×

Brak produktów w koszyku.

Pies w mieszkaniu czy domu – gdzie mu się lepiej żyje?

Nowy, psi członek rodziny to wielka radość ale jednocześnie ogromna odpowiedzialność. Decydując się na psa często zastanawiamy się czy jesteśmy w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki do szczęśliwego życia. Wiele z powstałych obaw dotyczy miejsca naszego zamieszkania. Wbrew wszelkim opiniom nie jest jasno powiedziane, że pies będzie mniej szczęśliwy w mieszkaniu niż byłby w domu z ogrodem.

legowisko dla psa loft grey szare zabawka bax rex duckie bowl and bone republic ls2a

Chcąc wyjaśnić tą kwestię musimy przedstawić kilka kluczowych aspektów, o których właściciele psiaków często zapominają.

Pies w domu z ogrodem

Pies mieszkający w domu z ogrodem, jeśli tylko ma na to ochotę może całe dnie spędzać na świeżym powietrzu. Daje mu to uczucie swobody i komfortu. Pies czuje, że ogród jest jego terenem. To właśnie tam może bawić się bez ograniczeń lub po prostu zrelaksować się i leniuchować. Ogród jest miejscem, gdzie pies czuje się bardzo bezpiecznie i pewnie.

Domowy ogród nie zastąpi psu spaceru

Należy jednak pamiętać, że możliwość wybiegania się w ogrodzie nie zastąpi psiakowi codziennych spacerów. Wielu właścicieli niestety o tym zapomina twierdząc, że przecież pies ma do swojej dyspozycji teren, na którym może spożytkować swoją energię oraz załatwić swoje potrzeby. Nic bardziej mylnego. Po pewnym czasie teren ogrodu jest miejscem doskonale znanym przez pupila, który to nieustannie potrzebuje odkrywać nowe, nieznane bodźce.

Psy podczas spacerów poznają  nowe, nieznane dotąd zapachy oraz miejsca. Jest to dla nich niezwykle ważne. Rezygnując ze spacerów pozbawiamy pupila tej możliwości.

Dodatkowo warto pamiętać, że wspólne spacery zacieśniają więź między właścicielem i psiakiem, nie powinniśmy z tego rezygnować. Pies wychowywany w domu potrzebuje tyle samo zainteresowania i wspólnego spędzania czasu jak pupil mieszkający w bloku. Należy pamiętać, że psiak, który całe dnie spędza na zewnątrz często czuje się samotny. Wówczas nawet największy ogród nie zastąpi mu uwagi i zainteresowania ze strony właściciela, które są dla niego niezwykle ważne. To powoduje, że często psy, które wychowują się głównie na dworze stają się mniej uspołecznione niż te mieszkające w mieszkaniu.

zabawka dla psa bullet yellow zolty bowl and bone republic ls1sa

Warto zwrócić uwagę na fakt, że psiak do pełni szczęścia oprócz dużego, pięknego ogrodu potrzebuje również zainteresowania i troski ze strony domowników.

Pies w przytulnym mieszkaniu

Często spotykaną opinią na temat wychowywania psa w bloku jest stwierdzenie, że mieszkanie jest zbyt małe dla zwierzaka. Dotyczy to w głównej mierze większych psiaków. Jednak istnieje ogólnie przyjęte przeświadczenie, że pies zawsze będzie szczęśliwszy w domu z ogrodem.

Zauważmy jednak, że nasi pupile przebywając na zewnątrz są bardziej aktywni i skorzy do wspólnej zabawy. Nie ma tutaj znaczenia czy akurat znajdują się na spacerze w lesie czy własnym ogrodzie. Zabawa na świeżym powietrzu to jedna z ulubionych, psich rozrywek. Z kolei wnętrza są dla psiaków miejscem, gdzie mogą odpoczywać i relaksować się. Zazwyczaj nawet w ogromnym domu mają swoje jedno, ulubione miejsce gdzie spędzają większość swojego czasu. Wygodne legowisko w ulubionym zakamarku pokoju będzie cieszyć tak samo, bez względu na metraż całego domu.

legowisko dla psa urban graphite szelki active red bowl and bone republic ls1sa blog

Jeśli psiak jest zadbany, ma poczucie bezpieczeństwa i troski ze strony właścicieli oraz tyle aktywności na świeżym powietrzu ile  potrzebuje, to będzie czuł się w pełni szczęśliwy. To czy mieszka w ogromnym domu czy przytulnym mieszkanku nie ma wówczas większego znaczenia.

Dla psa najważniejsza jest poświęcona mu uwaga opiekuna

To czy zdecydujemy się wychowywać psiaka w domu z ogrodem czy w mieszkaniu zależy tylko i wyłącznie od nas. W obu przypadkach pies może być tak samo szczęśliwy. Wszystko zależy od tego czy poświęcimy mu tyle uwagi ile potrzebuje, obdarzymy go miłością i odpowiednią opieką. To wszystko sprawia, że psiak czuje się bezpiecznie i dobrze w miejscu, w którym mieszka. Nawet największy dom z ogrodem nie zastąpi mu upragnionej bliskości z właścicielem.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...
Posty, które mogą Cię zainteresować
Jak dobrać rozmiar ubranka dla psa?

Czy psy lubią muzykę?

Czy zastanawiałeś się jakie znaczenie w życiu twojego pupila ma muzyka? Czy psy lubią muzykę? Czy podchodzą do niej w sposób obojęt...
kocyk dla psa zen bowl and bone republic ls1sa blog

Psy a inne zwierzęta domowe

Życie z czworonożnym przyjacielem u boku to prawdziwe szczęście. Nic tak nie poprawia humoru po złym i męczącym dniu, jak chwile spę...