×

Brak produktów w koszyku.

Zmysł smaku u psa czyli jak pies odbiera smaki

6 minutes


Zastanawiasz się w jaki sposób twój psiak odbiera smaki? Sprawdź na co podatne są jego kubki smakowe. Niektóre smaki są dla piesków wręcz odrzucające i zniechęcają je do jedzenia. Warto wiedzieć, że smak i zapach u naszych czworonogów nie mają tak silnego połączenia jak ma to miejsce w przypadku ludzi. smaki
miska dla psa grande amber jasny braz drewniana bowl and bone republic ls2sa blog

Zmysł smaku u psa

Zmysł smaku u twojego psa jest ważny. Za pomocą kubków smakowych odbiera to, co właśnie je bądź pije. Psiaki w kwestii smaku również posiadają swoje własne, indywidualne upodobania.

Co prawda, odczuwają i postrzegają smaki w nieco inny sposób niż my, jednak ich receptory również oscylują wokół odbierania słonego, słodkiego, gorzkiego oraz kwaśnego. Dlaczego więc psiaki wyjątkowo uwielbiają smak mięsa i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego?

Wynika to właśnie ze specyfiki funkcjonowania ich zmysłu smaku. Chcąc lepiej poznać potrzeby swojego czworonożnego przyjaciela, bardziej zrozumieć jego preferencje smakowe, warto zapoznać się charakterystyką działania jego organizmu.

W jaki sposób działa zmysł smaku u psa

Nasze psiaki tak jak i my odbierają smaki poprzez kubki smakowe. Znajdują się one w głównej mierze na języku czworonogów ale również na podniebieniu oraz z tyłu jamy ustnej.

miska dla psa duo amber jasny braz bowl and bone republic drewniana ls1

Psy odczuwają smak słodki, słony, kwaśny i gorzki. Szczególnym upodobaniem darzą smak słodki, który to dostarczają sobie za pomocą owoców. Stanowią dla nich wyjątkowo lubiane uzupełnienie mięsnej diety, która skupia się raczej wokół słonych smaków.

Warto zauważyć, że psiaki nie przywiązują szczególnej wagi do smaku jedzenia. Dla nich posiłek jest akceptowalny bądź też nie. Niewielka ilość kubków smakowych  (psiaki posiadają ich ok 1,7 tys ludzie z kolei niemal 9 tys,) sprawia, że nie potrafią w pełni delektować się smakiem jedzenia.

Stąd często zauważyć możemy, że podczas jedzenia psy dość szybko i łapczywie połykają swój pokarm. Zmysł smaku u psa odgrywa drugorzędną rolę.

Preferencje smakowe psa

Z drugiej jednak strony psiaki nie przepadają za smakiem kwaśnym i gorzkim. Z czego to wynika?

Jest to naturalne, instynktowne zachowanie organizmu zwierzaka. Większość trujących substancji występujących w środowisku charakteryzuje się właśnie kwaśno-gorzkim posmakiem. Dlatego też nasze psiaki stronią od intensywnie kwaśnych, czy też gorzkich smaków.

Fakt ten jest często wykorzystywany przy produkcji substancji czy przedmiotów, które docelowo mają być omijane przez psiaki. Tak jest często w przypadku obić mebli, czy też innych produktów życia codziennego, które mogłyby stanowić obiekt zainteresowania dla naszego pupila.

Co za tym idzie, zasada ta działa wręcz odwrotnie w przypadku produktów o słodkim smaku, który to jest spotykany w różnego rodzaju produktach spożywczych. Piesek bez większego zawahania spałaszuje leżącą w jego łatwym dostępie czekoladę, czy też innego rodzaju słodycze.

Pamiętaj, że dla psów są to wręcz zakazane produkty, dlatego w żadnym wypadku nie zostawiaj ich w widocznym miejscu.

Warto wiedzieć, że nasze psiaki posiadają receptory, które to są wrażliwe na smak wody. Co za tym idzie picie wody nie tylko zaspokaja ich pragnienie ale również jest przyjemnie dla ich kubków smakowych.

miska dla psa deli jasmine biala bowl and bone republic drewniana ls1a

Czy psi węch i smak są ze sobą powiązane?

Korelacja między zapachem, a smakiem potrawy ma dla ludzi ogromne znaczenie. Jeśli jedzenie ma aromat, który nie do końca nam odpowiada, to jest prawie pewne, że jego smak również nie trafi w nasze upodobania kulinarne.

Sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie w przypadku naszych czworonożnych przyjaciół. Dla psiaków intensywny, mocno wyrazisty zapach jedzenia działa wręcz zachęcająco na ich kubki smakowe.

Powiązanie między węchem, a smakiem potrawy nie stanowi dla nich istotnej wytycznej. Zapach jedzenia nie należący do najprzyjemniejszych nie sprawi, że psiak zrezygnuje z danej potrawy.

Jaka forma posiłku będzie najlepsza dla twojego psa

Dla psów najlepszym posiłkiem będzie jedzenie ciepłe oraz lekko wilgotne. Taka forma najbardziej odpowiada ich kubkom smakowym, gdyż jest zazwyczaj najbardziej aromatyczna i zachęcająca.

miska dla psa duo grey szara ceramic bowl and bone republic drewniana ls1

Z pewnością niejednokrotnie udało ci się zauważyć jak twój pupil ochoczo pałaszuje miskę mokrego jedzenia, gdzie na stojącą obok suchą karmę nie chciał spojrzeć przez cały dzień. Zmysł smaku u psa postrzega pierwszą opcję jako o wiele bardziej apetyczną.

Istotną rolę odgrywa również sam sposób podania jedzenia. Upewnij się czy miska twojego pieska jest dla niego w pełni odpowiednia. Z własnego doświadczenia mogę polecić ci wybór eleganckiej miski DUO od Bowl&Bone Republic.

Jak zmienia się zmysł smaku u psa na przestrzeni lat

Moment w którym u psiaka kształtują się preferencje smakowe ma miejsce jeszcze przed jego przyjściem na świat. Wiele zależy od diety matki, która ma bezpośredni wpływ na późniejsze upodobania psa.

Następnie nawet po urodzeniu szczeniak kształtuje swoje gusta smakowe poprzez spożywanie mleka matki. W późniejszych latach życia psiaka niektóre smaki, które poznał podczas swoich szczenięcych lat będą mu zdecydowanie bliższe, wzbudzając w nim uczucie bezpieczeństwa i spokoju.

Wraz z biegiem lat receptory smakowe u psiaków ulegają osłabieniu. Jest to naturalna kolej rzeczy. Zdolność regeneracyjna kubków smakowych staje się coraz mniej intensywna. Co za tym idzie, wrażliwość na smaki osłabia się wraz z wiekiem.

Stąd często możemy zauważyć pojawiający się u psich seniorów brak apetytu oraz chęci do jedzenia. Wynika to właśnie z naturalnych procesów zachodzących w organizmie psiaka.

Nie zawsze brak apetytu jest związany z poważną chorobą. Jeśli twój psi senior coraz mniej chętnie pałaszuje swoje posiłki, zapytaj o radę weterynarza. Być może dodatkowa suplementacja pozwoli wam uporać się z tym problemem.

miska dla psa solo amber jasny braz drewniana bowl and bone republic ls2a

Jadłospis psa skrojony na miarę jego oczekiwań

Jak więc powinien wyglądać prawidłowy jadłospis psa wiedząc, jakie preferencje smakowe mają nasze czworonogi?

Przede wszystkim powinien być bogaty w mięso i tłuszcze, w tym te pochodzenia zwierzęcego. Ponadto pamiętaj, że psiaki również bardzo lubią smak słodki. Możesz dostarczyć im go poprzez owoce, które są odpowiednie do spożycia przez psy.

Pamiętajmy  jednak, że indywidualne preferencje smakowe psiaków mogą się różnić. Jak też wcześniej wspomniałam, wiele zależy od wczesnego okresu życia pieska i tego jakie wówczas poznawał smaki.

Staraj się dobierać taki pokarm dla pupila, aby mógł on czerpać maksymalną radość z jedzenia. A jaki smak twój piesek lubi najbardziej?

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
oddanych głosów: 5
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Elementy odblaskowe w szelkach Twojego psa

Po zmroku widoczność twojego pieska podczas waszych wspólnych spacerów drastycznie spada. Zadbaj o bezpieczeństwo twojego czworonożneg...

Spacer z psem w deszczu

Spacery z psiakiem w deszczowe dni są dla ciebie czymś stresującym? Chcąc tego uniknąć musisz dobrze przygotować swojego czworonożne...