i najwyższą w waszej małej domowej hierarchii. Będzie to solidną podstawą do tego aby pupil widział w tobie osobę, która jest w jego oczach szczególnie poważana.

– Ucząc pupila nowych umiejętności wzmacniasz tym samym jego szacunek względem ciebie. Kształcenie psiaka jest bardzo ważne dla jego prawidłowego rozwoju, a także formowania jego charakteru i sposobu postrzegania świata. Co więcej piesek wykonując twoje polecenia podświadomie akceptuje to, że to właśnie ty wydajesz dyspozycje, które jego zadaniem jest zrealizować. Tak więc stajesz się jego wzorem do naśladowania.

– Bądź konsekwentny w codziennym życiu. Piesek musi czuć, że nie jesteś uległy, a próby przekonania cię do zmiany zdania są bezskuteczne. Proszące oczka czworonoga to z pewnością jeden z najbardziej wzruszających i przejmujących widoków,  jednak nie możesz dać wówczas za wygraną. Psiak będzie szanował cię tylko wtedy gdy będzie świadom twojego mocnego charakteru. Uległość sprawia, że dla pupila nie staniesz się autorytetem, a jedynie miłą osobą, którą potrafi przekonać do swojej racji.

Mowa ciała psa i sygnały uspokajające

– Jeśli chcesz aby psiak szanował cię i poważał, musisz traktować go w ten sam sposób. Psy to bardzo mądre zwierzaki. Bardzo szybko zorientują się jeśli będziesz próbować traktować ich nie w porządku. Respektuj potrzeby pupila, nie bagatelizuj jego wartości. Okazuj mu, że jest dla ciebie ważny i szanujesz jego wybory. Nie narzucaj mu swoich preferencji jeśli kłócą się one z akceptowanymi przez ciebie zachowaniem i postępowaniem wobec innych.

– Dbaj o dobro pupila. Jeśli piesek będzie czuł, że zawsze jesteś obok i chcesz dla niego jak najlepiej to będzie wiedział, że zawsze ma w tobie oparcie. Świadomość tego, że cokolwiek by się nie działo to może liczyć na twoją pomoc jest wręcz bezcenna. Piesek chce czuć, że jesteś osobą, która zawsze chce dla niego jak najlepiej.

kocyk dla psa zen szary bowl and bone republic ls2sa blog

Jak zdobyć autorytet szczeniaczka

Gdy szczeniak pojawia się w nowej rodzinie podświadomie szuka osoby, która od tej pory będzie zastępować mu matkę. Nie oznacza to wcale, że oprócz tej jednej, wybranej osoby pozostali domownicy będą mu całkowicie obojętni. To nieprawda. Jednakże każdy psiak wybiera kogoś, kogo będzie traktować jako swojego głównego opiekuna.

Jak szczeniak wybiera pana? Przede wszystkim szuka osoby, która będzie w pełni na niego otwarta i gotowa pomóc mu w każdej sytuacji. Psy wyjątkowo cenią sobie pewność siebie i stanowczość. Chcąc mieć pewność, że będą miały u kogo szukać pomocy w złych chwilach. 

Oczywiście bardzo dużo zależy również od wewnętrznych potrzeb psiaka. Nie każdy piesek będzie szukał u swojego opiekuna stanowczości i charyzmy. Niektóre psiaki zdecydowanie bardziej będą cenić sobie ciepło i dobroduszność. Dlatego też nie możemy z góry przewidzieć czego tak naprawdę piesek szuka u swojego opiekuna.

Jedno może być pewne. Każdy szczeniak z pewnością potrzebuje dużo miłości i opieki.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 4
Loading...
Posty, które mogą Cię zainteresować
kocyk dla psa nap grey szary bowl and bone republic blog

5 nietypowych błędów przy wychowywaniu psa

Opieka nad czworonogiem to duże wyzwanie. Chcąc zapewnić psiakowi poczucie miłości i bezpieczeństwa musimy dokładnie poznać jego pot...
Jak dobrać rozmiar ubranka dla psa?

Czy psy lubią muzykę?

Czy zastanawiałeś się jakie znaczenie w życiu twojego pupila ma muzyka? Czy psy lubią muzykę? Czy podchodzą do niej w sposób obojęt...