Zmysł smaku u psa czyli jak pies odbiera smaki - Blog Bowl&Bone Republic

WYSYŁKA GRATIS OD 350 ZŁ NA WSZYSTKIE PRODUKTY

KURIER GLS • PACZKOMATY INPOST • ODBIÓR OSOBISTY

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Zmysł smaku u psa czyli jak pies odbiera smaki

Zastanawiasz się w jaki sposób twój psiak odbiera smaki? Sprawdź na co podatne są jego kubki smakowe. Niektóre smaki są dla piesków wręcz odrzucające i zniechęcają je do jedzenia. Warto wiedzieć, że smak i zapach u naszych czworonogów nie mają tak silnego połączenia jak ma to miejsce w przypadku ludzi. smaki

Zmysł smaku u psa

Zmysł smaku u twojego psa jest ważny. Za pomocą kubków smakowych odbiera to, co właśnie je bądź pije. Psiaki w kwestii smaku również posiadają swoje własne, indywidualne upodobania.

Co prawda, odczuwają i postrzegają smaki w nieco inny sposób niż my, jednak ich receptory również oscylują wokół odbierania słonego, słodkiego, gorzkiego oraz kwaśnego. Dlaczego więc psiaki wyjątkowo uwielbiają smak mięsa i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego?

Wynika to właśnie ze specyfiki funkcjonowania ich zmysłu smaku. Chcąc lepiej poznać potrzeby swojego czworonożnego przyjaciela, bardziej zrozumieć jego preferencje smakowe, warto zapoznać się charakterystyką działania jego organizmu.

W jaki sposób działa zmysł smaku u psa

Nasze psiaki tak jak i my odbierają smaki poprzez kubki smakowe. Znajdują się one w głównej mierze na języku czworonogów ale również na podniebieniu oraz z tyłu jamy ustnej.

Psy odczuwają smak słodki, słony, kwaśny i gorzki. Szczególnym upodobaniem darzą smak słodki, który to dostarczają sobie za pomocą owoców. Stanowią dla nich wyjątkowo lubiane uzupełnienie mięsnej diety, która skupia się raczej wokół słonych smaków.

Warto zauważyć, że psiaki nie przywiązują szczególnej wagi do smaku jedzenia. Dla nich posiłek jest akceptowalny bądź też nie. Niewielka ilość kubków smakowych  (psiaki posiadają ich ok 1,7 tys ludzie z kolei niemal 9 tys,) sprawia, że nie potrafią w pełni delektować się smakiem jedzenia.

Stąd często zauważyć możemy, że podczas jedzenia psy dość szybko i łapczywie połykają swój pokarm. Zmysł smaku u psa odgrywa drugorzędną rolę.

Preferencje smakowe psa

Z drugiej jednak strony psiaki nie przepadają za smakiem kwaśnym i gorzkim. Z czego to wynika?

Jest to naturalne, instynktowne zachowanie organizmu zwierzaka. Większość trujących substancji występujących w środowisku charakteryzuje się właśnie kwaśno-gorzkim posmakiem. Dlatego też nasze psiaki stronią od intensywnie kwaśnych, czy też gorzkich smaków.

Fakt ten jest często wykorzystywany przy produkcji substancji czy przedmiotów, które docelowo mają być omijane przez psiaki. Tak jest często w przypadku obić mebli, czy też innych produktów życia codziennego, które mogłyby stanowić obiekt zainteresowania dla naszego pupila.

Co za tym idzie, zasada ta działa wręcz odwrotnie w przypadku produktów o słodkim smaku, który to jest spotykany w różnego rodzaju produktach spożywczych. Piesek bez większego zawahania spałaszuje leżącą w jego łatwym dostępie czekoladę, czy też innego rodzaju słodycze.

Pamiętaj, że dla psów są to wręcz zakazane produkty, dlatego w żadnym wypadku nie zostawiaj ich w widocznym miejscu.

Warto wiedzieć, że nasze psiaki posiadają receptory, które to są wrażliwe na smak wody. Co za tym idzie picie wody nie tylko zaspokaja ich pragnienie ale również jest przyjemnie dla ich kubków smakowych.

Czy psi węch i smak są ze sobą powiązane?

Korelacja między zapachem, a smakiem potrawy ma dla ludzi ogromne znaczenie. Jeśli jedzenie ma aromat, który nie do końca nam odpowiada, to jest prawie pewne, że jego smak również nie trafi w nasze upodobania kulinarne.

Sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie w przypadku naszych czworonożnych przyjaciół. Dla psiaków intensywny, mocno wyrazisty zapach jedzenia działa wręcz zachęcająco na ich kubki smakowe.

Powiązanie między węchem, a smakiem potrawy nie stanowi dla nich istotnej wytycznej. Zapach jedzenia nie należący do najprzyjemniejszych nie sprawi, że psiak zrezygnuje z danej potrawy.

Jaka forma posiłku będzie najlepsza dla twojego psa

Dla psów najlepszym posiłkiem będzie jedzenie ciepłe oraz lekko wilgotne. Taka forma najbardziej odpowiada ich kubkom smakowym, gdyż jest zazwyczaj najbardziej aromatyczna i zachęcająca.

Z pewnością niejednokrotnie udało ci się zauważyć jak twój pupil ochoczo pałaszuje miskę mokrego jedzenia, gdzie na stojącą obok suchą karmę nie chciał spojrzeć przez cały dzień. Zmysł smaku u psa postrzega pierwszą opcję jako o wiele bardziej apetyczną.

Istotną rolę odgrywa również sam sposób podania jedzenia. Upewnij się czy miska twojego pieska jest dla niego w pełni odpowiednia. Z własnego doświadczenia mogę polecić ci wybór eleganckiej miski DUO od Bowl&Bone Republic.

Jak zmienia się zmysł smaku u psa na przestrzeni lat

Moment w którym u psiaka kształtują się preferencje smakowe ma miejsce jeszcze przed jego przyjściem na świat. Wiele zależy od diety matki, która ma bezpośredni wpływ na późniejsze upodobania psa.

Następnie nawet po urodzeniu szczeniak kształtuje swoje gusta smakowe poprzez spożywanie mleka matki. W późniejszych latach życia psiaka niektóre smaki, które poznał podczas swoich szczenięcych lat będą mu zdecydowanie bliższe, wzbudzając w nim uczucie bezpieczeństwa i spokoju.

Wraz z biegiem lat receptory smakowe u psiaków ulegają osłabieniu. Jest to naturalna kolej rzeczy. Zdolność regeneracyjna kubków smakowych staje się coraz mniej intensywna. Co za tym idzie, wrażliwość na smaki osłabia się wraz z wiekiem.

Stąd często możemy zauważyć pojawiający się u psich seniorów brak apetytu oraz chęci do jedzenia. Wynika to właśnie z naturalnych procesów zachodzących w organizmie psiaka.

Nie zawsze brak apetytu jest związany z poważną chorobą. Jeśli twój psi senior coraz mniej chętnie pałaszuje swoje posiłki, zapytaj o radę weterynarza. Być może dodatkowa suplementacja pozwoli wam uporać się z tym problemem.

Jadłospis psa skrojony na miarę jego oczekiwań

Jak więc powinien wyglądać prawidłowy jadłospis psa wiedząc, jakie preferencje smakowe mają nasze czworonogi?

Przede wszystkim powinien być bogaty w mięso i tłuszcze, w tym te pochodzenia zwierzęcego. Ponadto pamiętaj, że psiaki również bardzo lubią smak słodki. Możesz dostarczyć im go poprzez owoce, które są odpowiednie do spożycia przez psy.

Pamiętajmy  jednak, że indywidualne preferencje smakowe psiaków mogą się różnić. Jak też wcześniej wspomniałam, wiele zależy od wczesnego okresu życia pieska i tego jakie wówczas poznawał smaki.

Staraj się dobierać taki pokarm dla pupila, aby mógł on czerpać maksymalną radość z jedzenia. A jaki smak twój piesek lubi najbardziej?

klaudia
Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów

Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ikona papierowy samolot

MASZ CIEKAWY TEMAT? NAPISZ DO NAS LIST!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

NAPISZ LIST:

list do redakcji

POSTY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

legowisko dla psa urban grafitowe

Gdzie pies powinien mieć legowisko?

Wybór miejsca na legowisko dla psa to istotna decyzja, która wpływa na codzienny komfort i samopoczucie Twojego pupila. Nie każdy wie, jak wielką rolę odgrywa odpowiednia lokalizacja psiego posłania, dlatego wyjaśnię, na co zwrócić uwagę, aby Twój czworonożny przyjaciel czuł się w pełni szczęśliwy i bezpieczny. Wybór wygodnego legowiska dla psa to dopiero początek, bo [...]

Czytaj dalej… from Gdzie pies powinien mieć legowisko?

Czytaj dalej

Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Swobodna eksploracja i możliwość węszenia to – oczywiście obok wielu innych – warunki, jakie powinniśmy spełnić, aby zadbać o dobrostan psa. Nawet najdłuższe spacery na smyczy nie zaspokoją w pełni potrzeb czworonoga. I chociaż w wielu miejscach trzeba lub warto chodzić z psem na smyczy i nawet dorosłego psa należy tego nauczyć (przeczytaj Jak nauczyć [...]

Czytaj dalej… from Przywołanie psa – jak nauczyć psa przybiegać na komendę bez względu na wszystko?

Czytaj dalej
pies ze smyczą w zębach siedzi na kamiennych schodach

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Nauczanie dorosłego psa chodzenia na smyczy to zadanie wymagające zaangażowania, konsekwencji i cierpliwości. Kluczowe są spokojne podejście, dostosowanie metod do indywidualnych potrzeb psa oraz systematyczne nagradzanie pozytywnego zachowania. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i może wymagać odmiennego podejścia, a postępy mogą być stopniowe. Wnioskiem jest też fakt, że nauka nowych zachowań u dorosłego [...]

Czytaj dalej… from Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy

Czytaj dalej

INFO@BOWLANDBONE.COM

DARMOWA DOSTAWA OD 350ZŁ

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

DZIĘKUJEMY ZA WIADOMOŚĆ

Wkrótce zapoznamy się z Twoją wiadomością i wrócimy do Ciebie z informacjami.

Krzyżyk do zamknięcia popup