Pies w mieszkaniu czy domu - gdzie mu się lepiej żyje? - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Pies w mieszkaniu czy domu – gdzie mu się lepiej żyje?

Nowy, psi członek rodziny to wielka radość ale jednocześnie ogromna odpowiedzialność. Decydując się na psa często zastanawiamy się czy jesteśmy w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki do szczęśliwego życia. Wiele z powstałych obaw dotyczy miejsca naszego zamieszkania. Wbrew wszelkim opiniom nie jest jasno powiedziane, że pies będzie mniej szczęśliwy w mieszkaniu niż byłby w domu z ogrodem.

maltańczyk na legowisku

Chcąc wyjaśnić tą kwestię musimy przedstawić kilka kluczowych aspektów, o których właściciele psiaków często zapominają.

Pies w domu z ogrodem

Pies mieszkający w domu z ogrodem, jeśli tylko ma na to ochotę może całe dnie spędzać na świeżym powietrzu. Daje mu to uczucie swobody i komfortu. Pies czuje, że ogród jest jego terenem. To właśnie tam może bawić się bez ograniczeń lub po prostu zrelaksować się i leniuchować. Ogród jest miejscem, gdzie pies czuje się bardzo bezpiecznie i pewnie.

Domowy ogród nie zastąpi psu spaceru

Należy jednak pamiętać, że możliwość wybiegania się w ogrodzie nie zastąpi psiakowi codziennych spacerów. Wielu właścicieli niestety o tym zapomina twierdząc, że przecież pies ma do swojej dyspozycji teren, na którym może spożytkować swoją energię oraz załatwić swoje potrzeby. Nic bardziej mylnego. Po pewnym czasie teren ogrodu jest miejscem doskonale znanym przez pupila, który to nieustannie potrzebuje odkrywać nowe, nieznane bodźce.

Psy podczas spacerów poznają  nowe, nieznane dotąd zapachy oraz miejsca. Jest to dla nich niezwykle ważne. Rezygnując ze spacerów pozbawiamy pupila tej możliwości.

Dodatkowo warto pamiętać, że wspólne spacery zacieśniają więź między właścicielem i psiakiem, nie powinniśmy z tego rezygnować. Pies wychowywany w domu potrzebuje tyle samo zainteresowania i wspólnego spędzania czasu jak pupil mieszkający w bloku. Należy pamiętać, że psiak, który całe dnie spędza na zewnątrz często czuje się samotny. Wówczas nawet największy ogród nie zastąpi mu uwagi i zainteresowania ze strony właściciela, które są dla niego niezwykle ważne. To powoduje, że często psy, które wychowują się głównie na dworze stają się mniej uspołecznione niż te mieszkające w mieszkaniu.

pies z zabawką na spacerze

Warto zwrócić uwagę na fakt, że psiak do pełni szczęścia oprócz dużego, pięknego ogrodu potrzebuje również zainteresowania i troski ze strony domowników.

Pies w przytulnym mieszkaniu

Często spotykaną opinią na temat wychowywania psa w bloku jest stwierdzenie, że mieszkanie jest zbyt małe dla zwierzaka. Dotyczy to w głównej mierze większych psiaków. Jednak istnieje ogólnie przyjęte przeświadczenie, że pies zawsze będzie szczęśliwszy w domu z ogrodem.

Zauważmy jednak, że nasi pupile przebywając na zewnątrz są bardziej aktywni i skorzy do wspólnej zabawy. Nie ma tutaj znaczenia czy akurat znajdują się na spacerze w lesie czy własnym ogrodzie. Zabawa na świeżym powietrzu to jedna z ulubionych, psich rozrywek. Z kolei wnętrza są dla psiaków miejscem, gdzie mogą odpoczywać i relaksować się. Zazwyczaj nawet w ogromnym domu mają swoje jedno, ulubione miejsce gdzie spędzają większość swojego czasu. Wygodne legowisko w ulubionym zakamarku pokoju będzie cieszyć tak samo, bez względu na metraż całego domu.

Jeśli psiak jest zadbany, ma poczucie bezpieczeństwa i troski ze strony właścicieli oraz tyle aktywności na świeżym powietrzu ile  potrzebuje, to będzie czuł się w pełni szczęśliwy. To czy mieszka w ogromnym domu czy przytulnym mieszkanku nie ma wówczas większego znaczenia.

Dla psa najważniejsza jest poświęcona mu uwaga opiekuna

To czy zdecydujemy się wychowywać psiaka w domu z ogrodem czy w mieszkaniu zależy tylko i wyłącznie od nas. W obu przypadkach pies może być tak samo szczęśliwy. Wszystko zależy od tego czy poświęcimy mu tyle uwagi ile potrzebuje, obdarzymy go miłością i odpowiednią opieką. To wszystko sprawia, że psiak czuje się bezpiecznie i dobrze w miejscu, w którym mieszka. Nawet największy dom z ogrodem nie zastąpi mu upragnionej bliskości z właścicielem.

Autor: Dawid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej
pies biegnie w wodzie zabawa

Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Zabawy w wodzie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stanowią doskonałą formę ćwiczeń fizycznych, które wspierają zdrowie i kondycję psa. Dodatkowo, interakcja właściciela z psem podczas takich zabaw wzmacnia więź między nimi, co może przyczynić się do lepszej komunikacji i zrozumienia. Jednak istotne jest zachowanie ostrożności podczas zabaw w wodzie, zwłaszcza jeśli pies nie jest [...]

Czytaj dalej… from Jakie są zabawy dla psa w wodzie

Czytaj dalej
pies siedzi na poduszce

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Nadmiernie szczekające psy mogą w ten sposób wyrażać swoje potrzeby, a ich szczekanie może wynikać z różnych przyczyn, takich jak nuda, stres czy brak odpowiedniej aktywności. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie potrzeb psa. Istotne jest indywidualne podejście do każdego psiaka, uwzględnienie jego charakteru i upodobań, a także trenowanie z pupilem umiejętności opanowywania jego potrzeby [...]

Czytaj dalej… from Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem u psa

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup