Adopcja psa ze schroniska – co wiedzieć - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Adopcja psa ze schroniska – co wiedzieć

Przed adopcją psa, pracownicy schroniska przeprowadzą z tobą szczegółowy wywiad, aby upewnić się czy będziesz dobrym opiekunem dla czworonoga. Następnie zanim weźmiesz pupila do swojego domu, czeka cię kilka zapoznawczych spotkań z pieskiem. Jest to bardzo ważne ponieważ pozwala stworzyć więź z nowym psiakiem.

Adopcja psa ze schroniska będzie wymagała od ciebie odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim upewnij się czy jesteś gotowa, aby wziąć pod swoją opiekę pieska. Proces adopcyjny składa się z kilku kroków podczas których masz możliwość socjalizacja i stworzenia relacji i z twoim nowym pupilem

Czego się dowiesz z tego artykułu:

  • Przed adopcją psa ze schroniska pracownicy przeprowadzą z tobą szczegółowy wywiad
  • Zanim weźmiesz psiaka do domu, odbędą się spotkania zapoznawcze z czworonogiem
  • Zanim weźmiesz psa upewnij się, czy realnie będziesz w stanie zaopiekować się psem

Adopcja psa ze schroniska

Adopcja psa ze schroniska to wspaniała sprawa i przede wszystkim, na samym wstępie chciałam pogratulować ci podjęcia właśnie takiej decyzji. Nie da się jednak ukryć, że jest to bardzo poważny i wymagający proces, dlatego tak ważne jest to, aby odpowiednio się do niego przygotować.

Na czym polega adopcja psa ze schroniska i co warto wiedzieć na ten temat? Postaram się przybliżyć ci cały proces, a także podpowiedzieć, na co warto zwrócić uwagę podejmując decyzję o adopcji pupila.

Procedury wzięcia pod opiekę psiaka ze schroniska są bardziej skomplikowane i złożone, niż ma to miejsce w przypadku zakupu pupila z hodowli. Myślę, że warto, abyś już na wstępie zdawała sobie z tego sprawę. Mam jednak nadzieję, że w żaden sposób nie zniechęci cię to, przed podjęciem tej bardzo szlachetnej decyzji.

O tym musisz wiedzieć przed adopcją psa ze schroniska

Zanim podejmiesz decyzję o adopcji psa ze schroniska, chcę opowiedzieć ci o kilku ważnych rzeczach, które koniecznie musisz wiedzieć. Jest to bardzo istotne, ponieważ niestety zdarzają się sytuacje, gdy to adoptowane psy, po jakimś czasie wracają z powrotem do schroniska.

Myślę, że nie muszę ci mówić jak straszne jest to doświadczenie dla takiego psa. Ma on już nadzieje na to, że po pobycie w schronisku udało mu się znaleźć kochającą rodzinę. Jednak niespodziewanie znów zostaje oddany, czuje się wtedy niekochany i porzucony. Dla mnie takie zachowanie jest niewyobrażalne, jednak niestety zdarzają się takie przypadki.

Dlatego mam nadzieję, że przedstawiając ci jak naprawdę wygląda proces adopcji psa i sama relacja z pupilem ze schroniska, uda mi się choć w kilku przypadkach zapobiec takiej sytuacji. Mam ogromną nadzieję co do tego.

Wsparcie w innych domownikach

Biorąc pod swoją opiekę pieska ze schroniska, ważne jest to, abyś miała dodatkowe wsparcie. Adoptowane psiaki w dużej części mają za sobą trudne przeżycia. Dlatego początkowo może być im niełatwo zaaklimatyzować się w nowym domu i zrozumieć, że od teraz będą już bezpieczne i kochane.

W takich sytuacjach przydatne jest wsparcie innych domowników w tej wspólnej drodze. Piesek po przejściach będzie wymagał dużej cierpliwości i jest to w tej sytuacji jak najbardziej normalne. Obecność kogoś bliskiego u twojego boku będzie bardzo pomocne.

Możliwości finansowe a adopcja psa

Adoptując psa musisz pamiętać, że od tej pory jesteś odpowiedzialna za jego zdrowie. Nie da się ukryć, że wizyty u weterynarza mogą być bardzo kosztowne. Dlatego też w swoim budżecie przewidzianym na wyprawkę dla psiaka, powinnaś wygospodarować część na konsultacje lekarskie.

Szczególnie jest to istotne, tuż po adoptowaniu pieska. Oczywiście pracownicy schroniska starają się bardzo dbać o zdrowie swoich piesków. Jednak niestety często trafiają tam pieski, które są już chore i wymagają później dodatkowej opieki medycznej. Dlatego jeśli decydujesz się na takiego pieska pamiętaj, że teraz twoją rolą będzie dbanie o jego zdrowie.

Zapewnienie odpowiednich warunków dla psa

Zanim weźmiesz pod swoją opiekę psiaka, zastanów się czy twój dom lub mieszkanie będzie odpowiednim miejscem dla nowego czworonoga. Nie mam tutaj na myśli, że jedynie dom z ogrodem to dobre miejsce na wychowywanie psiaka.

Jeśli jednak masz liczną rodzinę, inne czworonogi i mieszkacie na dość małym metrażu, to zastanów się czy nowy piesek będzie czuł się u ciebie dobrze? Piesek ze schroniska, szczególnie w początkowych momentach będzie potrzebował odrobinę własnej przestrzeni, a także ciszy i spokoju.

Podejście do życia

Opieka nad psem to bardzo duża odpowiedzialność. Biorąc do swojej rodziny pieska musisz pamiętać o codziennych spacerach, bez względu na to, jaka aura panuje aktualnie za oknem. Jeśli należysz do grona osób, które w żadnym wypadku nie wyjdą z domu podczas deszczu lub bardzo niskiej temperatury, to pomyśl, czy będziesz w stanie przełamać się, na codzienne wyjścia z pieskiem.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku czasu, który spędzasz poza domem. Jeśli jesteś duszą towarzystwa, nie wyobrażasz sobie, aby od razu po pracy wrócić do domu bez wyjścia ze znajomymi, to być może wzięcie pieska nie będzie dobrą decyzją dla ciebie. Zastanów się nad tym.

Psy nie mogą spędzać samotnych dni w domu w oczekiwaniu na powrót swojego ukochanego opiekuna. Należą do grona zwierząt stadnych, źle czują się przebywając dłuższy czas bez nikogo obok siebie.

Formalności niezbędne do adopcji psa ze schroniska

Pracownicy schronisk dla zwierząt starają się jak tylko mogą, aby ich podopieczni trafili w dobre ręce, do kochającej rodziny. Dlatego też adopcja psa to długi proces, nikt nie da ci pod opiekę pieska, nie wiedząc nic na twój temat.

Zapoznawcza wizyta w schronisku dla psów

Pierwszym krokiem w procesie adopcji psa jest wybór schroniska. Ze względu na to, że wzięcie pod opiekę czworonoga będzie wymagało kilku wizyt w tym miejscu, to polecam ci wybór lokalizacji, do której będziesz mieć stosunkowo blisko.

Zapoznawcza wizyta w schronisku ma na celu ustalenie, czy jesteś odpowiednią osobą, aby w ogóle móc wziąć pod swoją opiekę pieska. Pracownicy schroniska przeprowadzą z tobą szczegółowy wywiad. Będą pytać o twoją sytuację mieszkaniową, pracę, innych członków twojej rodziny. Bardzo ważną kwestią jest również twoje dotychczasowe doświadczenie w opiece nad czworonogami.

Na podstawie tego wywiadu pracownicy oceniają, czy zdecydują się umożliwić ci adopcję psa, czy też nie. Takie spotkanie jest bardzo ważne, ponieważ niestety, jak pewnie wiesz, nie każdy jest dobrym opiekunem dla czworonogów. Zdarzają się sytuacje gdy to adoptowane pieski trafiają z powrotem do schroniska.

Pierwsze spotkanie z pieskiem

Jeśli pracownicy schroniska na podstawie przeprowadzone wywiadu zadecydują, że będziesz dobrym opiekunem dla czworonoga, to możesz przejść do kolejnego, nie mniej ważnego etapu adopcji. Mianowicie jest to wybór psiaka, którego weźmiesz pod swoją opiekę do domu.

Jest to bardzo ważna decyzja, dlatego zwróć proszę uwagę na wskazówki, które przygotowałam dla ciebie na początku tego wpisu. Bardzo zależy mi na tym, abyś biorąc pod swoją opiekę pieska, była w pełni przekonana o słuszności swojego wyboru.

Po tym, jak zdecydujesz którego pieska chciałabyś wziąć pod swoją opiekę, pracownicy schroniska wyrażą swoja opinię na temat słuszności twojego wyboru. Jeśli nie pojawią się żadne przeciwwskazania, nadszedł czas na socjalizację z twoim psiakiem.

Zanim pupil będzie mógł pojechać z tobą do domu, musi odbyć się kilka spotkań zapoznawczych. Jest to bardzo ważne ponieważ pamiętaj, że pieski będące w schronisku są w większości bardzo zlęknione. Potrzebują czasu, aby komuś zaufać.

Podczas takich spotkań będziesz mogła zabrać pieska na wspólny spacer w pobliskiej okolicy. Pupil będzie zapoznawał się z twoim zapachem, osobowością, sposobem bycia.

Nie oczekuj jednak, że już od pierwszych chwil psiak będzie witał cię z ogromnym entuzjazmem i radością. Sytuacja, która sprawiła, że znalazł się on w schronisku, z pewnością była dla niego bardzo trudno i przykra. Nie będzie potrafił od razu od pierwszego spotkania obdarzyć cię pełnym zaufaniem. Musisz uzbroić się w cierpliwość i nie poddawać się.

Dodatkowe formalności

O czym jeszcze musisz pamiętać, przygotowując się na adopcję psa ze schroniska? Możliwe, że pracownicy będą chcieli osobiście sprawdzić twoje warunki mieszkaniowe, aby ocenić, czy są one odpowiednim miejscem dla psa. Jest to standardowa i powszechna procedura.

Treść umowy jaką będziesz musiała podpisać jest zależna od danego schroniska. Każda placówka może mieć w niej zawarte nieco inne zapisy. Zazwyczaj biorąc psiaka ze schroniska, możesz być poproszona o uregulowanie kosztów jego szczepień czy odrobaczania.

Wszystko o psach ze schroniska

Adopcja psa ze schroniska będzie wymagała od ciebie spełnienia niezbędnych wymogów oraz dopełnienia danych formalności. Myślę jednak z całą pewnością, że ta odrobina wysiłku jest warta przyjaźni, która czeka cię z tym czworonogiem.

Masz pod swoją opieką pieska ze schroniska, czy może narazie zastanawiasz się nad adopcją? Koniecznie daj mi znać w komentarzu poniżej.

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, chcesz abym poruszyła jakiś temat w kolejnym wpisie, to koniecznie podziel się tym ze mną w sekcji komentarzy.

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

5 komentarzy do “Adopcja psa ze schroniska – co wiedzieć

  1. Różnica pomiędzy tym jak pies wyglądał na wizytach zapoznawczych, a tym jak wygląda teraz (rok po adopcji) jest kolosana. Psiak jest pełen energii, radosny, lubi bawić się z innymi psami.

  2. Mam trzeciego psa ze schroniska Zawsze biorę starsze psy i z problemami Pierwszy miał bardzo chore stawy drugi też.Były to pieski rasowe które własciciele wyrzucali z domu do bud.Przestały pasować do wnetrza.Efekt chore stawy.Nie boję się tego że weterynarz to spory koszt.Można wziàść psa z hodowli i też trafić na chorowitego Tak to już jest.Trzeci piesek to kundelek.Jest staruszkiem ale trzyma sie świetnie.Bierzcie pieski ze schronisk sà fantastyczne

    1. To co robisz jest absolutnie wspaniałe. Takie osoby jak ty sprawiają, że wraca moja wiara w ludzi 🙂

  3. Piesek, którego aktualnie mają moi rodzice jest ze schroniska. 13 letnia suczka, z którą się wychowałam i którą szkoliłam. Po wyprowadzce pies został u rodziców, ale razem z partnerem planujemy adoptować psa jak finanse na pewno na to pozwolą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup