×

Brak produktów w koszyku.

Zimowy spacer z psem

7 minutes


Zimowe spacery z psiakami mogą być naprawdę przyjemne. Nawet w naprawdę mroźne dni dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możemy czerpać radość podczas wspólnych przechadzek. Dobra dieta i odpowiednio dobrane akcesoria to tylko niektóre z opcji przezwyciężenia niechęci twojego psiaka do spacerów zimową porą.

ubranko sweterek dla psa snowflake bowl and bone republic ls2sa blog

Zimowy spacer z psem to przyjemność

Zima to pora roku, którą połowa z nas uwielbia, a druga połowa najchętniej spędziłaby w domu pod cieplutkim kocem z kubkiem gorącej herbaty. Dla niektórych spacer ośnieżonymi alejkami gdzie, wszystko wokół pokryte jest białym puchem a mróz szczypie w policzki, jest to moment, na który czekają cały rok.

Przygotowując się na sezon zimowy nie zapominajmy o naszych czworonożnych przyjaciołach. Zimowy spacer z psem wymaga odpowiedniego przygotowania. Psiaki tam samo jak ludzie potrzebują ochrony przed mrozem, śniegiem i niską temperaturą. Wiele psów bardzo źle znosi zimę, a spacery o tej porze roku są dla nich wyjątkowo nieprzyjemne. Obserwowanie zachowania pupila podczas zimowych spacerów pozwoli ocenić jego tolerancję na niską temperaturę. Psiaki dość wyraźnie komunikują swoje niezadowolenie i dyskomfort spowodowany przebywaniem na chłodnym powietrzu.

Jak psiak komunikuje, że jest mu zimno

Podczas chłodnych dni psiaki tam samo jak ludzie są narażone na utratę ciepła i wychłodzenie organizmu. Obserwacja zachowania pupila to pierwsze o czym powinniśmy pamiętać podczas zimowych spacerów. Psy potrafią informować nas o tym, że czują dyskomfort spowodowany zimnem poprzez swoje zachowanie i wysyłanie różnego rodzaju sygnałów.

Najbardziej oczywistym sygnałem wysyłanym przez psiaka, informującym o zbyt długim przebywaniu na mrozie jest drżenie i dygotanie. Organizm psa podobnie jak nasz w ten właśnie sposób stara się poradzić sobie z zimnem. Drżenie jest to mechanizm ochronny przed wyziębieniem poprzez który w tkance mięśniowej wydziela się ciepło. Jeśli zauważymy, że nasz psiak zaczyna trząść się podczas wspólnego spaceru czym prędzej powinniśmy udać się z nim do domu.

Podczas zimowych spacerów psiak może nagle przystanąć nie chcąc iść dalej. Jest to wyraźny znak, że temperatura na zewnątrz jest dla niego zdecydowanie za niska. Niestety to zachowanie jest często ignorowane przez właścicieli. Szczególnie jeśli psiak często bywa marudny podczas spacerów i notorycznie zdarza mu się ostentacyjnie zatrzymywać i wyrażać w ten sposób swoją niechęć do dalszej przechadzki.

Zimą alejki parków zazwyczaj są stale odśnieżane, jednakże trawniki po których to spacerują nasze psiaki, pokryte są puszystą, śnieżną powłoką. Wiele psów uwielbia zabawy w białym puchu, jednak zbyt długie przebywanie na nim sprawia, że ich łapki marzną. Moment, w którym kontakt ze śniegiem staje się dla psiaka nieprzyjemny można rozpoznać obserwując jego zachowanie. Pies zaczyna wówczas podnosić łapki do góry, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z zimnym podłożem. Bywa, że w takiej sytuacji psiak będzie trzyma cały czas jedną łapkę w górze. Takie zachowanie może być również reakcją na sól, którą zimą posypywane są ulice oraz chodniki. Może ona wgryzać się w poduszki znajdujące się na wewnętrznej stronie łapek psa powodując u niego ból i dyskomfort.

Jak przygotować psa na zimowe spacery

Jako opiekunowie naszych pupili to my jesteśmy odpowiedzialni za ich zdrowie i szczęście. Psiaki potrzebują naszej pomocy aby móc ochronić się przed mrozem i zimną temperaturą. Ustrzec pupila przed zmarznięciem możemy na kilka sposobów.

Ubranko dla psa

Oczywiście nie każdy psiak potrzebuje ubranka, aby nie zmarznąć na zimowym spacerze. Wszystko zależy od rasy, a także wieku pupila. Przy wyborze odpowiedniego ubranka należy zwrócić uwagę na wygodę naszego psa. W żadnym wypadku nie powinno  krępować ruchów pupila szczególnie, że ma ono służyć mu podczas spacerów.

ubranko kurteczka dla psa spirit grey bowl and bone republic ls4sa blog

Wygodne i stylowe sweterki oraz kurteczki dla psów możecie znaleźć w asortymencie marki Bowl&Bone Republic. Ich dokładnie przemyślany krój i dobór najwyższej jakości materiałów zapewni ciepło każdemu zmarźluchowi. Jeżeli pupil nie przepada za ubrankami, dobrym pomysłem są ocieplane szelki. Model szelek dla psa YETI od Bowl&Bone Republic to połączenie funkcjonalności szelek z dodatkową ochroną psiaka przed zimnem.

Rezygnacja z metalowych elementów

Podczas zimy akcesoria dla psów wykonane w pełni z metalu takie jak np obroża z łańcuszkami powinniśmy odłożyć na bok w oczekiwaniu na ciepłe dni. Materiał ten podczas przebywania na mrozie bardzo obniża swoją temperaturę stając się wręcz lodowaty w dotyku. Stały kontakt metalowego łańcuszka obroży ze skórą psiaka może wywoływać u niego ogromny dyskomfort, a nawet doprowadzić do powstania odmrożeń na ciele pupila.

Odpowiednia dieta

Tak jak w naszym  przypadku dieta psiaków również różni się w zależności od pory roku. Zimą nasz organizm potrzebuje innych składników niż latem. Przy wyborze karmy dla psa warto wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów.

Tryb życia naszego pupila ma ogromne znaczenie dla jego zimowej diety. Jeśli psiak jest typowym kanapowcem to ograniczenie ruchu wynikające z krótszych spacerów w chłodniejsze dni może być przyczyną powstania nadwagi u psa. Jeśli zauważymy, że nasz pupil nieco bardziej się zaokrąglił w czasie zimy tymczasowo wymieńmy mu karmę na taką o mniejszej koncentracji energii. Oczywiście nie należy przesadnie podchodzić do kontroli wagi psiaka. Lekkie przybranie masy ciała jest jak najbardziej normalne w zimowym okresie.

Zimą psiaki mają nieco szybszą przemianę materii. Ich organizm aby się ogrzać potrzebuje większych pokładów energii. Dobrym źródłem niezbędnych tłuszczów oraz białka jest mięso. Dlatego też zimą warto zmniejszyć nieco porcję podawanych psom węglowodanów w formie ryżu czy makaronu na rzecz większej ilości mięsa. Dodatkowo jako codzienne uzupełnienie diety można podawać psiakom łyżeczkę oleju lub oliwy. Wspomoże to organizm czworonoga wzmocnić okrywę włosową, która to chroni go przed zimnem i chłodem.

Zabawa z psem na śniegu

Podczas zimowych spacerów z psem nie powinniśmy unikać aktywności fizycznej. Wspólna zabawa zabawa na śniegu może być równie przyjemna jak podczas letnich, ciepłych dni. Wybierajcie te zabawy, które wymagają dużo ruchu aby utrzymywać wysoki poziom ciepła ciała.

szelki dla psa yeti grey bowl and bone republic ls1sa blog

Doskonałą zabawą na zimowe dni jest frisbee czy aportowanie, należy tylko uważać aby zabawka nie zagubiła się w śnieżnym puchu. Jeśli nie macie akurat pod ręką zabawki możesz spróbować rzucać psiakowi zrobione własnoręcznie śnieżki. Zimą nie rezygnuje również ze wspólnego biegania. Pamiętaj tylko aby wybierać trasy, które nie są oblodzone aby uniknąć niechcianej kontuzji.

Zimowe spacery z umiarem

Nie oszukujmy się, jeśli nasz psiak nie jest z gatunku psów śnieżnych, to zbyt długi spacer w mroźną pogodę może go naprawdę zmęczyć. Nawet bardzo dobre przygotowanie do przebywania na dworze podczas niskiej temperatury jest skuteczne jedynie przez jakiś czas. Dlatego pamiętajmy o umiarze podczas zimowych przechadzek. W żadnym wypadku nie powinniśmy z nich rezygnować jednakże w naprawdę mroźne dni ograniczmy nieco ulubione długie wieczorne spacery.

Zimą pamiętajmy, że ryzyko przeziębienia, również u psiaków, jest bardzo wysokie. Częstą przyczyną chorób jest nagła zmiana temperatur. Wyjście z bardzo ciepłego domu na na mroźne powietrze to niestety doskonały moment aby naszego pupila dopadło niechciane przeziębienie. Chcąc nieco obniżyć ryzyko zachorowania uważajmy aby nie przegrzewać naszych psiaków w domu czy podczas jazdy samochodem. Jeśli z wyprzedzeniem wiemy, że czeka nas dłuższy czas przebywania na mroźnym powietrzu obniżymy temperaturę w pomieszczeniu o kilka stopni. W ten sposób organizm psiaka nie dozna tak ogromnego szoku w wyniku różnic temperatur po wyjściu na zewnątrz.

Wybierając się na zimowy spacer z psem zabierzmy ze sobą termos z ciepłą wodą. Psiak nie powinien pić zimnej wody z rozpuszczonego śniegu. Jest ona zdecydowanie zbyt zimna i może prowadzić do przeziębienia się pupila.

Zdjęcie Klaudii

Autor: Klaudia, wielka miłośniczka psów
Piesek u mojego boku uczy mnie cieszyć się każdą chwilą, a każdy kolejny dzień postrzegać jako szansę na nową, wspaniałą przygodę. Szukając bratniej duszy znalazłam ją w psich mądrych oczach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Posty, które mogą Cię zainteresować

Dlaczego mój pies nie potrafi bawić się z innymi psami

Przyczyn tego, że twój czworonożny przyjaciel nie chce bawić się z innymi psami może być kilka. Twój psiak może być nieśmiały, a...

Jak prać psie zabawki

Pranie i regularne czyszczenie zabawek twojego psa pozwoli ci utrzymać je w peÅ‚nej higienie. DziÄ™ki temu znacznie ograniczasz możliwoÅ›Ä...